Přehrávání hudby z NASu

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod JakubL 21. 2. 2020 13:06

Zdravím,
měl bych obecný dotaz ohledně síťových audio receiverů/přehrávačů.
Pokukuju po nějakém zařízení na zvuk k televizi a mám jeden požadavek, který asi nebude snadné naplnit..

Doma mám NAS, je to starší PC, běží na něm Debian a především samba. Filmy si pouštím pomocí Kodi přímo z NASu. No a teď bych chtěl to samé i pro hudbu. Když koukám na specifikace různých zařízení, umí Airplay, DLNA nebo Chromecast. To já ale nechci, nechci překodovavat hudbu a řešit na Debianu DLNA.. Chci si prostě a jednoduše přes síť pustit FLACy přímo ze síťové jednotky sdílené pomocí samby.

A teď můj dotaz - existuje tahle funkce u současných receiverů/přehrávačů? Popř. který výrobce jí má a jak jí říká? A jak to prakticky funguje?

Další možností by bylo používat i na hudbu prostě Kodi, ale můj nVidia Shield TV nemá digitální audio výstup, takže by to vyžadovalo mít zvuk vyvedený z televize a tedy mít jí stále zapnutou, nebo se omezit jen na Receivery s HDMI, což ale jinak nepotřebuju..

Moc díky a klidně se pochlubte, jak to máte pořešené vy ;)
-
JakubL
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vencaxxx 21. 2. 2020 13:13

Já používám Raspberry a když jsem línej přepnout DAC tak normálně Kodi.
vencaxxx
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod zafod.tom 21. 2. 2020 21:45

Připojím se k vencaxxx také používám Raspberry společně kartou Allo Boss přímo do zesilovače přes Volumio. nasdílené disky se dají snadno připojit a spravovat hudební knihovnu.
zde je celé vlákno zabývající se tímto způsobem přehrávání.
viewtopic.php?f=726&t=1266296&st=0&sk=t&sd=a
zafod.tom
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod martas38 21. 2. 2020 23:00

Pokud se ten NAS chová jako klasický souborový server (jako že patrně chová, pokud na něm jede samba server), tak by neměl být problém tam přistoupit z jakéhokoliv síťového zařízení a hudbu z něj spustit. Umí to moje Kodi na Raspberry i receiver Pioneer SX-S30DAB. Pokud na ten svůj NAS prdneš místo Debianu FreeNAS, Ubuntu Server a podobně, bude se to chovat jako klasický NAS se všemi různými UPnP, DLNA a spol.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pekr77 23. 2. 2020 14:38

Máme Synology, hlavně spíše na fotky, filmy a mp3 tam máme také, ale se Spotify a HBO Go už moc na mp3 či starou sbírku filmů nedochází. K přehrávání použiváme přímo Samsung TV, která si Synology v pohodě najde a připojí se - žádné další bazmeky nepotřebujeme :-)
pekr77
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JakubL 25. 2. 2020 08:55

martas38 píše:Pokud se ten NAS chová jako klasický souborový server (jako že patrně chová, pokud na něm jede samba server), tak by neměl být problém tam přistoupit z jakéhokoliv síťového zařízení a hudbu z něj spustit. Umí to moje Kodi na Raspberry i receiver Pioneer SX-S30DAB. Pokud na ten svůj NAS prdneš místo Debianu FreeNAS, Ubuntu Server a podobně, bude se to chovat jako klasický NAS se všemi různými UPnP, DLNA a spol.

Ten Pioneer SX-S30DAB vypadá docela dobře. Bohužel nemůžu dohledat, zda zvládá 4K i HDR:
https://www.pioneer-audiovisual.eu/eu/products/sx-s30dab
Radší bych receiver bez HDMI (nechci jím být v budoucnu zbytečně limitovaný a HDMI v televizi mi stačí), ale zase se to asi lépe ovládá - zvlášť přehrávání přes síť, kde se člověk probírá hromadou souborů...
Taky jsem se díval do návodu a trošku mě znervoznila věta:
Manual píše:This unit supports the following music file formats. Remote
play of FLAC, DSD, and Dolby TrueHD is not supported.

https://www.pioneer-audiovisual.eu/site ... _de_nl.pdf
strana 19

Takže nevím, jestli jde pustit FLAC i přes síť nebo třeba jen lokálně z USB..

Jinak nějaké řešení s raspberry ovládané přes web rozhraní by asi taky stálo za úvahu, určitě si o tom něco přečtu.
-
JakubL
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod martas38 25. 2. 2020 12:57

Ahoj. Ten SX-S30DAB 4K zvládá. Flac z NAS bez problémů přehraje.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod borelli 26. 2. 2020 07:33

Jak píše Martas38, nemusíš se ničemo obávat, Pioneer SX-S30DAB je to docela všestranný všeuměl a zatím splňuje vše, co jsem od stereo recieveru očekával. Snad jen poměrně pomalé síťové funkce je to, co bych mu rozhodně vytknul. Mám tím na mysli např. to, když přehrávám hudbu s USB a nebo když přes Tunein otevírám internetové rádia, to by mohlo být rychlejší. Co se týče přehrávání hudby z NAS, k tomu se moc vyjadřovat nebudu, neboť pravděpodobně chybou mediaserveru na routeru TP-Link (HDD mám připojeno přes USB k routeru) to u mě občas jede, občas ne a nedokážu zjistit, v čem je příčina. Ale jinak z NAS a PC, kde je puštěný media server to jede bez problémů...
borelli
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Orendas 26. 2. 2020 08:21

Používám foobar, nakofiguruješ si z něj server a ovládáš vše mobilem.
https://play.google.com/store/apps/deta ... obarconpro
Orendas
Junior

Odeslat příspěvekod Lorem_Ipsum 28. 5. 2020 11:57

martas38 píše:Pokud se ten NAS chová jako klasický souborový server (jako že patrně chová, pokud na něm jede samba server), tak by neměl být problém tam přistoupit z jakéhokoliv síťového zařízení a hudbu z něj spustit. Umí to moje Kodi na Raspberry i receiver Pioneer SX-S30DAB. Pokud na ten svůj NAS prdneš místo Debianu FreeNAS, Ubuntu Server a podobně, bude se to chovat jako klasický NAS se všemi různými UPnP, DLNA a spol.


Ahoj, omlouvám se za trochu offtopic dotazy. Hledal jsem na netu články ohledně Pioneeru SX-S30DAB, který mám čerstvě koupený a narazil jsem na tuto diskuzi. Můžu poprosit o rady ohledně nastavení a zapojení? Jsem s ním moc spokojený. Zvuk pouštím do sloupů Magnat Vintage 620. Používám jej primárně na přehrávání hudby ze Spotify. Když přehrávám hudbu ze Spotify, zvuk je perfektní. Přes Pioneer pouštím někdy i hudební videa z Youtube (z multimediálního přehrávače Nvidia Shiled TV). Někdy (často:) mám pocit, že kvalita zvuku z hudebních videí by mohl být lepší, ale možná mi už haraší. Jsem si vědom toho, že záleží na tom, co na youtube pustím.

Na co se Vás chci zeptat je, jestli mám receiver správně připojený. Zapojení mám takto (modře): https://www.dropbox.com/s/r87t30xzbtdpw ... r.jpg?dl=0
Jde to propojit lépe? Pioneer má totiž vstup HDMI pro Streamovací média (na Pioneeru označen jako STREAMBOX). Bylo by k něčemu, kdybych propojil Pioneer s Shieldem přes HDMI jako je nakresleno purpurovou barvou? Musel bych ale zrušit HDMI spojení TV s Shieldem vpravo, protože Shield má jen jeden výstup HDMI. Pokud bych to ale takhle udělal, tak nebude TV přijímat obraz z Shieldu, ne? Nebo obraz dodá Pioneer HDMI kabelem vlevo? Omlouvám se za možná zmatené dotazy, jsem lama.

A pak jsem se chtěl zeptat, jestli Vám po mapování prostoru přibaleným mikrofonem přibyly v menu Pioneeru v části MCACC nějaké ekvalizery.

Díky moc.
Lorem_Ipsum
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod martas38 28. 5. 2020 14:20

Proč máš k TV souběžně optiku a HDMI ARC? To nedává smysl. Jinak samozřejmě to lze zapojit i tak jak navrhuješ, ale nebude to mít na kvalitu zvuku asi vliv a obraz receiverem bez problémů projde.
Ale já mám všechno zapojený do TV a do receiveru jen zvuk přes HDMI ARC. Televize si pak líp rozumí s ostatníma komponentama a jdou líp ovládat ovladačem televize přes HDMI CEC. Pokud má video nekvalitní zvuk, tak ti nepomůže nic. Ale jen tak mimochodem, ten Pioneer zase není nějakej hi-end zázrak, abych řešil nepatrné rozdíly v kvalitě zdrojů signálu, nehledě na to, že kvalita zvuku Spotify je hodně diskutabilní. Tu spíš najdeš u služeb Tidal, nebo Qobuz.
Napadá mě, že tu hudbu z YT může mršit ten Shield. Já nemám Shield, ale centrum postavený na Raspberry Pi a tam je hudba přes HDMI katastrofa, filmy kupodivu úplně v pohodě. Pokud pustím YT přímo na TV je zvuk desetkrát lepší. Zkus Shield propojit optikou nebo digi koaxem s Pioneerem, pokud to jde.
Ekvalizér tam je, je nastavitelný z mobilní aplikace. Ale jestli přibyl po kalibraci zvuku netuším. A zkus v té aplikaci zapnout i funkci Advenced Sound Retriever. Mělo by to zlepšovat právě ztrátově komprimovaný streamovaný zvuk. Osobně to mám zapnuté na všechny vstupy, přijde mně že zvuk má víc dynamiky a nemusím řešit ekvalizér. Líp mně s tím zní i flacy přehrávané z NAS.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Lorem_Ipsum 28. 5. 2020 14:43

Pioneer - TV mám propojen HDMI ARC - HDMI a navíc optikou proto, že ta TV neumí HDMI ARC. A pokud to TV neumí, píšou v manuálu, že se má přidat také optický kabel.

Já myslel, jestli ten zvuk z youtube právě nějak neredukuje TV, přes kterou to z Shieldu jde.

Jinak dík za zkušenosti. Já měl dřív zesilovač a síťový přehrávač Marantz. Rozčilovalo mě ale ovládání dvou přístrojů, neustálé přepínání zdrojů, oba dost topili a se Spotify byly často nějaké problémy. Aplikace Marantz děs běs. Ten Pioneer nehraje o moc hůř, reaguje na vše okamžitě, jeden ovladač, luxusní aplikace, menší rozměr, menší spotřeba. Jen u videí mám někdy pocit, že zvuk je prostě horší.

Nastavení v té apce Pioneer si ještě zkontroluji.
Lorem_Ipsum
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod martas38 28. 5. 2020 15:11

Zkus to jiný propojení, jak navrhuješ a uvidíš, nebo teda spíš uslyšíš...
Jakou máš TV?
Jinak si fakt myslím, že to bude prznit už ten Shield. Ale to poznáš podle toho druhého zapojení.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků