Nález reprosoustavy TESLA

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod renm 16. 2. 2009 14:43

Tohle jsem našel na půdě domu kterej jsem v létě koupil. Rozměry výška 120cm, šířka 45 cm a hloubka cca 30. O víkendu jsem to rozdělal a zkusil připojit na hifi, kvalita zvuku mě tak nadchla že jsem se rozhodl jim darovat další život:) Tak jsem začal s renovací. Zjistil jsem že nehrajou dva výškové repra - jedno má utržený drátek od konektoru k membráně, zkusím ho spravit ale moc tomu nevěřím (ARo 389 - jak jsem na netu zjistil tak výškové to nejsou:) ale už jsem dnes objednal doufám dobré ekvivalenty - ARO3614 - měli asi nejpodobnější parametry jak ty co tam byly. Basák má odpor 6 ohm a ostatní repro 4 ohmy - zapojení je zřetelné z obrázku. Tak jsem se chtěl taky zeptat jak je to s tou impendancí - výstup z věže mám 8 ohm a v té reprobedně pokud to dobře počítám by mělo být 14. Takže bych teoreticky nemusel provozem nic poškodit co?
Další dotaz - není mi jasné jak zde a jestli vůbec dělat nějaké tlumení, pochopil jsem že nějaké tlumení by mělo přijít asi za ten velký basák - stačí vata nebo něco takovýho?
Zadní stěna a vlastně i přední mají docela velké mezírky a hodně rezonují i při malém výkonu - stačí utěsnit nějakým těsněním jaké se například kupuje do oken, nebo třeba přední čelo na kterém jsou repro zasilikonovat?

Nějaké dráty na hifi mám doma (původně měli přijít do auta). Mám ty dráty kterýma jsou propojeny repro uvnitř boxu taky vyměnit nebo nechat?

Povrch boxů jsem už obrousil - přijde na to černá barva a objednal jsem si bílou tkaninu tak snad to bude i pěkně vypadat.

Děkuju za odpověď na jakékoliv mé dotazy:)

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Peugeot 205 |GT| |v rytmu 90.let|
Fabia 1,9 |SDI|
renm
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 16. 2. 2009 15:50

Vypadá to jako nějaký bastl. Jednak ta obdélníková díra dole má asi fungovat jako jakýsi bassreflex, druhak střeďák (ten zelený) je zapojený NATVRDO PARALELNĚ k basovému - to znamená, že jejich společná impedance je cca 3,43 ohmu. K této kombinaci jsou přes krabicový kondík s kapacitou, kterou není možno přečíst (je vidět, že je natisknutá zboku zleva na kondíku), opět PARALELNĚ připojené oba "výškáče" - to znamená, že od určitého kmitočtu (určeného impedancí reper a kapacitou toho krabicáku) je zmíněná impedance necelého 3,5 ohmu ještě ZMENŠENA paralelně připojenou impedancí přibližně 4 ohmy (pokud jsou ty "výškáče 8 ohmové) - to dává spojené impedanci s hodnotou asi 1,85 ohmu, a jestliže jsou 4 ohmové, je ta připojená impedance pouhé 2 ohmy a výsledkem je asi následující impedance - 1,25 ohmu!
Pokud tohle všecko připojíš na 8ohmový výstup, nediv se, že z jednoho vznikne generátor dýmu - nedokážu odhadnout, co odejde dřív, jestli to vzdají repra, nebo zesík... Ono to asi nebude tak horké - při menších výkonech rozhodně, ty dva dole ("basový" a "středový") budou mít dost velkou indukčnost, takže při vyšších kmitočtech bude jejich impedance vyšší, pořád to ale nic nemění na faktu, že na určitých "přechodových" kmitočtech se celková impedance bude pohybovat proklatě nízko a připojený zesík toho bude mít plný brejle... Při vyšším výkonu pak něčemu dřív nebo později dojde dech - nedokážu říct co to bude, moje křišťálová koule má na to moc malé rozlišení...
Dalším oříškem bude ten průchod od "basáku" ven z bedny - ony 4 kruhové díry asi "hezky" zkreslují vyzařovací charakteristiku toho "basáku" - tu díru by bylo záhodno doříznout na plnou plochu membrány, jinak to zase může produkovat pazvuky na hranách a podobné pitomosti.
Jinak samozřejmě - pokus čelní stěna "profukuje", lze ji utěsnit silikonovým tmelem, stejně by měla být přitěsněná i stěna zadní. Jediný průduch by měl být dole tím obdélníkovým "bassreflexem". A pro jistotu bych nějakým plastovým kbelíčkem nebo ozdobným květináčem o objemu cca 1-1,5 litru poklopil "střeďák" - aby byl oddělený od rezonančního prostoru, nutného pro basák - tedy ŽÁDNÝ TLUMICÍ MATERIÁL!!! Tlakové vlny od zadní strany "basové" membrány musejí mít volnou cestu ven!
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod renm 16. 2. 2009 15:57

tyjo... :-| no já to měl v sobotu puštěný celý den a nic se nedělo - basák je 6 ohm, střed je 4 ohm a výšky jsou taky po 4 ohmech. Co bych teda mohl udělat pro to abych to mohl beze strachu pustit?
A dá se poznat že odchází hifivěž? třeba že se bude moc zahřívat?
Fabia 1,9 |SDI|
renm
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 16. 2. 2009 16:11

Co je to za věž? Víš její "tétédéčka", neboli aspoň výkon na jaké impedanci? Dej sem značku, typ, pokud znáš i parametry. Ta bedna ale rozhodně žádné Hi-Fi není...
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod renm 16. 2. 2009 16:33

je to nějaká mikrověž philips...typ nevím, zkusím zjistit, impendance je 8 ohm - to je napsaný vzadu na štítku...

Tohle je ona, ale zkusím nějak vyzjistit ten typ jestli najdu manuál...k samotné věži přístup nemám, leda až o víkendu...

Obrázek
Fabia 1,9 |SDI|
renm
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod renm 16. 2. 2009 17:01

Už jsem to našel - je to tento typ - http://www.p4c.philips.com/cgi-bin/dcbi ... SYSTEMS_SU

A kondenzátor v těch boxech je tam tenhle - kond. krabicový TC 473 MP 8µF ± 10 % 160 V

Obrázek

AMPLIFIER
Output power ....................................... 2 x 10 W RMS
............................................................ 20 W + 20 W MPO
Signal-to-noise ratio .......................... ≥ 65 dBA (IEC)
Frequency response ......... 40 – 20000 Hz, ± 3 dB
Input sensitivity AUX ....................... 0.5 V (max. 2 V)
Impedance loudspeakers ......................................... 8 Ω
Impedance headphones .................... 32 Ω -1000 Ω

Obrázek
Fabia 1,9 |SDI|
renm
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 16. 2. 2009 17:59

Je vidět, že jsi elektronickou múzou nepolíbenej - ta bedna nemá repráky v sérii, naopak - všecky jsou PARALELNĚ!!! Takže jejich impedance se nesčítá, ale sčítají se jejich převrácený hodnoty - celková zátěž se zvyšuje, protože impedance (= střídavý ekvivalent obecného stejnosměrného odporu) KLESÁ! Tohle mohlo vyhovovat nějakému lampáči, s patřičným přizpůsobením pomocí správně navrženého výstupního trafa - věk repráků by tomu i odpovídal. Polovodičový zesík s výstupní impedancí 8 ohmů na tom musí úpět jak duše v očistci... Je Tvoje jediná klika, že tyhle mikrověže prostě víc, než cca 10W na kanál nedají a mají solidní ochrany kvůli blbuvzdornosti, protože kdybys to měl na nějakém opravdu výkonném zesu, už bys volal hasiče... Tvůj dojem líbivého zvuku je způsobený daleko lepším přenosem basů, které ten veliký objem bedny (kolem 110-115 litrů!!!) prostě vyfoukne tím primitivním bassreflexem, proti těm plastovým škvrčidlům, přikládaným žlutými rejžožrouty do pixly s nápisy FILIPES to musí být nesrovnatelné...
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod renm 16. 2. 2009 18:12

jak říkáš, nevyznám se v tom, proto jsem se s vámi chtěl poradit, zvuk to má nádhernej ale když říkáte že to bude na houby tak to nějak přepájím do série abych nespálil zesík...šlo by to tak?
Fabia 1,9 |SDI|
renm
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 16. 2. 2009 18:43

NEŠLO!
Na tohle je potřeba spešl navržená buď aktivní, nebo pasivní frekvenční dělička, tzv. VÝHYBKA, která pustí do každého repra jen to, co umí vyzářit a pokud možno s co nejmenšími ztrátami ho přizpůsobí k výstupu zesilovače. Pro Tebe by bylo nejvhodnější aktivní rozdělení a ke každému repráku přibastlit zvlášť jeden zesilovač. Opiš mi prosím Tě všechny štítky z těch repráků - co je na kterém napsáno, OK?
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod renm 16. 2. 2009 19:40

OK, o víkendu se k tomu zas dostanu tak ti to opíšu, z hlavy jen vím že ty vrchní maj výkon 4 ohmy, maj výkon 1,5 W, průměr 10 cm, označení ARO 389 a středovej 4 ohmy, 5 W výkon, označení netuším, spodní je 6 ohm, waty nevím a průměr kolem 27 cm... Všechno jsou to ARO
Fabia 1,9 |SDI|
renm
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kozousch 16. 2. 2009 20:52

Hlavně proboha v tomto stavu ty almary ničím neutěsňuj, spíš je nech otevřené i zezadu, protože zejména ty podivné imitace výškáčů ARO 389 s kmitočtovým rozsahem 120 až 7000 Hz (výškáč-HA!) by tlak "basáku" uvnitř uzavřené skříně vyrazil z budek ven.
Pokud by to mělo skutečně fungovat jako třípásmová reprosoustava, musel bys udělat nějaké elektrické a mechanické úpravy.

1) Elektrické úpravy:
Ty dva nejmenší ARO 389 nahradit skutečnými výškáči, například ARV 168 paralelně. Úplně by ale stačilo v každé bedně nahradit jen jeden ARO 389 výškáčem ARV 161 s impedancí 4 ohmy a druhý ARO 389 tam nechat na ozdobu bez zapojení. Tak by se jakž-takž srovnala impedance jednotlivých reproduktorů na 4 až 6 ohmů a bylo by možné koupit nějakou čtyřohmovou třípásmovou výhybku, například tuto příšeru (jistě ti bedňáci doporučí nějakou lepší - díky):
http://www.ges.cz/?page=index&or=sort&i ... ES07004416
Po správném zapojení by měla výsledná impedance reprosoustav být plusmínus 4 ohmy a mělo by být bezpečné provozovat je ve spojení se čtyřohmovým zesilovačem. Tedy ne s tou pikověží Filipes

Pokud už máš opravdu objednané ty nevhodné širokopásmové ARO 3614 místo opravdových výškáčů, zapoj taky jen jeden v každé bedně.
http://www.soselectronic.com/a_info/res ... ro3614.pdf
Sice na výšky nic moc, měly by ale jet alespoň do 15 kHz.

2) Mechanické úpravy:
Středový a oba "výškové" reproduktory musí být odděleny od vnitřního prostoru skříně tak, aby na ně "nefoukal" basák a i navzájem od sebe. Nejjednodušší je opravdu zevnitř každý "výškáč" a střeďák zakrýt masivnějším plastovým květináčem přišroubovaným malými šroubky do dřeva k vnitřní straně přední stěny bedny a okolo osilikonovaným.
Tady je třeba vyobrazen originál střeďák Tesla tvaný kýbl, který má zezadu "květináč" už z výroby:
http://www.repromania.net/tesla/tesla-s ... z-4604.php
Ten lze do reprobedny umístít bez dalších úprav

Přehledy Tesla repráků a beden jsou zde, co jsou ty další repráky zač si tam dohledej:
http://audioweb.cz/tvm-parametry.htm
http://www.repromania.net/tesla/tesla-sirokopasmove.php

A místo těch čtyř kulatejch dírek před basákem by snad taky byla rozumnější jedna velká a basák upevněnej zvenku jako ostatní repráky ...

Příspěvky sloučeny.
Ekkar
Kozousch
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod EKKAR 16. 2. 2009 21:10

Výškáč se nemusí od vnitřku ničím oddělovat, obzvlášť, když jde o BR korpus - ale na tom střeďáku ten kryt být musí - tam je moc velká plocha membrány. Navíc by střeďák měl být přefázovaný proti basáku, zatímco výškáč by měl "jet" ve fázi - což asi tvůrce té bedny měl v úmyslu, když křížil ty dráty mezi "basákem" a "střeďákem". Jinak ty typy ARO pamatují ještě Jeho Veličenstvo krále Klacka II. v době, kdy si hrál v uhláku na horníka - jsou to dnes už historické typy, které byly používány vesměs s elektronkovými zesilovači, už z principu své funkce nutně osazené výstupním trafem - které pak snadno přizpůsobuje i netypickou impedanci repra 5 nebo 6 ohmů k zatěžovací impedanci výstupní elektronky - řádově kiloohmy.
Nejlepší by opravdu bylo jít do modernějších měničů - a určitě osadit výhybku. Paralelně spojené repráky jsou na prd.
Pokud ale trváš na zachování autentických měničů, bude lepší kmitočty oddělit aktivně a zesílit pásma zvlášť - myslím, že bych dokázal navrhnout 3násobný zesilovač s takovými parametry, aby to ta historická repra vydržela...
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod renm 16. 2. 2009 21:28

mě nejde zas tak moc o autentičnost jako spíš o to abych to mohl napojit na to své radio :D Klidně i když do toho budu muset něco vrazit, sice platím hypotéku, ale časem bych třeba našetřil na kompletní překopání těhle bedýnek...
A kdybych třeba odpojil ty jakoby výškové a zapojil do serie ten středovej a basovej tak bych měl výsledný odpor 10 ohm pokud dobře chápu a to už bych pak nemusel mít strach o věž? No a časem bych našetřil a poskládal to trochu jinak :hm Žádnej učenej z nebe nespad...díky všem za rady, se aspoň přiučím něčemu novému 8-P
Fabia 1,9 |SDI|
renm
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 16. 2. 2009 21:35

Když to spojíš do série, sice neublížíš zesíku, ale ublížíš zvuku - nebude se to dát poslouchat. Vyzkoušet to můžeš, ale uslyšíš sám... Nešpekuluj, buď to zapoj tak, jak Ti tu radíme, nebo to prodej jako historickou památku bez dalších úprav. Jinak komu není rady, tomu pak je velmi těžko i nějaké vzájemné hospodářské pomoci...
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod renm 16. 2. 2009 22:16

Na kolik mě tedy asi vyjde varianta zapojení jak radíte? Na mě musíte polopaticky, sice sleduju že mi rozmlouváte to zprovoznit ale zkusit se má všechno a nějak se začít musí :-D
Fabia 1,9 |SDI|
renm
Kolemjdoucí

Další stránka