Zapojenie 5.1

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Peter47 14. 4. 2022 19:00

Asi som uplne neschopny, ale nedokazem zapojit 5.1 zvuk. Pri lubovolnom pokuse mi idu iba 2 predne. Nizsie popisujem co vsetko som testoval a naozaj nechapem kde robim chybu.

TV: LG OLED pripojene zdroje su VU+ (HDMI kabel), HDD, a po sieti NAS
VU+ UNO 4K SE, pripojene zdroje su satelit (antik), interny disk, po sieti NAS

TV aj VU+ maju opticky vystup

5.1 reproduktory zapojene cez DSP AX1 povodne do HTPC ktore som zrusil. Dekodovanie robilo PC a AX1 bol vlastne iba vykonovy zosilovac (pouzival som 5.1 input). HTPC som sa zbavil (hlucne, zle sa ovlada atd...) a odvtedy nedokazem 5.1 nastartovat.

Otestovana konfiguracia: Repro funguje, overene tak ze postupne pustam signal do 5.1 vstupu receivera a objavi sa na spravnom reproduktore.

Optika z TV do Receivera: Vzdy ide stereo, v TV mozem nastavit bud PCM alebo auto, pre obe moznosti som skusal pustit 5.1 test z youtube, 5.1 test z HDD, aj 5.1 film, docital som sa ze LG nefunguje ked ma aktivnych viac vystupov, takze vzdy som testoval s aktivnym vystupom iba optickym.

Optika z VU+ do Receivera: Downmix v nastaveni vypnuty, 3D surround skusany s moznostou vypnuty aj zapnuty (neviem co to presne robi) a vysledok bez rozdielu, vzdy hraju iba 2 predne kanaly. Skusal som pustit 5.1 test z Youtube, 5.1 test z HDD lokalneho aj z NAS, rovnako som skusal filmy ktore su indikovane ako AC3.

Kedze AX1 nieje prave najnovsi stroj a na forach sa obcas zmienuje ze nema rada hocikoho, tak som este vyuzil moznost zapozicania HTR 4068 zopakoval vsetky testy a vysledok je uplne identicky. Bohuzial u HTR som nedokazal overit ci principialne funguju jednotlive kanaly kedze nema 5.1 vstup.

Video z NAS pouzivane na testovanie som overil v PC pomocou avidemux kde sa korekne zobrazuje audio na vsetkych kanaloch.

Uz naozaj neviem co by som mal vyskusat? Preco to nejde?
Peter47
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod marts 15. 4. 2022 09:27

Na AX1 stisknout tlačítko Effect a tím zapnout dekódování do prostorových kanálů, jinak se dělá jenom downmix do sterea.
A ještě DSP program přepnout na Dolby/DTS Surround Normal
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Peter47 16. 4. 2022 12:39

Diky za typ, vyskusal som s nasledovnym vysledkom: aktivuju sa vsetky reproduktory, ale nejedna sa o 5.1 skutocne. Hodnoty su dopocitavane. Napriklad sa to da poznat na tom ked z youtube pustim 5.1 test cez TV tak pri pravom reproduktore ide aj center, pri lavom tiez a pri centri ide pravy, lavy aj center. Ked to iste video pustim v PC, dekodujem na zvukovke a napojim do 5.1 vstupu tak ide zvuk spravne z tych reproduktorov z ktorych ma ist.
Je to lepsie ako nic, ale nieje to ono ;-)
Peter47
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Luda9sl 16. 4. 2022 13:19

Nevim no. Pořád zmiňuješ Youtube,ale pokud vím tak Youtube nemá zvuk v 5.1 ani v ničem jinem nad stereo. Pokud se pletu tak mě opravte
Denon AVR-X1700H
Magnat Signature 507 - Magnat supreme 5.1.2
Chord Mojo - Sennheiser HD 560S
HTPC - madVR - LG Oled B7
Luda9sl
Junior

Odeslat příspěvekod marts 17. 4. 2022 11:07

Pokud ten receiver píše na displeji PRO LOGIC, tak do něj zdroje zvuku odesílají jenom stereo data. Pokud by mu přicházelo Dolby Digital nebo DTS, tak to vypíše.
Co se týče Youtube, tak osobně mi z něj nikdy Dolby Digital 5.1 nešel.

-- 17. 4. 2022 12:47 --

Možná zkusit si stáhnout Dolby Digital demo soubor https://www.demolandia.net/cinema/dolby ... age-1.html
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků