Soundbar LG a dlouhé kabely k zadním reproduktorům

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Gordon_Flash 30. 11. 2022 07:29

Mám soundbar LG a k němu připojené zadní satelity s bezdrátovým zesilovačem LG SPK8. Reproduktory jsou k zesilovači připojeny originálně cca 5 m dvoulinkou s ne příliš velkým průřezem. Zesilovač dle štítku umožňuje připojení reproduktorů o impedanci 3-4 ohmy, originální reproduktory jsou 3 ohm. Toto mám v pokoji o velikosti 8x4 m, kde tyto reproduktory jsou umístěny na kratší stěně a na protější kratší stěně je TV se soundbarem. Od TV mám udělaný rozvod do každého rohu místnosti, který jsem využíval pro staré domácí kino, které se rozbilo a nahradil jsem jej tímto soundbarem. Přední trasy tedy již nepoužívám, ale zadní jsem využil právě pro tyto přídavné reproduktory k soundbaru. Vzhledem k rozměrům pokoje se ale samozřejmě jedná o poměrně dlouhé trasy. U levého zadního reproduktoru půjde o cca 14-15 m, u pravého o cca 12-13 m + v obou případech cca 1,5 m přípoj od zesilovače. Rozvody ve zdech jsou řešeny klasickou průhlednou dvoulinkou asi trojnásobného průřezu, než jsou originální kabely, ten propoj 1,5 m je slabší. Spojeno elektrikářskou čokoládou. Je samozřejmě škoda, že ten bezdrátový zesilovač je vlastně zbytečný, protože je umístěn hned u soundbaru, na druhou stranu jsem využil rozvody, které již existují a nemusel nic sekat. Proměřil jsem multimetrem odpory zadních reproduktorů s celou délkou trasy a ta delší ukazuje po ustálení 4,9 ohmu a ta kratší 4,7 ohmu. Řeším teď, zda to takto nechat, nebo udělat k reproduktorům nové drážky, použít originální 5 m kabely a bezdrátový zesilovač umístit za sedačku. Myslíte si, že to v tomto případě má smysl? Že by byl na zadních reproduktorech nějaký útlum mi nepřipadá. Navíc by to vlastně bylo docela žádoucí, protože zatímco od předních a centru sedím těch 8 m, zadní mám hned nad hlavou. Díky.
Gordon_Flash
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod viking81 30. 11. 2022 07:56

Ak to dobre chapem, tak mas soundbar prepojeny bezdratovo s tym zosilnovacom a k tomu zosilnovacu mas pripojene tie zadne repro? Ak ano, tak bude najvhodnejsie dat ten zosilnovac za gauc a natiahnut z neho co najkratsie kable do tych reproduktorov. Povodnu tenku dvojlinku vymen za nieco rozumnejsie. 2x1.5 alebo2.5mm bude bohate stacit. Vyhni sa cokoladkam a neviem comu este. Cim menej spojov tam bude, tym lepsie...
Stereo: Wharfedale Diamond 11.4/Yamaha A-S701/Yamaha CD-S700
Headphones/Amp/DAC: Sennheiser HD650/Schiit Vali 2/Cambridge Audio DacMagic Plus
DAP/Headphones: Shanling M2X/iBasso IT01s
TV/BD: Samsung UE55KU6472/Xbox One X
viking81
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod tombas 30. 11. 2022 08:09

Klidně to tak můžeš nechat.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Gordon_Flash 30. 11. 2022 11:25

Díky oběma. nechám to tak.
Gordon_Flash
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tombas 30. 11. 2022 13:27

Tak jen pro pořádek. Kabelové spojení je vždy lepší a spojehlivější než bezdrát. Pokud bys ten zesilovač přesunul za gauč, máš jistotu, že nebude vypadávat spojení s hlavní jednotkou?
Pokud bys byl puntičkář, mohl bys kabelové propojení udělat tak, aby kabely k zadním repro byly na obou stranách stejně dlouhé a ideálně bez spojů, případně pájené spoje nebo lisované spojky. Pak bys měl mít stejný odpor na obou trasách.

Výsledek by byl, že u audiozařízení typu soundbar za 5000,- Kč bys nepoznal rozdíl ani kdybys ty kabely pozlatil.

Vykašli se na to, hraje to? Hraje, tak to neřeš, víc z toho stejně nedostaneš.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Gordon_Flash 30. 11. 2022 14:40

To jsem si právě myslel taky. Ten soudbar je vcelku kvalitní. Je to starší model od LG SK10Y, který v době uvedení stál hodně přes 20k Kč, ale pořád je to soundbar. Bezdrát by fungoval, to jsem zkoušel, navíc jsem tam měl subwoofer od starého soundbaru 2.1, který byl ještě starší a šlapalo to dobře. Ale musel bych řezat do zdi a jak sám uvádíš, ten přenos nebude u repráčku za 3000,- znatelný. Pro klid v duši bych mohl sletovat ty kabely místo té čokolády.
Gordon_Flash
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tombas 30. 11. 2022 22:07

Myslím si, že to opravdu není potřeba, ale jak myslíš.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Andy Kraus 30. 11. 2022 23:51

Andy Kraus
Mírně pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků