Dva subwoofery - výhody/nevýhody

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod RADU65 31. 8. 2019 18:16

Samozřejmě druhý subwoofer by byl Bowers & Wilkins ASW608.Jinak vyšší řada repro by jistě byla přínosem jako je to u všeho,ale z prostorových důvodu to nelze.
RADU65
Junior

Odeslat příspěvekod Dm602 1. 9. 2019 01:02

Firma sama odporúča k M1 ich wower PV1D len to je taký highend desingovo skvost a hra brutálne tuším od 6 Hz skús pohľadať v bazáre ale je zas pravda že čo sa týka zvuku je to naj čo som počul cien má neskutočne všade ho chvália kritický pohľad som naň nikde nečítal
https://www.whathifi.com/bw/pv1d/review
Dm602
Junior

Odeslat příspěvekod RADU65 6. 9. 2019 21:41

Použitím dvou subwooferů v jediné instalaci se zvuk
může zlepšit zachováním stereofonní separace
na nejnižších frekvencích,zprůměrováním účinku
nízkofrekvenčních rezonancí místnosti a umožněním vyšší
maximální úrovně hlasitosti.
V případě použití dvou subwooferů pro dvoukanálový
audio systém lze zachovat stereofonní
separaci i na nízkých frekvencích, ovšem pouze tehdy,
pokud je subwoofer pro každý kanál umístěn v blízkosti
příslušné satelitní reprosoustavy.
RADU65
Junior

Odeslat příspěvekod luders 4. 12. 2019 12:34

Ahojte,

moje skúsenosti s dvoma SW.

Na začiatok, nie som žiaden audiofil. Profi HiFI aparatúru som videl a počul iba raz.
Svoju zostavu som si skladal "výlučne" pre potreby domáceho kina, kde basov nie je nikdy dosť.

Ohľadne SW som začínal s Labrador AQ 422, celkom spokojnosť len výkon nestačil a neladilo s Klipschami.
Potom som prešiel na dvojicu SW od Teufel z rady 500 THX. Pekné ale výkonovo slabučké.
Tak som zainvestoval do dvojice SW Klipsch R115. A konečne prišli basy.
Zostava:
AVR Pioneer SC-LX 901, Pioneer N-50AE, Zidoo X9S, Benq W27000, repro v konf. 7.2.4
stlpy: 2x Klipsch RP280F
stred: 1x Klipsch RP 405C
boky: 2x Klipsch Rf 62II
zadné: 2 Klipsch R-15M
topy: 4x Teufel FC S500 Thx
SW: 2x SW R115
kabeláž obyčajná
Cross nastavený na 80Hz
miestnosť: 5m x 8m, zvukovo upravená v rodinnom dome.

Najskôr som hrdinsky umiestnil tie opachy do predu ku stlpom a dáko mi to nepasovalo do ucha. V predu som skúšal dať SW ku stlpom od steny, potom stlpy k stene a SW ku stlpom, potom SW dopredšie, dozadšie, viac k stene viac od steny ... Vyýsledok raz lepšie raz horšie ale stále to nebolo ono. Potom som skúšal dať SW do stredu miestnosti po bočných stenách, zase posunutia hore, dole ... zasa spokojnosť nebola. SW som skúšal aj zarovno kresla oproti sebe. Síce mi viali tepláky ale stále som nebol spokojný. Pečo som nebol spokojný ? Lebo vždy som našiel v miestnosti dáke miesto z hľadiska poslucháča pri aktuálnom nastavení SW, kde to hralo tak že som bol spokojný. Ale stále som sa nevedel trafiť aby to tak hralo aj v bode umiestnenia kresla (stred miestnosti posunutie dozadšie od premietacej plochy). Potom som sa rozhodol na základe jedneho odborného článku ohľadne SW umiestniť ich na zadnú stenu do rohov. A voila !
Tam to hraje super. Toto laborovanie s umiestnemím som skúšal asi tak 20x, všetko to obnášalo vláčiť tie opachy hore dole, včetne stlpov a nábytku. Potom vždy následovala kalibrácia AVR čo trvá tak 15 min. No proste zralý na adepta do ústavu. Ale výsledok stal zato. Síce opticky nemám SW na očiach z hladiska optického efektu ako to prezentujú v katalogových reklamách ale hraje to podľa môjej predstavy. Kde sa hrabe Cinemax s Dolby Atmos, kde to iba reve a prd z toho.
Ešte som zistil, naštastie hneď na začiatku že treba nastaviť rôzne fázy na oboch SW. (na jednom 0 a na tom druhom 180). Keď hrali na rovnakej fáze tak to bolo dáke divné, akoby sa navzájom pohlcovali.


Neviem fakt ako môžu hrať drahé SW inej značky s nikým sa nechcem hádať. Mne sa Klipsch pačil dizajnovo, písali že je dobrý na rock, pop tak som išiel do tejto značky. Len som popísal moje skúsenosti s mojou zostavou. Je kopec videi na Youtube kde si robia borci domáce kino, dopredu nabúchajú otvory do stien pre repro a SW, pracne a draho to upravia do interieru miestnosti. Neverím že im to hraje dobre k spokojnosti na prvé zapojenie. Jedine že by si robili popredu meranie akustiky miestnosti. Ale fakt záleží aj na pol metre či je repro viac alebo menej od seba alebo od steny alebo dakej prekážky.

Čo sa týka smerovosti zvuku od SW. Pri malom vybudení to asi nie je rozozonať kde je SW, ale pri vyššom vybudení to "cítiť" či Vám vybruje ľava alebo pravá strana hrudníka alebo z ktorej strany vám vejú teplaky. Keď sú dva SW tak to nerozonáte. John Wick Parabelum, scena s konom na ulici, scéna motorky na moste, záverečná streľba v hotely Contintal ... tak to je fakt nařez.

Bol som fakt prekvapený ako mi to hraje aj na hudbu. Zatracovaný MQA na Tidal, neskutočné nie čo. Treba počuť.

Keby niečo spytajte sa, preverím, odskúšam.

PS:
neviem ako sem pridať fotky
luders
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod luders 12. 12. 2019 06:15

... pokus pridať fotku .... prvotné umiestnenie SW .... neprešlo ...

[url=//galerie.avmania.zive.cz/showphoto.php?photo=28943][img]//galerie.avmania.zive.cz/data/500/thumbs/Kino_Klipsch_7_2_4.jpg[/img][/url]
luders
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tombas 12. 12. 2019 08:03

Obrázek
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod luders 16. 4. 2020 10:00

Tak problém s dvoma SW vyriešený. Vymenil som predné stĺpy Klipsch RP 280F za Klipsch RF-7II.
Teraz stačí na filmy iba jeden Klipsch R-115 SW, ten druhý je už zbytočný. Na stereo posluch netreba ani ten jeden.
luders
Kolemjdoucí

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků