Budoucnost multikanálu?

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod pekr77 23. 9. 2022 17:58

Docela by mě zajímalo, jak vidíte budoucnost multikanálu. Už to budou přes 3 roky, co jsem pořídil Denon x3500h, u repro skončil na Monitor Audio Silver 200 a tak nějak si "zvykl" na jeho projev, nakolik se s místností moc udělat nedalo.

Cca 1-2 týdny zpátky Denon i Marantz oznámili nové stroje. Ty ceny jsou docela neskutečné, otázkou zůstává, nakolik je to dáno současnou situací. Můj x3500h jsem sehnal za 18 tis. Kč, dnes je za to x1700h. Tu trojkovou řadu člověk potřebuje, pokud chce v budoucnu pre-outy na L/R kanály pro kombinaci se stereo zesilovačem.

Marantz se také vydává cestou "separates", tedy odděleného před a koncového stupně. U AVR se zvyšuje počet kanálů a já fakt musím přemýšlet, protože jsem chtěl dojít k 5.1, max 7.1. Možná je to větší tradice v US, ale já neznám vyloženě nikoho, kdo si instaloval 15 kanálů. Rozumím, když ne nějaký integrátor co instaluje domácí kina na zakázku, tak mu ty velké boxy asi imponují.

Mě začíná koncept AVR připadat prostě starý. Na co tvl. 7 HDMI. Tak max konzoli. TV dnes začínají jet ze streamu, všichni kámoši už nemají ani CD, natož nějaké DVD/BR. Kdo kdy použil zvuk z AVR do nějaké druhé či třetí zóny a tahal kabely? Na co ty YPbPR vstupy, apod.?

Doma si užíváme streaming. Jasně, můžeme pochybovat o kvalitě. Ale z pohledu komfortu je to super. Rozumím, když ne nějaký integrátor co instaluje domácí kina na zakázku, tak mu ty velké boxy asi imponují.

Doma nám 5.1 moc jako přínos už nepřijde. Bohužel středový kanál, na ten jsme si zvykli, ale nechci jít do nějakých 3.1 speciálek. Možná je ten střed jen otázka zvyku a u kvalitního sterea to pak člověku ani nepřijde.

Přemýšlím jít cestou něčeho jako Marantz 40n, nebo něco bez streameru a ten přidat externě, třeba iNode. Jak to vidíte vy? A sorry, pokud se thread bude zdát moc obecný, když tak to klidně někdo smažte.

Díky,
/Petr
pekr77
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod leroj 24. 9. 2022 08:56

budoucnost multikanálu vidím v soundbarech (bohužel), protože lidé chtějí Dolby Atmos a ten vybudovat "poctivě" je docela ranec - navíc problémy s kabely, umístěním, manželkou...
takže šáhnou po SB, protože ten jim nabízí (dle marketingu) vše a relativně levně - co na tom, že je to falešný multikanál (práce s odrazy nikde nebude tak přesná v lokalizaci zvuku v prostoru jako fyzických např. 7.1.2)
- jim stačí, že to hraje relativně slušně a i ze všech stran a navíc to udělá i slušný bordel

předpokládám, že prodeje AVR klesnou (klesly) a tím dojde k dalšímu zdražování AVR, z toho zase vyplyne větší prodej SB a tak dokola - přece jen těch co mají možnost vybudovat pravé a pořádné DK je stále méně (prostor, finance) a těch pár nadšenců je pro výrobce málo.
navíc všichni chtějí (pochopitelně) utratit co nejméně a tak zvolí levný AVR a jak ty hrají ví každý, kdo tím prošel (hlavně ve stereu je to dost bída) - na a tak jsou naštvaní, zbavují se toho a skončí zase u SB, nebo u sterea.

já jsem skončil u 5.0 a pouštím ho málo - na film kouknu 1-2x týdně a na TV sport bedny nepotřebuju
zbavovat se ho ale nechci, občas si to rád užiju - navíc je dost dobré hudby v 5. kanálech (s obrazem i bez)

sakra já se tady rozepisuju místo toho, abych vyplnil kandidátku a splnil svoji občanskou povinost :D
takže končím a případné další postřehy později
leroj
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod eviljack 24. 9. 2022 09:39

Já jsem si zrovna pořídil nový AVR od Onkya, takže u mě budoucnost má, soundbar je hnus a nesmí mi to do baráku :) Mam teda i nové stereo a zítra se to chystám porovnat napřímo, minulý víkend jsem celý hrál na CXA61 a teď přes TX-NR6100, a nemůžu si pomoct, ten zvuk mi přijde lepší z Onkya (snad mě teď neukamenujou :D). Myšleno pro moje potřeby a jeho zábavnost, Cambridge hraje krásně, ale Onkyo je takové tvrdší, což mi sedí víc.
Cambridge Audio CXA61 + PC / HifiBerry DAC2 Pro / xDuoo MU-602 + Heco Aurora 700
Onkyo TX-NR6100 + Heco Metas 500 set + Heco Krypton Subwoofer + Heco Aurora 200 jako DA
Projektor Benq W1090
Asustor Nimbustor 4 - AS5304T
eviljack
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pekr77 24. 9. 2022 11:48

Osobně jsem začal právě takto - k Samsung QLED jsem pořídil jejich druhý nejdražší soudbar, se subem. Ten sub ale dělal jen efekty a hrálo to hůře, než ta TV. To bylo poprvé, co jsem vrátil věci na eshop.

Defacto za stejných 18 tis. Kč jsem koupil tehdy Denon x3500h. Trojková řada je ta nejnižší, která má preouty na přední kanály. Jsem také momentálně na 5.0, Monitor Audio Silver 200, více basů zatím nepotřebuju a ten od MA stál 38 tis. Kč, to už byl levnější nějaký menší REL.

Do ateliéru jsem koupil Denon pma-600ne, za nějakých tehdy cca 8-9 tis. Kč. Až když jsem jej vzal na svatbu i se svými MA, tak jsem poprvé prakticky poznal, jak ty repráky můžou ve stereu znít na stereu řádově levnějším, než je to mé AVR.

Jenže pokud bych chtěl zůstat u Denonu a chtěl AVR doplnit o integrovanýzesilovač pro přední kanály, ten by musel podporovat přímý vstup (main-in/direct-in) a nová generace pma-1700ne začíná na cca 50 tis. Kč. Nebo Poweramp - jeden prodejce mi nabízel Advance acoustic BX1. Vypadá to trochu bizarně jako svářečka, ale je to bílé a vlezlo by to k center MA repráku :-)
pekr77
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod leroj 24. 9. 2022 12:01

nebo koupit int. zesík, třeba z bazaru a sloučit to přepínačem - tím přepínačem jsem to nakonec vyřešil já - když pominu nějaká (pro mne nepodstatná) omezení, tak to šlape dobře
leroj
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod eviljack 24. 9. 2022 12:54

Já to chci zítra zkusit zapojit i za sebe, že bych měl AVR jako předzesilovač, jestli to říkám dobře, a za něj zkusím dát na střídačku Harmana a Cambridge, jestli nebudu línej, co to udělá...
Cambridge Audio CXA61 + PC / HifiBerry DAC2 Pro / xDuoo MU-602 + Heco Aurora 700
Onkyo TX-NR6100 + Heco Metas 500 set + Heco Krypton Subwoofer + Heco Aurora 200 jako DA
Projektor Benq W1090
Asustor Nimbustor 4 - AS5304T
eviljack
Pokročilý

Odeslat příspěvekod juraj08 5. 10. 2022 11:01

Ahoj, zacal som aj ja s 5.1 a pomaly a isto som presiel na stereo. Bez centru som si ani len nevedel predstavit film. Teraz ked pozeram vacsinou YT a filmy iba raz za cas... staci obycajny zvuk z TV, kvoli sposobu zivota 5.1 mi netreba. Moznoze Stevo Gajsen by mal namietky...
juraj08
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků