Vintage reprosoustava

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod ThalesX 1. 11. 2014 17:01

Fonum 501 neberu úplně jako vintage. Částečně kvůli stáří, hlavně však kvůli koncepci, provedení a použitým materiálům. Do toho spadají i ty plastové koše které vidím jako "výdobytek" moderní doby a je to současně i důvod proč se to podělalo. Kdyby tam byly ty PC hráčem opovrhované poctivé staré materiály jsko je tlakově litý hliník tak se to v životě nestane.

Když je v háji membrána tak si prostě v háji. Bavíme se o membráně - u tebe jsem neviděl že by byla porušená, viděl jsem jen roztrhlou středičku, prasklý koš a pochroumanou cívku. Membrána totiž zcela zásadním způsobem ovlivňuje zvuk. Dá se sice nahradit jinou která tam fyzicky pasuje a reproduktor může být pak zcela funkční, ale bude to mít dopad na zvuk. Neříkám nutně že negativní. Je klidně možné že vznikne i lepší reprák než to byl předtím, ale nebude to na to odladěné. Navíc je pak velmi vhodné udělat totéž i u druhého reproduktoru který je v pořádku a to z toho důvodu aby obě bedny byly stejné. Klidně i stejně blbé ale hlavní je aby byly stejné protože když nejsou stejné tak nemůže rozumně fungovat stereo. Jenže to se pak zase blbě předěláívá když se ten reprák někde sežene dodatečně. Proto se mi jeví po všech stránkách nejlepší varianta zkusit číhat na eBayi. Možná to nebude hned, ale bude to to nejlepší co můžeš udělat.


VMA vs. Totemy.
Do jisté míry je pravdou že jde o bedny z jiné kategorie, ale to jsem nemyslel tím že jde o jinou filozofii. Myslel jsem spíš to že autor VMA zastává klasickou tradiční filozofii návrhu beden. Samozřejmě jako každý jiný přítup má i ten nějaké své drobné mouchy a nedokonalosti protože vždy platí že je něco za něco. Proto jde u jakékoliv konstrukce vždy o kompromis. Myslím si že jejich autor volí kompromisy velmi dobře a mě tento přístup vyhovuje.
Autor Totemů (nejen jich - má i jiná podstatně dokonalejší díla) přikládá větší váhu jiným vlastnostem, proto dělá i jiné kompromisy a klasickou koncepci považuje řekněme za přežitek. Konkrétně za dominantní pojal směrové vyzařovací charakteristiky a tomu podřídil vše ostatní. Z toho se pak odvíjí i výběr reproduktorů, dělící frekvence a tedy i výsledné celkové vlastnosti beden. Neříkám že směrovky nejsou důležité, samozřejmě že jsou (nějakou formou je řeší každý slušný výrobce ve vyšších modelových řadách), ale ne tak abych jim já osobně některé věci obětoval (což je ovšem ryze subjektivná záležitost.) Nelze tedy říci jestli jsou lepší nebo horší, jsou prostě jiné a každý si musí přebrat co mu vyhovuje.
Nezaměňoval bych to však s rozdíly mezi jednotlivými typy konvenčních beden od různých výrobců, to jsou jen "drobné" změny v rámci konvenčního řešení kdežto toto je zcela zásadní rozdíl v pojetí klasické technologie dynamických reproduktorů. Je to téměř srovnatelné s odlišností třeba elektrostatické technologie (filozoficky - ne technologicky). Také je třeba si uvědomit že tato myšlenka je plně rozvinutá až u jiných projektů (např. RPM1, RPM2, Open12) kdežto Totem je jen takový nízkonákladový derivát. Přestože jde o nízkonákladovou záležitost neznamená že je na tom něco špatně. Myslím že zcela bez problému vypráská řadu podstatně dražších komerčních soustav a to zejména verze Totem TWR a Totem 100B. Pro lenochy je pak nevýhoda že si ej prostě nekoupí v obchodě. Je třeba si objednat stavebnici, eventuálně se s někým domluvit na kompletaci.
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JohnyBuchar 1. 11. 2014 17:10

On to jen hecuje :-)) , neví ani jak reprák vypadá, min do teď než jsem poslal odkazy na ty rozbité :D. Tady máš nafocenou výhybku, kdyby i to nestačilo, tak to teda odšroubuju, že jsi to ty http://2imgs.com/70e7c1eb38 .

K poslechu Totem100:
Coffin je naprostý pohodář, napřed jsme chvíli poslechli jeho SONY 530ES, dle mého názoru totemy v pohodě ´nakrmí´. Některé skladby byly posíleny tuším o basové korekce. Pak přišel na řadu můj NAD s DAC NFB-15. Hornový výškáč s NADem příjemně cinkal a celkovně mi přišlo, že se Totemy výslovně hodí na pohodovu jazzovou, instrumentální ap. hudbu. než na rychlý metal (ne že by rockovější a rychlejší skladby nezahrály se ctí). Pořád jsem měl tendenci jít s volume výš a výš, protože 10 palcový basák se vyloženě flákal :D, subbasy byly výrazné, ale nějak mi chyběl akustický tlak těch basáků, tak jsem drobně přitlačil ve Foobaru v EQ na basy o pár dB a hned to bylo jiné kafe. Oba jsme se shodly, že aby se basové repro pořádně vybudilo, tak je nutné jít s volume nahoru a neúměrně tomu pak hraje právě výškáč. Nevidím to, ale vůbec jako nedostatek, je stačí malinko zvednou korekce, navíc každý má rád basy dle svého gusta, čili jde o můj poslechový postřeh. Další roli hraje akustika, kdy Coffin má obývák na široko, čili bedny hrají proti delší stěně, což není ideál a navíc sám autor projektu doporučoval si hodně pohrát se směrovostí beden a umístěním v místnosti. Co mě naprosto dostalo, když při odchodu pustil tamní bubnové umělce z holomócka co si říkají Jumping drums :-P, tam mě nenechaly Totemy na pochybách, že umí dát o sobě znát až u sousedu s tím, že i při vyšších hlasitostech s přehledem stíhaly. Zpracování beden naprosto luxusní, 27kg poctivé práce, vše lícovalo a povrchová úprava beden suprová! Tímto děkuji Coffinovi za poslech a hlavně se bude konat další session u mě doma v mé ´poslechovce´, kdy jsme se předběžně domluvili, že porovnáme jeho Totemy s mýma ELACama na přímo a je dost možné, že už budu mít doma i své Totemy, čili i 2 stejné projekty pokaždé od jiného autora :mrgreen:.

PS: teď koukám na tvůj příspěvek Thalesi, podle toho co píšeš jsem se blbě vyjádřil mám roztrhlý právě ten oranžový papír, ne přímo membránu repráku viz. http://www.2imgs.com/b3d4f2d80b
"Vyčištěné uši jsou nejlevnější upgrade poslechového řetězce"
STEREO: SMSL, Yaqin, Aurum Cantus,REL SLUCHÁTKA: Little Dot, Shure
JohnyBuchar
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ThalesX 1. 11. 2014 18:36

Jasně že neví, ale musel jsem k tomu něco povědět aby zase nevznikly nějaké informační šumy.

Poslouchali jste Totem 100 nebo 100B ?

Ten rozdíl zvuku na nízké a vysoké hlasitosti je daný dvěma věcmi - jednak přítomností, respektive nepřítomností kvalitní fyziologické regulace hlasitosti, jednak tím že Totemy se postupně dolaďovaly za provozu i s přihlédnutím ke zpětným referencím. Přeběhla tedy úprava výhybky a v novějších verzích je výškáč o něco více zatlumený. Bylo by tedy vhodné aby si Coffin zkontroloval zda má její poslední verzi (napíše Lukášovi z RM a ten mu pošle po dohledání v databázi zákazníků aktualizované schema - úprava je velmi snadná). Možná by bylo dobré v rámci nějaké poslechové akce do toho zahrnout i nějakiou tu slušnější fyziologii, porovnat poslech s a bez i když je mi jasné že první dojmy nemusí být nijak zvláště pozitivní u těch, kteří jsou celý život poslouchat bez. Přesedlání chvíli trvá ale pak už se člověk nevrátí :) Zcela úmyslně píšu opakovaně slovo "kvalitní" jelikož existuje bezpočet pochybných implementací které naopak rád vypnu. Mě to také chvíli trvalo najít tu co je OK. Netvrdím že neexistuje lepší, ale ta co aktuálně používám je hodně dobrá.

Díky za kvalitnější foto výhybky, už jsem jí komentoval. Vyházel bych odtud ty bipoláry, na které mám speciálně na výškách alergii. Na basech u třípásem to chápu, ale na výškách to je fakt smutný. Dá se ti jednoduše vyměnit a ani to moc nebolí. Horší je ta cívka na feritu. Ferit se rád přesycuje a pak zkresluje. Je to znát zejména při vyšších hlasitostech. Jenže když by místo ní byla pořádná vzduchová cívka tak by to bylo půl kila mědi a to pochopitelně něco stojí.

Středičku nebude problém nahradit, to nestojí mnoho, platíš v podstatě jen práci. Pokud se podaří sehnat nějakou s velmi podobnou poddajností pak by to ani nemuselo mít podstatný vliv na zvuk. Pokud to chceš udělat poctivě je vhodné jí současně vyměnit u druhého funkčního reproduktoru pro zachování shodnosti. V jakém stavu je cívka? Na žádné z fotek není jasně a zřetelně vidět jestli je poškozená nebo ne.
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bošu 1. 11. 2014 20:40

Johny, vidím na kondech jenom Canton, nech to bejt :-) stejně až to budu chtět měnit, tak budou muset ven, kvůli mě je vyndávat nemusíš, jen jsem myslel, zda tam na nich nebudou vidět nějak rozumně hodnoty těch kondenzátorů, zda na nich vůbec jsou :-)
Sony CDP-CE 375+Onkyo TX-8250+Canton Fonum 501
Bošu
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JohnyBuchar 1. 11. 2014 22:06

Krom magnetu a te strdivky je vse ok.Totemy byly klasicke 100.
JohnyBuchar
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ThalesX 1. 11. 2014 23:17

Tak to nebude zas tak bolet ta oprava když se nebudeš bát trochu hrubšího řešení. Tedy za předpokladu že ten plastový koš jen praskl ale nezohýbal se.
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JohnyBuchar 1. 11. 2014 23:29

Jsem napjatý jako prvníčka, co s tím? 8-D Jak jde opravit ta oranžová papírová membrána? Koše jsou čiste prasklé.
Naposledy upravil JohnyBuchar dne 2. 11. 2014 00:56, celkově upraveno 1
"Vyčištěné uši jsou nejlevnější upgrade poslechového řetězce"
STEREO: SMSL, Yaqin, Aurum Cantus,REL SLUCHÁTKA: Little Dot, Shure
JohnyBuchar
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ThalesX 2. 11. 2014 03:44

Středička se neopravuje ale mění. Udělá ti to jakýkoliv slušný opravář reproduktorů, třeba pan Kříž. Jak už jsem psal kdyby se povedlo najít nějakou hodně moc podobnou tak jenom na tomto reproduktoru. Pokud by se nezadařilo tak pak by bylo vhodné vyměnit jí i na tom druhém zdravém repro aby byly stejné. Nemělo by to zanechat nějaké podstatné změny ve zvuku, maximálně si ho budeš muset zase rozehrát jako kdyby byl nový :)

Opravu koše jsem ti také už popsal. Nejprve odšroubuješ ty šrouby které držely koš k magnetu a odmontuješ urvaný kus koše. Pak bude nutné oddělit kmitací systém od koše. Dá se to obvykle velmi jemně plochým šroubovákem nebo lépe tupým jídelním nožem. Stačí ho šikovně zaraziot mezi gumu horního závěsu membrány a mezi koš a přiměřenou silou s drobným posunem tu gumu od koše prostě urvat. Chce to přiměřené násilí a trpělivost. U reproduktorů s kovovým košem to není problém, ale kdo ví jak to lepidlo přilnulo k plastu, plasťák jsem zatím nedemontoval.

Když se předchozí krok nedestruktivně zadaří slepil bych obě části koše dohromady kvalitním epoxidovým lepidlem. Doufejme že ten koš je z nějakého normálního plastu a žádného "mastného" který se nedá lepit. Po dokonalém vytvrzení lepidla bych spoj na styčné ploše s magnetem i z druhé strany přebrousil aby nepřečníval pokud ti nějaké lepidlo při lepení přeteklo.

Pak bych si našel nějakého šikovného soustružníka, nechat bych si u něj z cca dvojky plechu (dural, tvrdý hliník AlMgSi nebo tvrdá mosaz - ne ocel!!!) vytočit mezikruží kde střední díra by byla o něco větší než původní otvor v koši a vnější průměr by byl tak akorát aby co největší plochou zapadl do dna koše a poskytoval mu tak oporu. Vyvrtal bych do plechu díry dle původních čtyřech úchytných, našel si stejné šrouby jako byly ty původní jen o ty 2mm delší (pokud by původní nebyly dostatečně dlouhé). U těch nových bych pro jistotu pouvažoval o čočkových hlavách jelikož nevím kolik tam bude místo pod středičkou aby do nich při maximálním rozkmitu nenarážela. To už je na tobě a tvém technickém citu. Pak bych tam ten plech prostě přilepil (opět epoxidem), po vyschnutí zašrouboval a koš je OK.

Pak ti někdo komu ten reprák pošleš na opravu na kmitací systém přilepí novou středičku a celé to vystředí a slepí dohromady. Sice by sis to mohl udělat i sám ale asi budeš dost těžko čistě okometricky hledat stejnou středičku (mimo jiné).
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JohnyBuchar 2. 11. 2014 10:48

Díky za rezepsaný postup opravy, zkusím se do toho dnes pustit a dám vědět jak to šlo. Jen mi není moc jasný ten mechanismus s tím plechem.Spíš to vidím, že to poslepuji, jak to bylo původně, a pak budu hledat někoho kdo mi vymění ty středičky. Zkusím ještě bastl, pouze slepit koš a přilepit magnet u méně poškozeného repráku, co se bude dít :D. Na houby je, že se postupuje od magnetu ke koši a pak středičce, proto nejsem schopný nijak magnet přišroubovat pokud neodtrhnu středičku :hm.
"Vyčištěné uši jsou nejlevnější upgrade poslechového řetězce"
STEREO: SMSL, Yaqin, Aurum Cantus,REL SLUCHÁTKA: Little Dot, Shure
JohnyBuchar
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PC-Hráč 2. 11. 2014 19:51

Co se těch indiánských Totemů týče, pro představu http://www.reproobchod.cz/sestava-totem-100-a1137

repro za 16 stovek, kvalitka :)))
PC-Hráč
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod JohnyBuchar 2. 11. 2014 20:08

Repro pro jednu bednu. Buď rád, že nevíš kolik stojí reproduktory do těch bakelitových nesmyslů co sis objednal k PC :D. Škoda mluvit, pubertální PC laik bude vždy mimo hifi zvuk.
"Vyčištěné uši jsou nejlevnější upgrade poslechového řetězce"
STEREO: SMSL, Yaqin, Aurum Cantus,REL SLUCHÁTKA: Little Dot, Shure
JohnyBuchar
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ThalesX 2. 11. 2014 20:12

PC-Hráč:
Nejsem si zcela jistý co tím chceš povědět, ale pokud tím nějak narážíš na kvalitu za tu cenu tak pro jistotu dodávám že ten set za 16 stovek je jen sada reproduktorů do 1 kusu reprobedny. Zcela úmyslně je to tam tak rozepsané po dílech aby si každý mohl zvolit variantu která mu vyhovuje. Někdo si chce skelety vyrobit sám, někdo si chce udělat sám výhybku a někdo to chce všechno hotové smontované jako když si koupí normální reprobedny v obchodě.

Johny:
Ten plech co jsem popsal tam není pro parádu. Funguje tam v podstatě podobně jako podložka, která jednak rozkládá přítlačné síly šroubů po celém povrchu dolní části koše abys to mohl pak pořádně utáhnout a současně nebyly tolik namáhané lepené spoje, jednak ty prasklé části koše váže k sobě. Z nemagnetického a přitom tvrdého materiálu musí být proto aby neovlivňovala magnetický tok v blížkosti magnetu a jeho mezery. Když to jen slepíš bez toho plechu tak je celekm solidní pravděpodobnost že se ti to urve znova. Teď si měl štěstí jako prase že to neodskákala cívka ale jen levná středička, ani membráně se nic nestalo. Zbytek se dá opravit se zanedbatelným pokud vůbec jakým vlivem na zvuk. Tentokrát to může být podstatně horší. Nepodceňuj to a udělej to pořádně. Žádné ojeby. Pokud to uděláš kvalitně nikdo to ani nepozná a bude to sloužit dlouho a dobře.
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JohnyBuchar 2. 11. 2014 20:19

Zítra zavolám pánovi, který se specializuje na opravy zesíků i beden přímo v Olomouci. Údajně rád dává do kupy starší věci než nové spotřební smetí, tak uvidíme co mi řekne a hlavně kolik to bude stát, aby se mi to vyplatilo.
"Vyčištěné uši jsou nejlevnější upgrade poslechového řetězce"
STEREO: SMSL, Yaqin, Aurum Cantus,REL SLUCHÁTKA: Little Dot, Shure
JohnyBuchar
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ThalesX 2. 11. 2014 20:25

S tímhle tě vyhodí to se připrav. Rozkřáplý plastový koš opravdu velmi silně pochybuju že by to někdo dělal protože pod to se nikdo normální nepodepíše a pokud, tak by si za to řekl nejspíš pěknou pálku. Bude to náročnější an čas (pokud to má být pořádně) a čas jsou peníze. Tohle je věc pro kutila a tvrdohlavého nadšence, ne pro normálního opraváře repro. To už se ti spíš vyplatí koupit ten kus z eBaye jak si zamítl. Navíc Opravář repro bývá obvykle specialista - neřeší zesilovače (není podmínkou). Kdo to je?

Myslím že kdokoliv kdo nedělá svou práci čistě mechanicky raději opravuje starší věci protože to je úplně jiný pocit než většina toho nového smetí. Tam když se to pěkně udělá tak člověk může být na výsledek hrdý a končí s úsměvem na rtech i duši, u nových věcí je rád že je to prostě pryč. Samozřejmě jsou výjimky, ale víš jak to s nimi je.
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JohnyBuchar 2. 11. 2014 20:31

Luděk Záruba
"Vyčištěné uši jsou nejlevnější upgrade poslechového řetězce"
STEREO: SMSL, Yaqin, Aurum Cantus,REL SLUCHÁTKA: Little Dot, Shure
JohnyBuchar
Pokročilý
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků