5.1 zesilovač pro Sony BRAVIA KDL-55W808C

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod fruhy234 20. 4. 2020 16:42

Ahoj,

dlouhá léta používám zesilovač Sony str-db 830QS. Naprosto mi vyhovuje jeho projev, funkčnost, ovládání, zkrátka všechno.

Bohužel se mi nedaří propojit ho s televizí Sony BRAVIA KDL-55W808C tak, aby se aktivovalo 5.1. Resp. 5.1 se vždy aktivuje a po vteřině se opět deaktivuje a jede dál ve stereu.

V zesilovači chyba není, protože s Macem Pro funguje 5.1 perfektně.

S televizí je zesilovač propojený skrze optický kabel.

Situaci jsem řešil skrze Sony, kde mi bylo řečeno, že zesilovač je příliš starý na moderní televizi (moderní televizi?.. No budiž..) a že zesilovač nepodporuje jakési "HE-AAC". Čímž předpokládám, že 5.1 ve spojení televize -> zesilovač prostě nepůjde.

Je mi jasné, že klasické televizní stanice + YouTube, atp v 5.1 nepojede. Ale dost často si pouštíme filmy skrze Plex + hry na Xboxu a ty už 5.1 podporují, tak bych to rád využíval. :)

Vůbec si nedokážu představit, jaký zesilovač umí "HE-AAC", každopádně bych se rád držel Sony, pokud to vůbec vyrábí, případně se mi líbil zvuk z Marantzu, ale v těch se už vůbec nevyznám.

Bazar mi nevadí, možná i výhodou - mám raději vyšší modelové třídy. :)


Díky za každou radu. :)


EDIT: Co tak hledám, tak "další levl" Sony zesilovačů po "STR-DB" jsou "STR-DA"? Čímž předpokládám, že ty už podporují o něco navíc?
fruhy234
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tombas 20. 4. 2020 20:16

Tohle vypadá jako novější AVR Sony, ale jestli to umí co potřebuješ, to netuším
http://www.hifibazar.cz/detail.asp?id=4447
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fruhy234 20. 4. 2020 20:40

Zběžně jsem se díval a padl mi do oka tento: https://www.sbazar.cz/georg.012/detail/ ... s-top-stav

Ale když jsem trošku googloval spojení "Sony a HE-AAC", tak mi vyskočila spíš tadleta řada zesilovačů. https://www.mall.cz/av-receivery-7-1/sony-str-dn1070 Ale jak říkám, vůbec nevím, proč ta televize chce nějaký tydle formáty... Bylo by dobrý, kdyby tomu někdo fakt rozumněl a už to někdy řešil no :D
fruhy234
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Tapir1 21. 4. 2020 08:53

Nejdřív také napiš, jak to máš vůbec propojený a nastavený, abychom to nemuseli googlit :-D Pak lze diskutovat o tom, je-li to OK či ne a hledat chybu. Nemyslím, že by problém byl v Sony str-db 830QS. 8-)
Audio - CA AZUR 851A, Pioneer N-50AE Casea Upgrade, Denon DVD 3910, Quadral Signum 90; Portable - Shanling M1, Beyerdynamic DTX 100 & Byron, Sony WH-1000XM2, Xiaomi Mi9 + Hiby FC3 MQA, Blon-BL03, TWS - Panasonic RZ-S500W, TV - Philips 65OLED 873
Tapir1
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ramones 21. 4. 2020 09:40

Nemáš tam možnost nastavení AFD (auto format decode) ?
ramones
Junior

Odeslat příspěvekod fruhy234 21. 4. 2020 15:21

@ramones - jojo, AFD mám nastavené.

@tapir1 - v televizi mám nastavený, jako primární výstup - optical. Což zesilovač hned pozná, cvaknou relé a na displayi se objeví, že stereo + subwoofer. Což platí a funguje. Problém nastane v případě, že po tom chci tu 5.1.

A co se týče nastavení v TV, tak to je extrémně strohý a vesměs mě nenechá vůbec nic nastavit. Vesměs všechno, co se týká optickýho zvuku, tak je zašedlý.

viz příloha. - https://1drv.ms/u/s!ArpqbM9AzwungbMakbZ ... Q?e=SdMEVe
fruhy234
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Tapir1 21. 4. 2020 15:55

Řekl bych, že je potřeba v TV nastavit bitstream (PCM se používá na stereo) Zvukový výstup by pak AVR měl dekódovat jako AC3/DD/DTS. 8-)
Audio - CA AZUR 851A, Pioneer N-50AE Casea Upgrade, Denon DVD 3910, Quadral Signum 90; Portable - Shanling M1, Beyerdynamic DTX 100 & Byron, Sony WH-1000XM2, Xiaomi Mi9 + Hiby FC3 MQA, Blon-BL03, TWS - Panasonic RZ-S500W, TV - Philips 65OLED 873
Tapir1
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fruhy234 21. 4. 2020 20:51

Jo, ten PCM byl nastavený - viz 1. foto.

Zkusil jsem tedy nastavit jak Auto 1, tak auto 2, ale vždy bezezměny.. Na receiveru se objeví PCM (48 kHz) Ale ten zesilovač se chová poměrně zvláštně - viz video (img_1334.mov). Původně jsem si myslel, že je to kolínkama na optiku (do pravého úhle), tak jsem všechny odstranil a jede to napřímo, bez nějakých kolínek a redukcí... Prostě tu 5.1 to na vteřinu sepne, cvaknou všechny relé, ale pak to zruší a jede opět jen stereo.

Příloha - https://1drv.ms/u/s!ArpqbM9AzwungbMhIKw ... A?e=V70uAa
fruhy234
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ramones 21. 4. 2020 22:24

No, tak já si myslím, že problém opravdu není v zesilovači, ale v TV, protože dle popisu má zvukový systém opravdu pouze stereo.
Pokud tedy chceš sledovat pořady se zvukem 5.1. musíš mít přehrávač, nebo třeba satelit s touto možností, kdy z těchto půjde přes zesilovač pouze zvuk a přes TV pouze obraz....
ramones
Junior

Odeslat příspěvekod anton12345 21. 4. 2020 23:04

Suhlasim s ramonesom, podla mna by si dostal zvuk 5.1 z TV cez HDMI, ktory ale tvoj receiver nema... Takze kupit receiver so vstupom HDMI. Alebo mozno nieco taketo:
https://www.gme.sk/prevodnik-hdmi-to-hdmi-audio
Philips 65OLED806
Denon AVR-X4200W, Dali Opticon 5, Dali Opticon 1, Dali Opticon Vokal, Dali SUB E-9F
Marantz NA6006, WD My Cloud, Google Home Mini
Logitech Harmony 950
YouTube Premium, Netflix, HBO Max, SkyShowtime
anton12345
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Tony70 21. 4. 2020 23:31

SONY sice moc neznám, ale vzpomínám si, že jsem kdesi četl, že podobný problém řešil jeden člověk u svého OLED-u SONY A8F.

Prý nakonec ten optický výstup "rozchodil" tak, že soundbar, který měl zapojený v HDMI ARC, musel nechat zapnutý. Pokud byl ten soundbar vypnutý, tak mu ta optika jela pouze stereo. Netuším, zda je to možné, ale třeba je to i tvůj případ ...
Home cinema : OLED PANASONIC TX-65JZ2000E * Ultra HD Blu-Ray PANASONIC DP-UB9000EGK * PANASONIC SA-BX500EG-K * 4 x PANASONIC SB-PF800E-M * 3 x PANASONIC SB-PS800E-M * PANASONIC SB-WA800E-M *
Music : TECHNICS SC-A600 * TECHNICS SB-C600
Tony70
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fruhy234 22. 4. 2020 10:09

@ramones: Tyjo, tak to mě ta televize docela zklamala... Rodičů 10 let stará Samsung jede v 5.1 úplně normálně bez jakýhokoli nastavování... Čili ať se na to zapojí jakýkoli zesilovač, tak to nikdy v 5.1 nepojede, pokud se o zvuk bude starat procesor v televizi.

@anton12345: mám Apple TV, kterou mám připojenou skrze HDMI, čili ten převodník by to teoreticky měl pobrat, žejo? Pokud teda ta Apple TV taky neposílá tu 5,1 v nějakým ultra formátu.. :D Ale ten převodník by teda teoreticky měl jet.. Ale co jsem se díval tak na zesilovače, tak mě zaujalo, že novější Marantz má i AirPlay (všichni máme Apple a používáme to), jak jsou na tom novější Marantz? Řekněme takový: Marantz SR6010 (který má podle všeho jen ten malý kulatý display), nebo takový Marantz SR701? Je to navoněná bída, nebo je to nějaký posun dál?

@Tony70: Jojo, v tom nastavení je ohledně soundbaru s přehledem nejvíc položek a nejvíc funkcí funguje právě jen se soundbarem... Takže to maj asi fakt orientovaný čistě na svoje produkty...
fruhy234
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Tapir1 22. 4. 2020 14:25

Podívej se do manuálu k TV a postupuj dle popisu tam uvedeného :
Při používání připojení HDMI nebo optického audio připojení -
Po připojení televizoru k audio systému stiskněte tlačítko ACTION MENU a poté vyberte možnosti [Reproduktor] — [Audio systém].
Zapněte připojený audio systém, potom upravte hlasitost.
Pokud připojíte zařízení kompatibilní s funkcí BRAVIA Sync pomocí připojení HDMI, můžete ho jednoduše ovládat pomocí dálkového ovládání televizoru.
Poznámka
Podle použitého audio systému musíte nakonfigurovat nastavení [Digitální audio výstup]. Stiskněte tlačítko HOME a poté vyberte položky [Nastavení] — [Zvuk] — [Digitální audio výstup].

Asi to máš opravdu špatně nastavený, ta TV DD/DTS podporuje !
Audio - CA AZUR 851A, Pioneer N-50AE Casea Upgrade, Denon DVD 3910, Quadral Signum 90; Portable - Shanling M1, Beyerdynamic DTX 100 & Byron, Sony WH-1000XM2, Xiaomi Mi9 + Hiby FC3 MQA, Blon-BL03, TWS - Panasonic RZ-S500W, TV - Philips 65OLED 873
Tapir1
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fruhy234 22. 4. 2020 21:34

@Tapir1 - tak mi to nedalo, prolezl jsem úplně všechno nastavení znovu, zkusil - nic. Tak si říkám, že teda zkusím jinej kabel, jestli náhodou není problém v něm.. No, výsledek stejnej - vždy se 5.1 spustí max na 1 vteřinu a pak konec. Zároveň ale, když jsem pustil klasický programy, tak to hodilo hlášku s Dolby Digital 2.0, což mi dalo trochu naději, že se ta TV o něco snaží...

Tak si říkám, že to teda zkusím skrze Apple TV, tam se neaktivovalo to 5.1 ani na vteřinu, prostě nic. Tak jsem prolezl nastavení v Apple TV a u zvuku bylo nastavené cosi od Applu, jakože nejvíc kompatibilní. Což jsem deaktivoval a nabídlo mi to možnost Stereo, nebo Dolby Digital 5.1. Nastavil jsem to tedy na 5.1 a šel to vyzkoušet. No a dostavil se údiv :D 5.1 opravdu funguje...

Ale fakt netuším, co je s tou televizí, že stejný aplikace - Plex (Plex sám v sobě nastavení, jako takový nemá). Tak skrze Apple TV ta 5.1 běží a skrze samotnou televizi ne... Každopádně výsledek pro mě se dostavil :D 5.1 to umí, ale pouze, když to pošle skrze HDMI. Pokud se jede čistě přes aplikace televize 5.1 asi nikdy nepojede...

Alespoň je tu teda nějaké řešení, když bude někdo řešit něco podobného no.. Akorát teda nemám možnost vyzkoušet, jestli to funguje i přes něco jiného, než Apple TV noo.. :D

Příloha - https://1drv.ms/u/s!ArpqbM9AzwungbMpl7D ... A?e=A5RB51
fruhy234
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Tapir1 23. 4. 2020 08:28

Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že nastavit správně Sony je někdy peklo...a to mám pouze BR UHD přehrávač. 8-)
Audio - CA AZUR 851A, Pioneer N-50AE Casea Upgrade, Denon DVD 3910, Quadral Signum 90; Portable - Shanling M1, Beyerdynamic DTX 100 & Byron, Sony WH-1000XM2, Xiaomi Mi9 + Hiby FC3 MQA, Blon-BL03, TWS - Panasonic RZ-S500W, TV - Philips 65OLED 873
Tapir1
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků