Koax nebo optiku?

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod nikdo 9. 2. 2008 22:11

Ahoj, poradíte? Chci propojit zvukovou kartu v PC s receiverem, vzdálenost je tři metry, obě zařízení mají konektory na koaxiál i optiku. Co zvolit? Má některý způsob výrazné výhody nebo nevýhody?
nikdo
Junior

Odeslat příspěvekod UniFly 9. 2. 2008 23:06

řekl bych že je lepší optika
laicky to jde odvodit už i z toho, že optika se vyskytuje spíše na "o něco dražších" komponentech, zatím co cinch je vlastně základním způsobem digitálního propojení zvuku.

dále je také přínosem galvanické oddělení, tzn absolutní eliminace případných zemních smyček. při použití optiky nejsou přístroje spojeny vodivě (kovem).
Nevadí, když se míchají jablka s hruškami. Je ale potřeba umět rozpoznat Jablka od jablek a Hrušky od hrušek.
UniFly
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod nikdo 9. 2. 2008 23:24

Jo, to oddělení zemí to asi rozhodne. I když kabel 3 metry jsou tři stovky...
nikdo
Junior

Odeslat příspěvekod UniFly 10. 2. 2008 03:45

zaprvé optické kabely se dají pořídit i podstatně levněji
zadruhé tři stovky mi přijdou jako docela zanedbatelná položka vzhedem k ceně komponent a taky vzhledem ke kvalitě, které chceme díky těmto šňůrám dosáhnout.....

lidi, kdy se už konečně naučíte.., kdy konečně pochopíte, že na kabeláži se šetřit nedá?
Nevadí, když se míchají jablka s hruškami. Je ale potřeba umět rozpoznat Jablka od jablek a Hrušky od hrušek.
UniFly
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod nikdo 10. 2. 2008 17:00

No vocaď pocaď, na digitální kabeláži klidně šetřit budu. Nulám a jedničkám je fakt jedno, jestli jsou konektory pozlacené. Můžeš mi poradit, kde seženu pětimetrový TOSLINK pod tři stovky? Já našel tohle: http://www.okcomputers.cz/kabel-opticky ... y/d-54630/
nikdo
Junior

Odeslat příspěvekod Krayzie 10. 2. 2008 17:14

Koaxial ano, tam je to v podstate jedno. Paradoxne pri optike je niekedy lepsie si priplatit, lebo lacne opticke kable mavaju velmi chabe ukoncenia v konektoroch, kde sa ti tie 0 a 1 mozu stracat.
If murder makes me richer then I'll be a killer.
Krayzie
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vanDave 10. 2. 2008 18:07

Já jsem na digitální propojení použil 1 metrový úplně obyč. kabel s koncovkami cinch a chodí to naprosto bez problému....-> Opticky a coaxialny kabel na co su ?
Naposledy upravil vanDave dne 10. 2. 2008 18:11, celkově upraveno 1
->>> Seznam hifiprodejen: http://forum.avmania.e15.cz/viewtopic.php?f=1724&t=767373 <<<-
Gangsta asesoríz: Hlavní je řetěz. Skorozlaté řetězy se dají sehnat v metráži v železářství. Koupíme asi tak 5 metrů. :D
Olympus E-PM1 + 14-42mm
vanDave
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod EKKAR 10. 2. 2008 18:10

Rozhodně optiku - i když je kovový koax jednodušší a lacinější řešení, vždycky může zanášet mezi přístroje nežádoucí zemní smyčku, která se pak projeví ve výstupním signálu téměř neodstranitelným brumem. Proto kde je to konstrukčně umožněno, volil bych v zájmu nikoliv jedniček a nul (těm je nějaký šum na nekvalitně pokovených kontaktech nebo brum ze zemní smyčky skutečně ukradený...), ale výstupních digitálně/analogových převodníků a na ně navazujících analogových zesilovačů a dalších obvodů optické spojení.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Slawall 11. 2. 2008 20:25

chci se zeptat...receiver s DVD playerem mame porpojeny koaxialem...byl by poznat rozdil v kvalite zvuku kdybych koupil optiku?
Kdo si koupí hjundaje, nadosmrti kunda je.
Slawall
PortaMan

Odeslat příspěvekod EKKAR 12. 2. 2008 15:51

Pokud tam není síťový brum, pak rozdíl příliš nepoznáš - jedničky a nuly jsou stejné, jak už tady padlo, ať je táhneš optikou nebo kovem - rozdíl bys poznal u zařízení, která by v reprodukci měla síťový brum zavlečený zemní smyčkou. Tam by po propojení optikou ten brum jako zázrakem zmizel.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Slawall 12. 2. 2008 15:58

aha...tak to je celkem zbytecne davat optiku kdyz nemam brum...:)
Kdo si koupí hjundaje, nadosmrti kunda je.
Slawall
PortaMan

Odeslat příspěvekod maiki 24. 2. 2008 03:39

Já myslím, že koaxiálem člověk na digitálu nic nepokazí. Používám jej a nevidím jediný problém. Nějaký brum, to je absurdní, každý receiver to má ošetřené, mám low end vsx 516 a hrobové ticho. Koneckonců jde o digitální přenos v obou případech. To bych taky mohl začít bručet s tím že na repro mi to bude bručet a že tam nechci z receiveru posílat zvuk přes proud. A co úplně zrušit používání elektřiny, když bručí, no to bychom si toho naposlouchali! Koaxiál je mi sympatičtější, levnější, bytelnější, líp se zasunuje vysunuje, je lidový a osvědčený. Věřím podstivému proudu v bytelném kabelu než lomenému světlu v křehké nitce na krátké vzdálenosti.

Doporučuji koaxiál.
maiki
Junior

Odeslat příspěvekod UniFly 24. 2. 2008 09:12

maiki

jednou jsem měl kamaráda, který věřil, ře nějlapš uložení peněz je doma pod polštářem.
Někteří lidé, když mají nějaký názor, tak si jej obhájí za každou cenu i kdyby měl používat argumenty typu: "druhý způsob je horší, protože tomu nerozumím"
UniFly
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod fernetik 24. 2. 2008 09:21

no asi tak.
nemam rad nazory typu. : toto je najlepsie lebo to mam ja. to ostatne je blbost
**Naco si nepamatam to sa nestalo**
Core2Duo E6400@3,6GHZ
Corsair 2x1024MB DDRII 1066MHZ
GeForce GTX280 1GB

Cowon D2 4GB black(fw 3.57)+ Kingston SD 2GB + Sennheiser PX100 + Etymotic ER6i Black
fernetik
Aristokrat klubu D2

Odeslat příspěvekod EKKAR 24. 2. 2008 15:51

Optiku nemám, přesto tvrdím, že je nejlepší - právě proto, že odstraňuje i ten brum cestou eliminace jeho MOŽNÉ příčiny = vodivého spojení koster (= zemnicích částí) přístrojů ve dvou a více místech. Což v důsledku MŮŽE, ale NEMUSÍ vést ke vzniku brumu. Stejně tak lze oddělit i koax - prostě se do cesty jak středního vodiče, tak vodivého opletení vloží oddělovací kapacity - ale už to nevypadá tak kulturně, jako čistý nenarušený optokábl...
EKKAR
VIP uživatel

Další stránka