Ozvučení hudební místnosti v domově seniorů

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod goz1 16. 6. 2021 09:15

Zdravím všechny a prosím o radu. V domově seniorů, kde pracuji jsme dostali dar na nákup ozvučení do hudební místnosti. Limit je 25.000,- Kč a za tuto cenu by měl být pořízen AV receiver, reprosoustavy a případné příslušenství (stojany, kabely,...). Pokud by bylo nutné limit překročit, je to možné.

Požadavky na vlastní audio přístroj:
- nutný silný výkon (výkonný zesilovač, min 90W na kanál, tj. aspoň 2x90W pro dva kanály reprobeden)
pro nezkreslený přednes i při vysoké hlasitosti, tj. i velká citlivost v dB
- maximální možná konektivita, podpora AirPlay, Android, BT, Wi-Fi
- vstup pro USB na předním panelu
- rádio tuner a DAB
- možnost ovládání mobilem (Android i IOS)
- vstup audio in
- výstup pro sluchátka
- otočný ovladač hlasitosti pro rychlou regulaci
- možnost propojení s TV a notebookem
- dálkové ovládání

Reproduktory:
- velký výkon cca 100W každý reproduktor
- ideální frekvenční rozsah 35Hz - 26kHz

Sestava se bude čas od času přesouvat na zahradu. Byl taky dotaz, jestli by byly vhodné wireless reprobedny, ale řekl bych, že to nepřinese téměř žádná pozitiva a omezí výběr. Je možné, že ne všechny požadavky můžou být splněny, takže je podle možností případně omezíme.

Děkuji všem.
goz1
Junior

Odeslat příspěvekod TigiGold 16. 6. 2021 09:53

Nenapsal jsi klíčový údaj - o jak velkou místnost jde. Z toho pak lze zhruba odvodit typ beden, které je budou schopny ozvučit (tedy jestli to zvládnou klasické hifi bedny nebo bude třeba koupit profi zařízení s vyšší citlivostí), a potažmo potřeba výkonu. Bez určení konkrétních beden a konkrétního prostoru nelze určit, jestli je 90 W na kanál dostatečný výkon.
Ah, padron, siam tutti morti!
TigiGold
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hiffista 16. 6. 2021 11:01

Pokud ta místnost není jen větší pokoj, ale opravdu místnost pro třeba 20 tancujících lidí, pak řešení á la klasické hifi se dvěma bednama u stěny není vhodné. Lidem vepředu to bude hrozně řvát, lidé vzadu díky tlumení zvuku těly a tříštěním v (předpokládám) akusticky nevyřešeném prostoru budou mít špatně srozumitelný rozpadlý zvuk bez výšek.

Mnohem vhodnější jsou 4, 6, 8 (podle velikosti místnosti) repro zavěšené na stěnách pod stropem. V místnosti zajistí rovnoměrnější a vyváženější zvuk s menším tříštěním.

Požadavek na konkrétních 90 W zesilovače bez uvedení citlivosti beden je fakticky nesmyslný. 90 W s bednama třeba 86 dB/W/m a bednama třeba 96 dB/W/m bude drastický rozdíl. Z pohledu celkového rozprostření zvuku po místnosti pak bude mnohem lepší třeba 6x30 W než 2x90 W.

Požadavek na frekvenční rozsah beden 35 Hz - 26 kHz je taky nesmyslně svazující a z pohledu celkové kvality zvuku až na hodně zadním místě. Žádný senior nepozná, jestli mají bedny požadovaný rozsah nebo třeba 50 Hz - 16 kHz, zvlášť když se budou poštět mp3 přes BT nebo DAB rádia...

A poslední bod. Jak to tak bývá, výčet požadavků je maximalistický, rozpočet naopak velmi skromný. Podle mě nelze zadání splnit (pokud má být zvuk v místnosti plné lidí rovnoměrný a příjemný všude).
Hiffista
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod merhaut 16. 6. 2021 11:09

Yamaha R-N303D + Yamaha NS-F330
elektrotechnik: specializace měření a regulace/automatizace, více jak půlstoletí též fanda do hi-fi a bigbítu
merhaut
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Denkez 16. 6. 2021 11:38

Yamaha R-N303D nemá USB vstup, jak je požadováno, ten má až Yamaha R-N402D.
Problém vidím v mobilitě sestavy. Standardní HiFi reprobedny nejsou uzpůsobeny ke snadnému transportu a případnému provozování v exteriéru.
Reprobedny bych proto vybíral ze sortimentu reproboxů:
https://www.muziker.cz/pasivni-reproboxy
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Poslední varování

Odeslat příspěvekod juraj08 17. 6. 2021 07:25

ahoj, no ja by som sa držal toho, čo píše vyššie "Hiffista" a pouvažoval...sú to predsa seniori a niektorí majú aj iný sluch :)
Samsung 46 H 7000 - Primare i35<< Cambridge Audio 851N << Cambridge Audio 851C / Apple TV 4K / Dreambox DM 7080HD + "Jablká"
juraj08
Junior

Odeslat příspěvekod goz1 17. 6. 2021 17:24

Díky za rady. Místnost má cca 60 metrů čtverečních, ale je z velké části obestavěná nábytkem. Většinou v ní probíhá muzikoterapie pro 6-10 klientů, kteří sedí v křeslech. Bude hrát buď reprodukovaná, nebo živá hudba (přes sestavu možná klávesy?). Sestava se bude přenášet v případě nějakých akcí buď na uzavřenou zahradu, nebo do jídelny, kde bude lidí víc.
Parametry jsou od člověka, který bude sestavu nejčastěji obsluhovat. Spíš to berte jako takový nástřel, co by si představoval. Limit se dá i překročit, ale pokud to nebude nutné, tak by bylo dobré, kdyby byl zachován.
Kvůli manipulaci a odolnosti by zřejmě byly lepší nějaké reprosoustavy, které posílal Denkez, ale nevím, jestli je něco použitelné v našel limitu.
Více reproduktorů pod stropem zní dobře, ale nesplňuje to požadavek na přenášení.
Bylo by použitelné třeba toto + nějaký AV receiver?
https://www.muziker.cz/lewitz-pa-215b-pa-set-2
goz1
Junior

Odeslat příspěvekod honcka 17. 6. 2021 21:44

Jestli je to na tohle použití, tak bych šel cestou nějakých malých aktivních PA reproduktorů, to co si dával je ale dost *****, do 25k by ses měl vejít s touhle sestavou
https://www.thomann.de/cz/db_technologi ... ndle_i.htm
k tomu nějaký malý mix, např
https://www.thomann.de/cz/mackie_mix5.htm
má stereovstup na zdroj hudby, jeden mikrofon/nástroj a v téhle ceně symetrické výstupy (jsou odolnější proti rušení, samozřejmě by šlo koupit větší mix, ale to by se muselo šetřit na bednách a v týhle cenový hladině se to nevyplatí.
Ale i píšeš, že ta cena není úplně konečná, pokud napíšeš, kolik max muzikantů by se mělo připojit, tak podle toho můžeme vybrat větší mix, ale zase abyste neutráceli zbytečně za něco co nevyužijete

Bedny jsou aktivní tj se propojí akorát signálovými kabely a připojí do zásuvky, tj je to lepší na přenášení
Blackberry Passport
Pentax K-r + Pentax 17-70 F4 + Pentax 35 F2.4 + Metz MB50
honcka
Junior

Odeslat příspěvekod goz1 18. 6. 2021 21:34

Díky, ale já potřebuju, aby se do těch 25k vešlo všechno včetně zdroje hudby. Nějaký prostor se tam možná najde, ale určitě ne třeba na dvojnásobek.
Žádná kapela tam hrát nebude. Občas jen ty klávesy.
Samozřejmě hledám kompromis. Je mi jasné, že za ty peníze nebude žádný zázrak.
Co ten mixpult, k tomu tohle:
https://www.thomann.de/cz/the_box_cl_10 ... bundle.htm
a k tomu AV receiveŕ např. YAMAHA R-N402 (D)?
goz1
Junior

Odeslat příspěvekod honcka 20. 6. 2021 08:30

Ty repra jsou aktivní, tj mají už v sobě zesilovače, mix se napojí přímo do nich a žádný receiver není potřeba. Akorát k tomu koupíš 2 symetrický kabely (z jedné strany xlr samec, z druhé velký jack) jacky zapojíš do výstupu z mixu, xlr do vstupu na subwooferu a satelity připojíš na výstupy ze subwooferu těmi kabely, co jsou v tom bundlu. Nebo co si myslel tím zdrojem hudby?

Do institucí bych šel do nějaké renomované značky, která má nějaký servis a minulost, což jsou ty db, nebo např mackie, rcf, ev, atd...
Blackberry Passport
Pentax K-r + Pentax 17-70 F4 + Pentax 35 F2.4 + Metz MB50
honcka
Junior

Odeslat příspěvekod goz1 21. 6. 2021 11:11

No potřebuju do toho dostat to rádio, TV, DAB, MP3, ovládat to mobilem, atd...
goz1
Junior

Odeslat příspěvekod honcka 21. 6. 2021 13:35

A proč tam teda přímo nepřipojíš mobil/tablet/notebook, případně jakýkoli přenosný rádio přes sluchátkový výstup? Receiver je když to chceš mít trochu mobilní nesmysl, není na to dělaný a při častějším rozpojování imho odděláš terminály na připojování beden
Blackberry Passport
Pentax K-r + Pentax 17-70 F4 + Pentax 35 F2.4 + Metz MB50
honcka
Junior

Odeslat příspěvekod goz1 21. 6. 2021 15:23

Mně se to líbí, ale nevím, jak se na to bude tvářit ten člověk, který to bude obsluhovat. Připojit se na to dá teda cokoliv? Jde mi o to, jestli je třeba sluchátkový výstup z NTB ok a nebude to mít nějaký negativní vliv na kvalitu zvuku.
Je ta sestava od tebe vhodná jak na běžný poslech hudby, tak na ozvučení většího prostoru? Těch sestav je tam na výběr docela dost. Tahle je vybraná kvůli limitu, nebo je něčím lepší, než ty ostatní? Je to třeba někde v Praze k vidění/poslechu?
Díky.
goz1
Junior

Odeslat příspěvekod honcka 21. 6. 2021 21:38

na ten mixák připojíš jakýkoli stereovýstup, pro běžné použití kvalita zvuku bude dostačovat, zvlášť pokud je to určeno pro seniory, kteří už neslyší tak velký frekvenční rozsah. Jediný problém bych viděl, kdyby to chtěli používat při hodně nízkých hlasitostech, tak ten subwoofer nebude moc slyšet, tuhle jsem vybíral, dle značky, která paří k těm spolehlivějším (já preferuju vyšší řady RCF, ale tam by si byl cca za 20000 za jeden satelit) a tím, že jsou to klasické vyzkoušené 2 pásmové bedny 12"+1" s 15" subwooferem, v rámci PA je to pořád lowend, ale nemá smysl nakupovat noname činský značky, protže hrajou špatně a nic nevydrží.
V Praze to mají kytary.cz v Modřanech, akorát bedny, ten mix nemají
Blackberry Passport
Pentax K-r + Pentax 17-70 F4 + Pentax 35 F2.4 + Metz MB50
honcka
Junior

Odeslat příspěvekod goz1 21. 6. 2021 21:54

Super. Díky.
Zítra se tam pojedu podívat :-)
Doporučíš mi nějaký levný mix z toho, co mají? Nebo si mám nechat poradit tam?
goz1
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků