Dva subwoofery - výhody/nevýhody

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod marts 6. 4. 2012 07:48

Tak ony tam ty basy u těch 12" budou, ale aby se celkový zvuk přiblížil co nejvěrněji tomu jak to znělo z nástrojů při nahrávání tak to potom něco stojí.
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kuba4 6. 4. 2012 11:55

Marts píše: "Dokázali bychom takhle z fleku říct v jakých mezích (frekvenčních) má ještě smysl dávat dva subwoofery a kdy by mohl stačit už jenom jeden?

Např. když je dělící kmitočet 50Hz tak už by mohl jeden SW stačit?

Nebo lze říct že pokud je SW potřeba (např. když se hlavní bedny nedostanou pod 30Hz) tak bude vždycky lepší použít (z hlediska funkčnosti nikoli jestli to cenově stojí za to) SW dva?"

Nerozumím otázce. Z hlediska lokalizace? Pokud nebude umístění SW u bedny, poznáš vždy, kde je umístěn, třeba troubí basreflex na 500Hz, nebo funí vzduch v nátrubku nebo ...
Marantz CD-17, PM-16, Pioneer PL-630, B&W 802N
Pioneer PD-95, SPL Phonitor, AKG K-1000
Kuba4
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DinosaurJr 7. 4. 2012 20:29

Na co jsou vhodné 2 SW ?
Rozdělil bych to na sledování filmů a poslech hudby. Při sledování filmů se ozývají ve spodních frekvencích šumy, ruchy, výbuchy a to jen občas, kdežto u hudby znějí spodky téměř po celou dobu produkce. Proto při hraní:

1) přes běžný AVR (střední kvality)
na filmy - postačí jeden SW
na hudbu - postačí jeden, protože tu hudba nehraje nějak extra, ale proč nezkusit 2 SW ?

2) přes výborný AVR (špičková kvalita)((např. Denon 4-kový řada)
určitě 2 SW (ale nemám os. zkušenost)

3) přes stereo zesilovač
na kvalitní poslech hudby - nejlépe 4-pásmo s aktivníma spodkama, tedy 2 kvalitní SW.

Kvalita SW je taky velmi důležitá, měla by růst od 1 do 3. Na filmy bude postačovat standartní, kdežto na stereo by měl být "super". Přesto celkově doporučuji i na začátek SW 2, protože zvuk se rozporstře mnohem lépe a plněji po místnosti (větší sféra). Při nízkých fr. hraje v podstatě mono, takže nelze lokalizovat, ale je to něco jiného, když hraje zprava i zleva (u vyšší kmit. 150-250 Hz už to neplatí už je znát lokalizace) než jen jeden, jak to napsal Šeďour o něco výše. Blbě se to popisuje, aby to bylo jasné. To se musí slyšet.
◄☼► Život je příliš krátký na poslech muziky přes nudné HiFi ! Kind of Blue ♪♫♪
ProJect RPM 3 Carbon MC●SLVR●TubeBoxSEII ECC83 Telefunken Ribbed●Sony ES
DAC Topping D50s●DPA 386 222 mk2017●B&W●Xavian●TV Samsung 48"●77LP<iii>
DinosaurJr
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod gugel 7. 4. 2012 20:42

ci boha, najdeme parametre reprooduktoru? asi nie lebo by infarkt chytiil clovek co to dzigne do lsp cad-u

-- 7. 4. 2012 21:51 --

ci boha, najdeme parametre reprooduktoru? asi nie lebo by infarkt chytiil clovek co to dzigne do lsp cad-u

-- 7. 4. 2012 22:21 --

tieto "bohovske" repra nemaju (c)hybu asi fakt budu hrat od 25?????????????????Hz...
Visaton Conga, Audia Flight Three S + Azur 851N, NAS Synology + "jablka"
gugel
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod marts 8. 4. 2012 00:25

Kuba4: "Nerozumím otázce. Z hlediska lokalizace? Pokud nebude umístění SW u bedny, poznáš vždy, kde je umístěn, třeba troubí basreflex na 500Hz, nebo funí vzduch v nátrubku nebo ..."

Z hlediska smysluplnosti, tedy kdy to dává z nějakého důvodu smysl, čili uvést ten důvod. Například výše uvedené je dobrý důvod (troubení a funění), ale zase na druhou stranu bych takový SW používat nechtěl, natož pak dva. Zažil jsem jeden takový u známého - při frekvenčním testu (sweep 250 až 20 Hz) pěkně zachrochtával - nevěřil jsem svým uším a tak jsem sednul do auta a dojel si domů pro svůj SW (jiná značka) a ukázalo se že to co má známý je prostě mizérie - ten můj dal ten sweep naprosto čistě.

Takže bych zkusil hledat jiné důvody než to že mám SW který trpí nějakou vadou a tak bude lepší použít hned dva.
marts
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod -273,15C 8. 4. 2012 07:08

marts: at chces nebo ne ten sub bude urcitym zpusoben vytvaret tlak. kdyz bude jeden tak to ucho pozna a vis ze jde proste z prava nebo zleva (dle moznosti mistnosti). kdyz budou dva tak se to bude chovat jako plnohodnotna bedna. (vlastni zkusenost s velodyne spl800r - ne ze bych poznal ze hraje, ale tak nejak ten zvuk prichazel u me z prava) (nevim zda jsem to vyjadril srozumitelne, ale snad me pochopis...)
foobar2000 > E-MU 0202 > Sennheiser HD 555(mod)
Onkyo TX-SR 505 > furutech u2T > Solfegio loudspeakers - Alliante prime
-273,15C
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod marts 8. 4. 2012 08:07

Tak dovedu si to představit v případě že by SW byl umístěn extrémně vpravo vedle posluchače, tedy ne někde poblíž pravé bedny.
Podobný jev u mě zažil kolega když jsem mu něco pouštěl na studiové 5.1 soustavě a omylem jsem to poslal pouze ve stereu. Dotyčný si myslel že to z toho centru parádně hraje - ale to bylo způsobeno jenom tím že ty monitory mají skutečně výbornou lokalizaci a pak taky tím že před sebou ten centr viděl.
Čili jesli se tu zase nějakým způsobem nepodílí na celkovém sluchovém vjemu to co vidím před sebou (vedle sebe).

-- 8. 4. 2012 09:38 --

A tady je zajímavý článek ve kterém je demonstrováno že ne pouze dva, ale třeba i čtyři či osm subwooferů vylepší podání basů. http://www.sonicdesign.se/subplace.html
Nicméně tímto postupem se dosáhne toho že basy pak znějí víc a víc rovnoměrněji po celé místnosti - čili tady takovýto megalomanismus by připadal do úvahy v případě kdy chceme uspokojit větší skupinu posluchačů a ta se asi typicky vyskytne především v případě sledování nějakého filmu.
marts
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kuba4 8. 4. 2012 15:07

To Marts

2SW

1. ve velkých místnostech k velkým bednám, přechodová frek. kolem 40Hz
2. jako doplnění regálovek na třípásmo a např. přesun do velké místnosti ovšem jen s omezením basáku v regálovkách, přechodovka klidně 100Hz

a nemluvil jsem o žádných vadách SW, pásmové propusti přece troubí vždy, takže např. všechny Bose Accoustimass systémy jsou out (hojně využívané bývají v obchodech a tam umístění SW snad pozná každý) a basreflexové SW při velkých hlasitostech taky funí téměř vždy

jako SW bych ze zkušenosti doporučil pouze uzavřené systémy, případně s pasivní membránou s aktivním basákem minimálně 12"
Marantz CD-17, PM-16, Pioneer PL-630, B&W 802N
Pioneer PD-95, SPL Phonitor, AKG K-1000
Kuba4
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod marts 8. 4. 2012 16:30

Pro jistotu jsem si přečetl celé vlákno ještě jednou a zpětně zjistil že se to už několikrát zmiňovalo a opakovalo, jenom jsem to v té záplavě slov předtím nebyl schopen zachytit - tedy pokud bychom byli v bezdozvukové/bezodrazové místnostnosti (kterou doma asi opravdu nikdo nemá) tak by i stačil SW jeden (v tomto případě umístěn mezi levou a pravou bednou) neboť basy se nijak neodrážejí a signál nejnižších kmitočtů se tím pádem šíří naprosto rovnoměrně.
V reálné místnosti se ale už začínají odrazy uplatňovat a zjednodušeně řečeno použitím dvou a více vhodně umístěných SW se dá dosáhnout rovnoměrnějšího pokrytí basem po celé místnosti. Jako vedlejší efekt bych pak viděl že takovéto pole SW může být pak osazeno méně výkonnými typy.
marts
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod player 8. 4. 2012 17:43

-273,15C píše:marts: at chces nebo ne ten sub bude urcitym zpusoben vytvaret tlak. kdyz bude jeden tak to ucho pozna a vis ze jde proste z prava nebo zleva (dle moznosti mistnosti). kdyz budou dva tak se to bude chovat jako plnohodnotna bedna. (vlastni zkusenost s velodyne spl800r - ne ze bych poznal ze hraje, ale tak nejak ten zvuk prichazel u me z prava) (nevim zda jsem to vyjadril srozumitelne, ale snad me pochopis...)


A nemuze v tom hrat roli psychoakustika? Vidim sub vpravo=zvuk jde z prava? ;) Pokud totiz dokazes lokalizovat nizke kmitocty, pak popiras znama fakta o lidskem sluchu. Samozrejme pokud ale sedis jeden metr od subu, tak pak nepochybne dokazes lokalizovat akusticky tlak, ktery menic pri vyssim vykonu vytvari. Takova pozice subwooferu je ale chybna a dostavame se tak k problematice vhodneho umisteni subwooferu v mistnosti a vuci posluchaci, nikoli k tomu, ze 1sub=problem obecne.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod -273,15C 9. 4. 2012 18:20

EE sub byl tak 2,5m daleko... mel jsem to nastaveno tak ze zepredu bedny byly orezany na 60hz a zbydek dolu hral sub. Kdyby bedny hraly cele pasmo tak by to mozna nebylo poznat. To jsou jen spekulace...
Kazdopadne ted s novymi bednami mam sub v kazde bedne (mi tak pripada) takze uz neresim... ;)
foobar2000 > E-MU 0202 > Sennheiser HD 555(mod)
Onkyo TX-SR 505 > furutech u2T > Solfegio loudspeakers - Alliante prime
-273,15C
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DinosaurJr 25. 4. 2012 20:45

2 jsou víc než 1...
◄☼► Život je příliš krátký na poslech muziky přes nudné HiFi ! Kind of Blue ♪♫♪
ProJect RPM 3 Carbon MC●SLVR●TubeBoxSEII ECC83 Telefunken Ribbed●Sony ES
DAC Topping D50s●DPA 386 222 mk2017●B&W●Xavian●TV Samsung 48"●77LP<iii>
DinosaurJr
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fuck8r 31. 5. 2012 13:32

od 60Hz výše člověk lokalizuje zdroj a směr zvuku.. sub hraje i 180Hz.. na umístění subu záleží ;-)
A7R4 + 20/40/135 art a FE85.
Fuck8r
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod šeďour 31. 5. 2012 15:24

To je zase moudro !
Doma: Ultimativní audio miniPC, DAC + zesilovač HEGEL, třípásma LSM (geniálně navrhl Kocour)
Sluchátka: AKG K812, AKG K701,Beyer 770, 990, planární SDR wood.DAC + zes. TEAC
Na ven: FiiO X5, Trinity Delta II, Oriveti Primacy, FiiO X1, Sony MH1, atd.
šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fuck8r 31. 5. 2012 16:26

lol masakr konstruktivní příspěvek plný technických parametrů a informací :roll:
A7R4 + 20/40/135 art a FE85.
Fuck8r
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků