Počujem bass v inej miestnosti?

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Petulda 2. 12. 2014 11:37

V první řadě je třeba povypínat všechny korekce, procesory a jiná udělátka, která mění frekvenční průběh zvuku. Bez toho není možný dobrat se toho, jak ti to doma skutečně hraje. V případě tvého receiveru použij funkci Direct.

Pak si pusť hudbu, kterou dobře znáš, ideálně i z jiných aparátů, a laboruj s umístěním beden a poslechového místa. Ideálem je rovnostranný trojúhelník, případně rovnoramenný trojúhelník. Cílem je dosáhnout dobrého zvukového "obrazu", tzn. stav kdy je zvuk co nejširší co se týká levopravého prostoru, ale ještě není roztržený. Kdy zvuk homogenně vyplňuje prostor před tebou a nejsi schopen lokalizovat, kde přesně jsou reprosoustavy. Když je oddálíš už moc, najednou slyšíš hudbu zřetelně z levého a pravého kanálu a obraz se rozpadne. Tzn. měň rozteč reprosoustav (šířka obrazu) a natočení k poslechovému místu (zaostření obrazu).

No a potom / spolu s tím se řeší frekvenční odezva. Ve tvém obýváku v drtivé míře převládají hladké rovné tvrdé plochy, které jsou pro zvuk to největší zlo - skvěle jej odrážejí, hlavně výšky a vyšší středy. Hudba pak zní ostře a roztříštěně a brzo unavuje (hlavně když je nahlas).
Tebe ale trápí hlavně nevyrovnanost basů. Ta je daná stojatým vlněním, se kterým bez výraznějších úprav interiéru nic nenaděláš. Tzn. tvým úkolem je najít takový bod, kde basy znějí přijatelně. Toho docílíš posouváním repro a poslechového místa dopředu a dozadu. I změna o pár cm (10-20) v umístění umí udělat velkou změnu ve zvuku.

Dej si na to všechno hlavně dostatek času. Akustika má na výsledný dojem z muziky zdaleka největší vliv ze všech komponentů.

-- 2. 12. 2014 11:39 --

Jo, a křeslo s taburetem je zatím ten nejmenší problém pro dosažení lepšího zvuku...
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod misakq 2. 12. 2014 12:50

To křeslo "vadí" proto, že stojí mezi reprosoustavou a poslechovým místem (byť jen částečně). Zkus ho uhnout a sám posuď, jak moc "vadí" . Kdo v něm sedí asi si zrovna nechce vychutnávat hudbu, to je jasné :-)
Repro: Focal Electra 926
Zes: BVAudio PA300SSE + P1SE
DAC: Gustard A20H
misakq
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Webste9 2. 12. 2014 13:09

Petulda - ďakujem za rozsiahlu odpoveď a ozrejmenie situácie.
Určite s tým skúsim laborovat a prehadzovat.

Zvuk mám si myslím dobry lebo neviem identifikovať kde su "presne" su
Webste9
Junior

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků