Pripojenie stereo zosilovača k AV Receiveru

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod brrouk 29. 3. 2020 01:12

pro Denkez.
Tvoje teorie, že AVR a stereo zesilovač ve stejné cenové relaci poskytuje stejný zvuk ( v poslední době to aplikuješ na podobné modely/koncové stupně, akustika, naposlouchanost atd.) tu už je hodně dlouho....
Když to vezmu čistě ekonomicky, proč by nějaká firma která vyrábí audio "dotovala" AVR v neprospěch sterea? Tím nemyslím pořizovací cenu "obvodů, chipů, atd.", ale licenční poplatky za Dolby,DTS,kalibrační systémy a mnoho dalšího..?
brrouk
Junior

Odeslat příspěvekod Denkez 29. 3. 2020 07:33

Denkez píše:Toto vlákno bylo a je o tom, že tazatel chce vylepšit zvuk Denonu AVR-X2500H zesilovačem od stejného výrobce PMA-535R.
I kdyby se mu ten zesilovač nějak podařilo k AVR připojit, tak jsem se snažil od něj získat více informací, proč to chce udělat, a současně vyjádřit pochybnosti, že žádnou velkou změnu nejspíš nezaznamená. Své úvahy jsem podložil znalostí zapojení obou přístrojů, zejména jejich koncových zesilovačů, které jsou prakticky shodné.
Prosím, držme se tématu.


Denkez píše:Pokud by se tazateli jeho záměr nějak podařil, měl by v sérii vstupní obvody AVR a přídavný nový zesilovač, taktéž se vstupními obvody.
Silně pochybuji, že by v této kombinaci zaznamenal jakýkoliv posun k lepšímu.

Mimochodem, podle "Leony5" (aniž bych s tím souhlasil):
Největší vliv na zvuk zesilovače má předzesilovací část. Jasné?


Když to vezmu čistě ekonomicky, proč by nějaká firma, která vyrábí audio, "dotovala" AVR v neprospěch sterea? Tím nemyslím pořizovací cenu "obvodů, chipů, atd.", ale licenční poplatky za Dolby, DTS, kalibrační systémy a mnoho dalšího..?
To je otázka na ty "firmy". Ale napovím. Proč je hnědý nebělený řepný cukr zpravidla dražší, než bělený? Není důvod ve vyráběném množství?
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod neis 29. 3. 2020 07:49

Neříkám, že to tak je, ale důvodu by se našlo x. AVR je konzumka pro masy do obýváku a klasické stereo je více specializované pro hudební fajnšmekry a tam není problém navýšit cenu. Cenotvorba musí být vždy šitá na míru zákazníkovi, proto defacto neexistují super drahé avr, jelikož by je nikdo nekupoval.
neis
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vencaxxx 29. 3. 2020 12:48

Ohledně diskusi o cenách, prodejní cena se vždycky ridi nabídkou a poptávkou. Je úplně jedno z čeho, a tím pádem za kolik je výrobek vyroben, protože jde jen o to kolik jsou zákazníci ochotni zaplatit. Min. cena je cca výrobní cena (cena materiálu) ale ne nutně, jsou případy kdy výrobce prodej dotuje a vydělává jinde, viz třeba herní konzole. Tzn. snažit se nějak vypočítat "správnou" prodejní cenu z materiálu a náročnosti výroby (návrhu) je holý nesmysl, zkoušeli to kdysi komunisti ale je to blbost, v praxi můžete mít dva úplně stejné výrobky (např. zesilovače), ale jeden bude mít lepší design a logo známého výrobce a klidně může být 2x dražší, protože lidi prostě jsou ochotni platit značku a design (například). Výrobní cena ale bude stejná.
Tzn. diskuse o cenách výrobků ať už jsou to zesilovače nebo cokoli jiného nemá moc smysl v případě porovnávání různých výrobků mezi sebou, pokud neznáme cílový trh a strategii obchodníka, což většinou opravdu neznáme. Je dobrý se teda smířit s tím, že komplikovanější výrobek může být klidně levnější než jednodušší (např. AVR vs Stereo zesilovač) prostě proto že se výrobcům vyplatí to tak prodávat...
vencaxxx
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod sozi 31. 3. 2020 12:57

Presne ako pise vencaxxx, plne s nim suhlasim.
Napr. hypoteticky: AVR ked preda 1000 ks, staci aby cely vyvoj a vyrobu zaplatil z 10% marze, lebo dostane z nich napr. 10.000 €. Zosilovacov ale preda iba 100 ks, vyrobne naklady mozu byt rovnake, ale zaplatit vsetko okolo, na to potrebuje rovnakych 10.000 €. Cize marza musi byt 10x vyssia. Ale to by platilo len v pripade, ze chceme rovnaky zisk z rozlicnych produktov. A to je podla mna rovnako nespravna interpretacia. Takze naozaj neporovnavajte systemom, ze stereo zosik je za tie iste naklady kvalitnejsi ako AVR kvoli cene suciastok. Technologicky to dnes moze byt uplne zanedbatelna polozka z celkovej ceny. Kedysi Dolby znacku mali na sebe len tie najlepsie kazetove decky. Potom aj Walkmany... Dnes je Dolby na kazdom telefone, tablete, telke, audio zariadeni... Takze aj cena tychto technologii je dnes uplne ina, ako par rokov dozadu.
sozi
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vencaxxx 31. 3. 2020 13:09

Přesně, jen doplním takovou zkušenost z nedávné návštěvy AV Show v Praze. Nějaky zes. myslím McIntosh za cca 350k Kč byl vystaven v jednom sále a mě při pohledu na něj napadlo srovnani s tím co dělám v zaměstnání - firma kde dělám vyrábí pohony do vlaku, to je krabice která je tak 10x větší než ten zesilovač, má asi tak 20x víc soucastek, navíc to je na míru vyráběna elektronika speciálně pro nás a cely se to vyrábí v malých seriich. Prodáváme to za dvojnásobek ceny toho McIntoshe.

Tim chci poukázat na to jak jsou ceny nejen HiFi často úplně nesmyslný vzhledem k výrobním nákladům, nemá tedy cenu se jima nějak hlouběji zabývat, max. ve smyslu že někdo prodává za nízkou cenu něco s vysokou užitnou hodnotou a je to tedy super deal, ale porovnávat různé věci mezi sebou na základě ceny nedává úplně smysl.
vencaxxx
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Mirus100 13. 2. 2021 08:09

Jelikož jsem zatím nikde nenašel odpověď na moji otázku a v tomto vlákně je na začátku zmiňován zesilovač Denon PMA-535R, zkusím to zde.
Již 20 let jsem spokojeným majitelem tohoto zesilovače. Ale až v současné době mě napadlo udělat si reprokabely s banánky na obou koncích. U beden to bude v pohodě, ale u zesilovače si nejsem jistý jestli bych je do terminálu dostal. Zatím je mám klasicky "přitažené v drážce". Některé zesilovače mají v terminálech záslepky a po jejich odstranění se banánky dají použít. Má s tím někdo zkušenost?
Mirus100
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Denkez 13. 2. 2021 08:20

To je tak těžké koupit si jeden banánek 4 mm, klidně nějaký obyčejný, a zkusit ho zasunout do čelních otvorů šroubovacích svorek reproterminálů a zda budou mít kontakt se svorkou?
Podle obrázků na Google mají reproterminály zesilovače Denon PMA-535R otvory pro banánky.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod DinosaurJr 13. 2. 2021 09:19

Po 20 letech a přikročit hned tak prudkou změnu? Nestálo by za to ještě počkat? Není mi jasné, co si od toho slibuješ.
Pokud bys chtěl dosáhnout preciznějšího zvuku, tak by to chtělo vyměnit zesilovač. Viz. recenzi v levné kat.:
https://www.music-store.cz/clanky/hifi-7 Tento zesilovač není v zásadě špatný, ale na druhou stranu se nejdná o nějaký zázrak, 5-ková řada slabá kapacita na fitraci, výkon a i zvuk. Poohlédnul bych se u Denon po 7 nebo raději 9-kové řadě, 925R obsahuje dvě EI trafa a na soundu je to velice znát. Předpokládám nebude ani příliš nákladný. Ale neobsahuje DO, tj. pokud bys chtě s DO, tak by to chtělo zapátrat podstatně více. (No je 13. no...)
◄☼► Život je příliš krátký na poslech muziky přes nudné HiFi ! Kind of Blue ♪♫♪
ProJect RPM 3 Carbon MC●SLVR●TubeBoxSEII ECC83 Telefunken Ribbed●Sony ES
DAC Topping D50s●DPA 386 222 mk2017●B&W●Xavian●TV Samsung 48"●77LP<iii>
DinosaurJr
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mirus100 13. 2. 2021 09:57

@Denkez
Tak já se podruhé za celou dobu registrace na něco zeptám a hned mám Poslední varování? K čemu fórum tedy vlastně je?
Samozřejmě koupit banánek těžké není. V současné "KORONA" době to ale zase tak jednoduché není. A ne každý má e-shop v místě bydliště.
Podle obrázků Google, které jsi viděl, možná mají reproterminály zesilovače Denon PMA-535R otvory pro banánky. Podle mých obrázků ne. Vydoloval jsem zesilovač ze stěny (obývací) a nafotil. Otvory mají průměr cca 2,8 mm. Vyšroubovat úplně taky nejdou. A navíc v otvoru žádné vodivé plošky nejsou. Takže žádná změna asi nebude.
1.jpg

2.jpg

@DinosaurJr
Díky za info k výměně. O tom popřemýšlím. Ohledně banánků mi šlo hlavně o to, že jsem x krát za poslední dobu musel kabely od zesilovače odpojit a pořád je povolovat a utahovat, když k tomu nemám moc dobrý přístup se mi už nechce.
Mirus100
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod DinosaurJr 13. 2. 2021 10:29

To vypadá na nějaký nestandard. Banánky do Denon asi ani nepůjdou. U mého integráče je průměr otvoru v plastu asi 5 mm, takže uvnitř o trochu méně a v hloubce otvoru okolo 3-4mm začíná pozlacená trubička (dutý šroub). A ta "plastová matka" je asi 2x delší (20 mm) než na obr. up. Jinak do tvé koncovky přímo na panelu nelze přišroubovat ani vidličky, není zde místo. Zkrátka levný zesilovač, u kterého se šetřilo, kde se dalo. Je to jen na kabel. Ten rozdíl je viditelný i na obrázku v prvním příspěvku tohoto tématu...
◄☼► Život je příliš krátký na poslech muziky přes nudné HiFi ! Kind of Blue ♪♫♪
ProJect RPM 3 Carbon MC●SLVR●TubeBoxSEII ECC83 Telefunken Ribbed●Sony ES
DAC Topping D50s●DPA 386 222 mk2017●B&W●Xavian●TV Samsung 48"●77LP<iii>
DinosaurJr
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Denkez 13. 2. 2021 15:03

Mirus100 píše:@Denkez
Tak já se podruhé za celou dobu registrace na něco zeptám a hned mám Poslední varování? K čemu fórum tedy vlastně je?
Vydoloval jsem zesilovač ze stěny (obývací) a nafotil. Otvory mají průměr cca 2,8 mm.

Pokud bys sis před položením dotazu změřil otvor ve svorce, jistě bys rychle přišel na to, že banánek 4 mm nepůjde zasunout do otvoru 2,8 mm, a tedy že standardní reprobanánky do svorek svého Denona nepřipojíš.
My na fóru to nezměříme.
Pozn.: To "Poslední varování" není určené tobě.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod majda xl 15. 1. 2022 20:43

Čus nechci zakládat nové téma stačí rychlá odpověď. Mám avr Marantz rs6015, který umožnuje z 9.2 rošíření na 11.2. Lze k tomuto rozšíření použít avr Harmankardon 235?Do Marantz přes pre out, ale nevím kam do Harmana
majda xl
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod marts 15. 1. 2022 21:52

Vzal bych to z kraje - zapojil do CD vstupu, zapnul režim Stereo-Direct a repra připojil na L a R přední výstupy. Každopádně bude potřeba na tom HK srovnat hlasitost s Marantzem.
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert
Uživatelský avatar

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků