Denon X-2600 vs X-3600

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Malag 27. 7. 2020 09:26

Zdravím,

měl jste někdo možnost srovnat Denon X-2600 vs X-3600 ve stereu? Původně jsem chtěl X-2600, ale dlouhodobě nebyl k dispozici, tak jsem už téměř objednával Marantz 5014 jako alternativu. Nyní jsem si však všiml, že Denony jsou opět k dispozici a X-3600 je cenově za podobné peníze jako Marantz 5014. Pravděpodobně kvůli nástupu nového modelu.

Měl jsem možnost srovnat pouze Denon X-1600 a Marantz 5014. Denon nic moc, Marantz dostačující. Bude ta X-2600 blíž k X-1600 či X-3600? Papírově pro mě má smysl spíše levnější model, ocenil bych akorát pre-out, ale nejspíš bych se bez něj obešel. Možná ještě lepší kalibrace, ale zde taky netuším, jak moc velký rozdíl to bude.

Díky!
M.
Malag
Junior

Odeslat příspěvekod tombas 27. 7. 2020 13:04

Nevím, jak jsou na tom zvukově konktrétní uvedené modely, ale pokud je to na stereo, bude nejlepší stereo receiver nebo zesilovač.
Jinak bych šáhnul po Marantzu, pro mě je to dlouhodobě zvukově favorit ve srovnatelných kategoriích mezi ostatními značkami. Pak bych dal Onkyo/Pioneer (ale nevím, jestli pořád ještě přetrvávají problémy s HDMI, sporadicky se nějaký uživatel ozve, že má problém.
Yamaha je klasika, neutrální zvuk a výborný kalibrační systém, záleží ale taky, jaké k tomu máš reprosoustavy.
tombas
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Houbičkar 27. 7. 2020 13:31

Malagu,
nesmis tem oznacenim davat zas tak velkej vyznam. Jednašest, dvašest nebo třišest, ani jedna varianta ten stereo poslech moc neřeší. Rozdíly jsou především ve výkonu, přidanejch serepetičkách ohledně filmových formátů, treba i v té zmiňované kalibraci. Poslech hudby zůstává beze změny, tedy na pikaču. Ale jako kvalitní kulisa určitě neurazí, knížku nebo pletací jehlice do ruky a užívat si jen tak obsahu a melodií. Pokud máš však audiofilní ambice na vrcholu rovnostranného trojúhelníku, tak problém vyřeší pouze stereo maslostroj.
Houbičkar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Malag 27. 7. 2020 15:23

Jelikož budu používat minimálně centr (zadek se mi teď řešit nechce), tak stereo ne. Spousta filmů má moc velký dynamický rozsah dialog/efekty a bez možnosti zesílit si centr by to bylo špatný. Kdybych přehrával z PC, tak je to řešitelné, ale TV to rozumně nezvládne.

Nemyslím si, že mezi Audyssey MultEQ XT a Audyssey MultEQ XT32 bude nějaký zásadní rozdíl, ale nějakou kalibraci by to asi chtělo. Ve výsledku ta akustika místnosti může mít větší vliv než o pár tisíc dražší přístroj.

Ve studiu bohužel neměli X-2600 ani X-3600. Porovnával jsem pouze X-1600, Marantz 5014 a Denon DRA 800. Denon X-1600 dost zaostával, ale Marantz 5014 (21k) a Denon DRA 800 (15k) jsou na stejné úrovni. Ano, hrají trochu jinak, ale nedokáži říct, který hraje lépe.

Nerad bych se pouštel do srovnávání AVR/stereo, to nikam nevede. Ideálně kdyby se našel někdo, kdo oba modely slyšel. Cenově je vyšší model téměř dvakrát dražší a těch "serepetiček" navíc tam moc není (10 W navíc nestojí za řeč).

Díky!
M.
Malag
Junior

Odeslat příspěvekod pekr77 12. 8. 2020 06:21

Netuším, jak ses nakonec rozhodl, ale mám asi 2 roky Denon x3500h a trochu smíšené dojmy. Nejprve jsem měl repráky Dali Oberon 3, ty jsem vyměnil za Monitor Audio 200, chyběly mi trochus středy, zpětně bych to hodnotil asi následujícím způsobem.

Kalibrace dokáže opravdu pomoct, akorát se tím nesmíš chlubit před puristy, kteří budou doporučovat všelijaké pure direct režimy, což u těchto skříněk je taková trochu sázka do loterie. Akustiku místnosti nedokážu posoudit, protože jinou jsem neměl, takže nemám s čím srovnat.

Nicméně - dost hodně záleží na zdroji. Hrát stereo třeba z noťasu a pak si totéž pustit s nějakým externím DACem, tak se Ti i AVR bude zdát, že je jinde. Totéž může nastat u streamingových služeb, i když ty jsou třeba jedním z důvodů, proč si člověk AVR pořídí, prostě pohodlnost. K tomu mi jeden kolega řekl - kup si k tomu CD jednotku a uslyšíš rozdíl.

Nutno říct, že si člověk také na určitý projev zvykne. Já ten Denon zvuk mám docela rád. Také je potřeba volume občas otočit doprava. Kvůli juniorovi jsme to drželi dost nízko a když se to trochu otočí doprava, tak se to více otevírá.

Jsem na FB grupě Denonu a tam lidi často říkají, že zvukově je ten posun spíše až od modelu x4500 nahoru. Viděl jsem vnitřní konstrukce jednotlivých modelových řad, ale moc to nedokážu posoudit. Denon je tradičně dobře hodnocen u filmů, ke stereu se recenzenti vyjadřují, jakože také fajn, ale nic lepšího než Tvé ucho tady nebude.

Koupil jsem ještě do ateliéru Denon pma-600ne zesák, tedy tu spodní třídu. Zvukové zabarvení stejné, jen větší síla - co hraju na AVR okolo 60 z 90, jsem hrál na zesáku tak na 9 hodinách otočeného volume.

Chystám se někdy na služebku do Prahy a asi si zajdu poslechnout rozdíl Denonu vs Marantzu (AVR i zesáky pma-1600ne vs PM8006) do Salonů Denon. Pokud ten rozdíl v případě Marantzu nebude wow na první dojem, tak zůstanu u Denonu ....

Ještě k té 5.1 - začal jsem na 2.0, teď jsem na 5.0. Musím říct, že nějaký wow efekt se nekonal. Občas to překvapí, občas přemýšlím, zda když slyším něco ze zadu, to zní přirozeně, nebo spíše mírně chaoticky. Občas přepínám mezi 2.0 a 3.0, ten střed je poznat, ale po 20-30 sec přepnutí na stereo mi ten střed až tak nechybí, čili umím si představit i čistý stereo přednes u filmů, i když zatím si 5.0 ponechám a spíše přidám zesilovač pro čistý stereo poslech a propojím to z AVR přes pre-out.
pekr77
Junior