Cambridge Audio CXA60,61,80,81

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Jirka S 23. 3. 2021 18:07

Jak říkám, chci si to půjčit domů a vyzkoušet v domácí akustice, ve svém navyklém prostředí, svou hudbu, mé obvyklé zdroje. Marantz jsem měl taky na Direct input, jde asi jen o ten můj (ničím neodůvodněný) pocit, že kdybych chtěl, tak korekce můžu použít, no. :-)
Pročítal jsem mnohé zahraniční diskuze, názory se různí, stejně jako tady. Taky si říkám, že v mém věku (60) už se mi sluch bude jen a jen horšit. Možná i nároky půjdou dolů.
Taky jsem se setkal s názorem, že CA je jen předražený entry level, aby se pak mohly dávat zajímavé slevy (jeden můj známý a velmi náročný audiofil), ale moc na to nedám. Trochu mě teda zaráží poměrně nízká váha, mám z mládí nějak pod kůží, že dobrý zesilovač má tak kolem 20 kg, no nevím, zda je to podmínkou kvality, i když trafo je trafo a holt by něco vážit mělo. :-)
Jirka S
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod rentier 68 23. 3. 2021 18:25

Ono v pokročilém věku zvedat zesák 20-50kg není nic s medem, třeba kvůli utírání prachu.
Po celoživotní dřině na šachtě jsou ruky a plíce v háji.
A ono do 20metrů čtverečních pořizovat monobloky o 500wattech mi nedává smysl.
Ten cambridge má uvnitř toroidní transformátor a výkon 120w do 4ohm bohatě stačí.
Hraje asi jako vyšší střed. třída např sony 920QS, Pioneer 6XX kenwood 5-7 řady yamaha 593
Aspoň to je můj názor. takže to není žádný high-end.
rentier 68
Junior

Odeslat příspěvekod leroj 23. 3. 2021 19:01

Jirka S:
doporučoval jsem zesík Denon, tak se mrkni kolik váží )
leroj
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod zino333 23. 3. 2021 19:15

Ja po pravde neviem ako veľké rozdiely sú medzi CXA80 a CXA81, tak píšem o mojom CXA80. Do 80W hrá v triede A (potom A/B) a má duálne vinutý toroid, ktorý je aj vidieť cez hornú chladiacu mrežu. Nie je to high-end, ale za danú cenu je to jedna z tých rozumných volieb a myslím, že u mňa jeho voľba nebola chybou. Zatiaľ ani nemám potrebu s tým nejako experimentovať a ak v budúcnosti budem chcieť lepší stereo systém, tak pôjdem do delenca s monoblokmi a pokojne by som volil lacnejšiu alternatívu v podobe Schiit Freya+ s Vidarmi alebo by som vyskladal niečo podobné u Audio-gd. Tam mi to príde fakt ako veľa poctivej muziky za veľmi rozumné peniaze. Ale po rokoch som dospel k názoru, že pokiaľ človek nie je pripravený pre špičkové stereo komponenty riešiť odborne aj akustiku miestnosti, tak potom býva ten "high-end" zbytočnou voľbou kvôli radikálne nevyužitému potenciálu. Preto mám aj teraz stereo také aké mám, som s tým spokojný a nemám potrebu to v tomto smere hrotiť. Akustika je extrémne vplyvný faktor na posluch repro a žiaľ väčšina konzumentov tomu nedáva moc váhu. Potom aj mne príde úsmevné, že niekto síce narve do zostavy obrovské prachy a nakoniec to počúva v totálne nezatlmenej miestnosti s nielen šialenou ozvenou ale aj celkovo nevhodnými rozmermi. Potom ťa kamoš pozve na posluch, lebo má doma síce parádnu zostavu, ale keď to dá trochu hlasnejšie, tak si ideš vytrhať vlasy lebo sa to nedá počúvať a po chvíli by človeka z toho iba rozbolela hlava...
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jirka S 23. 3. 2021 19:32

@leroj: Však jsem koukal.

@zino333: Právě, na baráku to sice (když není nikdo doma) můžu pěkně ohulit, ale postupem let to už není pro mě to pravé, nehledě na akustiku, kterou mám doma naprosto příšernou.
Řeším tu něco přes 20 tis., hodinky mě stály víc, stejně jako mobil, že. Všechno spotřební zboží. :-)
Ale když už něco přitáhnu, tak s tím chci být spokojený, nemám rád kompromisy. Nejčastější použití bude stejně večer, když si pustím v TV koncert z NASu, nebo i ten Netflix, vše zásadně v původním znění, to je pak i z filmu úplně jiný zážitek. Jinými slovy - myslím, že spokojený bych měl být. A to ještě nevím, jestli mi stačí staré Tannoy 638, nebo bude další nutný výdaj. :-D
Konečně i to sdílení z mobilu přes BT je dobrá fičura, kolikrát chci něco někomu rychle pustit a nejde až tak o kvalitu, nebo kámoš, když mi pouští svá dema nebo nahrávky jeho kapely na YT, tady si to využití umím představit.
Jirka S
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod zino333 23. 3. 2021 19:41

Ja by som staršie repro vôbec nepodceňoval. Priznám sa, že veľa starších modelov by som doma neprijal kvôli ich často nepeknému výzoru, ale potom som počul pár repasovaných veľmi starých kúskov za smiešne peniaze a padala mi sánka.
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jirka S 27. 3. 2021 07:39

Tak mě ještě napadlo - pro mé nepříliš hlasité poslouchání hard rocku, trash metalu nebo i Nohavici, ale hlavně večerní filmy a koncerty, nesplnil by tyto mé potřeby namísto CXA81+CXN třeba all-in-one Marantz PM7000N?
Jirka S
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod juraj08 1. 4. 2021 13:13

nevies si ho pozicat? v studiu nie si doma
juraj08
Junior

Odeslat příspěvekod Jirka S 1. 4. 2021 14:28

Pro mnou preferovanou hudbu (hard rock) jsem nakonec pořídil tohle:
Acoustic Energy AE509
Cambridge Audio CXA81
Cambridge Audio CXN (V2)
Cambridge Audio CX-C2
Ten Marantz přece jen ty basy nemá až tak podle mého gusta.
A je to. :-)
Jirka S
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod zino333 2. 4. 2021 14:49

Bol si to vypočuť?
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jirka S 2. 4. 2021 15:01

Jo, skoro dvě hoďky od klasiky po hard rock a spokojenost. Oproti starému Marantz PM-78 a Tannoy 638 nebetyčný rozdíl, už to pomalu rozehrávám. Tohle už mám na doživotí. :-)
Jirka S
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Mutt 2. 4. 2021 18:48

Dokázal bys nějak víc zhodnotit a popsat ten rozdíl mezi PM7000N a CXA1? Je to jen v těch basech, jsou měkčí? Nebo celkově menší drajv, míň energie? Co třeba detailnost? Podání prostoru? Přišel ti A81 lepší hlavně na tvrdší muziku nebo obecně u všech žánrů? Díky
Mutt
Junior

Odeslat příspěvekod zino333 2. 4. 2021 19:12

Rozdiel bude vo všetkom.
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod introvert 2. 4. 2021 22:22

Jirka S píše:Jsem ale už trošku starší škola a kapánek mě udivila absence korekcí. Ano, chápu, že korekcema se dohání špatné bedny, zdroj nebo místnost, takže jen hloupý dotaz - dá se bez toho žít? Vím, že ty lepší zesilovače korekce nemají, ale jak v praxi? Třeba večer, při tišší hudbě, jsem si přidával na basech, nebudu zklamaný? Nebudu mít problém při tišším poslechu - třeba TV? Dík za případné reakce.

Kvalitní zesilovače nemají klasické korekce, na jaké jsi byl zvyklý, mají je však zabudované v sobě. Jde o na hlasitosti závislé frekvenční korekce Fletcher-Munson, které korigují to, že při nižší hlasitosti reprodukce dochází zejména u basů k subjektivně významnému poklesu jejich úrovně (to je to, proč jsi při tichém poslechu přidával basy). Ty korekce tohle regulují automaticky za Tebe, v závislosti na nastavení regulátoru hlasitosti. Týká se to však nejenom basů. Bližší info např. zde https://en.wikipedia.org/wiki/Equal-loudness_contour
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod anonymni 2. 4. 2021 23:16

To, že má zesilovač fyziologickou regulaci hlasitosti ale neznamená, že nemůže mít zároveň i tónový korekce.
anonymni

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků