5.1 do 20k (a možná taky ne...)

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod anonymni 22. 3. 2013 11:28

Kvůli hrám jsem se rozhodl si trochu polepšit ze sterea na nějaký surround. Podotýkám, že jsem téměř dokonalý audiopanic, takže bych uvítal rady "jako pro blbce" :)
Jsem ochoten do toho vrazit tak 20kKč.

Jednalo by se jen o použití k počítači, žádné domácí kino. Ani o filmy mi moc nejde, protože ty si zásadně pouštím stereo. Převážně poslouchám rockmetalovou hudbu.
Taky bych rád podotknul, že z nějakého divného důvodu - ačkoli mám uši naprosto v pořádku - naprosto zoufale nerozeznám rozdíl mezi např. 64kbit mp3 a CD kvalitou.
Docela zásadní pro mě je, aby repráky dokázaly slušně zahrát i při nízké hlasitosti, protože žena pracuje doma, a příliš dunění by nejspíš časem způsobilo dunění paličkou na maso :D

Otázka pod čarou: má smysl si něco "složit" z různých komponent? Naprosto laicky mě napadlo, že když chci surround jen kvůli hrám, proč třeba nekoupit nějaký slušný zesilovač, subwoofer, a dva páry repráků?
Naposledy upravil anonymni dne 22. 3. 2013 21:09, celkově upraveno 1
anonymni

Odeslat příspěvekod Trymore 22. 3. 2013 11:51

Najprv píšeš, že kvôli hrám si chceš polepšiť zo sterea na surround a potom píšeš o tom, že rád počúvaš hudbu. Ujasni si najprv čo chceš.

Na hry je najlepšia voľba 5.1 set (hoci aj klasické PC bedničky), na hudbu naopak treba niečo seriózne, ale len stereo. Pri hrách ti je jedno, že niektoré zvuky neznejú realisticky, pri hudbe sa to však veľmi odpustiť nedá.

Teda ak chceš 5.1 repro set na hry/filmy, choď do Concept G 850 "5.1-Set", v prípade hudby bude správny výber trvať aj desiatky hodín a to ti musí poradiť niekto skúsenejší. V každom prípade sa obzeraj po stereo zosilňovači a regálových repro (keďže to chceš aj na počúvanie pri nízkych hlasitostiach). Na subwoofer zabudni, ten ti celú zostavu len predraží a zážitok z hudby ti veľakrát nijako nezlepší.
Trymore
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod anonymni 22. 3. 2013 12:21

Odkdy hraní her znamená, že nemůžu poslouchat hudbu?... Vůbec nerozumím co tím chceš říct. Poslouchám hudbu A hraju hry. Bohužel např. BF3 ve stereu stojí za h..., tak si chci pořídit nějaký surround, no - ale aby to nebyl úplný *****, a bylo to použitelné i na hudbu.
anonymni

Odeslat příspěvekod Martin2133 22. 3. 2013 14:55

A jak chceš velký bedny ? Regálovky, malý plastový, sloupy ? Respektive zkus dát něco co by sis představoval a pak by se zkusilo něco pořešit. Ale upřímně, na hudbu bych ti doporučil studiové monitory, ale vzhledem k tomu, že jsi opravdu očividně lajk a nerozeznáš kvalitu, tak bych šel cestou zesilovač + nějaké bedny. Na PC bedničky bych se vykašlal, ty Teufel 850 nahoře vypadají dobře, ale nevím jestli se dají u nás vůbec sehnat. A ještě být tebou bych zauvažoval o sluchátkách ;-) Hry hraju taky, už mi prošlo barákem pár dobrých i horších sestav, stejně vždy hraju se sluchátky, obzvlášť já, když se ktomu dostanu až když už všichni spí.
JBL ES80 + Proson R10 → Harman/Kardon 3490 → Fostex HP-A4 → PC
Hifiman HE-400i, V-Moda ZN
Martin2133
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod NevimAVM 22. 3. 2013 15:25

:D nerozeznáš 64kbps od CD kvality a chceš sestavu za 20k, dobrej blázen.

20k za audio k pc, přičemž film jedeš ve stereo a chceš u pc poslouchat hudbu?

Ty to máš nějaký celý domatený .. totálně.
NevimAVM
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod anonymni 22. 3. 2013 17:12

Martin2133 píše:A jak chceš velký bedny ? Regálovky, malý plastový, sloupy ? Respektive zkus dát něco co by sis představoval a pak by se zkusilo něco pořešit. Ale upřímně, na hudbu bych ti doporučil studiové monitory, ale vzhledem k tomu, že jsi opravdu očividně lajk a nerozeznáš kvalitu, tak bych šel cestou zesilovač + nějaké bedny. Na PC bedničky bych se vykašlal, ty Teufel 850 nahoře vypadají dobře, ale nevím jestli se dají u nás vůbec sehnat. A ještě být tebou bych zauvažoval o sluchátkách ;-) Hry hraju taky, už mi prošlo barákem pár dobrých i horších sestav, stejně vždy hraju se sluchátky, obzvlášť já, když se ktomu dostanu až když už všichni spí.

Díky za konstruktivní komentář.
Aktuálně mi na stole "leží" Tapco S8, které se právě kvůli velikosti snažím prodat, čili pokud bych chtěl zůstat u sterea, mělo by to být něco trošku menšího (ale chápu, že úplně malý být nemůžou, aby to aspoň nějak hrálo), nebo aspoň ne tak hlubokého. Rozhodně ale budou stát na stole - tomu se říká regálovky?

Nevím jak vymyslet ten surround pro hry - ty repráky u setů jsou hrozně malý, a od toho asi fakt ádný hudební zázrak očekávat nemůžu. Proto mě taky napadla varianta si něco (nechat) poskládat: nějaké solidnější repráky dopředu, a nějaké dostačující dozadu - ale nevím, jestli je to realizovatelné.

Sluchátka určitě ne, zkoušel jsem jít touhle cestou u her, a extrémně mi to nevyhovuje.

@NevimAVM
Radši sem prosím tě nic nepiš, když neumíš nic lepšího než se vysmívat a prudit. Já bych z tebe určitě dokázal udělat kompletního idiota v jiných oblastech, ale už mi jaksi není 14.
anonymni

Odeslat příspěvekod Martin2133 22. 3. 2013 18:21

Heh tak to jsi mě docela zaskočil, takových reproduktorů bych se asi nezbavoval :-D Sice jsem je neslyšel, věřim že přehrajou klidně nějaké stereo regálovky (jj regálovky tím je myšleno to co máš teď), na surround bych se asi vykašlal a koupil si subwoofer. Pokud se ti velké nevejdou koupil bych nějaké studiovky s měničem alespoň 5" a ktomu subwoofer a dobrou zvukovku, bude to hrál lépe si myslím než ty sety 5.1 co se tu prodávají. Pak jedině možnost AVR + 5.1 repro (nebo 5.0 to už by asi záleželo na prostoru) musel bys ale počítat stím že by zabíraly dost místa, navíc sedět uprostřed 5ti magnátů půl metru ode mě taky neni zrovna dost dobrý (aspoň pro mě by nebylo) + ještě místo pro AVR, který je taky macík, ale vlastně bys tak vyřešil problém se zvukovkou kdybys to propojil přes HDMI či optiku.

Jak bych to řešil já být na tvém místě - koupil např. http://www.thomann.de/cz/samson_resolv_a6_21_bundle.htm + zvukovou kartu http://www.alza.cz/creative-sound-blast ... 183614.htm (dobrá na hry) - výhody kvalitní ozvučení, SW co hraje a neduní, přední bedny by měly být nyní menší - nevýhody není to surround (upřímě u her ho už ani nepostrádam)

v případě vyhnout se těm klasickým PC sestavám a mít surround - http://www.alza.cz/denon-dht-1312-cerne-d339763.htm (nebo adekvátní Onkyo sestava) - výhody - zabírají méně místa, detailní zvuk, zvládají bravurně filmy i hry na to jak jsou malý - nevýhody - na hudbu to není, docela drahý, samosebou bassy nic moc

poslední možnost - http://www.alza.cz/magnat-monitor-200-e ... 393635.htm + http://www.alza.cz/pioneer-vsx-422-cerny-d340751.htm + http://www.alza.cz/magnat-monitor-supre ... 393844.htm + kabeláž - výhody - lepší podání filmů i her než u těch malých repro, zlušný i na hudbu (nenáročnou) - nevýhody - nevypadají ale jsou dost velký (přední supreme 200 by se dali zaměnit za menší supreme 100), náročnost na prostor (bassreflexy dozadu atd. jinak Supreme 100 bassreflex nemají a dají se zavěsit na zeď)

Takže asi tak, zaláží kterou cestou by ses vydal, mimochodem, vždycky uvádim jen co jsem již měl možnost slyšel, daly by se najít asi i lepší řešení, na konkrétní příklady bych se ale obrátil na zkušenější jako třeba uživatelé Andrejsvk přes studiovky nebo hexxisek přes DK, ty už by věděli co konkrétně koupit, mají toho naposlouchaného dost ;-)

Nicméně úvaha je jasná, PC repro nebrat a ještě napiš jak to máš propejené teď (zvukovka, konektory atd) a zhruba do jakého prostoru.
Martin2133
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod anonymni 22. 3. 2013 20:36

Co jsou studiovky s měničem?

Ty Tapca mám asi tak půl metru před obličejem, což je docela blbý, protože jsem slyšel, že existuje nějaká minimální vzdálenost, která by od repráků měla být, hlavně u větších... ale dál je neposunu, už teď sedí na stole jen asi 2/3 plochy, a jsou naražené na zdi.
Zvukovku už výbornou mám, Asus Xonar Phoebus. Propojeno je to úplně obyčejným audio kabelem. RCA se tomu snad říká? Má to ty klasické 3.5mm jacky.
Místnost je zhruba 3,5x4m s tím, že sedím v rohu.

Ještě něco mi na těhle reprákách hodně vadí - jsou aktivní, a ze stolu mi tedy visí dva extra napájecí kabely, zapínají se vzadu, kam se díky naražení na zeď sotva dostanu, a nemají žádný regulátor hlasitosti, takže musím vždycky klikat jako idiot, abych to ztlumil přímo ve Windows. Holt to nejsou repráky k PC no...

Koukám, že ten surround asi s ohledem na hudební požadavky asi nevymyslím, nebo aspoň ne za tyhle peníze.
Je nějaká zásadní výhoda aktivních repráků proti pasivním+zesilovači? To by se mi totiž líbilo nejvíc, s ohledem na to co mi na aktuální "sestavě" vadí.
Mimochodem, kdy potřebuju subwoofer?

-- 22. 3. 2013 21:53 --

Jen pro pobavení, takhle to vypadá. Docela zběsilost. Ten stůl je ve skutečnosti docela velká kráva, ale ve stínu těch repráků je to jako dětský psací stoleček.
Obrázek
anonymni

Odeslat příspěvekod Martin2133 22. 3. 2013 21:41

Studiovky s měničem ? Teďka nevím co tím myslíš, ale měnič všeobecně to je prostě reproduktor v té bedně co hraje (laicky). Jestli je S8 správné označení těch Tapco, mělo by to být označení pro ten větší měnič měl by být tedy osmi palcový, to už by mělo teoreticky bassovat dobře ne ? Jinak tipuju že bassreflex vede dozadu (ta trubice co vykukuje v zadu na bedně) takže ti směřuje přímo do zdi, nehučí to někdy když si něco pouštíš ? Jinak to by právě ty Samsony vyřešily, jsou menší a bassreflex vede dopředu (u těch Resolv A6 co jsem posílal). Regulovat hlasitost softwarově je naprd, vím co myslíš, to by ale řešila případná externí zvukovka jako například ten Creative (samozřejmě jsou i lepší, na hry se hodí tato) pak je to samozřejmě možnost passivního regulátoru volume, např. http://www.thomann.de/cz/fostex_pc_1_volume_control.htm.

Subwoofer, tak ten by měl sloužit na reprodukci nízkých kmitočtů a ne ničeho jiného jak tomu bývá zvukem u PC sestav, ten Resolv A120 má 10" měnič, což se obecně říká že by měl mít aby to hrálo dobře (nevím co je na tom pravdy), tento subwoofer mi hrál asi nejlépe ze všech co jsem v tý ceně slyšel, další co se mi páčil byl od Velodyne (to bych se ale jaksi nedoplatil :-D ) nicméně dejme tomu že přední repro ti budou hrát od 80Hz do 25Khz no a Subwoofer bude hrát od 80Hz do dejme tomu 40Hz, tudíž velmi výtaný u her, filmů a moderní hudby. Rozdíl mezi Aktivy a Passivy, no tak to ti asi moc neřeknu, snad jen to že aktivy mají zesilovač přímo v bedně a teoreticky mají lepší předpoklad, že budou výhybky lépe sladěné, na to bych se zeptal někoho zkušenějšího, já zastávam toho názoru, že studiovky hrají prostě věrněji, co jsem tak slyšel.

No tak s kabely bych tě asi moc nepotěšil, pač v tý kombinaci Samson co jsem posílal by vedly dva kabely z repro a ještě jeden ze subwooferu. Já právěže přešel z kombinace AVR + Repro na studiovky, za to AVR a repro mám pro domácí kino, tam ale hudbu neposlouchám, maximálně při posilování, ale to ani nevnímam, spíš jako kulisa.

Ještě k té vzdálenosti, jestli jde o Nearfield monitory tak tam se předpokládá, že bude blízko, když jsem seděl cca půl metru před Heco Victa 201, tak to nebylo moc dobré, musel jsem je dát dále, je to ale i logické když se předpokládá že domácí kino máš rozestavěné dál od sebe.

Jinak Phoebus je slušný (na tom by hráli dobře sluchátka :-D ) takže bych to případně vyřešil tim pasivním volume kontrolem. Jak říkám, nejsem žádný odbornik, poradil bych se s někym zkušenějším ;-)
Martin2133
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod anonymni 22. 3. 2013 22:02

Psal jsi Pokud se ti velké nevejdou koupil bych nějaké studiovky s měničem, tak mě zajímalo co přesně to znamená.
Asi to už chápu.
Jinak tady k nim najdeš něco víc než jen název.
Hrají slušně, s basy problém nemám, a hučení - myslím - se taky nekoná, ale nemám s ničím srovnání, protože předtím jsem myslím měl klasický bakelitový chcípáky snad z roku 96. Každopádně každý váží snad 20kg, to už zaduní slušně... Jen prostě mají mouchy trochu jinde než ve zvuku jako takovém.
To ovládání hlasitosti, už jsem dokonce měl něco vybrané, myslím Nano Patch Plus, ale nějak jsem se na to nakonec vykašlal. Ale řešení by to bylo...
Kabely, pokud to nejsou ty neskladné napájecí, bych zase jako tak hrozný problém neviděl - dají se sepnout dohromady nebo přiťuknout na zeď. Subwoofer myslím má ležet na zemi, což není problém už vůbec. Každopádně jestli jsem to dobře pochopil, subwoofer může být potřeba i když repráky "basák" mají? Ok.
anonymni

Odeslat příspěvekod Martin2133 22. 3. 2013 22:15

Aha tak to jsem se upsal, mělo tam být studiovky s menším měničem. Vypadají slušně a asi bych se jich nezbavoval jestli ti hrají dobře, pokusil bych se to pořešit nějak, třeba odsunout stůl a pořídit pod ně nějaký sloupky a mít je za stolem, jinak ten ovladač kdyžtak můžeš k tomu koupit abys nemusel softwarově a subwoofer můžeš přikoupit knim, z repro RCAčkama (cinch) do subwooferu, ze subwooferu RCAčkama do Volume a z volume do zvukovky, ten bassák je dobrý když postrádáš nízký pásmo, samozřejmě jsou i bedny nebo i sloupovky co bassák ani nepotřebují, ty jsou ale podstatně větší a dražší (ty kvalitnější). Jj subwoofer by měl být ve volném prostoru a neměl by být v rohu a kdyžtak se dají použít ruzný akustický úpravy pokoje, jako třeba basstraps, ale pokud ti to hraje dobře, tak to by nebylo nutný.

-- 22. 3. 2013 23:07 --

Jo a ano subwoofer můžeš mít ikdyž reproduktory bassují taktéž, to záleží na tobě jestli ti stačí rozsah beden samotných nebo bys chtěl i subwoofer.
Martin2133
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Trymore 23. 3. 2013 16:07

Skús si tento malý test, klikni na link nižšie a porovnaj 64 a 320 kvalitu:

320 kbps mp3 vs 64 kbps mp3

Ak naozaj nepočuješ rozdiel, tak je niekde chyba :( a v tom prípade si vyber repro podľa toho, ako sa ti páčia vzhľadovo.
A prečo nie je 5.1 set vhodný na hudbu? Lebo všetka hudba čo počúvaš je nahrávaná v stereu (nerátam koncerty na dvd), a teda ti úplne stačia 2 kanály, nie 5. Viac repro=vyššia cena alebo nižšia kvalita. Preto ak chceš set na hudbu, kupuje sa stereo pre max efekt, na filmy a hry sa berie 5.1 set. Tak ako stojí BF3 v stereu nahovno, tak isto nahovno je hudba v 5.1 sete :)
Trymore
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod anonymni 23. 3. 2013 17:03

Dík za materiál. Tady při hodně velkým sousředění rozdíly slyším. Tak to třeba tak zoufalý nebude :P

Asi nakonec přece jen skončím zase u sterea. Kvůli jedné dvěma hrám to asi nemá smysl, a pár pixelů se dá zastřelit i bez zvuku zezadu.
Dá se tedy za 20k (tak do 800eur) pořídit slušný pár repráků+zesilovač? Zaregistroval jsem, že existují nadšenci s vlastní domácí výrobou, a snad správně předpokládám, že to je nebe a dudy v porovnání s většinou toho co je v obchodech.
anonymni

Odeslat příspěvekod neis 23. 3. 2013 17:08

Na hry kupovat 5.1 bedny mi prijde taky dost zbytecne, malo kdy to muzete osolit tak aby jste slyseli i jemne detaily, ktere vam daji vyhodu a malo kdo ma tak paradni pracoviste s pc, aby slo bedny idealne rozmistit. Sluchatka jsou naprosto idealni, ale nevim jak BF3 ale ostatni fps stoji zvukove stejne na prd, co se tyce prostoru. Kde jsou ty casy v Cod1,2 kdy byly dobre sluchatka jako wallhack...
neis
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Martin2133 23. 3. 2013 18:54

To souhlasim, když kolikrát vidím to rozestavení na youtube atd. tak je to hrůza, přední reproduktory a center namáčklý u sebe a jeden zadní na stoličce, jeden zaháklý skoro u stropu a subwoofer namáčklý v rohu nebo pod stolem hned vedle PC a naněm položený playstation, hrůza.
Martin2133
Mírně pokročilý

Další stránka