Denon AVR-X4200W + Marantz NA6006

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod anton12345 22. 4. 2020 17:13

Pred casom som v teme nahradenia stereo receiveru integrovanym zosilnovacom napisal toto:

Nieco k tej kritike zvuku AVR. Teraz som cital velmi podrobnu recenziu na AVR Denon AVR-X3500H s roznymi merackami DAC-u a samotnej zosilovacej casti a zaver bol taky, ze implementacia DAC-u nebola hodnotena dobre a zosilovacia cast (aj s predzosilovacom) bola vyborna. Takze AVR z digitalnych vstupov hral horsie ako z analogovych vstupov. Len tak na okraj napr. podobne na tom bol aj podstatne drahsi AVR Anthem MRX 520...
P.S. To ma inspirovalo k uvahe predradit k mojmu AVR nejaky streamer s lepsim DAC-om zapojenym do analogoveho vstupu AVR, ci by som poznal rozdiel v prehravani hudby z NAS-u. Asi to budem musiet vyskusat...

Takze som to vyskusal. Sietovy prehravac Marantz NA6006 som zapojil cez kable Oehlbach NF 214 do analogoveho vstupu mojho AVR Denon AVR-X4200W. Len pre informaciu, Marantz obsahuje DAC Sabre ES9016, AVR ma DAC AKM AK4458VN. Prehraval som skladby z mojho NAS-u vo FLAC-u (16bit aj 24bit) na direct (bez korekcii). A teraz to najdolezitejsie, zvuk. Zvuk cez Marantz + Denon je lepsi ako cez samotny Denon a to na prve pocutie. Viac detailov, lepsi priestor a presnejsie basy. Basov je tiez pocitovo o trochu viac.
Takze vysledok je ten, ze recenzent v mnou spominanej recenzii mal asi v podstate pravdu o implementacii DAC-u v AVR Denon AVR-X3500H, ktory ma rovnaky DAC ako moj Denon AVR-X4200W.
Na zaver, ten sietovy Marantz si zrejme ponecham, pretoze ma pre mna jednoznacne prinos.
Este by som chcel podotknut, ze tento test je samozrejme velmi subjektivny, niekto iny by to mozno vnimal inak a nerobil som ho samozrejme naslepo, vedel som, ktory pristroj hra.
Mozno by sa to este zlepsilo pouzitim lepsieho (a zrejme drahsieho streamera), ale mne tento pomer vykonu k cene u tohto Marantza vyhovuje. Tiez by sa to (mozno) zlepsilo pouzitim stereo zosilnovaca, otazkou vsak zostava v akej cene (v pomere k cene mojho AVR). Dalsim benefitom pre mna je tiez to, ze som ziskal niektore veci oproti Denonu naviac, ako napriklad HEOS, spolupracu s Google assistentom a DSD streaming do 5.6 Mhz.

Mozno tento pokus niekomu trochu pomoze v rozhodovani sa medzi AVR a stereo zosilnovacom s externym DAC-om, alebo k moznemu vylepseniu zvuku AVR, ktory uz vlastni. Samozrejme doporucujem najskor vyskusat, pretoze moje zavery platia LEN pre moje pristroje, moje repro, moju miestnost (jej akustiku) a v neposlednom rade hlavne pre moje usi.
Philips 55OLED803
Denon AVR-X4200W, Dali Opticon 5, Dali Opticon 1, Dali Opticon Vokal, Dali SUB E-9F
Marantz NA6006, Mede8er MED600X3D, WD My Cloud, Google Home Mini
Logitech Harmony 950
Google Music, YouTube Premium, Netflix, HBO Go
anton12345
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod leroj 22. 4. 2020 17:52

zajímavé - to musí být slušný rozdíl, když ti stojí za 13000
a chtělo by to vyzkoušet s někým "nezaujatým"

vyzkoušel bych, ale jak? objednávat a případně vracet se mi nechce
leroj
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod anton12345 22. 4. 2020 18:22

No to je individualne, ci pripadne zlepsenie stoji niekomu za tu cenu. Pre mna ta cena v pomere k cene mojej zostavy prisla v pohode.
anton12345
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod leroj 23. 4. 2020 09:44

tu cenu bych nevztahoval k ceně sestavy, ale spíš k míře zlepšení zvuku

poznáš rozdíl když zařadíš korekce? nebo jedeš pořád na direct?
leroj
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod anton12345 23. 4. 2020 11:11

Ja korekcie nikdy nepouzivam (nepotrebujem), idem iba direct, pripadne "stereo", co v pripade mojho AVR znamena predne repro + subwoofer (ale tiez bez korekcii).
Philips 55OLED803
Denon AVR-X4200W, Dali Opticon 5, Dali Opticon 1, Dali Opticon Vokal, Dali SUB E-9F
Logitech Harmony 950
anton12345
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod pekr77 23. 4. 2020 11:59

Ten tvůj AVR by měl umět streaming ze služeb jako Spotify apod. napřímo, ne? Tzn., že bys nepotřeboval napojovat externí a řešit DAC. Pak by měl mít také Direct mód, zkusil jsi tento? Chce to pak akorát vyšší hlasitost. Jinak - někdy si lidi myslí, že něco hraje lépe .... a ono to třeba jen hraje - jinak :-)

Já koupil do ateliéru Denon pma-600ne základní zesilovač, zatím jsem ho doma zapojil k AVR Denon x3500h a budu zkoušet rozdíly oproti AVR. Mám to teď přes pre-out do zesilovače a i když nemá ht bypass mód, hraje to. Budu srovnávat ze stejného zdroje (Spotify), pak mobil přes jack-cinch a uvidím, jak si vede low-range zesilovač vs mid-range AVR ...
pekr77
Junior

Odeslat příspěvekod anton12345 23. 4. 2020 13:20

Nehram cez Spotify, streamujem zo svojho NAS-u. Mne islo o to, ci stream cez interny DAC v mojom AVR hra inak, ako stream cez externy DAC v sietovom prehravaci. Opakujem, vzdy hram cez direct mode bez korekcii a hlasitosti som vyrovnal. Myslim si, ze na zaklade mojich dlhorocnych posluchovych skusenosti (a nespocetneho mnozstva pristrojov, ktore som aj vlastnil) rozoznam, co hra (pre mna) lepsie a co hra len inak. Vzdy to bude samozrejme subjektivne. Takze stream cez Marantz prepojeny analogovo s AVR Denom hra podla mna lepsie, ako stream cez AVR Denon. Co sa tyka AVR versus zosilnovac, to som riesil kedysi davno, ked som vlastnil stereo zosilnovac Marantz v cene asi 25000 a AVR Onkyo v cene 50000. Zaver vtedy bol taky, ze hrali naozak inak, ale nevedel som sa rozhodnut, ktory z nich hra lepsie. Nechcem tu polemizovat nad tym, co hra lepsie, napisal som len svoju skusenost .
Philips 55OLED803
Logitech Harmony 950
anton12345
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod sozi 27. 4. 2020 09:06

Mam rovnaku skusenost ako anton. AVR Marantz SR5008 a Marantz CD6006. Skusal som AVR DAC vs CD DAC. Prepojil som teda oboma cestami - optikou aj analogom. AVR ma asi o 5 rokov viac ako CD. CD6006 je v tejto cenovke velmi dobre hodnotene na test forach casto ako najlepsia volba v tejto cene.
Rozdiel bol jednoznacny v prospech CD DAC. Cez audio kable citit lepsie rozlisenie ako na vyskach, tak aj na basoch. Stereo je take "priestornejsie". Takze optika isla fuc a hram len cez CD DAC. Samozrejme, ze obidva sposoby som porovnaval cez "Pure Direct", hudbu ani inac nepocuvam.
sozi
Mírně pokročilý