Subwoofer - rozepře :)

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod JohnyBuchar 6. 4. 2013 00:07

Zdravím AVmania/ky,

rád bych si přečetl názor lidi i zde na fóru, jeden ´nevimAVM´ si neustále myslí, že subánek co má 9kg (http://www.hifimarket.cz/harman-kardon-hkts-9-p2412), bude hrát lépe, než například 25kg macek :-P , který je osazen větším basovým reproduktorem, odpovídajícím zesilovačem a další elektronikou (stejný typ konstrukce). Nechápe, že větší hmotnost je (většinou) odrazem kvalitnějších použitých komponent. Stejně tak fyzika, 8mi palcový basový reproduktor mi přeci nezahraje nižší frekvence než-li 12ti palcový. Vím, že je to HODNĚ zobecněné a je mraky dalších parametrů.

PS: nebavím se o slovíčkaření typu, že pokud budu mít starou vymlácenou bednu co má 30kg, že nemusí vždy hrát nutně lépe :pozor
"Vyčištěné uši jsou nejlevnější upgrade poslechového řetězce"
STEREO: SMSL, Yaqin, Aurum Cantus,REL SLUCHÁTKA: Little Dot, Shure
JohnyBuchar
Pokročilý

Odeslat příspěvekod joudá 6. 4. 2013 00:43

tak hlavně ten HK je totální šunt, 9 kg má slušná regálovka bez zesilovače, ten bude podle mého názoru tlouct reálně tak někde kolem 50 Hz.

slušněj subwoofer podle mne začíná tak někde okolo těch 25 kg. a dobrý kousky mají klidně přes 50 kilo.

jinak čistě teoreticky ti 8" klidně hlubší frekvence zahrát můžě, pokud bude schopna pracovat s násobně vyšší výchylkou, než ta 12". Fakticky je to ale stejně hovadina, to je asi jako že auto, které má o třetinu vyšší zdvihový objem válců, nebude mít vyšší výkon. Teoreticky je to možné ale v 99% případů je to blbost.

teĎ si ještě vzpomínám, že jsem párkrát viděl normálně vytrhané membrány ze SW :mrgreen: a to byly myslím nějaké 12". Jako ono na takových 30 Hz už musí ta membrána lítat jako hovado, takže 8" je objekivně na SW málo, teda na hudbu. Pokud máš nějaké plastové pidisatelity, tak ti samozřejmě postačí i nějaký takovýhle subwoofer, který místo aby šel hluboko spíš jenom tak duní na relativně vysoké frekvenci.
Naposledy upravil joudá dne 6. 4. 2013 01:07, celkově upraveno 1
joudá
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod ThalesX 6. 4. 2013 01:07

Existují reproduktory, které jsou schopné i ve velmi malém objemu zahrát nízko, například tento:

http://www.bcspeakers.com/products/lf-d ... /8-0/8bg51

Umím si proto představit že při promyšlené konstrukci a volbě lehkého konstrukčního materiálu (např multiplex z baltské břízy) by se dalo dostat na nějakou velice zajímavou váhu, třeba i těch 9,5Kg. Protože ale nic není zadarmo a vždy a bez výjimky je něco za něco tak to má zamozřejmě svá ale:

Za prvé takový sub bude mít malou citlivost a tudíž při stejném dovoleném příkonu z toho extra kravál nebude.
Za druhé když zahraje dejme tomu 50Hz 8" a 15" tak to bude sakra rozdíl. ten 15" pěkně pocítíte na těle i jinak než jen sluchem, ten 8" takovým způsobem ne.
Za třetí taková sranda něco stojí a výrobci spotřební elektroniky v žádném případě nenabízí v takovémto cenovém segmentu něco, co by se dalo označit za kvalitní. Prvořadým úkolem výrobce je generovat zisk, takže se snaží používat co nejlevnější věci (adekvátní kvality) a prodat vám je co nejdráž ještě projde. Vzhledem k tomu že mnou odkazovaný reproduktor se maloobchodně prodává za 2700Kč, tak i kdyby cena pro výrobce při velkém odběru byla čtvrtinová tak něco takového nemáte nejmenší šanci uvnitř najít.

A to jsme zanedbali elektroniku, která by vážila i při nejlepší vůli alespoň 3Kg za předpokladu že by zdroj byl spínaný a koncový stupeň pracoval ve třídě D s aktivním chlazením.

