Opravdu stačí na film horší sestava než na hudbu?

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod ThalesX 25. 9. 2014 00:28

Já se ale dívám na TV maximálně ve dvou takže nikam nic připínat nepotřebuju. Přijde mi to jako návrat zpátky na strom k mnofonní reprodukci. Proč bych měl slyšet vše mono jen zprostředka když v reálu ty dialogy také nejdou vždy zprostředka?
Je to ale dobrý námět na další debatu - kolik účastníků diskuse se asi tak dívá na filmy pravidelně ve více než dvou lidech a současně jde o film/pořad ve kterém záleží na kvalitě zvuku?

Dino - vím jak to myslíš, ale původně jsem to myslel spíše jako obecnou diskusi než porovnávání něčeho konkrétního.
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ...drát 25. 9. 2014 05:32

chybou je že výrobcovia ľudí do kúpy DK v podstate tlačia ináč by nebol problém k tým superslim tv prihodiť nejaký soundbar alebo aspoň boombednu
...drát
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Petulda 25. 9. 2014 07:28

Soundbar nebo boombedna jsou krámy, který člověk s aspoň minimálním zájmem o lepší zvuk vůbec nebere v potaz.
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod PC-Hráč 25. 9. 2014 08:18

ThalesX: Centr je základ pro dobré dialogy a je jedno kolik lidí se jak dívá (ono obecně víc než 2 lidi je o ničem, protože už logicky sedí mimo).

K zamyšlení - ve scéně kdy lidi ve filmu mluví, jsou snímání z blízka a vidíš je velké přímo uprostřed scény tak v tu chvíli je blbina, aby jsi je slyšel z leva nebo z prava, protože se díváš rovně přímo na ně. Ovšem pokud máš třeba scénu, kdy je kamera oddálená a vlevo jeden člověk, pak 200 metrů v pravo další přes most a řvou na sebe na dálku, tak je zase chceš slyšet z leva a z prava. Zkrátka podle scény. Většina dialogů ale vychází z centrálního reproduktoru. U regálových sestav DK není často 2x tak větší repro než ostatní jen tak náhodou.
PC-Hráč
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Petulda 25. 9. 2014 08:25

PC-Hráč píše:Centr je základ pro dobré dialogy

Ne při nárocích na kvalitní reprodukci. Pro věrný přenos dobře nasnímaného lidského hlasu jsou třeba i basové frekvence, na které centr není konstruován. Zvlášť mužskému hlasu dávají barvu a přirozený dokreslení.

PC-Hráč píše:ve scéně kdy lidi ve filmu mluví, tak jsou snímání z blízka a vidíš je uprostřed přímo v televizi velké a v tu chvíli je nesmysl, aby jsi je slyšel z leva nebo z prava

Pokud jsou v takové scéně hlasy nahrané v levopravém středu, pak je i bez centru pochopitelně slyšíš uprostřed, pokud sedíš plus mínus v ose repro. To ví přece každý, kdo někdy viděl aspoň jeden film na aspoň trochu kvalitní sestavě.
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod MHOE 25. 9. 2014 22:24

Dívali byste se raději na rozkostičkovaný nebo sekavý obraz s kvalitním zvukem, nebo na kvalitní obraz se slyšitelně komprimovaným či plastickým zvukem? Já bych volil rozhodně tu druhou možnost a to jak u filmů, tak třeba jen hudebních videoklipů... U obou mě zajímá především ten obraz a zvuk beru jako doprovod - důležitý, ale stále jen doprovod.

Z tohohle příkladu mi tedy vychází, že obraz je u filmů obecně důležitější než zvuk... Zatímco u hudby je zvuk vše, 100 % zážitku. Podle mě tudíž není pochyb, že pro film není potřeba tak kvalitní sestava jako pro hudbu, k dosažení totožného celkového zážitku. Ozkoušeno ostatně v praxi.
Naposledy upravil MHOE dne 25. 9. 2014 23:08, celkově upraveno 1
SOURCE: Roon | HQPlayer
DAC/AMP: Metrum Onyx (2xOS) | DNA Stratus

DESKTOP: PMx2 (rev2) | Auteur | Verum 1 (mod)
PORTABLE: Momentum 3 Wireless (EQed)
WORK: Jabra Evolve 80

MEASURING: MiniDSP EARS | Fulla 2 | HD650

REVIEWS: Viz "Web" v profilu
MHOE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ...drát 25. 9. 2014 22:40

Petulda píše:Soundbar nebo boombedna jsou krámy, který člověk s aspoň minimálním zájmem o lepší zvuk vůbec nebere v potaz.

lol myslel som to ako základnú výbavu nie ako pokročilé audio :)
...drát
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MRyoda 26. 9. 2014 10:59

Petulda píše:Pro věrný přenos dobře nasnímaného lidského hlasu jsou třeba i basové frekvence, na které centr není konstruován. Zvlášť mužskému hlasu dávají barvu a přirozený dokreslení.
Snake Oil. Muzsky hlas zacina cosi nad 90 Hz, harmonicke koncia na cosi pod 9 kHz. Ziadny basovy reproduktor nepotrebujes. S prehladom to zahra stredobasovy reproduktor s vyskovym.
Zenky je posunuty priblizne od 300 Hz - 16,2 kHz.
may the force be with you
MRyoda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petulda 26. 9. 2014 11:09

MRoyda:
Ano, google nejspíš vyhodí podobnou frekvenci, jakou uvádíš. Praxe je ale jiná. Stačí s mikrofonem vyjít z bezdozvukové komory, kde se taková suchá měření dělají a přichází poznání...

Navíc nezastávám tvůj názor, že na plnohodnotnou reprodukci tónů kolem 90 Hz stačí středový (nebo snad výškový :-)) ) reproduktor.
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod ThalesX 26. 9. 2014 12:00

V centrech se nikdy nepoužívají pouze středové reproduktory tak ty je třeba z těchto úloh zcela vyškrtnout. Pokud se bavíme o normálně konstruovaných centrech a ne nějakých jebkách tak se tam používají středobasové reproduktory (což je podverze reproduktorů basových), které musí spolehlivě těch 90Hz dát. Pokud nedají tak je něco špatně => zvolili jste nevhodný výrobek.

------------------

PC-Hráč píše:ThalesX: Centr je základ pro dobré dialogy a je jedno kolik lidí se jak dívá...


Kdyby sis někdy poslechl kvalitní stereo tak bys věděl že přesné umístění hlasů doprostřed není problém (samozřejmě pokud to tak v nahrávce je). Vůbec bys nepoznal jestli ten centr, co by tam byl položený je zapojený nebo není pokud bys nešel až k němu a nezkoumal to zblízka nebo z nějakého velkého úhlu. Jenže když člověk poslouchá na nějakých křápech, kde ten stereoefekt z principu dobře fungovat nemůže tak se pak nesmí divit že neuslyší co slyšet má a musí to dohánět náhražkovými řešeními.

------------------

MHOE píše:Dívali byste se raději na rozkostičkovaný nebo sekavý obraz s kvalitním zvukem, nebo na kvalitní obraz se slyšitelně komprimovaným či plastickým zvukem?


Klidně bych se díval na obraz s nižším rozlišením pokud by se nezasekával ani nekostičkoval (to totiž není obraz méně kvalitní ale zcela vadný! =porucha) pokud by byl zvuk kvalitní.
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MRyoda 26. 9. 2014 14:10

Staci pozornejsie citat,
Petulda píše:Navíc nezastávám tvůj názor, že na plnohodnotnou reprodukci tónů kolem 90 Hz stačí středový (nebo snad výškový :-)) ) reproduktor.

MRyoda píše:S prehladom to zahra stredobasovy reproduktor s vyskovym.

nie hned demagogicky presadzovat to svoje :roll:
may the force be with you
MRyoda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petulda 26. 9. 2014 14:28

OK, beru zpět.
Jen si na základě svých poslechových zkušeností prostě nemyslím, že centr se středobasáčkem velikosti 10-13cm v objemově malé ozvučnici, jaké se dávají do 5.0(1) sestav reproduktorů v cenové kategorii běžné pro členy tohoto fóra (řekněme do 30 tis. Kč), je schopen podat mužský hlas stejně dobře jako poctivé dospělé podlahové třípásmovky.

Co z mého pohledu také hraje výrazně proti použití centru, je to, že pokud (!) by byl hlas zaznamenán sice uprostřed, ale s nějakým jemným akustickým (!) dozvukem tvořeným např. odrazem od stěn (tedy nikoliv uměle v DSP), tak centr tuhle prostorovost spolehlivě zabije, jelikož podává zvuk "bodově". Kdežto stereo bedny ji krásně zobrazí.
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod MRyoda 26. 9. 2014 14:44

Suhlasim. Lenze ani 3pasmovky nestoja 30 tis. Takze je to jedno. Skreslovat to bude tak ci tak ako prasa :-S
may the force be with you
MRyoda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petulda 26. 9. 2014 15:32

MRoyda:
Proč se mermomocí vyjadřuješ k něčemu, o čem zjevně nevíš ani ň? Cantony řady Ergo, Tannoye řady Revolution, B&W řady 600 S2 atd... Cena kolem 30 tis., mnohé z nich 3 pásmovky, a že by "zkreslovaly jako prase" :-D?
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod ThalesX 27. 9. 2014 06:04

>MRyoda
Proč by to mělo zkreslovat? Prosím vysvětli.
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron