akustika místnosti a repro Tesla

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod fandax17 4. 12. 2012 13:54

ahoj, potřebuju poradit s umístěním/výběrem reproduktorů
hudbu bych rád poslouchal u pc, kdy by reproduktory seděly na stole vedle zdi. s tímto požadavkem se moje Tesly Ars 9207 ale nedokážou vypořádat, musí sedět ve volném prostoru, u zdi maji problém s přednesem zejména hlubokých tonů, je to takové "přebasované", "zahuhňané".
slyšel jsem že Tesla ale dělala i repro kde počítali s tím že budou sedět u zdi a tento problém je menší. neví o tom někdo něco?
delší dobu si dělám na zálusk na Ars 9204 s nově odladěnou výhybkou by gotz. jelikož jsou to menší bedničky bez basreflexu, doufal jsem že by to mohlo být lepší s hraním u zdi...
nějaké názory? :idea: ;-)
jinak mám Tesla AZS 223 generálce, v pc ASUS Xonar D1 a Tesla Ars 9204 po renovaci závěsu a go výhybky
fandax17
Junior

Odeslat příspěvekod icotech852 4. 12. 2012 19:03

posluch rovnoramenný trojuholník,na steny akustické dosky.
forsaken...
icotech852
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod šeďour 5. 12. 2012 00:46

Je to spíš o ladění reprobeden.
Reprosoustava s basreflexovou ozvučnicí je běžně laděná tak, aby při umístění reprosoustavy ve volným prostoru, nenastával pokles basů, naopak, je tam na určitým kmitočtu spíš zdvih.No, a když se taková reprosoustava přistrčí ke zdi, začne vyzařovat do poloprostoru, dojde k dalšímu zdvihu v basovym pásmu, jenže ve většině případů je to zdůraznění na nějaký nežádoucí nízký frekvenci, která zabarví reprodukci hučením.Pak se tenhle problém řeší, většinou ne moc úspěšně, zacpáváním basreflexu.
Reprosoustava, která se dá přistrčit až ke zdi, bude laděná tak, že má na basech pozvolný pokles.Tedy na stojanu, ve volným prostoru bude hrát bez basů, ale u zdi se její projev změní k lepšímu.
To, že je reprobedýnka bez basreflexu, může signalizovat její vhodnost k tomuhle použití, ale taky to tak být nemusí.Ona může bejt laděná na úkor celkový citlivosti (která je pak sice nízká), ale může poskytovat celkem vyrovnanej přednes na basech.A o vhodnosti k umístění ke zdi takovýhle reprosoustavy, by měl informovat asi jedině konstruktér.
Doma: Ultimativní audio miniPC, DAC + zesilovač HEGEL, třípásma LSM (geniálně navrhl Kocour)
Sluchátka: AKG K812, AKG K701,Beyer 770, 990, planární SDR wood.DAC + zes. TEAC
Na ven: FiiO X5, Trinity Delta II, Oriveti Primacy, FiiO X1, Sony MH1, atd.
šeďour
Pokročilý