Harman Kardon AVR70 + HKTS 5

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Martin2133 19. 4. 2013 14:09

Stereo primárně na filmy je nesmysl. H/K jsem slyšel pár sestav a dokáže zahrát poměrně detailně s větším důrazem na bassy, jen ta hutnost zvuku holt není taková jako z objemných beden, do menšího pokoje pro dobrý prostorový zvuk je ideální, navíc se dají koupit o malinko větší reproduktory a nahradit jimi přední a ty původní si dát jako boční pro 7.1.

http://hifipartner.cz/Item.aspx?ID=6034
JBL ES80 + Proson R10 → Harman/Kardon 3490 → Fostex HP-A4 → PC
Hifiman HE-400i, V-Moda ZN
Martin2133
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod ThalesX 19. 4. 2013 16:41

No vidíš a mě to jako nesmysl nepřijde ale nechci se na tohle téma přít a vyvolávat zbytečný flame. O dokupování náhodných beden, které jsou technologicky řešené jinak než zbytek si myslím své.

Hodnotit multikanálové systémy mohu protože se s nimi celkem běžně setkávám a to i v dosti slušných kvalitativních kategoriích. Pro sebe domů po tom však netoužím. Není to o financích ani o možnostech (beden a zesilovačů mám doma dost, kdybych udělal inventuru mysleli byste si že jsem magor, možná i oprávněně) ale o potřeba a nepotřebě. Nicméně přesto mě nějaký ten multikanál pravděpodobně nemine. Ne kvůli mě, ale kvůli rodině. Po stavebních úpravách domu mám v plánu tomu vyhradit samostatnou, akusticky upravenou místnost. Původně byly stavební úpravy plánovány na letošní léto, ale dohnalo mě zdraví takže až nejdříve příští rok.
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Martin2133 19. 4. 2013 16:54

Náhodných beden možná, ty to tak náhodné zas nejsou, velké rozdíly mezi H/K sestavami zas nejsou. Ano na stereo řešení se dá také poslouchat film, avšak dobrý prostorový zvuk pro někoho kdo ho požaduje nevykouzlíš.
JBL ES80 + Proson R10 → Harman/Kardon 3490 → Fostex HP-A4 → PC
Hifiman HE-400i, V-Moda ZN
Martin2133
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod NevimAVM 19. 4. 2013 16:56

Tak zrovna ty bedny z odkazu jsou v podstatě ty stejné, akorát je tam o reprák víc (jsou z dražšího setu), takže to by vůbec nemělo ničemu vadit, jestli se nepletu. Ale pokud už člověk má tyhle, tak je to asi zbytečné.. jedině, kdyby se rozšiřovalo na 7.1, ale na to by zase bylo potřeba jiný AVR stejně, takže pasé tak či tak :)
NevimAVM
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Martin2133 19. 4. 2013 17:12

Pravda, tak není moc co řešit, jen tyto hrají o něco lépe, ale zas jestli to za ty peníze stojí, to asi ne.
JBL ES80 + Proson R10 → Harman/Kardon 3490 → Fostex HP-A4 → PC
Hifiman HE-400i, V-Moda ZN
Martin2133
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod ThalesX 19. 4. 2013 19:14

Pokud tam bude stejný výškáč a stejný středobas tak proč ne, pokud tam budou jiné reproduktory tak je celkem putna že je to od stejného výrobce.

Co máte pořád s tím prostorovým zvukem, který je podle vás lepší? To že někdo to vnímá jinak neznamená nutně že jeho názor je špatný (pokud to nelze nějak technicky doložit). Mě třeba vícekanálový zvuk nic navíc nepřináší, ve skutečnosti mě spíše obtěžuje. Děje se to hlavně v malém prostoru, ve velkém ne nebo alespoň ne tolik. Logicky pak takový zvuk pro mě nemůže být lepší a obývak ekvivalentní vile Tugendhat, jejíž hala má 360m2 bohužel nebydlím. Dalším důvodem je že považuji (opět můj osobní názor) ty peníze, které by to stálo, nacpat do dvou pořádných beden, které pak budou mít zvuk ekvivalentní vynaloženým prostředkům, než do několika podřadných chrastítek tak jako to dělá drtivá většina populace. Když prostě nemám ani na jedny pořádné bedny a pořádný stereozesilovač, které mě dokonale uspokojí tak přece nebudu tu částku ještě rozdělovat mezi víc krámů které mě neuspokojí tím spíš ne? To je jako místo koupení si jednoho auta v rozumném stavu koupení si tří naleštěných shnilotin které jsou rády že dojedou sotva k nejbližšímu obchodu. Hlavně že máte doma tři auta se kterými se pak dá machrovat před podobně neuvažujícími známými. Pokud to někomu dělá dobře tak fajn, já proti tomu nic nemám neb každý svého štěstí strůjcem, někomu dělá dobře když má něčeho hodně, někdo raději méně ale o to kvalitnější. V životě mě ale nemůže přesvědčit že je to lepší.
Tímto bych to rád uzavřel protože jsem opravdu nechtěl debatovat na téma jestli je lepší stereo nebo multikanál, jen jsem naznačil svou skepsi k tomu, zda nějaké levné plasťáky nalepené na stěnách lze označit za kvalitní řešení. Nic víc-nic míň.
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod joudá 19. 4. 2013 19:22

blablabla nemám rád šmouly, protože jsou modří :lol:

matláš pátý přes devátý, když seš už u tech aut, tak ses trochu minul, pokud potřebuju přepravit 20 lidí, tak mi to v jednom autě asi moc nepude, i když bude sebekvalitnější. tudíž pro dvacet lidí je lepší 3 šmejdská auta, než jedno kvalitní a pro domácí kino je lepší vícekanálový systém domácího kina, než kvalitnější stereo. 8-P
joudá
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod AK-47 19. 4. 2013 20:19

Zlaty stereo...
DUNE HD BASE 3D,NADC326BEE,Wharfedale Diamond 10.5 Walnut
Schiit Magni2 + Modi2 Uber + Shure SRH-1540
Galaxy Note 8 64gb single sim
AK-47
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ThalesX 19. 4. 2013 21:06

Joudo nějak ti ty počty nejdou.
Když budu potřebovat přepravit 20 lidí tak je třemi běžnými auty (sedan 4-5 míst) neodvezu. Nebo bys chtěl do každého toho šrotu nacpat 6-7 lidí? A kdyby ano tak než dojedou tak budou polomrtví pokud se rovnou cestou nezabijou kvůli špatnému technickému stavu těch aut a kvůli přetížení. Jak rusové - nas mnogo... Lépe si nějaký ten výlet odpustit než aby mi tam půlka rodiny pochcípala. Na to rozumný člověk použije autobus (samozřejmě v dobrém technickém stavu).
Za druhé počet těch tří aut nebyl zvolen náhodně. Většina rodin vlastní jen jedno auto. Ve stereu máš dvě bedny. V 5.1 systému máš dohromady 6 beden, tj 3x tolik než je normální (ve stereu). Adekvátně tomu jsem normální počet aut v rodině v mém přirovnání navýšil 3x. Má běžná rodina 20 členů? Počítám ty co žijí v jednom bytě.
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Martin2133 19. 4. 2013 21:23

Doufám, že je stále řeč o audio a taky o tom, že na filmy je prostě lepší chtít surround ikdyž by za to byly dvě lépe hrající. Tady nikdo snad neříká, že stereo by hrálo hůř (ikdyž já osobně raději kvalitní sluchátka) než 5.1 za stejné peníze, tady jde spíš o to, že Dolby TrueHD (např.) si prostě člověk užije více na 5.1 než na 2.0 a možná by to i leckoho překvapilo, že film si člověk vychutná prostě lépe když mu střely sviští kolem hlavy.
JBL ES80 + Proson R10 → Harman/Kardon 3490 → Fostex HP-A4 → PC
Hifiman HE-400i, V-Moda ZN
Martin2133
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Trymore 19. 4. 2013 21:26

ak nepotrebuješ 5.1 k filmom, tak potom nepotrebuješ ani stereo k hudbe, stačí ti mono... kúp si jeden širokopásmový reproduktor a ukájaj sa...
surround k filmom má opodstatnenie a bodka
Trymore
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod ThalesX 19. 4. 2013 21:50

Trymore to je hodně špatná logika. To bych také mohl povědět že když ti nestačí dvě bedny tak si jich pořiď dvěstě a ukájej se. Ale vyslovení takové slaboduché kraviny ode mě nečekej.
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Trymore 19. 4. 2013 21:58

Ako inak docieliš to, aby si sa cítil uprostred diania?
Moja logika je praveže veľmi správna. Ak nepotrebuješ zadné efektové repro pri filmoch, tak nepotrebuješ ani druhú reprobedňu pri stereu.
Trymore
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod joudá 20. 4. 2013 01:03

ThalesX píše:Joudo nějak ti ty počty nejdou.
Když budu potřebovat přepravit 20 lidí tak je třemi běžnými auty (sedan 4-5 míst) neodvezu. Nebo bys chtěl do každého toho šrotu nacpat 6-7 lidí? A kdyby ano tak než dojedou tak budou polomrtví pokud se rovnou cestou nezabijou kvůli špatnému technickému stavu těch aut a kvůli přetížení. Jak rusové - nas mnogo... Lépe si nějaký ten výlet odpustit než aby mi tam půlka rodiny pochcípala. Na to rozumný člověk použije autobus (samozřejmě v dobrém technickém stavu).
Za druhé počet těch tří aut nebyl zvolen náhodně. Většina rodin vlastní jen jedno auto. Ve stereu máš dvě bedny. V 5.1 systému máš dohromady 6 beden, tj 3x tolik než je normální (ve stereu). Adekvátně tomu jsem normální počet aut v rodině v mém přirovnání navýšil 3x. Má běžná rodina 20 členů? Počítám ty co žijí v jednom bytě.


U tohodle příspěvku jsem se fakt zasmál :shock: :D :mrgreen:
jenom bych rád upozornil, že ta tvoje analogie je zcestná 5.1 je jeden celek, nikoli 3x slepené stereo.

tudíž spíš by sedělo srovnání, když chci stěhovat, tak to můžu dělat starou avií, nebo například luxusním bentley, co je vhodnější je myslím poměrně zřejmé.

navíc nechápu co s tím má co dělat počet členů rodíny, domácí kino můžu poslouchat v jedné osobě, stejně jako stereo ve třech.
joudá
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ThalesX 20. 4. 2013 02:16

Netvrdím že více než dvoukanálový zvuk nemá smysl. Jen se domnívám že málokdo to má realizované nějak rozumně a smysluplně, zatím co většina lidí to má udělané stylem "více salámu za méně peněz" což je podle mě k ničemu. Než špatnému multikanálu dávám přednost slušnému stereu což tvrdím od začátku. Je tak těžké tento můj postoj akceptovat?

--------------

Mono mi na rozdíl od sterea nevytvoří stereoefekt. Vnímání prostoru je založené na fázových posuvech a frekvenčním spektru a na to jsou potřeba právě alespoň dva zdroje zvuku. Samozřejmě čím jsou ty zdroje zvuku (bedny) kvalitnější tak tím přesněji a věrněji mi dokáží ten prostor vykreslit. Dokonce tak dobře že při kvalitní nahrávce ti relativně věrně dokáží nasimulovat že ti ta kulka letí kolem hlavy. Jenže v okamžiku, kdy kvalita zvukového záznamu u filmů i popmusic má sestupnou tendenci (viz loudneswar) z toho důvodu, že se producenti přizpůsobují tomu, že si většina populace v 21. století kupuje různé leštěné prdy a někdy ani neskrývané plastové srágory (na rozdíl od minulosti kdy se nahrávka udělal jak nejlépe to šlo a přehraj to jak umíš), tak se nelze divit tomu že potenciál sterea není využit a ten efekt nepůsobí jak má. To má dva důsledky - ultrasrágory hrají zdánlivě (!) lépe a kvalitní aparáty se nedají využít naplno (vlastně dají - existují i producenti zaměření na kvalitu, ale je to dražší protože vydávají v menších nákladech). A tak jsou vlastně lidé popostrkováni k tomu, aby toto umělé omezení obcházeli náhražkovým řešením v podobě ještě více zdrojů signálu. Přeci jen je výhodnější prodat zákazníkovi místo dvou kvalitních beden 6 šrotů a ješte ho přesvědčit jaký to je superkup, jen ať se peníze točí :o) Ještě se to dá vylepšit uměle zkrácenou životností komponent.

Mimochodem když si tak chytrej Trymore tak mi vysvětli proč je drtivá většina hudebních nahrávek distribuována jako stereo když je ten multikanál tak úžasný?

No nic, raději si půjdu vylepšit náladu kontrolou mého nového zesilovače pro sub DPA880. To není žádný salát :o)
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků