Denon X2700H - přerušení zvuku při rozsvícení světla

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Jiří Kuruc 31. 3. 2022 10:25

To jsem blázen, už jsem jednou tento dotaz pokládal, ale nemůžu vlákno najít, zkusím znovu:

Mám Denon X2700H s 5.1 repro Teufel Ultima 40. V domě máme většinu světel na tlačítka s relátky v rozvaděči. Když se takové světlo rozsvítí, zvuk z reproduktorů se na vteřinu přeruší. Propojení s TV Philips je klasicky přes HDMI ARC.

Podobný problém se řešil zde:
https://www.zive.cz/poradna/pri-rozsvec ... tanswers=1

Co jsem již vyzkoušel bez úspěchu:
Výměna HDMI kabelu
Odpojení síťových kabelů z TV i AVR (přepnutí na Wi-Fi)
Odpojení anténního kabelu
Napájení AVR přes UPSku - oddělení od síťového napájení
Napájení AVR z jiného zásuvkového okruhu

Nic dalšího mne nenapadá a propadám zoufalství :) měl jsem půjčeno kamarádovo Onkyo a s tím problém nebyl.

Díky za jakékoli tipy.
Naposledy upravil Jiří Kuruc dne 1. 4. 2022 08:18, celkově upraveno 1
Jiří Kuruc
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod martas38 31. 3. 2022 11:12

Stykač, který sepne světla asi udělá nějakou špičku, či rušení v síti.
Mohla by pomoct nějaká síťová pračka. Ale začal bych výměnou stykače v rozvaděči světel, to vyjde řádově levněji, než pračka.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Jiří Kuruc 1. 4. 2022 08:16

No jo, jenže těch stykačů mám asi 18 :-[
Jiří Kuruc
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tombas 6. 4. 2022 20:54

Ta UPSka by měla právě ty špičky v síti odfiltrovat, teda záleží, co je ta UPS zač, ale většina to umí. Já si spíš myslím, že to není špička, ale pokles napětí v okamžiku sepnutí, to by mohlo vysvětlovat to přerušení zvuku.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod roman2277 7. 4. 2022 05:29

Udelej si poradny domaci rozvod.To je zaklad vseho.
MSI GT73,Lenovo Legion 5 PRO,Yamaha RX A4A,Naim Atom a Mu-so,Dali Epicon 6,LG OLED
roman2277
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Mutt 7. 4. 2022 09:47

Hele a seš si jistej, že ti blbne jen ten zvuk?
Dopředu říkám, že elektrice nerozumím, tak moje připomínka bude asi mimo - ale nedávno rodiče řešili (starej barák v malý obci), že jim často blbnou světla, většinou trochu pohasínala. A mám pocit že se to občas projevilo i na TV - vypadl signál. Pak zjistili že to dělá, když se třeba pustí mikrovlnka, tak se řešilo že možná je špatná. Pak zjistili že to dělá i když pracuje kávovar... tak se zavolal ekektrikář a ten zjistil že je tam něco dost blbě provedeno a že prej taky jednoho dne mohli vyhořet.
Ale nechci strašit, tohle asi bude jinej případ.
Mutt
Junior

Odeslat příspěvekod Jiří Kuruc 8. 4. 2022 10:28

Díky za poznatky. Ano, asi to bude nějaké podpětí. Právě proto jsem si myslel, že t UPSka (obyčejná Cyberpower zálohující NASku a nějaké rozvody) odfiltruje.

->roman2277
Jde o dům starý 2 roky, tzn. všechny rozvody nové, v mědi, dle norem....
Jiří Kuruc
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PetrJč 8. 4. 2022 11:08

On může být problém v samotném AVR.
To AVR bude jistě obsahovat klasický výkonový analogový zdroj pro NF výkonovou část – zde nějaké zhoupnutí napětí by nemělo vůbec hrát roli a dle popisu závady ani nehraje. Zbytek a digitální část bude napájena ze spínaného zdroje a spínaný zdroj funguje v poměrně širokém spektru síťového napětí cca 150 – 250 V....
Pokud je spínaný zdroj v pořádku, ani zde by nějaká špička neměla hrát roli. Ale zřejmě hraje a na tu vteřinku vypadne asi napájení digitální části (převodníky atd..) a vypadne zvuk, nebo mikroprocesor vyhodnotí nějaký  krizový stav a opět na vteřinku vypne zvuk.
Ideální by bylo vyzkoušet doma jiný, ale ten samý typ AVR. UPSkou to možná vyřešíš, ale neodhalíš příčinu – třeba vadné AVR a případnou reklamaci....
PetrJč
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 8. 4. 2022 14:45

Já bych to opravdu viděl na nějaký rušní. A ono bohužel může jít i vzduchem.
Já jsem si třeba všiml, že když zapnu lampový zesilovač, dojde k cca půsekundovému výpadku zvuku u TV. Obraz ale ani netrhne, takže se to děje až v receiveru.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod PetrJč 8. 4. 2022 22:19

Na nějaký přenos vzduchem moc nevěřím. V AVR není co, co by to přijímalo a vyhodnotilo...
On je to spíše všeobecný, technicko-ekonomický problém. Např. průmyslový (=lepší) spínaný zdroj má všechny patřičné náležitosti. Provedení je na hony vzdálené běžné komerci. Obsahuje kromě kvalitních součástek a robustnosti spoustu LC filtrů proti rušení. LC filtr = CU cívka na feritu (drahá), fóliový kondenzátor řady X2 (drahý) atd. V běžné komerci, která se dnes na 99% vyskytuje v prodejní síti, je kvůli ceně vše ořezáno na naprosté minimum. Žádné drahé LC filtry, jen nezbytné minimum pro funkčnost. Důležité obvody jako DA a AD převodníky, video procesory apod. většinou stále bývají značkové obvody od firem Analog Device, Texas Instruments, popřípadě japonské komponenty. Zbytek, podpůrné napájecí a jiné obvody a celé spínací zdroje, je komplet Čína. To platí pro finální výrobky made in China (nebo Turecko), třebaže "značkové", 100%. Zde bývá spolehlivost a životnost nic moc, popřípadě rozptyl parametrů je značný. Důležitá je výrobní cena. Když se k tomu přičtou ostatní domácí moderní vymoženosti, je VF bordel v napájecí síti značný. A reakce na tento VF bordel bývá u zařízení různá a bohužel mnohdy nevyzpytatelná.... Související příčina je i ta, že dnes je veškeré domácí AV zařízení kompletně digitální, zpracovávající mikroprocesory jsou napájeny velmi malým napětím 3,3, 1,8 a 1,5V a tyto komponenty jsou velmi citlivé na stabilitu napájení. To jsou pak ty nahodilé výpadky. A jsme opět na začátku u kvality napájecí sítě, zdrojů, součástek....
PetrJč
Junior

Odeslat příspěvekod Jiří Kuruc 3. 5. 2022 07:36

Přátelé, děkuji všem za rady a tady je rozuzlení. Kamarád mi půjčil optický HDMI 2.0 kabel, který se chystal instalovat k projektoru. No a co myslíte? Po propojení TV s AVR tímto optickým kabelem rušení při rozsvícení světla zmizelo. Voila!

Jen je paradox, že 5m kabel stojí více, než 10m :-)

Navíc jsem kabel vyzkoušel pro spojení AVR - 4K projektor a zmizely všechny problémy s mizením obrazu. Prostě jsem holt tehdá ušetřil na HDMI kabelu a teď se mi to vrací. Pokusím se nový optický kabel protáhnout husím krknem, ale jestli se to šprajcne... :-D
Jiří Kuruc
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Sasakr 3. 5. 2022 07:44

Heh, děje se i doma to samé. Akorát že světlo je na fotobuňku a když se kočka rozhodne, že mi bude vypadávat zvuk, tak prostě bude :-D
"Svoboda je věc, která akorát ruší." Tdjohn
Sasakr
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jiří Kurucc 23. 2. 2024 09:52

Tak aby bylo o zábavu postaráno: finta s "optickým" kabelem vydržela jen chvíli a zvuk opět začal po nějakém čase vypadávat. On ten kabel je polooptický, některé vodiče jsou stále měděné, takže to bude problém.

Mimochodem se nám pokazily LED na telce Philips a během opravy jsme měli půjčený nějaký lowbudget Hisense a problém byl stejný :-(
Jiří Kurucc
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tombas 4. 3. 2024 12:55

Nechte si kvalifikovaným revizákem proměřit kompletní elektroinstalaci od hlavního přívodu až po poslední zásuvku. Tohle se normálně neděje.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků