Subwoofery - rozdíl

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod vision69 21. 10. 2010 08:49

Mohl by mi někdo prosím vysvětlit rozdil mezi subwooferem s reproduktorem na prřední straně a reproduktorem ve spodní části směřující k zemi?
Mac Mini, Fidelia, Denon DCD S10, Denon PRA S10, Luxman C-02, Luxman M-02, 2x Luxman M-03 (bridge), Infinity Kappa 8, Vincent Premium Cables
vision69
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Odar 21. 10. 2010 08:54

Jeden vyzaruje dopredu a druhy do podlahy :D
Odar
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod vision69 21. 10. 2010 09:07

To je mi jasné, ale jestli je rozdíl třeba ve zvuku...
Mac Mini, Fidelia, Denon DCD S10, Denon PRA S10, Luxman C-02, Luxman M-02, 2x Luxman M-03 (bridge), Infinity Kappa 8, Vincent Premium Cables
vision69
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Odar 21. 10. 2010 09:10

Aky konkretny rozdiel vo zvuku mas na mysli?
Odar
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod vision69 21. 10. 2010 09:17

Samozřejmě basy... tedy jestli jedna z uvedených variant, má třeba silnější basy a pod.
vision69
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Odar 21. 10. 2010 09:25

Sila basov zavisi od velkosti reproduktoru a reproboxu, nie od smeru vyzarovania. Ked to "tlce" do zeme, moze to akurat dobre skreslovat (este viac oblubenym umiestnenim v rohu). Vzhladom na akustiku by som volil radsej model, ktory vyzaruje dopredu s co najvacsim basakom.

Samozrejme by to chcelo pocut a porovnat.
Odar
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod vision69 21. 10. 2010 09:40

Děkuji. Takovou odpověď jsem potřeboval. Rozhodoval jsem se právě mezi těmito variantami a osobně jsem si myslel, že varianta s repro ve předu bude lepší. Připádá mi to divné, když basy jdou do podlahy.

Ještě jedna otázka k sub. Rozhoduji se mezi Heco victa Sub 25A a Wharfedale Diamond 9 SW150. Vím, že Wharfedale je o tídu výš, ale pro mně je rozdíl v ceně důležitý. Je kvalita těchto subů tak markantní, nebo naopak zanedbatelný?
vision69
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod šeďour 21. 10. 2010 11:56

Reproduktor na přední stěně, na zadní stěně, nebo nasměrovaný do podlahy, záleží na designovém záměru výrobce a na vkusu kupujícího.Rozdíl ve vyzařovací charakteristice nebude žádný (pokud je subwoofer dobře vyrobený).
Pokud má, ale sub, reproduktor nasměrovaný dozadu a z nedostatku místa ho uživatel nacpe ke zdi, tak se úplně rozhodí kmitočtová charakteristika.
Umístění v rohu by kupodivu nemuselo tolik vadit u kvalitnějších subů, které mají rozsáhlé možnosti nastavení.Nebo naopak prospěje některým malým subwooferům.To, ale úzce souvisí s velikostí poslechové místnosti a umístěním poslechového místa v ní.
Pak je ještě varianta subwooferů, které jsou konstruované jako akustické pásmové propusti (poznáme je podle toho, že nemají viditelný reproduktor, ale jen roury basreflexů.Tyto jsou kvalitativně o třídu níž (víceméně jsou určeny do dom. kin a do hodně levných repro systémů).Pokud jsou tyto typy subů dobře navrženy poskytují velký akustický tlak s příjemným, hlubokým, ale měkkým basem, nevhodným pro poslech hudby (špatné svázání s hlavními reprosoustavami).
Doma: Ultimativní audio miniPC, DAC + zesilovač HEGEL, třípásma LSM (geniálně navrhl Kocour)
Sluchátka: AKG K812, AKG K701,Beyer 770, 990, planární SDR wood.DAC + zes. TEAC
Na ven: FiiO X5, Trinity Delta II, Oriveti Primacy, FiiO X1, Sony MH1, atd.
šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod -273,15C 21. 10. 2010 12:41

vision69: wd sw150 dopredu sw250,300a380 dolu. Neznamena tudiz ze kdyz to jde do zemne, ze to je horsi...
Je treba jeste rozdelit na otevrenou a uzavrenou konstrukci subu.

Jinak sw150 jsem mel a kdyz se rozehral tak hral pekne, ale u hutneho basoveho zakladu (neco co hraje treba kabat) ten sub nestiha. ale jinak dobry.
foobar2000 > E-MU 0202 > Sennheiser HD 555(mod)
Onkyo TX-SR 505 > furutech u2T > Solfegio loudspeakers - Alliante prime
-273,15C
Junior

Odeslat příspěvekod vision69 21. 10. 2010 13:52

Takze ten WD SW150 neni moc vhodny treba na elektonickou hudbu (techno), ktera je hodne o basech? Mam rad hutne basy.
vision69
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod -273,15C 21. 10. 2010 18:42

nevim techno neposloucham...
-273,15C
Junior

Odeslat příspěvekod Aspon 22. 10. 2010 09:48

-273,15C píše:Jinak sw150 jsem mel a kdyz se rozehral tak hral pekne, ale u hutneho basoveho zakladu (neco co hraje treba kabat) ten sub nestiha. ale jinak dobry.

Počítám, že "nestíhá" myslíš jako že nestíhá kopírovat basovou linku a zvuk se lehce sléva, ne že sub chrastí a vydává podobné nežádoucí zvuky..:)
Toyota Avensis TS 1.8 (2017)
Aspon
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod šeďour 22. 10. 2010 10:57

Je to hlavně o nastavení (pokud má sub možnosti nastavení) správné hlasitost, fáze a dělicí frekvence.Není to jednoduché a spoustě lidí to spíš duní, než basuje.
Slyšel jsem hrát levný sub a bylo to hrozné, v podstatě se ozývalo monotóní dunění.Měl jsem podezření na mizerný reproduktor, nebo celkově špatně navrženou ozvučnici+repro, ale pak se ukázala pravda.Bylo to celé jen špatně zapojené a úplně blbě nastavené.Především byla moc přidaná hlasitost vůči hlavním reprosoustavám a nevhodně zvolená dělicí frekvence.Místo konturování basů se to celé slévalo.
No a pokud nic z toho nepomůže a zvuk je pořád mizerný, jednoznačně jde o zařízení, které se nazývá "hučvůfr" :-)
Doma: Ultimativní audio miniPC, DAC + zesilovač HEGEL, třípásma LSM (geniálně navrhl Kocour)
Sluchátka: AKG K812, AKG K701,Beyer 770, 990, planární SDR wood.DAC + zes. TEAC
Na ven: FiiO X5, Trinity Delta II, Oriveti Primacy, FiiO X1, Sony MH1, atd.
šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod -273,15C 22. 10. 2010 17:06

Aspon: Uz jsem to tu jednou psal a byl jsem osocen... Tehdy jsem napsal ze ten novy co mam (velodyne spl800r) je super rychly a stiha i velmy rychlou hudbu. Jak to napsat..., kdyz "nestihal" tak vytvarel jakesi rezonance (ne spravne zvuky)...
sedour: slazene jsem to mel uplne super - jako paradne se to doplnovalo a v podstate jsem se nekdy sel presvedcit zda sub hraje ;) ale jak jsem psal byl "pomaly" na nektere zanry. Kdyby jsem nemel super nabidku na ten velodyn tak dodnes u me doma hraje sw150 a jsem spokojen.
-273,15C
Junior

Odeslat příspěvekod dodino112 22. 10. 2010 17:28

No -273 sa trochu aj utesoval a nechcel si pripustit ze je to chrastitko... ;-) SW150 je zatial najhorsi sub aky som mal v rukach.

No takto.Mal som doma uz aj sub,ktory mal reprak aj s BR smerovany do podlahy.Vobec to nemalo neziaduce ucinky.Prave naopak.Bol na to skonstruovany a nebol lacny,takze vsetko svistalo na jednicku.Totizto ak mas dobry sub z vyzarovanim do podlahy,moze to byt pre niekoho dokonca vyhoda.Zvuk sa ti rozplinie vsetkimi smermi a smerovost basu sa pomerne viac straca ako u subov s vyzarovanim basu dopredu.Niekto tvrdi ze pri basoch smerovost nerozoznas ale nie je to tak.Takze ked to zhrniem,je na kupcovy aky sub mu vyhovuje a vela zalezi aj na tom,kde bude umiestneny.Takze podla moznosti...
Pioneer VSX1015s , Pioneer DV 747A , KEF iQ90 , KEF iQ10 , Velodyne SPL1000r , PS3 slim 250Gb , LG 42PJ350

̿ ̿ ̿\̵͇̿̿\з=(•̪●)=ε/̵͇̿̿/'̿'̿ ̿
dodino112
Mírně pokročilý

Další stránka