Podtrženo a sečteno - pokud se to zadá jako zakázková práce s důrazem na hmotnost, tak je možno se k hmotnosti 9,5Kg možná trochu přiblížit shora,ale bude to stát úplně jiné peníze a v rámci spotřebky není sebemenší šance. Prostě ve spotřebce za tuhle cenu a hmotnost bude uvnitř leda tak pěkný průjem. Tím pádem šance že se to alespoň přiblíží kvalitě reprodukce byť jen průměrnému subu kupříkladu s 12" reproduktorem naprosto nereálná.
ThalesX
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod joudá 6. 4. 2013 01:09

Za druhé když zahraje dejme tomu 50Hz 8" a 15" tak to bude sakra rozdíl. ten 15" pěkně pocítíte na těle i jinak než jen sluchem, ten 8" takovým způsobem ne.

pokud obě ty membrány zahrají stejně hlasitě stejnou frekvenci, tak to pocítíš na těle úplně stejně, to není možné, aby jsi to vnímal jinak.

i když já sem vlastně zapoměl, že máš elektrotechnické vzdelání, takže to možná pocítíš, ačkoli tam nebude žádný rozdíl.
joudá
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod ThalesX 6. 4. 2013 02:05

Teoreticky ano, ale prakticky díky mizerné citlivosti ten reproduktor i při středních hlasitostech bude dostávat zabrat. A to i když to bude kvalitní reproduktor v dobře navržené ozvučnici a ne šmejd. V mezních situacích se prostě projevují jisté neduhy. Já jsem zastáncem že sub má být pořádný 15" nebo i několik.
ThalesX
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod NevimAVM 6. 4. 2013 08:26

Abych to trochu upřesnil, říkal jsem, že tento HK bude hrát líp, než třeba http://www.nakupka.cz/vyrobek/subwoofer ... n=EC-52356 tohle.

A hlavně mi šlo o to (nebo v tom aspoň žiju), že důležitější je samotná kvalita reproduktoru než váha SW. Jinými slovy, k čemu mi je 20kg hromada dřeva, když uvnitř bude šmejd repro... ? To mi chcete říct, že je přímá úměra mezi hmotností a kvalitou SW? (když to trochu nadnesu). Další věc je typ ozvučnice, bassreflex je na bordel, uzavřená je na kvalitu.

Vyveďte mě z omylu, jestli to říkám špatně, díky.
NevimAVM
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod DinosaurJr 6. 4. 2013 09:26

Polemizovat o kvalitě lze až po překročení jisté cenové hranice. U subwooferu začíná okolo 10 tKč a za 20 už lze získat výborný kus. To jsou ale SW pro poslech muziky. Ne že by nehrály také u DK, ale jsou příliš dobré na běžná AVR k filmům. Chtělo by to podstatně lépe upřesnit dotaz. Pokud se spokojíš s filmy, tak bych to až zase tolik nehrotil. Ale pokud se budeš zaměřovat na muziku, tak tady mám kvalitativní problém Hustone. Tj. co vlastně hledáš a na jaké účely ? A také jaké k tomu budou ostatní komponenty v dohledné době ?
◄☼► Život je příliš krátký na poslech muziky přes nudné HiFi ! Kind of Blue ♪♫♪
ProJect RPM 1.3 MC●SLVR●TubeBoxSEII ECC83 Telefunken Ribbed●Sony ES
DAC MagicPlus●DPA 386 222 mk2017●B&W●Xavian●TV Samsung 48"●DIY & Tesla●77LP<iii>
DinosaurJr
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod joudá 6. 4. 2013 09:57

NevimAVM píše:Abych to trochu upřesnil, říkal jsem, že tento HK bude hrát líp, než třeba http://www.nakupka.cz/vyrobek/subwoofer ... n=EC-52356 tohle.

A hlavně mi šlo o to (nebo v tom aspoň žiju), že důležitější je samotná kvalita reproduktoru než váha SW. Jinými slovy, k čemu mi je 20kg hromada dřeva, když uvnitř bude šmejd repro... ? To mi chcete říct, že je přímá úměra mezi hmotností a kvalitou SW? (když to trochu nadnesu). Další věc je typ ozvučnice, bassreflex je na bordel, uzavřená je na kvalitu.

Vyveďte mě z omylu, jestli to říkám špatně, díky.

a jak si přišel na to že bude hrát líp? Podle mě to bude +-to samé, hlavně to jámo váží 7,5 kg, žádných 20. Jinak hromada dřeva je přesně k tomu, aby to hrálo hluboko, čim větší objem, tim může hrát bedna hlouběji.

tady máš jámo co váží 20 kg a jakou má membránu? 12"
http://www.alza.cz/jamo-sub-660-tmava-j ... 298962.htm

prostě problém je v tom, že ve zvuku dělá relativně hodně ozvučnice a jestližš ozvučnice+zesilovač+membrána s košem a magnetem= 9 kg, tak je někde něco ošizeno.

já tady mám kupříkladu repro, jehož 8" membrána s košem a magnetem váží asi 6 kg a hraje fakt dobře, jasně že se dá hmotnost ušetřit například tím, když se použije neodymový magnet, nicméně se to příliš často nedělá, asi z ekonomických důvodů.
joudá
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod NevimAVM 6. 4. 2013 10:28

Dinosaur: já nehledám už nic, mám nově HK AVR70+HKTS 5 na filmy a jsem spokojený. Hudba je fajn, ale vedlejší, na to mi stačí i tohle, kdyby mi šlo o hudbu, koupím nějaké 2.0 sloupy. Donedávna jsem poslouchal zvuk jen z televize, takže i tohle je pro mě paráda teď.

Ještě bych doplnil jak jsem to myslel, přeci není třeba 8" reprák jako 8" reprák.

20kg SW kde je reprák za 1tis kč přeci nebude hrát líp než 10kg SW kde je reprák za 5tis.
NevimAVM
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod joudá 6. 4. 2013 10:30

problém ovšem nastává v tom, že ten tvůj hypotetický subwoofer za 10 tisíc s pětitisícovou membránou neexistuje.

já jsem říkal už od začátku, že to teoreticky možné je, fakticky ale taková situace téměř nikdy nenastane.

v podstatě je to tak, že 8" subwoofer bude stát téměř vždy za prd.
12" stát za prd může, ale už má teoreticky potenciál, hrát dobře řekněme od nějakých 30-35 Hz, což na hudbu stačí, pokud nejseš jako thalex fanouškem varahanní hudby.
joudá
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod DinosaurJr 6. 4. 2013 11:33

NevimAVM - Pokud jsi si opatřil kompaktní novou sestavu HK pro ozvučení TV a DK, tak už bych si jen užíval poslechu.

U subwooferu (a nejen u něj ale i u reprobeden) má být vyvážená kvalita reproduktoru, kvalita zesilovače, kvalita ozvučnice a tomu zákonitě odpovídá určitá hmotnost a především cena. A spodní hranice ceny může začínat, jak jsem uvedlu výše. V nízké cenové to samozřejmě může být někdy klika ale také harakiri...

Hrál jsem na několik SW nejprve na 6,5", pak s 2x8", a pak další s 12" a pak jsem si pořídil druhý do páru. Nejlíp hrály ty 2x12" a byl to super poslech hlavně na filmy ! Ale já spíš poslouchám muziku a tam už to taková sláva nebyla (musel bych dost přitlačit na $), a tak mi bohužel nezůstal ani jediný.
see - Dva subwoofery viewtopic.php?f=1711&t=1164248
◄☼► Život je příliš krátký na poslech muziky přes nudné HiFi ! Kind of Blue ♪♫♪
ProJect RPM 1.3 MC●SLVR●TubeBoxSEII ECC83 Telefunken Ribbed●Sony ES
DAC MagicPlus●DPA 386 222 mk2017●B&W●Xavian●TV Samsung 48"●DIY & Tesla●77LP<iii>
DinosaurJr
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod joudá 6. 4. 2013 11:40

je to tak, to že basy nejsou směrové, ještě neznamená, že není podstatný a slyšitelný rozdíl mezi jedním a dvěma subwoofery. tady ani nejde primárně o směrovost, ale to to, že když má člověk jeden SW, tak se mu ty frekvence flákají různé po celé místnosti, u dvou se pak dá pracovat s ním, že se vzájemně ovlivňují a udělat to tak, aby se ovlivňovaly tak, aby se v té místnosti netlkoukli příliš dlouho, ale jejich nežádoucí rezonance se vzájemně vyrušily.

teoreticky na zahradě, by byl rozdíl mezi jedním a dvěma subwoofery pouze ve výkonu, ale v místnosti i v tom jak hrají.

a taky se to týká toho co já říkám pořád, pokud mám bednu s basreflexem naladěným na nějakých 35 Hz, tak na hudbu v podstatě SW nepotřebuji.
joudá
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod SmokeMan 6. 4. 2013 12:47

osobne si myslim, ze v cene do 5K Kc se da postavit temer luxusni sub... ale musis vedet, co delas...

edit: pocitam 3000 repro 2000 drevo... (u toho dreva si nejsem jistej realnou cenou, prece jen mi vzdy delal drevo znamej od znamyho a kdovi jak to bylo) nicmene skoro vzdy ten sub byl pres 40Kg a se schopnosti skutecne rozeznit celej barak..
FX 8300@4,4GHz@1,38V, MSI 970 Gaming Pro Carbon, Sapphire Rx 480 8GB nitro+ @580 nitro+ undervolted, 16GB Corsair@1886MHz, Scythe FenrisWolf, KC2000, As2000, Scythe chlazeni
SmokeMan
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod tom.jurny 6. 4. 2013 13:21

tom.jurny
Junior

Odeslat příspěvekod Martin2133 6. 4. 2013 14:45

Ten Velodyne vypadá pěkně :-) Na kolik vyšel ?
JBL ES80 + Proson R10 → Harman/Kardon 3490 → Fostex HP-A4 → PC
Hifiman HE-400i, V-Moda ZN
Martin2133
Mírně pokročilý

Další stránka