Jak utlumit reproduktor potenciometrem za zesilovačem?

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Tesla PC 11. 5. 2021 19:57

Zdravím, koupil jsem si 100V zesilovač který používám jako rozhlasovou ústřednu na ampliony, zesilovač má i výstup na normální reproduktor, problém ale nastává v tom že všechny výstupy se regulují jedním potenciometrem. Potřeboval bych poradit, jak udělat to že, za zesilovačem utlumím třeba nějakým potenciometrem ten reproduktor, potřeboval bych aby se s hlasitostí toho reproduktoru dalo hýbat.
Děkuji
Tesla PC
Junior

Odeslat příspěvekod reproman 12. 5. 2021 05:13

Můžeš klidně koupit originál úrovňový regulátor
https://www.conrad.cz/p/monacor-lp-100- ... L0QAvD_BwE
Nebo klasický drátový potenciometr s odporem 22 až 47 R. Nejlepší a nejdražší je dvojitý reostat, který vytvoří dělič ze dvou proměnných odporových drah. Nebo vícepolohový přepínač a zapájet do něj odporovou síť.
Výkonově to vždycky musí být dimenzované na výstupní výkon toho reprovýstupu.

Jiná možnost je použít převodní trafo ze 100V na nízkoimpedanční úroveň (třeba ze starého 100V repráku) a regulovat stejným způsobem před jeho primárem. Pak se dá použít 2W drátový potenciometr 2K2 nebo 4K7. Takový se dá koupit na Aukru nebo v různých výprodejích za pár korun. Možná bych i někde nějaký vyhrabal.

Úplně poslední možnost je použít nějaký minizesilovač s regulací hlasitosti a vstup zapojit stejně jako třeba u Hi-Level vstupu subwooferu, tedy odporovým děličem snížit signál z reprovýstupu na cca 1/30.

Potom už zbývají jen úpravy přímo v tom 100V zesilovači.

Nevýhoda je, že pasivní metoda do jisté míry vždycky ovlivní barvu zvuku repráku. Aktivní (s tím minizesilovačem) zase zesílí i vlastní šum na reprovýstupu toho tvého zesilovače.
Předpokládám, že to chceš jako odposlech nebo něco takového. K čemu je někomu doma 100V rozvod, to se radši ani neptám. I když on má v některých případech zajímavé výhody.

S konkrétním zapojením klidně poradím.
reproman
Junior

Odeslat příspěvekod Tesla PC 13. 5. 2021 15:17

Zdravím, ano potřebuji to jako odposlech, na zesilovači je i klasický výstup pro obyčejný reproduktor 4 ohm. Když koupím tu věc na kterou jste mi poslal odkaz (zdá se mi to jako nejednoduší řešení), tak bude stačit to jen zapojit na plusový pol na kabel ze zesilovače do reproduktoru?
100V rozvod mám kvůli tomu, že sbírám ampliony a pouliční rozhlasy, a nechci je předělávat na normální zesilovač, protože chci aby tam bylo všechno původní a pokud možno tak i originální. A taky na staré rozhlasy po drátě na 30V, zesilovač má i výstup 25V.
Tesla PC
Junior

Odeslat příspěvekod reproman 15. 5. 2021 11:18

Ne, tenhle se zapojuje jako potenciometr.
Při pohledu zepředu na osu, vývody nahoře:
1 - pravý, 2 - levý, 3 - prostřední
Regulrepro.png
Regulrepro.png (4.2 ) Zobrazeno 1345 krát
reproman
Junior

Odeslat příspěvekod Tesla PC 15. 5. 2021 15:40

Ok, už to chápu.
Děkuji za radu.
Tesla PC
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků