Luxman lv 105u

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Stanley666 27. 3. 2021 20:12

Zdravím všechny
Jsem tu nový a potřeboval bych radu elektroniků. Jsem silnoproudař, takže základní vlastnosti mám. Nicméně koupil jsem tento hybridní zesilovač a bohužel nespíná mi relé ochrany reproduktorů, měřením jsem zjistil že na pravé svorky reproduktoru pouští cca 55v , levá strana je v pořádku. Takže chyba nebude v relé ale někde jinde a to je má prosba, zdali by jste mně někdo nemohl navest na co se zaměřit.. Díky moc za všechny rady..
Stanley666
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PetrJč 28. 3. 2021 00:45

Chyba je v koncovém zesilovači. Napájecí napětí 55 V je na výstupu zesilovače (má být DC 0V) a elektronická ochrana na to reaguje tak, že se nesepne výstupní relé. Chrání tak připojený basový reproduktor před spálením. Co je vše špatně, lze zjistit pouze měřením. Schéma lze stáhnout na netu. Je potřeba proměřit stejnosměrná napětí v koncovém stupni - hodnoty viz schéma. Přeměř hodnoty na T.P.1,2,3,4. S největší pravděpodobností může být proražen koncový Mosfet, ale také nemusí a koncový stupeň může být napěťově rozhozen z jiné příčiny. V koncovém stupni je na pozici VAS (napěťový zesilovací stupeň) zapojena ona elektronka.
Proč kupuješ nefunkční zesilovač?
PetrJč
Junior

Odeslat příspěvekod Stanley666 28. 3. 2021 06:39

Děkuji moc za radu zkusím proměrit a k otázce proč kupuji nefunkční zesilovač, no tady jsem precenil své chabé zkušenosti ale líbil se mi a chci slyšet hrát hybrida, jsem takový starý blázen co si plní své klukovske sny
Stanley666
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PetrJč 28. 3. 2021 12:30

To jsme na tom podobně :-) Ty svítící elektronky v okénku na předním panelu mě fascinovaly. V té době to byl nedosažitelný sen. Měl jsem alespoň originál katalog, kterým jsem neustále listoval…
Jak to bude hrát? Na vstupu J-fety, na místě VAS elektronka, výstup MosFety, korekce operák 4558. Slyšel jsem a postavil jsem toho hodně, abych tušil, jak to bude hrát ;-)
Tyto staré stroje by ale zasloužily víc, než jen uvedení do funkčního stavu. Kapacity zřejmě nebudou ve 100% stavu, mechanické prvky na tom budou podobně. Hodně záleží, jakým způsobem a jak často byl zesilovač používán. Pokud odešel výkonový Mosfet, tak je to proto, že teplovodivá pasta časem ztuhne, přestane plnit svoji funkci a tranzistor se lokálně tepelně upeče. Proudově, ani napěťově nemá důvod odejít. Takže tranzistory sundat, přeměřit, očistit a nanést novou teplovodivou pastu. Plus vše zmiňované ostatní. Na závěr překontrolovat a popřípadě znova nastavit klidové proudy. To je důležité. 125mA (viz manuál, pokud se dobře dívám) je poměrně velká hodnota, takže dobré tepelné spojení výk. tran. s chladičem je základ. Další kapitola sama pro sebe je pak kondice elektronek. Ideálně celý zesilovač na závěr překontrolovat osciloskopem a generátorem. Vše pokud možno dělat na externím zdroji s elektronickou pojistkou. Na tvrdém zdroji zesilovače při sebemenší chybě můžeš začít s opravou znova....
Veškerá námaha a čas za to ale stojí, ten zesilovač je nádhernej....
PetrJč
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků