Studiove monitory k domacimu kinu?

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod minio 8. 2. 2009 21:00

Myslite ze by slo pouzit misto normalni reprobeden aktivni studiove monitory (2.1) do mistosti 3x5 metru? Jako zdroj by byla zvukova karta (nejspis ESI Juli@). Hralo by to dobre? Nebo by bylo lepsi jit klasickou cestou AV receiver + pasivni repro?
minio
Junior

Odeslat příspěvekod EKKAR 8. 2. 2009 21:27

Hodně záleží na tom, jak si naladíš hraniční kmitočet pro sub, abys neměl v reprodukci "díru" v kmitočtech - jinak žádný problém nevidím. A pokud se je rozhodneš umístit podél delší stěny, nedávej je až do koutů - měl bys "díru" i uprostřed. Mám podobně velký pokoj a dal jsem je zhruba stejně daleko od sebe, jako jsou od stěny za posluchačem - reprodukce je OK. Jen stereobáze není po celé šířce pokoje - ale cca stejně široká, jako jsou repra od sebe. Jsou to sice bi-wiringové 3band pasivy, ale to na věci nic nemění...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Kozousch 8. 2. 2009 22:19

Nemáš spíš na mysli aktivní reprosoustavy? Studiové monitory jsou totiž "laděné" pro poslech z malé vzdálenosti - okolo jednoho metru. Pro ozvučení místnosti se nehodí. Neříkám, že je na to nelze použít, ale většinou to tak výrobci doporučují.

Pro 2.1 by v principu mělo být jedno, zda použiješ stereo zesilovač s pasivními bednami + aktivní subwoofer, nebo pár aktivních reprobeden + aktivní subwoofer. Pak už je to jen o správném nastavení hraničního kmitočtu pro sub, jak píše EKKAR. To musí zajistit a tedy umět zvuková karta - to si ověř.
Kozousch
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod minio 8. 2. 2009 23:11

Kozousch píše:Nemáš spíš na mysli aktivní reprosoustavy?

Opravdu myslim studiove monitory - XLR konektory a tak.
Nicmene jsem ted zase na nule, protoze to mame jeden hlas pro a jeden proti.:)
minio
Junior

Odeslat příspěvekod Kozousch 8. 2. 2009 23:46

Já se studiovými monitory nemám žádnou osobní zkušenost, takže neříkám ne. Použít samozřejmě co se týče funkčnosti zapojení půjdou bez problémů.

Třeba zde:
http://www.musiccenter.cz/aktivn%C3%AD- ... 200:0:10:1
Uvádějí u Fostex PM-2: Dvoupásmový aktivní studiový monitor pro poslech v blízkém poli.
U jiných to ale není uvedeno.
Když tak koukám na ten přehled, tak rozdíly tam jsou celkem výrazné:
Behringer MS16: 8 W
Event TR8 XL: 150 W

Možná, že jsou různé druhy studiových monitorů. Vždyť vlastně existují i větší studia než 2 x 2 metry, to mě prve nenapadlo. Studio 3 x 5 metrů nebude nic neobvyklého.

Takže se omlouvám, jestli jsem uvedl nějakou dezinformaci, ale ta informace, že "studiový monitor je určený pro poslech v blízkém poli" mi utkvěla v paměti, když jsem zvažoval nákup pasivních monitorů k počítači, a to Alesis Monitor One MK II.

Bude tedy třeba vybrat vhodný model a nejlépe ho samozřejmě vyzkoušet.

Takže aktivní monitory ano, ale ne model určený pro poslech v blízkém poli.
Kozousch
Mírně pokročilý