Zahoreni - rozohratie repro

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod xjordyx 21. 1. 2014 18:15

Mam nove repro JBL ES-80.
a mam nahravky na rozohranie repro

1. CD Jean-Marie Reynaud Magic CD
2. CD IsoTek Full System Enhancer

Ako spravne pouzit tieto nahravky /hlasitost, kolko krat prehrat skladby atd./?
Mate niekto skusenosti s tymito CD? Dakujem ;-)
xjordyx
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Petulda 21. 1. 2014 18:30

Na rozehrání v podstatě stačí jakákoliv hudba, která obsahuje plné frekvenční spektrum. Tato "speciální" CD neobsahují nic jiného a rozdíl v rozehrání repro při použití zmíněné hudby nebo těmito CD není pochopitelně žádný.

Hlasitost dostatečná na to, aby se repro čile hýbaly, ale taky dostatečně bezpečná, aby nehrozilo jejich poškození. Pro minimalizaci rušení okolí nežádoucím hlukem můžeš repro zapojit v protifázi (= u jedné reprosoustavy prohodit + a -) a postavit reproduktory těsně k sobě (nesmí se při hraní vzájemně dotýkat!!)

Doba potřebná k rozehrání je individuální, ale řádově do sta hodin by mělo obecně stačit. Pak budeš zahořovat reálným provozem :-).
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod zmarek20 14. 1. 2017 00:42

U druhej moznosti doporucujem 2.track ,na strednej hlasitosti,pripadne trocha nizsej .
Pri vysokych hlasitostiach riskujes poskodenie repra,alebo odpalenie zosika.
Doba rozohratia by mala stacit do 100h.
Sa zahoruju idealne aj hudbou,pokial nemas co po ruke(staci aj radio)
Beyerdynamic T1 1g/2g & dx160
Earsonics Velvet
Schiit Bifrost Multibit & Magni3
Woo Audio WA2
Viablue NF S6 0,7m
Supra Sword ISL 1m
Cosmic Audio Pure Gold 0,75m
Wireworld Supernova 6 1m
Sony SCD XB940 QS
Fiio X7 (AM3A-AM5-Am1)
zmarek20
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod L.U.K. 14. 1. 2017 00:58

Nemyslíš že po těch třech letech už je trochu rozehrál?
L.U.K.
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod platprd 14. 1. 2017 01:01

Obecně to není třeba nějak hrotit, pokud člověk nechce mít top zvuk hned, tak stačí prostě hrát hudbu (něco kolem 24-36 hodin a je to).

Jinak samozřejmě pomáhá to přepólování. Výhoda je, že když se dají bedny proti sobě v protifázi, tak pak se většina toho zvuku požere, takže to člověka neruší, ani když to nechce poslouchat, ale chce to jenom za pár hodin rozehrát. takhle zapojené stačí opravu pár hodin a je to. Nějaké širokopásmové nahrávky bych nehrotil, tam obesně stačí jakákoli hudba (aby chodily středové a basové repro) na výškáči se nemá co rozehrávat, tam není žádnej systém, který chodí v v řádu cm, to jsou desetiny mm. Ostatně některé výškáče třeba od focalu ani nemají závěs a jsou z jednoho kusu titanu. tam se nemá co rozehrávat tuplem.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
platprd
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod zmarek20 12. 6. 2017 10:23

Plnom frekvecnom rozsahu hraju Ruzovy sum alebo ISOTEK burn in CD,pripadne striedanie zanrov hudby.
Beyerdynamic T1 1g/2g & dx160
Earsonics Velvet
Schiit Bifrost Multibit & Magni3
Woo Audio WA2
Viablue NF S6 0,7m
Supra Sword ISL 1m
Cosmic Audio Pure Gold 0,75m
Wireworld Supernova 6 1m
Sony SCD XB940 QS
Fiio X7 (AM3A-AM5-Am1)
zmarek20
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod zino333 12. 6. 2017 10:50

Rozohrávať repro je viac-menej zbytočnosť. Normálne počúvaj hudbu a nehroť to. Veľká zmena to nebude, možno sa len zvuk trochu prečistí ale ak čakáš, že bude výrazne odlišný, tak to nie.
HP: iMac > Roon (Tidal) + HQplayer > Chord Hugo TT2 > Meze Empyrean + Audeze LCD-2C
Speakers: Cambridge CXN + CXA80 > Wharfedale EVO 4.3 + REL t5i
zino333
Pokročilý

Odeslat příspěvekod JohnyBuchar 12. 6. 2017 11:08

Strict do rury a rozehriat na 200 stupnou :D.
JohnyBuchar
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Petulda 13. 6. 2017 09:46

zino333 píše:Rozohrávať repro je viac-menej zbytočnosť.

S tím nesouhlasím. Měl jsem možnost nejednou slyšet rozdíl mezi čerstvýma reprosoustavama a několik měsíců hranýma. Nebyla to rozhodně žádná sotva slyšitelná nuance, ale jasně patrný rozdíl. Nové bedny hrály vždy o poznání tvrději, sušeji, jedny Focaly duněly na basech.
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Kocmeister 13. 6. 2017 16:24

Ano, rozehrát repro určitě ano. Ale klidně fakt jen hudbou a při poslechu, repro se pak mění doslova před ušima :-)
REPRO: PKAudio Ghibli, SUBY: 2x B&W ASW 825, AMP: Audionet SAM G2, DAC: Chord Qutest battery powered, SLUCHÁTKA: Sennheiser HD800, FILTR, DRÁTY A DALŠÍ SNAKE OILY: vlastní konstrukce.
Kocmeister
Pokročilý

Odeslat příspěvekod svartenatt 13. 6. 2017 16:47

Pokud se rozehrává postupně, tak není jisté jaký má podíl samotné rozhraní a míra zvyku na charakter zvuku.
svartenatt
Junior

Odeslat příspěvekod Ulrico 14. 6. 2017 01:06

Tahle skladba membrány rozhýbe :-)
Ulrico
Junior

Odeslat příspěvekod hifionania 14. 6. 2017 04:48

svartenatt píše:Pokud se rozehrává postupně, tak není jisté jaký má podíl samotné rozhraní a míra zvyku na charakter zvuku.

Podľa mňa 50:50.
S hifi sa treba naučiť žiť a hlavne to svoje dostať do ucha.
Samozrejme premenných môže byť viac. No to sme zas už pri woodoo :mrgreen:
hifionania
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod zino333 14. 6. 2017 06:57

Presne, hifisti majú sklon riešiť stále nazvime ich "woodoo" problémy. Najviac ma bavia podložky pod sieťový kábel. To je už iný level.

Ja tu nepopieram, že medzi rozohratými a novými je rozdieľ. Ja tvrdím, že riešiť nejaké nahrávky rôznych ružovýchb šumov na rozohratie a prepólovanie repro je zbytočné. Repro sa rozohrajú samé ak ich človek počúva. Teda aspoň ja osobne mám techniku na to, aby mi robila radosť pri počúvaní hudby. Ale to je môj postoj. Všetci nie sme rovnakí.
HP: iMac > Roon (Tidal) + HQplayer > Chord Hugo TT2 > Meze Empyrean + Audeze LCD-2C
zino333
Pokročilý

Odeslat příspěvekod svartenatt 14. 6. 2017 07:52

Tak určitě rozehrávat hudbou, protože ten největší podíl na kvalitě je již od vybalení.
Ty cerabally pod lištou se šiří jako mor, to jsem nechtěl :).
svartenatt
Junior

Odeslat příspěvekod Petulda 14. 6. 2017 08:37

Za oním "zahořením" repro se neskrývá nic jiného než mechanické uvolnění závěsu konusu a středícího vlnovce. A jde o to, že běžným poslechem, kdy se většinu času hraje na nízkou až střední hlasitost (aspoň já to tak mám), reproduktory moc toho pohybu nezažijí. Tudíž celý proces trvá výrazně déle a člověk poslouchá "suboptimální" zvuk zbytečně delší dobu než by musel.

A zino, ohledně onoho "zbytečného" přepólování repro jsi nejspíš nepochopil smysl toho, proč přepólovat... Je to dobré v situaci, kdy by člověk nadměrným dlouhotrvajícím hlukem někoho rušil. Pak postavení repro čely co nejblíže k sobě a přepólování jedné z nich výrazně sníží hluk. Tzn. v takové situaci je přepólování velmi žádoucí, nikoliv zbytečné.

A zino & svartenatt: v jakých podmínkách a jaké rozehrané vs nové reprosoustavy jste porovnávali?
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod svartenatt 14. 6. 2017 10:10

Hraji vždy nahlas, takže zahořuji. Právě rozehrávám ty své MA Silver 2. Dali Zensor 3, které jsem užíval předtím se změnily v přesnosti a konkrétnosti po 100 hodinách. Jen opravdu nevím, jestli jsem si na ně nezvykl. MA jsou o kus dál i nové a čekám zlepšení po určité době. Nebo si zase zvyknu? :)
svartenatt
Junior

Odeslat příspěvekod Petulda 14. 6. 2017 10:24

Já hraju nahlas (>90 dB) jen při soustředěném poslechu a občas při vaření nebo když jen tak blbnu, něco zkouším a tak. Jinak pro podkres, při úklidu, při běžném pobytu doma mám hudbu spíš na střední až nižší hlasitost (<70 dB).

Zvyk je samozřejmě taky třeba brát v potaz. Ale spíš než zvyk bych to za sebe nazýval "naposloucháním". Vždy mi s novým komponentem trvá týdny, než si zmapuju jeho zvukový vlastnosti do nějakýho smysluplnýho celku. Potřebuju k tomu různé žánry, různé hlasitosti, různé mé nálady a sluchovou kondici atd.
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod krmelec 14. 6. 2017 10:39

Já jsem vždycky zatím koupil nové bedny, ale nějakého zahořování jsem si nikdy nevšimnul. Buď to hraje už od novoty nebo zahořující posluchač bude muset doufat, že si po určité době na nový zvuk zvykne a pak prohlásí, jak že se mu ty bedny zahořely.
CW DAC 1 + Yamaha A-S501 + Wharfedale Linton Heritage
krmelec
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod zino333 14. 6. 2017 12:20

@Petulda: robil si si zbytočnú prácu s vysvetlovaním. Ja viem na čo je prepólovanie, ale považujem to stále za zbytočné. Ale veď ako hovorím, niekomu sa páči čierna, inému biela. Ja si kupujem techniku na počúvanie, nie na šaškovanie. Ja ani neviem poriadne technické parametre mojej zostavy. Zaujímalo ma len ako to hrá.

@krmelec: súhlas ;)
zino333
Pokročilý

Odeslat příspěvekod olaf.70 17. 6. 2017 20:07

Tak dnes jsem moje necelý týden staré repro JAMO S 426 nechtěně "zahořel". Na AVR jsem měl omylem zapnutý jiný vstup. Protože nic nehrálo, tak aniž bych si to uvědomil, nastavil jsem hlasitost na 100%...... a poté jsem AVR přepnul na správný vstup do již rozehrané písničky, tudíž žádný pomalejší náběh! Od repro jsem seděl necelé 2 metry a ještě teď mi buší srdce a zvoní v uších.
Nemohl jsem reproduktorům nějak ublížit? Přeci jen nebyly postupně zesilovány na max hlasitost, ale rovnou během zlomku vteřiny hrály na 100%. Hrát hrajou, já se že šoku budu ještě chvíli oklepávat, ale hlodá ve mně červíček, zda jsem je nějak "nenačal".
olaf.70
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 18. 6. 2017 01:15

zino333 píše:@Petulda: robil si si zbytočnú prácu s vysvetlovaním. Ja viem na čo je prepólovanie, ale považujem to stále za zbytočné....
Přepólování se dělá hlavně z ohledu na NEZÚČASTNĚNÝ OKOLÍ = kdo má možnost dělat to rozehrávání na chalupě na samotě nebo někde ve sklepě případně v garáži, nic samozřejmě přepólovávat nemusí.

2@ olaf.70 - repráky takovouhle "ránu" musejí přežít, pokud jsou správně zkonstruovaný a ta "rána" nepřekračuje jejich deklarovanej konstrukční příkon. Je to jako auto - i nový a "nezajetý" musí v případě nutnosti vydržet jízdu pod plným plynem stejně jako jeho bezpečnostní prvky (airbagy, aktivní prvky brzd a podvozku) musejí bejt schopný zareagovat po celou dobu životnosti ve stejným zlomku vteřiny jako u novýho.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod zino333 18. 6. 2017 10:39

@EKKAR: nemusíte mi vysvetľovať čo je výsledkom prepólovania repro a ako to využiť pri zahorení. Aký je z toho prínos a prečo sa to vlastne robí. Ja to všetko viem. Ja len subjektívne tvrdím (môj názor, môj postoj, chápem že každý máme iný lebo sme ľudia a ja svoj nikomu nevnucujem), že pre mňa je zahorenie repro absolútne bezvýznamné. Ja si kupujem repro na počúvanie hudby a to s ním robím od momentu kúpy. Ak sa ich prednes časom zlepší, dobre pre mňa. Ale ak sa mi nepáči ako hrajú od samého začiatku, potom by som také repro ani nechcel. Takže robte si s tým čo chcete, prepólujte si to, nechávajte zahorieť a čo ja viem čo všetko. Ja keď mám voľný čas, tak si pustím radšej hudbu ako by som s tým šaškoval. Ja si techniku kupujem kvôli počúvaniu.
:)
zino333
Pokročilý

Odeslat příspěvekod olaf.70 19. 6. 2017 23:34

EKKAR píše:...repráky takovouhle "ránu" musejí přežít...

Tak snad jo, hrát hrajou, ale jestli se uvnitř "něco natrhlo" nemusím, obzvláště s mým "sluchem", hned poznat. Ale stejně mě to se*e.
olaf.70
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod hifionania 20. 6. 2017 06:23

Zabudneš..... Mne sa stalo ,že som cez sluchadlovy zosilňovač nevedomky pustil na 100%-nu hlasitosť nastavený počítač. Chvíľu mi trvalo kým som si uvedomil čo stvaram. A prežilo to všetko.
Veď nejde o život.....
Časom sa naučíš, nebazirovat na nezmysloch.
hifionania
Mírně pokročilý