Jaký AVR pro sestavu z Canon LE?

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod zelinar 4. 3. 2008 17:18

Dobrý den. Odchází mi Yamaha RX-V750, kterou poháním sestavu z Cantonů LE a plánuji ji nahradit novým, modernějším receiverem s HDMI 1.3. Yamaha mi vyhovovala výbavou i ovládáním, ale velmi mi vadí celkový "bum-cink" projev s Cantony LE 190, zejména velmi ostré, nepříjemné výšky při poslechu hudby.

Zvažoval jsem také možnost nahradit i Cantony za jiné bedny s neutrálnějším zvukem, ale problém je v té sestavě: je to 7.1 se dvěma páry Canton InWall 650 zabudovaných v podhledu, kvůli kterým jsem před lety volil práve Canton LE. Jejich náhrada je komplikovaná (sortiment vestavných repro, stavební úpravy, krátké přívodní kabely k vestavbám, manželka) a nechci se do ní pouštět. Náhradu pouze předních repro za jinou značku jsem zavrhl z důvodu nedoporučovaného míchání komponent od různých výrobců a řad.

Napadají mne následující možnosti:

1/ Zvolit takový AV receiver, který k Cantonům zvukově sedne lépe.
Jakou značku byste v tomto případě doporučili do cca. 17.000,- Kč? S ohledem na charakteristiku beden, bylo by zlepšení tak významné, aby mělo smysl do toho jít?

2/ Společně s receiverem nahradit přední sloupy jinou značkou optimalizovaně na poslech hudby. Risknout mix komponent, vestavby, centr a sub od Cantonu ponechat a doufat, že to bude jako sestava poslouchatelné i při filmech.
Jak byste viděli tuto variantu, popř. Jaké komponenty z toho ještě nahradit (centr, sub), pokud možno bez těch vestaveb?

3/ Jít do kompletní výměny všech repro od jiné značky. Ovšem s ohledem na požadavek na vestavby se tento výběr prakticky zužuje pouze na Magnat a Tannoy, které však na mne působí podobně jako Canton LE.

Ohledně využití to mám v poměru hudba 65%, video 35%.

Prosím o vaše seriózní názory/doporučení, jakým směrem se ubírat, aby to zase nebyly vyhozené peníze a zároveň jsem nevyhazoval víc, než je nutné. Děkuji.
zelinar
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vanDave 6. 3. 2008 19:49

Bum cink zvuk mají nejpíš na svědomí ty Cantony - německé bedny jsou tímto charakterem známé. Mám doma Yamahu (+ repro AQ) a řekl bych, že má spíš zvýrazněné basy a středy. Co se týče ostrých/agresivních výšek, tak na tom má nejspíš podíl Yamaha i Canton. Začal bych tím, že bych zašel do hifistudia a zapůjčil si domů avreceiver od Onkya, oproti Yamaze má jemnější výšky a ke Cantonům se údajně hodí. Na http://www.audioexpert.cz/sloupove-repr ... :komentare ještě někdo doporučoval Denon a Marantz.

Ještě si zkus sednout tak, abys dostal výškové repro do roviny uší - měla by trošku klesnout ostrost výšek. Pokud to zabere, tak bych podložil repro (inspirace zde).

(Seznam hifistudií + prodejci Onkyo)
Naposledy upravil vanDave dne 6. 3. 2008 21:11, celkově upraveno 2
->>> Seznam hifiprodejen: http://forum.avmania.e15.cz/viewtopic.php?f=1724&t=767373 <<<-
Gangsta asesoríz: Hlavní je řetěz. Skorozlaté řetězy se dají sehnat v metráži v železářství. Koupíme asi tak 5 metrů. :D
Olympus E-PM1 + 14-42mm
vanDave
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod UniFly 6. 3. 2008 21:05

souhlasím, cantony prostě Bumcink vždy byly a vždy budou.

pokud jde o receiver, zajímavý by mohl být MARANTZ SR 4002 - dly mých osobních zkušeností je to fakt povedená mašina s výborným zvukem i na hudbu (samozřejmě když uvažujeme AV rec. do 17k)
mno a jak je známo o zesilovačích MARANTZ - chválí se u nich především velmi neutrální, někdy dokonce sametový zvuk.

takže v první řadě bych asi zkusil tu SR 4002, ale pokud ti vadí Bumcink, tak výměně Cantonů se nejspíš nevyhneš.
Jako zajímavou alternativu bych doporučil Mordaunt-Short, řada Avant 900i, což je můj favorit mezi levnými bednami. Náročnější varianta je pak řada Mezzo - aktuální novinka, bude k vidění i k poslechu na výstavě High End Praha 2008. Tyto britské bedny doporučuji především velmi pěkným podáním detailů. Někdy jim bývá vyčítán syrový zvuk pokud je místnost přetlumená, prostě mají rády "znělý" prostor.

Pokud bys chtěl nějakou hoodně levnou variantu, vždy jsou tu AQ - prostě typický český zvuk. Pokud máš rád český rock, navíc máš v obyváku spoustu nábytku a různých serepetiček, myslím, že by tě AQ mohly uspokojit. Sestava dobrá na hudbu i na kino by se podle mě dala vymyslet z řady Kentaur.

Naopak, pokud nejnižší cena není prioritou a jdeš spíše po kvalitě a líbivém zvuku, doporučuji promyslet nějaké sety značky Cabasse. Konkrétně v jedné z nejlevnějších řad - MT3 - se vyskytuje hodně zajímavý model Antiqua in Wall, tedy vestavná verze modelu Antiqua.

----
upřímně si myslím, že ve tvém případě bude lepší na Magnaty a Tannoye zapomenout.
Nevadí, když se míchají jablka s hruškami. Je ale potřeba umět rozpoznat Jablka od jablek a Hrušky od hrušek.
UniFly
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod zelinar 8. 3. 2008 09:48

Díky za vaše odpovědi. Toho jsem se obával, že za dominací zvukového projevu stojí Cantony a změna AVR to spraví jenom zčásti. Laboroval jsem i s výškou poslechu výškových repro podle rady vanDava, ale významné zlepšení jsem nezpozoroval, zmizely pouze nejvýraznější sykavky. Nu což, půjdu do pozvolné výměny komponent, tedy alespoň pro začátek těch pro poslech hudby.

Sám, se rozhoduji mezi Denonem 1908 a Marantzem SR4002, ale oba mají něco. U Denona mi vadí jeho nový, plastikový vzhled a oproti super Yamaze "kosmický" ovladač, Marantz zase ještě nemá HDMI 1.3. Onkyo si detailně prostuduju.

Můžeme se ještě akademicky vrátit k variantě, že bych poslechově vyladil AVR + přední repro pro poslech hudby a centr, surroundy a sub ponechal zatím od Cantonu? Vím, že je tato varianta míchání různých značek a řad obecně nedoporučovaná, ale jak se tato nesourodá kombinace zvukově vlastně projeví? - Vzhledem k tomu, že surroundy jsou vestavěné v sádrokartonovém podhledu (vnitřně jsou ještě obložené "krabicí" z Rockwoolu), tak podle mého názoru má toto úložiště určitě zvukově mnohem horší parametry, než klasická konstrukce "pevných" regálovek. Dokázal bych tedy rozdíl vyplývající z kombinace výrobců jednotlivých repro, který se prakticky uplatní jenom při videu, poznat?
zelinar
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod UniFly 8. 3. 2008 12:17

jasně, repro se dají měnit postupně. Kup si třeba sloupy od Mordaunt-Shortu a později až budeš chtít zbytek, tak není problém dokoupit. Sice mezi tím budeš mít období míchaného poslechu, což není nejsuper, ale přežít se to dá.

K tomu HDMI 1.3 - marantz to dává až do vyšších modelů. Tady tento probíraný oproti ostatním vede především fakt povedenou životností, neutrálním zvukem a v rámci možnosti není až tak citlivý na impedanční krivku reprosoustav. Jak se říká - levnější výrobci se snaží vyhrávat počtěm funkcí...
Nevadí, když se míchají jablka s hruškami. Je ale potřeba umět rozpoznat Jablka od jablek a Hrušky od hrušek.
UniFly
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod koben 9. 3. 2008 21:09

Já osobně jsem vždy zaskočen tím že mnoho posluchačů hudby upřednosťuje AVR před klasickým zesilovačem, ty dokonce posloucháš 65% hudbu - no tak to je naprosto jasná volba ,vše co máš dej do frcu a zkus třeba tyto regálovky http://www.elektrospalicek.cz/detail.php?id=1503
věřím že pokud je propojíš třeba s tímto zesikem, objevíš novou dimenzi hudby
http://www.elektrospalicek.cz/detail.php?id=784
A ostré agresívní výšky u Yamahy ,to mi nějak nesedí,jakou máš linkovou kabeláž ?
koben
Junior

Odeslat příspěvekod zelinar 11. 3. 2008 08:00

2 koben:
Je to tak. Yamaha ve spojení s Cantony LE produkuje nepříjemné ostré výšky. Bumcink je velmi trefný popis, i když u basů mi to tolik nevadí. Už jsem rozhodnutý, že do frcu půjdou sloupové Cantony a centr. Vyměnit ale potřebuju nejdřív AVR, protože Yamaze odešly komponentní vstupy a do její opravy se mi nechce investovat.
Teď studuju fóra, jaká je nejčastější kombinace AVR a repro (v úvahu připadá jenom barva buk a bassreflex vpředu), abych se měl kde odpíchnout a kam si to zajdu poslechnout.

Přestože víc poslouchám hudbu, ani video není zanedbatelné a proto chci mít mašinku, která zvládne oboje. Ochudit rodinu o filmové efekty by mi rodina neodpustila :D. Dalším důvodem pro AVR je propojitelnost s ostatními videokomponenty na doposud stále používaném CRT-čku a zabudovaný tuner. To ale nepatří do tohoto vlákna.

Z kabelů používám pro předky ekonomické Dexony: http://eshop.dexon.cz/cgi-bin/wbcgi.exe ... dkud_det=M a pro surroundy totéž, ale jenom 2x2,5.
zelinar
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod koben 11. 3. 2008 15:10

Tady nemá cenu něco doporučovat, pokud máš možnost poslechu poslouchej a poslouchej, to je ta nejlepší volba, já osobně si myslím že nové modely od RX V 459 a výš, zapracovaly na napajecích obvodech a ani dvoukanálovou reprodukcí nikoho neurazí, Yamaha v tomto směru opět vybočila z kurzu a její AVR jsou povedené i když na čistý zesik nikdy mít nebudou, ale určitý kompromis je v tvém případě jasnou volbou a s tím se prostě musí žít ,to je jasné, já osobně Dexon kabeláž nikdy nezapojoval a z naší party nadšenců, to také nikdo nezkoušel, ale pokud ekonomické kabely tak např toto http://www.hificar.cz/montazni-material ... -l-66.html
za tu cenu se mnoho kámošům orosilo čelo ,když si spočítali náklady a výsledek svého kabelového čarování :D . Ber to jako dobrý tip a u Yamahy zůstaň, to co jsem psal nahoře, to platí !
koben
Junior

Odeslat příspěvekod Kuba4 11. 3. 2008 15:52

Proč nejít do novějšího AVR od Yamaha, třeba RX-V1800. Ale problém budou ty Cantony.
Kuba4
Poslední varování

Odeslat příspěvekod vanDave 12. 3. 2008 21:43

Problémem je bohužel zvolená kombinace značek. Cantony mají na netu pověst beden s ostrými/agresivními/syčícími výškami a Yamaha tomu ještě přispívá. Na své Yamaze (RX-V640) také u některých nahrávek slyším ostřejší vyšší středy (hlavně zpěv) a štiplavější výšky občas až s kovovým nádechem. Proto bývá Yamaha doporučovaná na rock/metal/techno :), kde ten ostřejší zvuk není zas až tak na škodu.

Celkem to souhlasí i s recenzí Yamahy RX-V440/540 v časopise WATT:

Pri bežnom posluchu klasického CD nosiča neboli žiadne problémy a zdalo sa, že Yamaha bude dokonalá. Ponúkla vyrovnaný prejav so širokou paletou pestrej farebnosti, s relatívne dobre prekresleným zvukom. Ale pri sústredenom posluchu audiofilských nahrávok vyskočilo tvrdšie podanie stredov a ostrejšie výšky. Napriek tomu celkový prejav nepôsobil ani umelo, ani prezentne, ale s pôsobivou detailnosťou a dostatočným objemným basom smeroval k neutrálnemu zvuku. Prekvapilo dostatočné podanie objemu tiel hudobných nástrojov v akustickom prevedení, hlavne v klasike. V režime domáceho kina je to skoro dokonalé. Pri takých lacných mašinkách je to priam neuveriteľné. Výborne zvládnutá dynamika a bezproblémové navodenie imitácie priestoru, v ktorom sa odohráva dej, bez zbytočného zlievania zvuku, zaručujú vynikajúci efekt pri akčných scénach. Pri pripojení multikanálového SACD alebo DVD Audio prehrávača a pri dobrom výbere všetkých reprosústav zaručuje ďalšiu dimenziu počúvania hudby. /quote]
->>> Seznam hifiprodejen: http://forum.avmania.e15.cz/viewtopic.php?f=1724&t=767373 <<<-
Gangsta asesoríz: Hlavní je řetěz. Skorozlaté řetězy se dají sehnat v metráži v železářství. Koupíme asi tak 5 metrů. :D
Olympus E-PM1 + 14-42mm
vanDave
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod koben 13. 3. 2008 07:57

Pokud zůstaneme u Yamahy, nelze jí nic vytknout v systému domácího kina, tam bych zůstal a ani neexperimentoval, je pravdou, že Canton je tak nějak za svým zenitem, ona mediální masáž která tuto značku posvětila ,se na můj vkus moc netrefila, na druhou stranu např. fa.Heco o které se moc nepíše, vyrábí poměrně slušné bedny s vynikající povrchovou úpravou a německou precizností, zvuk nikoho neohromí to jistě, ale ani neurazí, měl jsem možnost slyšet set Heko Victa spolu s Yamahou a za cenu 16000 Kč to vůbec není špatná volba .
koben
Junior