Přechod z AVR na stereo

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Denkez 26. 3. 2020 09:01

mdeejay píše:Nastavený oba AVR tak jak jsem zvyklý...


...A to nejspíš nebyl režim Direct při shodné hlasitosti. Ale já u tohoto tvého porovnání nebyl.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod mdeejay 29. 3. 2020 23:08

Na Direct neposlouchám...
Yamaha RX-V3067,Canton Ergo 91DC(+repro na 6.1),CA 640C V2,DAC Casea Cepheus,Supra EFFi+LoRad,Monster HTS800...Schiit Magni Uber2,HiFiman HE400i...TV Sony KDL-65XE9305,Sony UBP-X700...PC:i5 9440F, GTX 1060 6GB,16GB RAM(3000),MSI H310M PRO-VDH PLUS
mdeejay
Junior

Odeslat příspěvekod Denkez 30. 3. 2020 06:31

Přesně to jsem si myslel.
Jenže v tom případě jsi neporovnával zesilovače, ale jejich efektové možnosti. To jsme ale u úplně jiného hodnocení.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod krmelec 30. 3. 2020 09:28

Tak to se všeobecně ví, že se zejména základní AVRka ve stereu na Direct režim moc poslouchat nedají, na rozdíl od základních stereo zesilovačů. Nakonec i ty, Denkezi, by ses k takovému závěru jednou dopracoval.
CW DAC 1 + Yamaha A-S501 + Wharfedale Linton Heritage
krmelec
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Denkez 30. 3. 2020 20:42

Pokud se mají porovnat 2 zesilovače, lhostejno zda to je AVR nebo stereo, aby byly výsledky srovnatelné, VŽDY se musí vyřadit veškeré korektory, tj. nastavit režim Direct, a musí se provozovat za SHODNÝCH podmínek (zdroj signálu, kabely, bedny, poslechová místnost) a zejména na shodné hlasitosti. Pokud ti to není jasné, zeptej se na to např. tady http://www.audioweb.cz/.
Pokud mdeejay porovnával 2 AVR v různé efektovém nastavení, porovnával jejich efekty, nikoliv vlastní zesilovače.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod mdeejay 30. 3. 2020 22:22

Na Direct jsem to zkoušel porovnávat a rozdíl tam byl velký. Jenže v tomto nastavení neposlouchám. Rád si upravím basy a výšky podle svého vkusu. I po tomto nastavení tam ty rozdíly byly velké a nejednalo se o basy a výšky,ale detaily v nahrávkách. Nebo myslíte, že když bych teoreticky nastavil korekci výšek více, tak tam bude podstatně více detailů a uslyším tam věci, které předtím nebyly slyšitelné?
Yamaha RX-V3067,Canton Ergo 91DC(+repro na 6.1),CA 640C V2,DAC Casea Cepheus,Supra EFFi+LoRad,Monster HTS800...Schiit Magni Uber2,HiFiman HE400i...TV Sony KDL-65XE9305,Sony UBP-X700...PC:i5 9440F, GTX 1060 6GB,16GB RAM(3000),MSI H310M PRO-VDH PLUS
mdeejay
Junior

Odeslat příspěvekod Denkez 31. 3. 2020 06:46

mdeejay píše:Na Direct neposlouchám...

mdeejay píše:Na Direct jsem to zkoušel porovnávat a rozdíl tam byl velký.

Tvé vyjádření nijak přesvědčivé není, ale do svědomí ti nebudu sahat.

Ale abys mě zase neobvinil z toho, že tě tahám za slovíčka a tvým vyjádřením dávám jiný smysl.
Pokud jsi chtěl říct, že tvůj nový AVR má např. novou, pokročilou kalibraci, fyziologickou regulaci hlasitosti a kdo ví co ještě, oproti starému, a tedy že hraje mnohem lépe, efektněji, pak OK, to je v pořádku.
Pokud ale podle tohoto poslechu chceš hodnotit kvalitu zesilovače jako takového, je to nesmysl.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tombas 31. 3. 2020 07:00

Nejdůležitější je, aby zesilovač nebo AVR po pečlivém a správném nastavení hrál tak dobře, aby byl majitel spokojený, všechno ostatní je irelevantní.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod RME User 31. 3. 2020 07:33

Denkez píše:Pokud jsi chtěl říct, že tvůj nový AVR má např. novou, pokročilou kalibraci, fyziologickou regulaci hlasitosti a kdo ví co ještě, oproti starému, a tedy že hraje mnohem lépe, efektněji, pak OK, to je v pořádku.
Pokud ale podle tohoto poslechu chceš hodnotit kvalitu zesilovače jako takového, je to nesmysl.


Takhle jednoznačně striktně napsáno to není pravda. Rozumím tvému puristickému přístupu a v čistě obecné teoretizující rovině máš pravdu. Pokud není v systému nějaká výrazná bota nebo majitel nemá velmi specifický zvukový vkus typu lavor (nebo jiný), nejsou žádné korekce potřeba, aby hudba hrála perfektně.

Ale pokud majitel korekce z jakéhokoliv důvodu potřebuje a používá, nemusí to vždy být na závadu při porovnávání "jeho" zvuku na dvou zesilovačích. Roli může hrát kvalita provedení korekcí (=míra degradace zvuku při jejich zapnutí v nulové poloze), kvalita kalibrace, ale i kvalita samotného zesilovače, kde i přes použití korekcí/kalibrace je rozdíl v podání prostoru, detailů, rozlišení, dynamiky, separace nástrojů atd. To zapnutím korekcí nezmizí.

-- 31. 3. 2020 08:41 --

mdeejay píše:Nebo myslíte, že když bych teoreticky nastavil korekci výšek více, tak tam bude podstatně více detailů a uslyším tam věci, které předtím nebyly slyšitelné?


Těžko spolehlivě odpovědět bez poslechu. Ono záleží i na naladění těch korekcí: typ křivky (shelve/pass), Q-faktor, frekvence. Pokud by měl jeden zesilovač korekci výšek např. typu pass s nosnou frekvencí 10 kHz a vyšším Q a druhý měl shelve na 14 kHz s nižším Q, pak by každá z korekcí ve zvuku zvýrazňovala jiné frekvence / nástroje / zvuky. Ale to je záměrně extrémní příklad a ty rozdíly by tam nebyly až takové, abys na jednom zesilovači neslyšel to, co na druhém.

A přesně to, co popisuješ (nové zvuky, více detailů...) je dobrá charakteristika pro lepší zesilovač oproti horšímu.
RME User
Junior

Odeslat příspěvekod Denkez 31. 3. 2020 08:26

RME User: Nechť si každý koriguje zvuk podle libosti. Ale pak nemůže podle tohoto svého různě zkorigovaného průběhu hodnotit základní kvalitu zesilovače. A to už nemluvím o dalším nutném nastavení porovnávaných zesilovačů (lhostejno zda v stereu nebo AVR) a okolních podmínkách.

To je pak totéž, jako když dva majitelé stejných Fábií se budou dohadovat o tom, že jednomu to jezdí perfektně (jezdí jen sám) a druhému líně (jezdí vždy v 5 lidech).
Jasné?
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod RME User 31. 3. 2020 08:43

Jasné? S kým mluvíš? Nejsem vhodný cíl pro tenhle pubertální "nevím nic, ale jsem nejvíc" styl diskuse.

Točíš se v kruhu. Může, důvody máš vysvětleny výše. Stačí přečíst, pochopit, ověřit mnohaletou praxí s desítkami zesilovačů a pak to bude jasné.
RME User
Junior

Odeslat příspěvekod Denkez 31. 3. 2020 09:03

Vřele doporučuji pročíst celé vlákno, hlavně úvodní příspěvek/dotaz, abys věděl, o čem vlákno je a o čem není.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod RME User 31. 3. 2020 09:46

Zase střežíš čistotu vlákna, abys sem pak sám zanesl diskusi o cukru, autech apod.? Ach jo.... :-[ .

Pokud se někdo (mdeejay) ve vlákně zeptá na něco, k čemu mám, co napsat, udělám to. Pokud někdo (Denkez) píše skálopevná vyjádření, která ale v reálné praxi tak skálopevně rozhodně neplatí, ozvu se a vysvětlím proč neplatí.

Už jsem se tě ptal jednou, vyhnul ses odpovědi. Zde ve vlákně s tématem Přechod z AVR na stereo, ve kterém se aktivně účastníš radami a názory, to sedí zcela přesně:
Jaké máš konkrétní vlastní zkušenosti s AVR vs stereo? Jaké sestavy, jaké konkrétní komponenty?

Protože z toho, co jsem si za tu krátkou dobu zde na fóru od tebe přečetl, prezentuješ tu velmi menšinový a ve světle všeobecných zkušeností velmi zvláštní pohled na AVR vs stereo potažmo na vnímání zvuku jako takového. Stačí třeba 5 nejzajímavějších AVR a stereozesilovačů, které ti prošly poslechovkou + zdroj a bedny, na kterých jsi je srovnával / poslouchal. Ať je zřejmé, za jakého fundamentu vycházíš.
RME User
Junior

Odeslat příspěvekod Denkez 31. 3. 2020 10:12

RME User: Toto vlákno bylo a je o tom, že Mutt má záměr od multikanálu přejít na stereo, a to jen výměnou AVR za stereoreceiver. A SAMOZŘEJMĚ předpokládá, že ve stereu dojde k podstatnému zlepšení.
Já jsem ho v tomto jeho nadšení jen přibrzdil, a to že pouhou výměnou AVR za stereoreceiver žádné zemětřesení nezažije.
Jestli máš k tomu co říct, měl by ses spíše věnovat tomuto tématu.
Jinak pokud se chceš pobavit o tom, že metodika posuzování různých zesilovačů, která se uplatňuje ve slepých poslechových testech, protože jedině takto provedené testy mohou mít nějakou vypovídací schopnost, vypadá jinak, než jsem ji popsal já, bylo by vhodnější o tom založit nové vlákno, nemyslíš?
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod RME User 31. 3. 2020 10:39

Ptal jsem se na něco jiného. Ale nemusíš odpovídat. Už začínám rozumět....

Denkezi jedna věc jsou nějaké rigidní teoretické předpoklady, ve kterých máš samozřejmě pravdu, v té akademicky teoretické rovině. Ale druhá věc je reálná praxe a zkušenosti s pestrou paletou přístrojů, která se nedá až takhle škatulkovat, protože je mnohem barvitější a pestřejší a leckdy onu akademickou teorii i převálcuje. A ta barvitá praxe ti podle toho, co a jak píšeš, chybí.

Proto se třeba i s aktivovanýma korekcema dá v pohodě poznat lepší zesilovač od horšího, protože frekvenční odezva je jen jedna z mnoha charakteristik zvuku. Na mnohé další nemají korekce žádný vliv (prostorovost, transparentnost zvuku, rozlišení....).

Je to dle akademické teorie platné srovnání? Není.
Je to srovnání, při kterém se dá odlišit lepší a horší zesilovač i podle dalších charakteristik zvuku než které ovlivní korekce? Je.

Je pro reálného posluchače, který poslouchá s korekcemi, podstatnější to první nebo druhé?

Teorie vs reálný život :-).
RME User
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků