SLOUPY na HighEnd Praha 2013 - příprava

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod DinosaurJr 5. 7. 2013 10:01

Dlouho jsem poslouchal Xavian XC Mia II - Hand Made 2p regály, kovový basreflex dozadu, na terminálu šrouby skrze stěnu, žádná vanička ap., podložené (vlastní ?) kůží s uvedením modelu a vypálené v.č. ! Mají perfektní dýhování, výborný povrch s dotažením do detailů navazování dýhy. Ale v tomto ohledu nejsem nijak náročný, klidně si vystačím s povrchem black. No ale když je v nabídce třešeň, tak proč se nepotěšit i oko ?

Protože mají b-flex dozadu, docel si chce vyhrát s umístěním do prostoru. Začínal jsem s 25 cm od stěny, pak 35, 50 ale nakonec skončily asi 1m od zadní stěny (ještě 75cm bylo pro zvuk přijatelné) i boky. Ne že by v menší vzdálenosti hrály extra špatně, to nikoliv, je z nich postupně lezlo více a více detailů a prostoru. Problém je v umístění, protože pak se nedá normálně bydlet a vyvstala potřeba samostatné místnosti. Oblast poslechu byla kupodivu širší než jsem očekával, asi pro 2 lidi s nakloněnýma hlavama k sobě (50-60cm ?). Když jsem si byl poslechnout sněhuláky Visaton, který mi o pár dní "vyfoukl" jeden zdejší přispěvovatel, tak ty byly podstatně více citlivé na sweet point - byl jen na jednu hlavu a nesměl jsem se příliš hýbat (směrovost výšek). Což při poslechu taky není úplně nejlepší.
a) místnost - moje viz. výše, delší poslech a známé prostředí jsou (+)
b) výšky - 25mm Vifa-Peerless treated fabric soft dome unit, textilní 1" kalota, jemné lehké hedvábné čisté samozřejmé podání, přijatelné sykavky, žádné sypoucí se krystaly, nebo kovový nádech, tento zvuk se mi zatím líbil asi nejvíce.
c) středobasy - 149mm Vifa-Peerless Premium Line paper membrane driver, výborný papírák, dělící kmit. 3000 Hz, hodně dobře navázáno na výšky. Výšky a středy dohromady vykreslily super prostor, byl takový jemný až hmatatelný, kdy přímo přede mnou stála zpěvačka. I když Xavian používá lepší měniče (citlivost), tak tyto jsou k sobě excelentně sladěné. Při vyšší hlasitosti jsem zaznamenal "mírnou záclonu", asi jako když sundáte textilní rámečky. Zde jsem se utvrdil, že elektrická kytyra - přeze všechna její plusy a oblíbenost - je nástroj nalevačku. A mistrů, kteří HRAJÍ na elektriku, je opravdu pomálo... U VMA-II byl prostor jiného charakteru, pro mě takový tvrdý, ale spíše bych to přisuzoval charakter místnosti než reproduktorům.
d) basy - čisté jemné s pozvolným poklesem a subjektivně mi přišlo, že odhadem asi kolem 120 Hz konec ( i když v manuálu uvádí 60 Hz), nešly až úplně dolů (ani nemůžou díky velikosti bedny). Na takovéto budky je basů opravdu dost na mé nároky ale nikoliv. Takže jsem se nakonec přistihnul, že točím Volume doprava, aby více zabasovaly. Kdybych bydle v paneláku a měl problém se sousedy, tak nepřemýšlím o změně. Takže vyvstala ot., jak doplnit basy ? Pořídil jsem si Subwoofer Sony SA-WM40 a po měsíci ještě jeden. Jedná se o trochu lepší SW k DK (nový stál kus pod 10 tKč). [Více zde v diskusi - 2 Subwoofery výhody/nevýhody.] Oba SW mi příjemně vrněly k muzice. K filmům to byl sqělý úlet !! Po čase se ovšem vynořila pravda. SW jsou určené k DK a tak jsem nakonec skončil při muzice s děličkou na nejnižší fr. pod 70 Hz a na Volume se muselo citlivě. Průšvih je, že většina filmů pod 70 Hz toho moc nezahraje, takže se musí nastavit vyšší fr. a na hudbu zase nižší. A u muziky velmi záleželo na kvalitě nahrávky resp. dolních basů. Nakonec jsem pak skákal k SW vpravo, velvo a ještě skontrolovat stejné nastavení, poslechnou a doladit. Odpoledne muzika, večer film a na usnutí zase muzika, a zase tanečka kolem SWů, uf uf => vyvstala nutnost DO a k tomu i lepší oba SW. Po zjištění cenových nároků na Velodyne ve dvou kusech, jsem od tohoto řešení upustil.
=> Další krok 3p SLOUPY - opět CZ výrobek AQ

(+/-) kdyby repro byly citlivější bylo by to ku prospěchu, ale třeba Roberto měří poctivě a vyšší citlivosti si "nechává" na dražší bedny.
A nakonec (-) vyložené (-) nevidím resp. neslyším.

Xavian 125 - hrají více detailněji, trochu hlouběji... ale ve finále na tom jsou charakterem "podobně". Zkrátka, když někdo drží kontrabas a brnkne na struny tak je rozdíl jestli jestli je ta basa velka 60cm nebo 1:1. No a když někdo hraje na Cello ani nemluvě. Asi už mám vysoké nároky (a v tomoto momentě se pomalu začíná čoudit z peněnženky) a hledám detaily.
◄☼► Život je příliš krátký na poslech muziky přes nudné HiFi ! Kind of Blue ♪♫♪
ProJect RPM 3 Carbon MC●SLVR●TubeBoxSEII ECC83 Telefunken Ribbed●Sony ES
DAC Topping D50s●DPA 386 222 mk2017●B&W●Xavian●TV Samsung 48"●77LP<iii>
DinosaurJr
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hexxisek 5. 7. 2013 10:33

Velmi zajímavé, osobně si pohrávám se stejnou myšlenkou jednou pořídit regálky a subwoofer...u mě je možná trochu zádrhel na tom, že chci svojí přístí investici vidět tak trochu jako konečnou s tím výsledkem, že to bude potěšení pro mě jako milovníka fimů tak zároven hudby...ale vím jak je těžké navázat subwoofer tak aby seděl s bednami...nojo ale pořád je to možná ekonomičtější řešení než kloudně 3 pásma. Měl jsem možnost si naposlouchat DYNAUDIO AUDIENCE 52 SE (majitel je provozuje na stejném zesilovači, který v současnosti mám, je to starší AVR od H/K no zvukově když jsem to u něj prohazovali, hrál ve výsledku lépe jak Yamaha za 70 000 - DSP A2), cd přehrávač byl o Vincenta..model přesně nevím to bych kecal...cenově to bylo někde kolem 15-20 000...testovalo se na spousty cd a upřimně...jsem čuměl :)
skladba Fatboy Slim - Talking Bout My Baby byla zahrána s přehledem i včetně sub bassu, pro mě velké překvapení =) Stejné nadšení panovalo i u M.Jackson Thriller, zkoušel se i nějaký metal...zahrálo ho to dobře, no prostě mě u regálu i řádově dražších prostě chybí ten drajf 3pásem...proto bych asi jen čistě s regálama žít nedokázal....a rozhodně to není záležitost domácího kina. Poté sme připojily Jamo subwoofer, opět hlava děravá, nevím model, cenově asi 20 tisíc, dva repra ve spod, uzavřená konstrukce....filmy najednou měli náboj...no u hudby mi něco málo chybělo...ty spodní bassy ted byly dospělé...ale něco mezi tím a středema pořád nebylo dokonalé jako třeba když sem slyšel M-102 od AC ve studiu. Jinak ty Dynaudia mají taky br dozadu, ale nijak výrazně problémový nam v místnosti nepřišel resp. nebyl vůbec problémový dejme tomu že mohl mít za sebou tak půl metru. Určitě ti doporučuju ty Dynaudia si poslechnout, v jejich cenovce bych měl asi problém si vybrat něco jiného...snad možná ješte KEF R300 by mě zajímaly. No jsem sám zvědav kde jednou skončím :) říká se, že Xaviany jsou šíleně hladové po zesilovači, na čem si je měl připíchlé? a co bylo za kabeláž?
Macbook Pro 13" 2011 early / iPhone 5S / Harman Kardon AVR 100 + QLN Qubic 2 / Optoma HD131xe - 90" úhlopříčka / Beats Solo 2
hexxisek
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DinosaurJr 5. 7. 2013 11:18

No cestu regály +2SW pro muziku jsem opustil - a to z důvodu dostupnosti kvality nahrávek v oblasti nejnižších basů, kdy jsou právě pomocí SW zvýrazněné (hlavně je to slyšet u špatných nahrávek) a dále problematické navázání SW + repro (levně a kvalitně, jde to vůbec ?). Navíc mi přijde, že pro uši je příznivější spojité spektrum právě u 3p s tím, že nejnižší basy bývají zahrány už stejěn s poklesem (pokud tedy vůbec budou na nahrávce).

pořád je to možná ekonomičtější řešení než kloudně 3 pásma...
SW - Velodyne, ten výborně hrající začíná na 20 tKč, budou potřeba 2 kusy, a k tomu kvalitní regálovky (od 30 tKč ?), dohromady 70 (nové ceny) s rizikem kvality toho navázání. Přijde mi, že nemá cenu investovat tolik do basového spektra na domácí poslech. To už je daleko za mými možnostmi. Z mého hledika mi přijde lepší směr 3p.

Zajdi si do různých blízkých multikin na stejný akční film s výbuchama, střelbou, melodické pasáže se symfonickým orch., ml. slovo ženské alty, mužské basy a zaposlouchej se jak "dobře" je to oddělené u profíků. Na filmy výborné, ale na muziku nevím nevím a otázkou je zda bych se doma dostal alespoň na úroveň jako mají v m-kině.

Dynaudia mají taky br dozadu, ale nijak výrazně problémový nam v místnosti nepřišel resp. nebyl vůbec problémový
NE problém, ale začaly hrát více detailů, potřebují prostor vzadu. To částečně odpadá při br vepředu.

Hrál jsem na zesilovač SONY TA-F650ESD (max.140W) integráč a pak na koncák dupátko. Oba mají dostatečně dimenzované trafa (1 vs 2) i vysoké hodnoty filtrace (35.200 uF celkem u SONY a přes 20.000 uF/kanál u DPA). DPA je na tom konstrukčně podstatně lépe - dual monaural PWR, a tomu odpovídá i zvuk. Kabely byly standart, důraz spíše na konstrukci. Ale nepřikládal bych jim tak velikou váhu, že by komplet změnily charakter zvuku.
Xaviany - regály mi nepřišly hladové na výkon zesilovače, byly perfektně pod kontrolou a linul se z nich výborný zvuk. Ale ty vícepásmové X budou náročnější na stabilitu zesilovače, není to žádné tajemnstí, o těch je to známo i výrobce to uvádí (ale 100 W je dostačujích). Možná slabší NAD a CA, co mají výkon kolem 50-60W, by mohly mít problém při Volume přes 14h.
◄☼► Život je příliš krátký na poslech muziky přes nudné HiFi ! Kind of Blue ♪♫♪
ProJect RPM 3 Carbon MC●SLVR●TubeBoxSEII ECC83 Telefunken Ribbed●Sony ES
DAC Topping D50s●DPA 386 222 mk2017●B&W●Xavian●TV Samsung 48"●77LP<iii>
DinosaurJr
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hexxisek 5. 7. 2013 17:00

zajímavé počtení, co se týče toho prvního odstavce, pod to bych se podepsal.
Co se týče těch subwooferu, nemám vtom asi tolik zkušeností jako ty, moje doměnka je ale, že kdyby se vzal nějaký subáček ze SPL řady od Velodyne tak by stačil jeden, jen je třeba tam laborovat s umístěním.
Ten vykon sonáče je pro každej kanál pro 8 ohm? to by totiž byl docela pořádnej stroj :)
Sory že ještě otravuju, ale co máš za zdroj hudby? cd? dacan nebo vynil? Můžeš doporučit něco zajímavého na poslech?
Macbook Pro 13" 2011 early / iPhone 5S / Harman Kardon AVR 100 + QLN Qubic 2 / Optoma HD131xe - 90" úhlopříčka / Beats Solo 2
hexxisek
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DinosaurJr 5. 7. 2013 18:56

SONY TA-F650ESD
Sinus:120+120 Watts 4 Ohm (DIN 175 + 175 Watt) THD 0,008%
Sinus:100+100 Watts 6 Ohm (DIN 140 + 140 Watt) THD 0,006%
Sinus: 90+90 Watts 8 Ohm (DIN 115 + 115 Watt) THD 0,004%
Max. příkon 510 W

DPA
2x 100 W , 4 Ω, 1kHz, 1% * THD < 0,001%
2x 65 W, 8 Ω, 1 kHz, 1 % **
Odstup 120 dB
20-20.000Hz, +0/-0,05 dB
3-300.000Hz, +0/-3 dB
Max. příon: 420 W

Zdroj - vinyl, CD, připravuji DAC k PC (nebo MMC)
◄☼► Život je příliš krátký na poslech muziky přes nudné HiFi ! Kind of Blue ♪♫♪
ProJect RPM 3 Carbon MC●SLVR●TubeBoxSEII ECC83 Telefunken Ribbed●Sony ES
DAC Topping D50s●DPA 386 222 mk2017●B&W●Xavian●TV Samsung 48"●77LP<iii>
DinosaurJr
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DinosaurJr 22. 8. 2013 21:00

No jsem bez (kvalitních a poslouchatelných) repro už téměř přes 2 měsíce a projevuje se to zvýšenou nervozitou a neklidem + téměř nepozorovatelný třasem rukou, který odezní p přehtrání muziky v délce alespoň 2 CD => poslechový absťák (už 2-3 hodně vážný tipy na bedny mi utekly)
... to bych od sebe ani nečekal :shock: :hm
◄☼► Život je příliš krátký na poslech muziky přes nudné HiFi ! Kind of Blue ♪♫♪
ProJect RPM 3 Carbon MC●SLVR●TubeBoxSEII ECC83 Telefunken Ribbed●Sony ES
DAC Topping D50s●DPA 386 222 mk2017●B&W●Xavian●TV Samsung 48"●77LP<iii>
DinosaurJr
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků