Reprobedny Tesla - opravy/úpravy/přestavba

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod MartinZbrna 16. 4. 2015 19:27

tak dík, to mi ta radost moc dlouho nevydržela :D pročtení pár diskusí ohledně receiver vs stereo zesilovač to dorazilo uplně. Já ten vícekanálověj zvuk nepotřebuju, sice mě chvíli hlodalo postavit ještě pár menších beden jako surroundy, ale nemám je kam dát takže to je pasé. Ale zase na něm pouštím docela často rádio...

Co je podle tebe pořádnej zesilovač? Docela by se mi líbilo pokračovat v tom diy duchu, letmo jsem koukal po nějakých stavebnicích.. Nebo klidně bazar. Ale to už je asi na jiný téma..

každopádně to měření v limpu bych určitě někdy rád probral, zajímá mě to a rád bych si ty svoje výtvory změřil
MartinZbrna
Junior

Odeslat příspěvekod ThalesX 16. 4. 2015 21:33

Tak i DIY se dá udělat velmi slušný zesilovač, jde jen opět o to aby to nějak vypadalo. Ten vzhled bývá na celém zesilovači často nejdražší popložkou a záleží jak jsi šikovný. Obrovskou výhodou je když máš toho kamaráda s CNC. Když si dáš záležet může to vypadat opravdu jako profi a když se nebudeš bát přitlačit i trochu finančně tak za 10K se dá postavit zesilovač jak ten z krámu za 80K. To jen jako příklad. Když je rozpočet menší a trochu slevíš s designových nároků tak i tak se dá pořád postavil velmi slušný stroj, částečně třeba i z recyklovaných dílů podobně jako si postavil ty své bedny. Pokud je rozpočet přímo zoufalý pak vychází lépe bazarově koupit starší zesilovač jako celek a dát ho dokupy. Záleží tedy kolik jsi schopen do toho v nejhorším případě navalit.

Pokud si nechceš dělat úplně všechno sám a koukáš po stavebnicích tak vřele doporučuju vzít z Aldaxu desky na DPA222 MK2. Pravda ty desky jsou dražší (byly by asi nejdražší na celém zesu), ale za ty prachy jako celek je to moc fajn a pro tebe možná i konečná. Další alternativou, cenově výhodnější je vzít nějakou stavebku na bázi leachu od zosilnovace.eu Oba jsou celosymetrické stroje, za které by sis musel v rámci klasické komerce dost těžce zaplatit.
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MartinZbrna 18. 4. 2015 11:55

DPA vypadá moc pěkně, ale to už je na mě zatím moc. Spíš bych to viděl na tu druhou variantu.

ALE - už nad tím nějakou dobu dumám, a řekl bych že budu muset zůstat u receiveru. Požadavky sou totiž dosti v neprospěch toho zesilovače.

chci aby to mělo tuner, potřebuju to propojit s televizí a na té je akorát optika nebo scart, a chci se vyhnout tomu abych měl doma 4 různý krabice. Tohle je podle mě pro zesilovač nereálný

Nebyl by u stereo receiveru větší předpoklad pro lepší zvuk? Vícekanál fakt nepotřebuju..
MartinZbrna
Junior

Odeslat příspěvekod ThalesX 18. 4. 2015 12:16

Jak 4 krabice? Ze scartu si signál v pohodě přivedeš do zesilovače, v tom problém není. Samostatný tuner si můžeš pořídit a jedna krabice navíc tě přeci nezabije. To jsou dohromady pořád dvě.

Některé stereoreceivery skutečně mají lepší zvuk než vícekanálové AVR, ale i tak to není žádná sláva a na kvalitní DIY zesilovač se nechytají.
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rendy 10. 5. 2015 21:13

Já jsem si celkem jednoduše a levně vyladil stařičké ARS 840.
Bedny v bídném stavu 1800 Kč, výměna kondenzátorů 600, nákup jednoho nového! basáku ARN730 1000 Kč, fólie s imitací dřeva 300 Kč a kus bílé látky 80 Kč.
Všeho všudy necelé 4 tisíce a hraje to jak z praku a vypadá celkem dobře.
Momentálně ladím zdroj zvuku, mám tu na zkoušku půjčený předzesilovač od kluků z customworks a i na této stařičké sestavě je slyšitelný zvukový rozdíl.

Obrázek
Obrázek
Jak si to poděláš, takový to máš..
Rendy
Junior

Odeslat příspěvekod MartinZbrna 12. 5. 2015 19:06

pěkný, jakej to má zvukovej projev? docela by mě zajímalo porovnání s těma mýma..

ty arn jsou normálně tak drahý?
MartinZbrna
Junior

Odeslat příspěvekod Rendy 12. 5. 2015 20:06

Děkuji...
Ono hodně záleží na zdroji zvuku, zesilovači.. u Tesel dvojnásob.
Ze zkušenosti vím, že jakékoliv moderní receivery jim moc nesvědčí, navíc tady je problém, že bedny mají 15 ohmu a potřebují větší výkon.
Dle mého můj zesilovač také není dostatečný, chtělo by to něco výkonnějšího. Zvuk je velmi příjemný, neagresivní, trošku mi schází nejnižší kmitočty a lepší prostorovost zvuku, jinak jsem velmi spokojen.

ARN co jsem viděl, tak se prodávají za 500 - 700... já jsem sehnal nepoužitý kus v originální krabici, vzhledem k tomu, že už se několik desítek let nevyrábí, tak mi přišla cena celkem adekvátní
Jak si to poděláš, takový to máš..
Rendy
Junior

Odeslat příspěvekod Floki 25. 3. 2017 20:07

Ahoj
Jsem tady nový, ale potřeboval bych pomoct. Dostala se ke mě reprosoustava kde je 2x ARN6608 paralerně zapojen do 4ohmu, k němu ARZ4604, ARV 3604 a bassreflex. Nedohledal jsem jestli je to originál nebo doma dělaná bedna.
Výhybka je dělana na kusu kartonu s draty o pruměru nula nula nic ktery nema ani izolaci. Rád bych kdyby mi někdo byl schopny udělat výhybku pro tuhle soustavu. Nevím co vše je potřeba za údaje, ale můžeme to dořešit tady nebo přes Facebook kde dodám zbytek údajů.
Nevyznám se v tom až tak abych to zvládl sám a proto výrobu i zaplatím s posláním poštou.
Koukal jsem že ThalesX je odborník, šlo by to provést?
Díky moc
Floki
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod platprd 26. 3. 2017 08:57

Na homodomo šmuk ti nikdo nějakou zakázkovou výhybku dělat nebude, jestli chceš tunit staré tesly, tak si sežeň nějaký model, který už má výhybku navrženou i celou optimalizaci odladěnou.

http://repromania.net/forum/
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
platprd
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Floki 26. 3. 2017 12:49

Nevím proč by mi nikdo nebyl schopen udělat výhybku když to zaplatím. Kromě dvou 6608 co jsou paralerně je to dost běžná soustava a udělat slušnou vyhybku nebude pro někoho kdo to umí problém. To co tam je nyní je asi dělané přímo pro bednu, ale vzhledem k tomu jak je to rozpadnuté to ani nemám jak zapojit dohromady...
Floki
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod platprd 26. 3. 2017 15:59

Já myslel, že chceš odladit výhybku na míru, "nějakou výhybku" ti tam jistě dá kdekdo.
mikrni třeba sem
http://www.audio-hodas.cz/index.php
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
platprd
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Floki 26. 3. 2017 16:28

Vzhledem k tomu že to je jen na občasné pouštění hudby z telefonu v garáži, tak mi stačí výhybka která by na to plus mínus měla být. Není to na žádný extra náročný poslech. Samozřejmě zase nechci výhybku která je uplně mimo...
Floki
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 26. 3. 2017 22:27

Platprde, PROČ zase blábolíš nesmysly?
Samozřejmě že jde NAVRHNOUT výhybku podle tabulkovejch údajů o typech repráků a podle rozměrů ozvučnice (podle jejího vnitřního objemu). To umí ledaskdo, jsou na to vzorečky i ve starejch katalozích Tesly ValMez (pozdějc TVM) na to byly nomogramy, určující například objemový dimenzování ozvučnic pro basový repra v závislosti na horním dělicím kmitočtu basový části výhybky i na rezonančním kmitočtu repráku.
ALE.
Takovou navrženou výhybku je potřeba postavit a ZMĚŘIT, jak se projevuje ve spojení s prakticky realizovanou ozvučnicí i samotnýma reprákama - neb šedá je teorie, ale občas i zelenej je strom života (když není od toxickejch exhalací žluto-červeno-hnědě flekatej). Při tom kontrolním oměření se zjistí, jak moc se ta výhybka ve spojení s reprama a ozvučnicí odchyluje od teorie a pak existujou kompenzační vzorečky, pomocí kterejch se určí změny v hodnotách nebo i v samotným zapojení výhybky, aby to všecko "hrálo rovně" = aby se amplitudovej průběh v závislosti na frekvenci co nejmíň odlišoval od požadovanýho.

Floki, nejlíp uděláš, když si počkáš na Thalese - momentálně má u sebe doma 6 půlek práce, proto sem TEĎ tolik nechodí, ale počítám že tak během tejdenka-dvou (až to doma dodělá) se tady zase objeví ...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Floki 26. 3. 2017 23:18

Nespěchám, v příloze je "výhybka" co tam byla, akorát jsem ji rozdělal. Parametry jsou samozřejmě už mimo a kapacity těch kondíků jsou většinou větší. Každopádně pokud bych se vešel do pár stovek za slušnou výhybku tak si ji rád nechám udělat aby to nějak hrálo. Zatím bych rád dal do kupy aspoň tohle, nebo to alespon zapojím jen přes kondenzátory protože to bych ještě zvládl.
Akorát bych asi potřeboval nakreslit schéma co jak patří zapojit, protože opravdu mi hlava moc nebere jak co patří.
Přílohy
IMG_20170326_1701117.jpg
Floki
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod platprd 2. 4. 2017 12:10

Šmankote, tak proč sis před tím rozděláním nepoznačil jak co bylo? Jinak u výhybky spojení kusem drátu bez izolace nijak nevadí, dělá se to běžně, čili pokud to bylo funkční, tak si to tam prozatímně klidně mohl nechat.
platprd
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků