Cambridge Audio CXA60,61,80,81

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod introvert 3. 4. 2021 07:19

L.U.K. Ano, může, zrovnatak lze korigovat frekvenční charakteristiku ekvalizací ještě před zesilovačem, atd. Chtěl jsem pouze naznačit, že to posilování basů při nižší hlasitosti není u mnoha přístrojů nutné, že v přístroji jsou korekce dle těch křivek už často implementovány.
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Houbičkar 3. 4. 2021 08:24

Basy, basy...jistě, jenže to není, oč tu vždycky běží, někdy je nutno posílit i frekvence z přesně opačného pólu. A tady jednoduchá fyziologická regulace (tedy loudness) nejen, že nepomůže, ale by dokonce uškodila...byť přizvedává oba dva frekvenční konce chárky. Mám poslední album páně Knopflera na cd a je pro mé uši bohužel nahrané příliš temně, hutně. Vzhledem k tomu, že u nahrávek miluji především prostor (a jeho nositelem jsou především vyšší frekvence), nezbývá mi, než využít právě korekcí a čudlík treble pootočit významně doprava. Mám štěstí, že můj maslostroj je těmito osazen, nadstandardně dokonce i korekcí "mid". Též ubrání výšek je někdy záhodno, viz uječená a ostrá titulní " The Lamb Lies Down..." ze stejnojmenného alba Genesis.
Houbičkar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod introvert 3. 4. 2021 09:16

Houbičkar: fyziologická korekce hlasitosti není jen o basech, nejcitlivější jsme na frekvenci cca 3,5 kHz, a směrem k nižším a vyšším frekvencím se citlivost snižuje. Ne ovšem stejně, u basů je ten pokles významnější. A při různých hlasitostech je to různé. Takže fyziologická korekce jen vyrovnává tento stav, je to jakýsi základní odpich. Pak ovšem záleží na dalších parametrech, zejména nahrávce samotné, vlastnostech poslechové místnosti, nastavení a vlastnostech reprodukčního řetězce ..

Nedávno byla vydána kniha s CD, která se jmenuje Audiophile's Guide od Paula McGowana. Knihu lze pořídit na Amazonu, knihu s CD (které je nezbytné) na psaudio.com . V knize se krok z krokem čtenář dozví, jak si má nastavit reprodukční řetězec tak, aby to bylo optimální.
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ZdenekJR 3. 4. 2021 11:08

"Kvalitní zesilovače nemají klasické korekce, na jaké jsi byl zvyklý, mají je však zabudované v sobě."

takze kdyz ma zesilovac loudness nebo fyziologický regulátor hlasitosti, tak je to kvalitni zesilovac?? (jeste, ze jsem tu AU/RU neprodal....)
ZdenekJR
Junior

Odeslat příspěvekod introvert 3. 4. 2021 11:21

Přesně tak, pokud má zesilovač fyzilogický regulátor hlasitosti, je kvalitnější než ten, co ho nemá. Krom toho bych tipoval, že nekvalitní plečky fyziologickou regulaci nemají - protože musí být co nejlevnější. A to je k tématu vše z mé strany, rozhodně s Tebou nehodlám diskutovat o tom, jaký je “správný” význam slova “kvalitní”. Ale už z toho co jsem právě napsal je asi zřejmé, že těch významů může být více.
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ZdenekJR 3. 4. 2021 11:27

howg!
ZdenekJR
Junior

Odeslat příspěvekod Houbičkar 3. 4. 2021 11:40

i ty nejlevnější zesilovače (to neznamená, že "hrají" otřesně, viz např. Marantz pm 5005/6006)) můžou mít a mají fyziologickou regulaci/loudness ať už ve formě gombíku či formě postupného zvedání krajů pásma (typickým příkladem budiž levnější Yamahy).
Podotýkám, že se bavím o přístrojích s možnosti fyzického zapnutí/vypnutí funkce loudness. O strojích s automatickou regulací nemám žádného povědomí, pročež se k takovým nevyjadřuji.
Houbičkar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod introvert 3. 4. 2021 12:49

Mimo jiné se bavíme o přístrojích z minulosti, které fyziologickou regulaci nemají/neměly. Proto ten dotaz, zda budou basy potichu hrát dobře. Jinak vidím, že ty Marantzy něco z té staré školy přebraly (regulátory balance, treble, bass).
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Jirka S 8. 4. 2021 15:26

Tak po víc jak týdnu zahořování se zvuk posunul hodně kupředu, bedny Acoustic Energy AE509 jsou skvělé, basy jsou i při tišším poslechu zcela dostačující, a to ještě zdaleka nemají za sebou těch cca 200 h provozu, co se pro dobré zahoření obvykle uvádí.
Možná ještě pořídím nějaký subwoofer z druhé ruky, to ale jen pro sledování filmů v TV, přeci jen ty výbuchy či temný hukot někde v kosmické lodi se líp podmaluje, o kvalitě zdroje zvuku v Netflixu nic nevím. Taky mám spoustu filmů v NASu. Ale pro hudbu z Tidalu nebo z CD je to zbytečné, ba myslím spíš kontraproduktivní. Každopádně velká spokojenost.
Tak ještě edit - teď jsem pustil Netflix z TV do CXN a zvuk je tam 44,1kHz/16 bit AAC, což není vůbec špatné. Na filmy ok.
Jirka S
Kolemjdoucí

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků