Šum nového zesilovače

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Tas3 20. 11. 2020 09:12

Zdravím,
vlastním nový koncový zesilovač Advance Acoustic X-A160. Nedávno jsem si všiml šumu v pravém kanále. Jde o nepravidelný šum - nastavení hlasitosti na šum nemá vliv. Pokud je ticho je tento šum slyšet až na poslechové místo do vzdálenosti skoro 3 metry.
Poslední dobou jsem se na to začal soustředit a je to dost rušivé, zvláště v noci při nižších hlasitostech, při běžném poslechu šum zanikne. Levý kanál šumí minimálně - jen když dám ucho k reproduktoru. Zkoušel jsem různé kabely ale změna je minimální.
Zvláštní je, že když odpojím vstupy a přepnu na RCA vstup tak z pravého kanálu vychází dost hlasitý šum až rachot, jako když se přelaďuje rádio. Hlasitost šumu je tak velká, že jde v pohodě slyšet i z jiného pokoje. Levý kanál šumí jen minimálně.
Když přepnu na XLR odpojený vstup, tak se šum podstatně sníží, ale stále pravý kanál šumí tak, že je to slyšet až na cca 3 metry.
Připojené mám repro KEF XQ30 s citlivostí 87dB. Jako zdroj signálu je Marantz SR7007.
Má s tímto zesilovačem někdo zkušenosti? Je to normální chování nebo vadný kus?
Bohužel 14dní na vrácení už uplynulo.
Díky
Tas3
Junior

Odeslat příspěvekod viking81 20. 11. 2020 09:57

Nie som technik, ale toto by zosik robit nemal. Ziaden normalny. Toboz nie zosik za 1300 EUR ;-). Yamaha A-S701, na digitalnych vstupoch uplne ticho aj na max hlasitosti. Analogove sumia. Najviac phono, ale sumia rovnako. Najmenej sumi CD vstup. Z posluchovej vzdialenosti nepocutelne. Pri aktivovani CD direct amp sa ten sum este znizi. Pri nastaveni beznej hlasitosti je sum pocutelny len pri "nalepeni: ucha na reproduktory ;-)
Stereo: Wharfedale Diamond 11.4/Yamaha A-S701/Yamaha CD-S700
Headphones/Amp/DAC: Sennheiser HD650/Schiit Vali 2/Cambridge Audio DacMagic Plus
DAP/Headphones: Shanling M2X/iBasso IT01s
TV/BD: Samsung UE55KU6472/Xbox One X
viking81
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 20. 11. 2020 11:13

To je zesilovač třídy A-B a ten by rozhodně slyšitelně šumět při běžných poslechových hlasitostech neměl.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Tas3 20. 11. 2020 12:52

Šumí to při minimální hlasitosti i odpojeném vstupu. Taky lehce ale slyšitelně brumí trafo, je to toroid takže asi problém se stejnosměrnou složkou v síťi. Nevím jestli to může mít vliv na šum, ale je divné že šumí jen pravý kanál.
Tas3
Junior

Odeslat příspěvekod Denkez 20. 11. 2020 13:04

Píšeš, že ti šumí koncový zesilovač, který žádnou regulaci hlasitosti nemá, a přitom píšeš, že "Šumí to při minimální hlasitosti i odpojeném vstupu...".
To je trochu nesrozumitelné.
Odpoj signálové kabely od koncového zesilovače a zkratuj jeho vstupy. Jen tak zjistíš, zda šum jde z koncového zesilovače nebo z AVR.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Tas3 20. 11. 2020 13:45

Ok, nepřesně jsem se vyjádřil. Šumí to při připojeném AV a minimální hlasitosti na AV.
Při odpojeném vstupu je levý kanál ticho, pravý začne šumět až rachotit velmi nahlas. Tento rachot se děje jen u přepnutí na RCA vstupy.
Zkratoval jsem vstup pomocí zkratovacích RCA záslepek a šum mi připadá stejný. V levém kanálu ticho, v pravém slyšitelný šum.
Tas3
Junior

Odeslat příspěvekod Denkez 20. 11. 2020 14:36

Tak ještě jednou:
Když je AVR odpojené a vstupy koncového zesilovače jsou zkratované, šumí koncový zesilovač?
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Tas3 20. 11. 2020 14:48

Ano při odpojených a zkratovaných vstupech pravá bedna šumí tiše ale slyšitelně do vzdálenosti cca 2,8m. Z levé bedny není slyšet téměř nic, jen když dám ucho úplně k bedně.
Tas3
Junior

Odeslat příspěvekod Denkez 20. 11. 2020 16:37

Tak výborně, konečně jednoznačná informace.
Pokud jeden kanál koncového zesilovače takto šumí, normální to není a reklamuj ho.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Tas3 21. 11. 2020 08:46

Ještě mě napadla taková "blbost".
Co kdybych do série před bednu která šumí zapojil odpor (zrovna mám k dispozici 5R6 na 5W na zkoušku)?
Snížil bych tím citlivost na klidový šum.
Na předzesilovači bych nastavil tento kanál hlasitěji aby hrály všechny stejně hlasitě. Šum se zvyšující se hlasitosti neroste.
Je tohle možno vyzkoušet? Zvýším tím impednanci jedné bedny, ale zesilovači by to nemělo vadit?
Tas3
Junior

Odeslat příspěvekod Denkez 21. 11. 2020 10:35

Na takový nesmysl rychle zapomeň!
Proč se asi každý snaží, aby impedance (odpor) mezi zesilovačem a bednou byla co nejmenší?
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Tas3 21. 11. 2020 14:13

Vždyť píšu "blbost". Kabely k repro mám co nejkratší a nejširší.
Tas3
Junior

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 21. 11. 2020 16:10

Na test přehoďte zapojení beden. Chyba nemusí být jen na straně zesilovače. To si potvrdíte právě tím prohozením kanálů. Pokud bude zase šumět pravý kanál (tentokrát v levé bedně) máte jasno.
Emil Pastelka
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tas3 21. 11. 2020 18:39

Jo, to mě napadlo. Skusil jsem i jiné bedny. Stále problém s pravým kanálem. Psal jsem prodejci vezmu to na reklamaci.
Tas3
Junior

Odeslat příspěvekod martinhamr 21. 11. 2020 18:55

Já bych možná také pořešil napájení. Někdy může špatní zásuvka dělat pěknou neplechu.
martinhamr
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků