Sub v režimu poslechu hudby

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Lordpcman 8. 7. 2020 09:19

Zdravím, už nějaký ten pátek mám receiver Onkyo TX-NR646 jsem sním velice spokojen. Mám k němu Subwoofer tuším že Jamo J12 parádní kousek. U filmu zejména opravdu s prostorovým zvukem 5.1. (ne televizní vysílání) je ten sub opravdu znát. Hlavně u dts audio stopy se klidně může ozívat až je to nepříjemné (hlavně pro sousedy) což ho musím dost krotit. Podud spokojenost 1* taky jsem jej primárně koupil na pořádné hutné basy s koulemi na filmy :-D
Jenže u poslechu muziky ve stereu (A režimu PURE AUDIO) vůbec nehraje. Prej jsem někde slyšel, že má dokonce větší význam na muziku a mě prostě nehraje u sterea a režimu Pure Audio. Což mi přijde jako velká škoda když už jej mám a stál nemalé peníze.
Omlouvám se, ale tomuto opravdu nerozumím. Dá se to nějak aby ve stereu a Pure audio režimu hrál a nebo mám smůlu?
Děkuji
Lordpcman
Junior

Odeslat příspěvekod _daRK 8. 7. 2020 09:58

Rezim Pure audio vypne vsetok SW a HW, co ma dopad na upravu zvuku, kvoli tomu ten rezim je - pre puristov audiofilov. A sub urcite patri do kategorie "prznitok" takeho zvuku. To iste ma aj Yamaha a ine znacky. Vysledny zvuk nemusi byt pre kazdeho dostatocne zabavny, ja mam PURE vypnute a tiez zapajam sub v rezime 2+1. Ale dost zavisi od toho, ake mas kvalitne a typovo repro, stlpove repro sub pri hudbe skor uz nepotrebuju. Viem, ze tu na fore su ludia, co maju zostavu x-krat drahsiu a subom si v hudbe pomahaju. Dolezite vsak je, aby bol sub naozaj kvalitny a nie dunitko za 150 EUR + samozrejme mysi byt dobre nastaveny... v podstate by ho clovek vobec nemal ani takmer pocut a uz vobec nie citit.
Chord Mojo / Hiby R3 ► iBasso IT04; AQ Dragonfly Red ►AQ NightOwl Carbon
FiiO BTR3 ► iBasso IT01s; SG S10 ► Sony WH-1000XM2
SONY KD-55XF9005; Yamaha RX-V683 ► DALI Zensor 3+Yamaha NS-SW200
_daRK
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Lordpcman 8. 7. 2020 10:43

Ten můj sub teď jsem koukal stojí 8000,- což si myslím že je takovej střed. Nevím jak nastavím na poslech muziky 2+1. Stereo je mi jasné to přepnu na DO tlačítkem režimy na muziku
Lordpcman
Junior

Odeslat příspěvekod _daRK 8. 7. 2020 10:53

V tom asi neporadim, mam yamahu, ale co som rychlo pozrel web, tak v Configuration mas nastavenie Speaker channels a tam das "2.1ch" . Asi bude treba nastavit aj hranicu cross-overu, cize kedy ma hrat v dolnych frekvenciach sub a kedy uz repro. To uz bude chciet pozriet do manualu alebo pozri ten link, ktory som nasiel ja: https://www.onkyo.com/manual/txnr646/adv/en/028.html .
P.S. Predpokladam, ze sub uz mam vlastne nstaveny, tak mozno len prepnut vystupny rezim nejakym tlacitkom alebo aplikaciou na mobile - nieco ako Straight a malo by to hned rozpoznat, ze je ma len zapnut sub.
Chord Mojo / Hiby R3 ► iBasso IT04; AQ Dragonfly Red ►AQ NightOwl Carbon
FiiO BTR3 ► iBasso IT01s; SG S10 ► Sony WH-1000XM2
SONY KD-55XF9005; Yamaha RX-V683 ► DALI Zensor 3+Yamaha NS-SW200
_daRK
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Maverick_cz 8. 7. 2020 15:54

Lord... musíš nastavit v setup - speaker setup - SP config - dělící frekvenci předních reproduktorů jinou než "full" Pokud je nastaveno full, znamená to, že máš (nebo si receiver myslí, že máš) celopásmové sloupy a v případě 2.0 vstupního signálu a zvukového režimu přeplého na stereo receiver nepošle žádný signál do subwooferu (jedinou vyjímkou je zapnutí funkce double bass, kdy i ve stereu hraje subwoofer basy určené pro sloupy spolu s nimi). Sub bude hrát 2.0 vstupní signál i v případě pokud použiješ jiný zvukový režim jako například Dolby Pro Logic Music atd... Pokud nastavíš dělící frekvenci předních repro jakoukoli jinou než full.. stereo signál 2.0 se automaticky rozdělí na 2.1., kdy basovou část pod mezí dělící frekvence bude hrát subwoofer a sub bude tak hrát i v režimu stereo.

Já mám sice onkyo 616ku, ale předpokládám, že to bude podobné. Měl jsem původně KLipsceh 12 což je prakticky to samé co Jamo j12 a to na muziku opravdu nebylo.. velice záleží jaké přední reproduktory máš. Já pořídil Dali, které dokáží jít hodně hluboko, ale zase dokáží vyvodit některé nepříjemné tony. V případě SVS subwooferu, který mám teď, tak ten signál je mnohem lepší, ale vlivem špatného umístění (bohužel nemám jinou možnost a tam kde hraje skvěle být nemůže) není tak cílený a kopací jako u těch sloupů. Vyzkoušej tedy nastavení dělící frekvence.. mně po kalibraci nastaví receiver vždy 40Hz.. u těch Dali dejme tomu jelikož začínají hrát od 36Hz, ale u předešlých Jamo to bylo trochu mimo a stejně tak mimo to je i v případě centru a surroundů. Pokud tam tedy máš také od kalibrace nastaveno 40Hz .. při stereo zvuku bude subwoofer hrát pouze frekvence pod 40Hz a to v případě Jamo j12 není moc prostoru, takže to stejně hraje nehraje. Vyzkoušej vyšší dělící frekvenci například 80Hz o kolik víc se bude subwoofer zapojovat.
Maverick_cz
Junior

Odeslat příspěvekod Lordpcman 8. 7. 2020 16:18

Maverick_cz: Hej to je teda ale moc cool odpověď a velmi výstižná. Ještě několikrát si jí přečtu, abych to vše probral a až budu doma tak si stím pohraji. Moc děkuji.
Lordpcman
Junior

Odeslat příspěvekod Maverick_cz 9. 7. 2020 20:37

jo asi jsem to trochu přehnal s rozvedením myšlenky :) kdyžtak piš SZ.. sám jsem teď ty patálie kdy co hraje a nastavení crossoverů řešil hodně dlouho u onkya, takže než aby to někdo další zjišťoval měsíc jako já, tak můžu sdělit svoje zkušenosti
Maverick_cz
Junior