Přechod z AVR na stereo

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Mutt 5. 3. 2020 14:48

Ahoj,
rozhodl jsem se definitivně opustit multikanál a jít cestou sterea. V té souvislosti bych měl na vás pár dotazů, abych měl jasno v tom co můžu očekávat.
První problém, všechny filmy, seriály a koncerty mám jen v multikanálu, že přijdu o zadek je mi jedno (už jsem ho stejně odebral), že přijdu o střed mi jedno není, ale asi nezbývá než se s tím smířit, stereo receiver s podporou středu zřejmě ani neexistuje.
Moje aktuální sestava je již trochu postarší AVR Onkyo TX-SR507, MMC WDTV live, repro Quadral Ascent 90 a plazma Panasonic. Jak hudbu tak filmy pouštím aktuálně přes MMC kde mám připojený HDD přes USB.
Ze stereo receiverů zvažuju Onkyo TX-8270, Yamaha R-N803D a aktuálně mě zaujal Marantz PM7000N, který je nejdražší, ale jsem mu celkem dost nakloněn, obzvláště po tom co Yamaha celkem podražila... První věc co mě mrzí, že ten Marantz nemá automatickou kalibraci dle poslechové místnosti (na to jsem zvyklý z aktuálního AVR Onkyo). Nastavit to snad dle návodu zvládnu i sám, ale... Druhá věc co řeším – potřebuji HDMI? (Marantz nemá) Někde jsem to tady už jednou četl ale znovu už asi nenajdu... takže co za výhodu mi HDMI přináší teď nebo v budoucnu?

Co požaduju, aby to fungovalo jako doposud, tzn. budu moct přes bedny hrát jak z TV, tak z MMC, tak případně něčeho dalšího. No a SAMOZŘEJMĚ předpokládám, že ve stereu dojde k podstatnému zlepšení :-)

Další věc na kterou jsem narazil - až při čtení příspěvků zde mi došlo, že stereo receiver nemá (logicky) kodeky pro multikanálový zvuk. Čili do té doby jsem si myslel, že zvuk na stereo převede samotný receiver. Teď už vím, že to musí udělat TV, případně MMC. Dotaz zní – mám počítat s tím, že při tomto převodu dojde i ke snížení kvality zvukové stopy? Nebo je to jednoduchý převod 5.1 -> 2.0 a kvalita se nemění? A pokud je původní stopa ve stereu (hudba), nebude to pak zbytečně taky převádět „znovu“ do sterea a tím i degradovat? A dá se to vůbec říct obecně nebo je to přístroj od přístroje jiné?

Díky!
Mutt
Junior

Odeslat příspěvekod Tapir1 5. 3. 2020 15:48

Forma výstupních zvukových formátů se volí na zdrojovém zařízení. Bývá tam tzv. downmix (z multikanálu na 2.0) a také nastavení výstupního formátu zvuku - bitstream (pro multikanál) a právě PCM stereo.Takže záleží z jakého zdroje ten zvuk půjde a tam nastavit správně výstupní formát. Pak již je celkem jedno půjde-li zvuk do SR cestou HDMI nebo SPDIF/coaxial/optika.
Propojení HDMI ARC zajistí, pokud to podporuje zdroj/TV i SR, zpětný přenos zvukové stopy z TV právě do SR, zpravidla pak HDMI ještě díky funkci CEC zajistí jednotné zapnutí/vypnutí propojených zařízení a ovládání hlasitosti. 8-)
Audio - CA AZUR 851A, Pioneer N-50AE Casea Upgrade, Denon DVD 3910, Quadral Signum 90; Portable - Shanling M1, Beyerdynamic DTX 100 & Byron, Sony WH-1000XM2, Xiaomi Mi9 + Hiby FC3 MQA, Blon-BL03, TWS - Panasonic RZ-S500W, TV - Philips 65OLED 873
Tapir1
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod misinof 5. 3. 2020 16:03

Čo sa týka HDMI výhod, pýtal som sa na to tu:

viewtopic.php?f=1709&t=1291307&st=0&sk=t&sd=a&start=135

Mám Marantz NR1200, ten HDMI má. Je zapojený do telky a do Marantzu mám pripojený STBox a Apple TV. Funguje to výborne. Zapína sa vždy STBox alebo Apple TV spolu s telkou a s receiverom. Taktiež vypína sa to spolu. Ovládanie zvuku telky je spojené s ovládaním zvuku receiveru takže to ide spolu. Ja som s tým takto spokojný.

Predtým som mal Yamahu R-N500, bol som s ňou taktiež spokojný. Nemal som pustený Marantz a Yamahu spolu, ale zvukovo tam veľké rozdiely nevnímam. Yamaha bola trošku ostrejšia, Marantz je hudobnejší. Čo sa týka ovládania, usporiadania menu, aplikáciami a hlavne veľmi dobrými možnosťami nastavenia je Marantz výborný.
misinof
Junior

Odeslat příspěvekod Mutt 5. 3. 2020 17:18

OK dík, jsem zvyklej to zapínat a ovládat zvlášť, tzn. HDMI asi není to co bych vyloženě vyžadoval, ale chápu že je to pohodlný. Ještě budu tedy muset zvážit požadavek na tu automatickou kalibraci, ale spíš se na to vybodnu a budu doufat, že se mi to podaří nastavit vše ručně.
Ještě ohledně toho převodu zvuku na PCM stereo. Jestli to dobře chápu tak PCM samo o sobě není bezeztrátový formát (to je asi jen LPCM?), tzn. teoreticky při tom převodu může docházet ke ztrátě kvality?
Mutt
Junior

Odeslat příspěvekod tombas 5. 3. 2020 17:45

U multikanálu je automatická kalibrace nezbytná, ale u sterea se bez ní obejdeš, pokud dodržíš alespoň základní zásady rozestavení reprosoustav, jako je symetrie a rozestup, odstup od zdí, vzdálenost od poslechového místa a máš alespoň trochu slušnou akustiku místnosti.
Stereo zesilovače/receivery ani nijak zvlášť velké možnosti nastavení nemají.

Downmix z multikanálu do PCM je vždy ztrátový, není možné kompletní informaci z pěti a více kanálů nacpat do dvou, aby to bylo vůbec poslouchatelné. Stereo nepotřebuje prostorové informace ze zadních kanálů.
Samozřejmě ideální je, pokud má film i stereo zvukovou stopu, která se pak přehrává napřímo bez převzorkování.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mutt 5. 3. 2020 18:12

Já spíš myslel ztrátový ve smyslu zachování kvality zkuvu. Že přijdu o zadek je mi u zadku :-)
Ale dejme tomu, že mám koncert nebo film v DTS 5.1, pokud budou do downmixu převedené přední repro a střed, mělo by to být dostačující, ale aby to taky z relativně kvalitního DTS zvuku určeného do předních beden neudělalo - s nadsázkou - stereo mp3 128Kbps. Nebo to PCM z toho leze vždy v CD kvalitě?
Ten downmix si předpokládám řeší každý výrobce po svém, žádná obecná pravidla nejsou.(?)

Jinak s rozestavením beden atd. počítám, to mám už teď. Ohledně akustiky, řekl bych standardní obývací místnost, tedy k ideálu to bude mít daleko :-)
Mutt
Junior


Odeslat příspěvekod trnavák 5. 3. 2020 19:34

Prechod na stereo bude väčší prínos, než prípadná strata kvality pri downmixe. Roky mám už len stereo zostavu a niektoré koncerty mám len v multikanále, takže využívam downmix na stereo pomerne často. V mojom prípade to zabezpečuje BR prehrávač SONY UBP‑X800.

Napríklad koncert Norah Jones Live At Ronnie Scotts je zvuková lahôdka aj v downmixe.
V mnohych prípadochje zvuk pri downmixe z multikanálu lepší, než z odfláknutej stereo stopy na niektorých diskoch.
trnavák
Junior

Odeslat příspěvekod Mutt 5. 3. 2020 21:04

Tomu rozumím, jen se právě bojím, jestli 10 let stará TV nebo MMC zvládne ten downmix stejně dobře jako tvůj BR přehrávač.
Mutt
Junior

Odeslat příspěvekod trnavák 5. 3. 2020 21:35

Na kvalite DACu samozrejme záleží najviac a tiež na formátoch, ktoré dokáže spracovať.
trnavák
Junior

Odeslat příspěvekod mesab 5. 3. 2020 22:52

Mutt : jen dvě dobře míněné technické poznámky : předpokládám, že máš prostudovaný recenze tebou uvedených přístrojů na např. https://www.hifi-voice.com včetně diskuze. Slabý místo máš ten WD. Marantz PM7000N je určitě super.

-- 5. 3. 2020 22:57 --

trnavák píše:Na kvalite DACu samozrejme záleží najviac a tiež na formátoch, ktoré dokáže spracovať.


Přesně tak, do písmene.
mesab
Junior

Odeslat příspěvekod Lybuna 6. 3. 2020 10:19

že by na kvalitě DAC záleželo nejvíc? jako víc než na ostatních částí audio řetězce? dle mého je DAC z celého řetězce asi nejméně slyšitelná součást, spíš na celkové doladění
Lybuna
Junior

Odeslat příspěvekod krmelec 6. 3. 2020 10:52

No, krom akustiky, beden, kvalitní nahrávky je DAC a jeho kvalita dost slyšet.
CW DAC 1 + Yamaha A-S501 + Wharfedale Linton Heritage
krmelec
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mutt 6. 3. 2020 11:10

Zpracování multikanálu přesunu z AVR na MMC, tzn. musím si pohlídat co vše podporuje abych to přehrál, v tom mám jasno. Taky rozumím že DAC u WDTVlive asi nebude nejlepší, tzn. downmix asi nebude nejkvalitnější a můžu si tak u filmů kvalitou zvuku pohoršit, s tím se prozatím smířím, i když se třeba nákupu nového MMC do budoucna nevyhnu.

Teď ale věc hlavní - stereo, myšleno poslech hudby. Můj pohled je takový, že do přehrávání hudby MMC nijak nezasahuje a pouze předává data do receiveru, je to tak? Tedy jinak řečeno, i kdyby byl v MMC totálně šitozní DAC, tak to kvalitu hudby nijak nepoškodí. Toto bych byl rád, kdyby mi někdo mohl potvrdit. Protože kdyby do kvality hudby MMC zasahovalo, tak bych se samozřejmě jen nákupem stereo receiveru nikam neposunul, byl bych tam kde jsem nyní...
díky

edit: mám osobně za to, že kvalita DAC je u hudby důležitá u klasických CD/BR přehrávačů, kde tu stopu musí přečíst, zpracovat a poslat dál; kdežto MMC hudbu nijak nečte ani nezpracuje, ale jen přepošle data do receiveru. Ale možná je můj pohled chybný a jsem tím pádem v řiti, protože budu muset řešit i nákup nového MMC :-)
Mutt
Junior

Odeslat příspěvekod trnavák 6. 3. 2020 11:39

V prvom rade si hlavne vyber kvalitný zosilnovač, to bude základ. Ako a z čoho tam dotiahneš signál je až druhý krok.
Táta časť reťazca má aj tak najkratšiu životnosť a funkčnosť.
Dobré bedničky a zosiľnovač môžeš mať na dlho, ale tie MMC krabičky bude treba často meniť, o to sa už výrobcovia postarajú, čo rok to nový formát, streamovacia služba.
Osobne by som do stereoreceivera nešiel a kúpil by som už rovno čistý stereo zosilňovač s integrovaným DACom.
V cene toho Marantz PM7000N už je z čoho vyberať (napr. ARCAM HDA SA20, Audiolab 6000A, Cambridge CXA80,
HEGEL H90, Primare I15).
Všetky tie Denony, Marantz, Yamahy a Pioneery, akokoľvek dobre vyzerajú, dobré stereo nezahrajú.
trnavák
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků