Nahrazení stereo receiveru integrovaným zesilovačem

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Mach8618 12. 4. 2020 19:19

Ahoj,

Předem řeknu že jsem prakticky jen tuctový uživatel, který má rád dobrý zvuk, buďte prosím shovívaví, hifi nadšence obdivuju a zároveň mám “stažený ocas” :-)

Mám doma asi tři měsíce sloupy Monitor Audio silver 200, které jsem koupil z druhé ruky a hrají ze stereo receiveru Onkyo tx-8270. Vyhovuje mě hdmi arc připojení, protože to máme vlastně jako zvuk k TV a vše se zapíná a ovláda samo, však víte. Naopak streamujeme raději přímo do samsung televize, ten jejich onkyo controller není žádná sláva (tidal, youtube, netflix). No ale všude se na receivery nadává a berou se jako kompromis, tak si říkám, nebude stereo zesilovač lepší? (Multikanál nemáme kam dát, zajímá mě jen stereo)

Dejme tomu, že bych chtěl koupit integrovaný zesilovač a připojit ho přes optiku k telce. Teď sedíme díky korony doma a nechci do toho dát víc než patnáct, navíc by ani manželka nebyla dvakrát nadšená a bazar mě nevadí. Pomůžu si někam nebo si mám nechat onkyo a nechat to být?

Děkuju
Mach8618
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Denkez 12. 4. 2020 20:07

A v čem si myslíš, že "čistý" zesilovač s DAC bude ve zvuku lepší, než tvé stávající Onkyo TX-8270. Co ve zvuku postrádáš, co ti nesedí?
Do 15.000 Kč by byla např. Yamaha A-S501, NAD C 328 a ovšem také Onkyo A-9150.
Polepšíš si úměrně vynaloženým financím? Já si to nemyslím, ale možná, že tě jiní přesvědčí o opaku.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Mach8618 12. 4. 2020 20:18

To je právě přesně to, na co se ptám. Já právěže nevím :) Ja jen všude narážím na to, že av receivery hrají zle, ale mě se ten zvuk z 8270 vlastně líbí. I nějaký prostor to má, možná jedna věc, věci jako iron maiden to nehraje dobře, ten zvuk se jakoby “rozpadne”, já to neumím popsat, fakt se potýkáte se začátečníkem, co vstřebá jakoukoliv radu. Jen tento jeden obecný názor ve mě hlodá a říkám si, nemůže to být lepší?
Naposledy upravil Nick Cave dne 12. 4. 2020 20:41, celkově upraveno 1
Důvod: předchozí příspěvek se necituje!
Mach8618
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vencaxxx 12. 4. 2020 20:31

nezbývá než to vyzkouset
vencaxxx
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Nick Cave 12. 4. 2020 20:45

Mach8618 píše:Ja jen všude narážím na to, že av receivery hrají zle, ale mě se ten zvuk z 8270 vlastně líbí. I nějaký prostor to má, možná jedna věc, věci jako iron maiden to nehraje dobře, ten zvuk se jakoby “rozpadne”,

metal dobře zahrají málokteré bedny, a také je důležitá kvalita nahrávky
Nick Cave
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tombas 12. 4. 2020 20:46

AV receiver a stereo receiver jsou dvě dost odlišné věci. Ta kritika se týká převážně AVR v režimu stereo, což je pochopitelné, když je to zařízení určené primárně pro multikanál.
Naproti tomu stereo receiver není v podstatě nic jiného, než integrovaný stereo zesilovač s vestavěným přijímačem (dříve pouze FM rádio, dnes i síťové funkce).
K tomu, aby sis výrazně polepšil bys musel investovat podstatně více než 15 tis., případně sáhnout po bazarovém kousku nějaké vyšší třídy.
Samozřejmě i ve stejné cenové kategorii jsou drobné rozdíly v charakteru zvuku, ale mnohem větší vliv má akustika místnosti a reprosoustavy.
Rozpadnutý zvuk může být způsoben jak špatnou akustikou, tak nevhodně umístěnými reprosoustavami - rozestup, vzdálenost od zadní a bočních zdí, nesymetrické umístění v prostoru, natočení, nedostatečně zatlumená místnost, poslechové místo blízko zadní stěny, hladká podlaha, stěny i strop, málo nábytku, málo obrazů...
Napřed bych si pohrál s výše uvedeným než bych se rozhodl pro nový zesilovač.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lybuna 13. 4. 2020 00:56

máš ve své třídě velmi dobré bedny, jen jak se píše tady v recenzi vyžadují zesilovač s větší kontrolou, což je spíše vlastnost vyšších tříd zesilovačů, já bych ještě jako první věc porovnal zvuk u stejné skladby ze všech vstupů u onkya abych vyloučil jejich vliv na reprodukci té tvrdší hudby a taky mrknul na možnosti upravit akustiku, jak píše tombas
https://www.hifi-voice.com/testy-a-rece ... silver-200
Lybuna
Junior

Odeslat příspěvekod anton12345 13. 4. 2020 01:27

Nieco k tej kritike zvuku AVR. Teraz som cital velmi podrobnu recenziu na AVR Denon AVR-X3500H s roznymi merackami DAC-u a samotnej zosilovacej casti a zaver bol taky, ze implementacia DAC-u nebola hodnotena dobre a zosilovacia cast (aj s predzosilovacom) bola vyborna. Takze AVR z digitalnych vstupov hral horsie ako z analogovych vstupov. Len tak na okraj napr. podobne na tom bol aj podstatne drahsi AVR Anthem MRX 520...
P.S. To ma inspirovalo k uvahe predradit k mojmu AVR nejaky streamer s lepsim DAC-om zapojenym do analogoveho vstupu AVR, ci by som poznal rozdiel v prehravani hudby z NAS-u. Asi to budem musiet vyskusat...
Philips 65OLED806
Denon AVR-X4200W, Dali Opticon 5, Dali Opticon 1, Dali Opticon Vokal, Dali SUB E-9F
Marantz NA6006, WD My Cloud, Google Home Mini
Logitech Harmony 950
YouTube Premium, Netflix, HBO Max, SkyShowtime
anton12345
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod viking81 13. 4. 2020 07:20

Mach8618 píše:To je právě přesně to, na co se ptám. Já právěže nevím :) Ja jen všude narážím na to, že av receivery hrají zle, ale mě se ten zvuk z 8270 vlastně líbí. I nějaký prostor to má, možná jedna věc, věci jako iron maiden to nehraje dobře, ten zvuk se jakoby “rozpadne”, já to neumím popsat, fakt se potýkáte se začátečníkem, co vstřebá jakoukoliv radu. Jen tento jeden obecný názor ve mě hlodá a říkám si, nemůže to být lepší?


Ako písal Tombas, nemylit si AVR a stereo receiver. Stereo receiver by mal byt na tom lepšie ako AVR. V porovnaní stereo receiver vs integrovany zosik by to malo byť opäť v prospech int. zosiku. Ale záleží model od modelu. Napr. Yamaha ma receiver r-n803 co je v podstate a-s701 so sietovymi funkciami a myslím ze hrať budu veľmi podobne ak nie rovnako. To isté ale neplatí, keď porovnas a-s301 a r-n303 napr.. Architektúra vo vnútri je iná. Takže ako ti písali, musíš si to vypočuť. Od Yamahy sa cenovo z Amazonu zmestis ak do A-S701-ky..
Stereo: Wharfedale Diamond 11.4/Yamaha A-S701/Yamaha CD-S700
Headphones/Amp/DAC: Sennheiser HD650/Schiit Vali 2/Cambridge Audio DacMagic Plus
DAP/Headphones: Shanling M2X/iBasso IT01s
TV/BD: Samsung UE55KU6472/Xbox One X
viking81
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Denkez 13. 4. 2020 07:28

tombas píše:AV receiver a stereo receiver jsou dvě dost odlišné věci.

V režimu stereo to takto vždy neplatí. Někteří výrobci (Marantz, Onkyo) dělají stereoreceivery v podstatě tak, že "recyklují" AVR: Pouze odstraní přebývající výkonové kanály a videočást.

tombas píše:Naproti tomu stereo receiver není v podstatě nic jiného, než integrovaný stereo zesilovač s vestavěným přijímačem (dříve pouze FM rádio, dnes i síťové funkce).

To vždy neplatí - viz výše.

Jak naznačil anton12345, na zvukovém projevu stereoreceiveru, ale i AVR a koneckonců i zesilovače s DAC, se ruku v ruce podílí výkonový zesilovač společně právě s DAC. Tyto přístroje se totiž prakticky výhradně používají v režimu přehrávání digitálního audia.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Mach8618 13. 4. 2020 08:59

Na akustice místnosti jsem už zapracoval a na tomto poli mohu říct, že už to lepší nebude. Ale dle návodů a rad jsou reproduktory správně umístěné, lehce natočené a s odstupem od zdi. Místnost není holobyt, spousta povrchů, koberec atd. V tomto jsem narazil na limit “provoz rodiny vs poslech” :)

Já se právě koukal zatím na nové zesilovače protože v těch bazarových se absolutně neorientuju(a neznám rizika, zase kdyby jste někdo měli tip nebo sami něco na prodej, tak mě prosím napište) a zaujalo mě onkyo a-9150 nebo teď skoro všude zlevněné cambridge audio cxa60. Stačí ale těch 60W?

Já si uvědomuji, že by si to zasloužilo lepší a hlavně dražší zesilovač. Teď to ale nejde a jak člověk sedí doma na zadku tak vymýšlí..
Mach8618
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tombas 13. 4. 2020 10:12

Denkez píše:
tombas píše:AV receiver a stereo receiver jsou dvě dost odlišné věci.

V režimu stereo to takto vždy neplatí. Někteří výrobci (Marantz, Onkyo) dělají stereoreceivery v podstatě tak, že "recyklují" AVR: Pouze odstraní přebývající výkonové kanály a videočást.

tombas píše:Naproti tomu stereo receiver není v podstatě nic jiného, než integrovaný stereo zesilovač s vestavěným přijímačem (dříve pouze FM rádio, dnes i síťové funkce).

To vždy neplatí - viz výše.

Jak naznačil anton12345, na zvukovém projevu stereoreceiveru, ale i AVR a koneckonců i zesilovače s DAC, se ruku v ruce podílí výkonový zesilovač společně právě s DAC. Tyto přístroje se totiž prakticky výhradně používají v režimu přehrávání digitálního audia.

Typu konstrukcí je celá řada a je v zásadě jedno co z čeho vychází nebo nevychází. Důležitý je finální výrobek jako celek se všemi jeho součástmi, které mají jednotlivě i společně vliv na výsledný zvuk. A z tohoto pohledu jsou AVR a SR dost odlišná zařízení.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Denkez 13. 4. 2020 11:39

Pokud výrobce v případě stereoreceiveru "recykluje" některá svá AVR, jako je to v případě např. Onkyo TX-8270 nebo Marantz NR1200, tak není žádný důvod, aby se i jejich výsledný zvuk lišil od svého AVR základu.
Tím netvrdím, že něktré SR nejsou řešeny v základu jako "čistokrevný" zesilovač doplněný o DAC a streamer, např. Yamaha R-N803D nebo Denon DRA-800H.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod HAI21 13. 4. 2020 16:28

Jdu s tebou do klubu Mach8618 - to co jsi definoval na začátku, pasuje i na mě. Jen s tím rozdílem, že mám Wharfedale EVO2-50 a krmím je Technicsem SA-AX7 (nostalgie studentských let před 30-ti lety, kdy jsem si tvrdě na brigádách vydělával na celou sestavu Technics). A taky mě všichni přesvědčují, že ten receiver je slabota. Líbil by se mi Marantz - původně jsem pokukoval po SR 7007-7013 (v Německu se dá sehnat do max. 1.200 €), ale racionálně vzato, stejně poslouchám jen stereo a nehodlám nic jiného - takže raději NR1200. Ale poslední dobou taky pošilhávám po Cambridge - CXA60/61/80. Takže … ?
HAI21
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod anton12345 13. 4. 2020 17:47

No pokial si chcel dat 1200 za AVR tak potom pre teba je vhodny kandidat Marantz PM7000N.
Philips 65OLED806
Denon AVR-X4200W, Dali Opticon 5, Dali Opticon 1, Dali Opticon Vokal, Dali SUB E-9F
Marantz NA6006, WD My Cloud, Google Home Mini
Logitech Harmony 950
YouTube Premium, Netflix, HBO Max, SkyShowtime
anton12345
Mírně pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků