správné zapojení TV receiver

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod MMKS 30. 11. 2021 08:42

Dobrý den, chci se zeptat na to, které zapojení je lepší.
Mám receiver Denon 5.1 (omlouvám se, typ teď nevím), teď jsem zakoupil TV TCL C728 - Dolby AC4, Dolby TrueHD.
Na staré TV jsem měl zapojeno minipočítač s Kodi přímo do TV a odtud přes optiku do receiveru (kvůli ovládání přes CEC - HDMi) a zbytek zase přes receiver do TV (satelit, XBOX). Jenže s je to takové komlikované na ovládání, pořád se vstupem měnit i kanál na receiveru atd. Do toho už některé ovladače přestaly fungovat a i když mám Harmony a nastavené makra, tak to taky není neomylné.
Nebylo by lepší vše nastrkat rovné do TV a odtud je optikou výstup do receiveru? Nejsem v tom ale zběhlý, takže nevím, jestli je to lepší řešení a jestli na zvuku nebudu něco ztrácet.
Děkuju.
MMKS
Junior

Odeslat příspěvekod Sasakr 30. 11. 2021 09:40

Moc nerozumím. TV má 4 HDMI - Xbox, satelit, počítač a receiver jsou 4 zařízení. Vše napojit do TV přes HDMI a je to, ne? Nevím, jakej máš Xbox, ale hnát ho přes receiver je nesmysl, protože přijdeš o VRR.
"Svoboda je věc, která akorát ruší." Tdjohn
Sasakr
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MMKS 30. 11. 2021 10:13

Xbox je vzhledem k tomu, jak je (ne)užíván vedlejší. Jde mi čistě hlavně o zachování zvuku. Stará TV (ještě plasma) prostorový zvuk neznala, takže jsem to měl zapojené přes receiver. Tady se ale ztrácím v zapojení a kabelech.
Pokud teda zapojím vše do TV, která zároveň bude zvuk dekódovat a posílat do receiveru, který teď už bude pouhý zesilovač, jaké kabely použít.
Televize má funkci ARC, to jsem se díval, že na něj musí být zvláštní HDMI kabel. Receiver je sice HDMi ale starší a nevím, jestli tuto funkci podporuje. Jaké použít kabely? Stačí pro připojení jednotlivých přístrojů k TV "klasické" kabely pro rozlišení 4k a pro připojení TV receiver stávající optický? Nebo musí být vše s podporou ARC? (vypadá to malicherně, ale při délce 3m už se bavíme o rozdílu x set až tisíc jen za kabel).
MMKS
Junior

Odeslat příspěvekod eviljack 30. 11. 2021 10:53

ARC kabel stačí jenom jeden z TV do receiveru v odpovídajících konektorech na obou zařízeních. Na televizi by to měl být HDMI1, na receiveru ho budeš muset najít, pokud to umí. Pokud ne, tak zůstaneš u optiky a jedno HDMI budeš mít v TV ještě volné.
Cambridge Audio CXA61 + PC / HifiBerry DAC2 Pro / xDuoo MU-602 + Heco Aurora 700
Onkyo TX-NR6100 + Heco Metas 500 set + Heco Krypton Subwoofer + Heco Aurora 200 jako DA
Projektor Benq W1090
Asustor Nimbustor 4 - AS5304T
eviljack
Pokročilý

Odeslat příspěvekod MMKS 30. 11. 2021 11:01

moc děkuju
MMKS
Junior

Odeslat příspěvekod eviljack 30. 11. 2021 11:08

Případně teda, pokud bys chtěl některé z těch dalších zařízení ovládat přes ARC, tak tam zapojíš to - možná ten satelit by dával smysl.
Cambridge Audio CXA61 + PC / HifiBerry DAC2 Pro / xDuoo MU-602 + Heco Aurora 700
Onkyo TX-NR6100 + Heco Metas 500 set + Heco Krypton Subwoofer + Heco Aurora 200 jako DA
Projektor Benq W1090
Asustor Nimbustor 4 - AS5304T
eviljack
Pokročilý

Odeslat příspěvekod MMKS 30. 11. 2021 11:41

díval jsem se a v podstatě se omlouvám se původní dotaz. Receiver podporuje "jen" rozlišení 1080, takže nějaké ARC řešit nemusím. Stejně tak satelit (pokud si dobře pamatuju od minula) nepodporuje ovládání přes CEC, takže vše půjde rovnou do TV a optikou do receiveru.
MMKS
Junior

Odeslat příspěvekod Sasakr 30. 11. 2021 15:09

MMKS píše:díval jsem se a v podstatě se omlouvám se původní dotaz. Receiver podporuje "jen" rozlišení 1080, takže nějaké ARC řešit nemusím.
Já to nechápu :-D Jak souvisí rozlišení, který dokáže receiverem protéct, s tím, jestli umí schroustat zvuk z televize?

Optika mu nepobere nekomprimovanou 5.1 z Xboxu, ne?
"Svoboda je věc, která akorát ruší." Tdjohn
Sasakr
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod martas38 30. 11. 2021 16:57

Přes HDMI ARC to máš jednodušší, než blbnout s optikou.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod MMKS 30. 11. 2021 18:52

Opakuju, doteď bylo zapojení např. Satelit - HDMI - receiver - HDMI - TV , tzn. přes receiver procházel i obrazový signál. Díval jsem se na popis receiveru Denon AVR-1312 a tam je uvedeno, že propustí signál videa 1080p. Tzn. jestli to dobře chápu, pokud budu mít zdroj s videem 4k, tak jej stejně receiver nepropustí, takže i do budoucna bude lepší to napojit rovnou do TV a z té přenést do receiveru jen zvuk.
Teď jen trochu tápu, jesti je ten receiver kompatibilní s AVR, nebo je to pro jen jako jakýkoliv vstup. Tzn. jestli to dobře chápu, do TV HDMI s označním AVR dám kompatiblní kabel a ten zapojím do jakéhokoliv vstupu na receiveru? Pak do zbylých HDMI na TV připojím zbývající zařízení?
MMKS
Junior

Odeslat příspěvekod Sasakr 30. 11. 2021 20:56

Ne, do HDMI na TV, které má označení ARC, strčíš jeden konec. A druhý do HDMI, které je na receiveru označeno jako výstup do TV.
Naposledy upravil Sasakr dne 30. 11. 2021 23:39, celkově upraveno 1
Sasakr
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod martas38 30. 11. 2021 21:45

Všechno napojíš do HDMI portů na TV, jen receiver dáš do portu označeného HDMI ARC, obvykle bývá jasně značen jak na TV, tak na receiveru.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Sasakr 30. 11. 2021 23:42

Tak pozor, ten receiver nemá ARC. Takže HDMI kabel nepřipojit do výstupu v receiveru, ale do některého ze vstupů (má-li). A nemá-li, tak ta optika, no.
"Svoboda je věc, která akorát ruší." Tdjohn
Sasakr
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MMKS 1. 12. 2021 07:30

proto jsem se právě ptal, bylo mi divné, jak mohl receiver z výstupu brát signál. Vstupy na HDMI má 4 další, takže snad by to mělo fakčit.
MMKS
Junior

Odeslat příspěvekod topstar81 30. 3. 2022 13:07

eviljack píše:ARC kabel stačí jenom jeden z TV do receiveru v odpovídajících konektorech na obou zařízeních. Na televizi by to měl být HDMI1, na receiveru ho budeš muset najít, pokud to umí. Pokud ne, tak zůstaneš u optiky a jedno HDMI budeš mít v TV ještě volné.


Situace neni tak jednoduchá, protože ARC podporuje jen omezené formáty zvuku. Nikdy přes něj nedostanete DTS, Atmos atd. Mozna pres eARC, ale ne pres stare ARC
topstar81
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků