Praskanie v repro-ako odrušiť

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod učeň 2. 11. 2009 13:21

Mám reproduktory 2.1 Logitech X-240. Mám dva problémy. Jeden: pokiaľ sú reproduktory zapojené v sieti, aj keď sú vypnuté vypínačom na hlavnom paneli, tak bzučia (taký brum ako od transformátora). Ruší to. Hlavne večer, keď je v byte ticho. A druhý ten podstatnejší: v reproduktoroch praská. Reproduktory mám zapnuté, a nehrá hudba, alebo hrá potichu, a zapne sa nejaký spotrebič (chladnička alebo digestor) tak subwofer pukne. Je to ale strašný zvuk. Ako pri skrate v koncovom zosilovači. Je to na infarkt. Zvukovka s tým nemá nič. Menil som dosku, a aj pri tej predošlej to robilo. (zvukovka integrovaná -doska asus M4A785D-M PRO). Nedá sa nejako hlavne to praskanie odrušiť? Nejakým odrušovačom priamo na napájaní? Alebo nejaký odrušovač zostrojiť? (nemáte nejakú schému?) Alebo je to na reklamáciu? Alebo sú málo kvalitné? Stáli tuším okolo 50€. Za odpovede ďakujem.
učeň
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kammo122 2. 11. 2009 16:44

ten brum v transformatori to nevyriesis....proste to bude robit stale ...navyse pri tej cene kolko stali

a ten druhy problem ...netusim de je chyba len tak uvediem ,,,ze toto robili aj logitechy z5500 este v starom firemware (tak nejak sa to nazyva) vysiel novy a vyrobca ten problem odstranil

nvm nvm no podlamna na to ani riesenie neni ...je to od vyroby
cakas trocha vela za tak lacny vyrobok ...ale mozes skusit reklamaciu mozno ti daju nove co vies ...lebo ne setky kusy to robia ...neboj mal som neco take podobne ved aj ja som nejak s hudbou zacinal ...a u mojich som take veci nezaregistroval
CA 540A , JBL LX600
kammo122
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod učeň 3. 11. 2009 21:08

Ďakujem za odpoveď. Reklamoval som už predošlé, (neboli to také isté). Tu som doplatil nejakých 15€ a kúpil som drahšie, že to už nebude robiť. No smola. Ale asi tú reklamáciu skúsim. Ten brum mi až tak nevadí, skúsim to nejako odpružiť od stola. Ale to pukanie je na nervy. Myslel som, že je to zle odrušené od 220v siete. Že by mohol stačiť nejaký odrušovač alebo také dačo. Neviete o ničom?
učeň
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kammo122 3. 11. 2009 21:29

nic take asi neexistuje ,,,,je to chyba nejakych suciastok vo vyrobe podlamna to je to nevyriesitelne ....proste od vyroby ...mozes skusit prepetovu ochranu je mozne ze ten zdroj elektriky (alebo ako to nazvat ) blizko domu alebo bytovky a neco tam rusi ...

viac by mozno poradil ekkar
CA 540A , JBL LX600
kammo122
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 3. 11. 2009 22:31

Ekkar to zkusí:
První věc je to "bzučanie" i ve vypnutém stavu. Je to síťový brum špatně staženého jádra transformátoru a(nebo) špatně nebo vůbec nenaimpregnovaného vinutí. Obojí je výrobní ZANEDBÁNÍ, nikoliv vada - a jako takové je to už dneska víceméně běžná vlastnost zboží původem z břehů Chuang-Che neboli Žluté řeky. Odstranit se to dá jediným způsobem - vymontováním originálního trafa z bedny subwooferu a buď jeho vakuovou impregnací, nebo náhradou jiným, už impregnovaným kusem - impregnace je napuštění (většinou za tepla po předchozím vakuovém vysušení) nějakou lepivou hmotou, která po zatuhnutí usnadní přenos tepla z vinutí na povrch a zároveň zaplní všechny volné prostory v trafu - tím zamezí bzučení. Bohužel, to si amatérsky těžko uděláš doma nebo na koleji, takže bys byl odkázán na profesionální službu - kterou je potřeba zaplatit. Pokud Ti bzučení nevadí při reprodukci, protože ho přehluší užitečný zvuk, nauč se sestavu vypínat i ze zásuvky - jednak nebude naprázdno hučet, druhak budeš mít menší účet za elektriku - i nezatížený transformátor odebírá ze sítě jistý příkon, říká se tomu "magnetizační ztráty".

Druhý problém je lupání v reproduktorech zapnuté sestavy při zapínání nebo vypínání JINÝCH síťových spotřebičů. Je to způsobeno rušivými impulsy, šířícími se po síti z míst, kde při zapínání a hlavně při vypínání dochází na kontaktech spínačů k jiskření. Jistou ochranou je odrušovací filtr, obsahující proudově kompenzovanou tlumivku a několik kondenzátorů, zapojených tak, aby omezovaly průnik tohoto impulsního rušení za filtr (do spotřebiče) a naopak aby co největší část takového rušení svedly ve své vnitřní struktuře na společný (zemní) vodič. Nevím, jestli jde takový filtr volně koupit, ale je běžnou součástí téměř všech (výjimkou jsou ty nejlacinější šunty) PC zdrojů, kde tyto filtry aspoň v podobě kompenzované tlumivky na vstupu brání průniku impulsního rušení vznikajícího při činnosti spínaného zdroje zpátky do sítě - stačí vzít nějaký starý zdroj a tuto filtrační část z něj použít. Zapojí se mezi běžnou síťovou zásuvku a šňůru od sestavy. POZOR - PROTOŽE SE PRACUJE S NAPĚTÍM 230V, JE BEZPODMÍNEČNĚ NUTNÉ DODRŽOVAT VEŠKERÁ BEZPEČNOSTNÍ OPATŘENÍ PLATNÁ PRO INSTALACE!!!!! Filtr musí být umístěn do pouzdra, vylučujícího dotyk se součástmi, na kterých je při provozu síťové napětí!!!

Jak vidíš, nějaká "přepěťová ochrana" by ti byla úplně na h**no - pokud by v sobě zároveň nesdružovala alespoň nějaký filtr proti vf rušení...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod kammo122 3. 11. 2009 22:47

no vidis EKKAR ti to vysvetlil ,...je to cierne na bielom ...

prvu moznost vymenit transformator ma napadlo tiez ale myslim ze by to bolo asi problem spravit ...
CA 540A , JBL LX600
kammo122
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod učeň 4. 11. 2009 14:09

Ďakujem. Vyskúšam. Výmenu trafa neplánujem. Ešte to je v záruke. Myslím, že je to na reklamáciu. A za druhé: Mám pár starých pc zdrojov. Odrušenie určite skúsim. Krovie či by podobné veci robilo aj pri drahších repro. Každopádne za rady ďakujem. Po pokusoch dám vedieť ako to dopadlo.
učeň
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 4. 11. 2009 19:37

Dražší repra v podobné (kompletní - zesilovač, procesor a repra) sestavě nejsou - ve vyšší cenové kategorii se to realizuje systémem AV-receiver/zesilovač - pasivní reprobedny a každé se kupuje zvlášť, takže se dá volit, co k čemu koupíš/přiřadíš.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod učeň 9. 11. 2009 11:24

Odrušovače som našiel na http://www.sos.sk/?str=313
Myslím, že to je to čo potrebujem. Len jedna vec sa mi nezdá. Na subwoferi je napísané, že napájanie 230v/50hz 80mA :shock: Je to určite len 80mA? Mne sa to zdá málo. No ale tým pádom by mi stačil filter na 1A. Mám pravdu? :-[
učeň
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 9. 11. 2009 20:32

Zkus trošku zapojit šedou kůru mozkovou a případně i kalkulačku. 230V při proudu 80mA znamená užitečný výkon na primární straně trafa cca 18,4W - což krát účinnost trafa a zesilovače nedá víc jak 15W. Třeba tady: http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=45948 udávají, že výkon RMS (reálný sinus) je 15W subák a 2x5W satelity - celkem 25W!!! To při zahrnutí cca 65% účinnosti (trafo, usměrnění a samotný zesilovač) znamená, že ze sítě musejí odebírat cca 38,5W neboli při 230V asi tak 167mA neboli DVOJNÁSOBEK Tebou udaného proudu!
Tolik k teorii - a ze srovnání 0,167A odběru při provozu a 1A povoleného proudu filtrem je jasné, že Ti ten 1A filtr bude bohatě stačit...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod učeň 10. 11. 2009 08:11

Díky. Že bude 1A stačiť, to mi je jasné. :-[ Zle som to sformuloval. Len prečo píšu 80mA, keď to je aj teoreticky málo. Potom to dosť pletie. Takže je to to čo potrebujem? :-[
učeň
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 10. 11. 2009 21:42

Jo, mělo by to být ono. A těch 80mA je patrně KLIDOVÝ PROUD - tedy spotřeba bez zátěže neboli upozornění, že i nefunkční (= ne porouchané, ale NEPOUŽÍVANÉ), ale zapnuté zařízení má nějakou spotřebu.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Zdenda.miky 12. 11. 2009 11:16

Já bych chtěl podotknout že takovéhle reprosoustavy odrušíš patrně nejlépe tak,že je pokud možno dobře uzamkneš někde ve vedlejší místnosti a zahodíš od ní klíč,pak už nebudou nikdy rušit ani tebe,ani tvé okolí :D
Zdenda.miky
Junior

Odeslat příspěvekod učeň 13. 11. 2009 20:29

Tak som to skúsil s tým odrušovačom. Kúpil som si ho za 5€ a zostrojil takú krabičku s vypínačom a zásuvkou. Zatiaľ to vyzerá, že to pomohlo. Jednak to môžem vypnúť pri vypínaní počítača aj zo siete, a je to aj odrušené. Díky všetkým za rady.
učeň
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků