Sloupové repro Dexon Largo 130?

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod martinsmb 6. 12. 2014 02:26

Zdravím,
máte někdo zkušenosti s těmito sloupovými reprobednami?

http://www.dexon.cz/katalog/hifi-domaci-kino/reprosoustavy-sloupove/largo-130-sloupova-hifi-reprosoustava.html

Moc se mi líbí vzhledově a přemýšlím, že bych je pořídil k mému novému receiveru Pioneer VSX-529.
Myslíte, že je to dobrá volba?

Předem velmi děkuji za Vaše rady a názory.
martinsmb
Junior

Odeslat příspěvekod Petulda 6. 12. 2014 11:17

V prvni rade je treba, abys mel predstavu o tom, jaky zvuk hledas, jak budes bedny vyuzivat (pomer hudba/film), jakym zpusobem hudbu poslouchas (soustredeny poslech/podkres).
Rozpocet ti umoznuje sahnout si uz na bedny, ktery lze oznacit za hifi, byt to bude dolni okraj nabidky.
Obecne, nikoliv vsak dogmaticky, v tehle kategorii plati, ze sloupove bedny nabidnou oproti regalovkam o neco vetsi zvuk, mnohdy objemnejsi basy a snazsi umisteni (nepotrebuji stojany). Regalovky nabidnou cistejsi presnejsi zvuk s lepsim podanim stredu, plynulejsi navazani jednotlivych pasem.
A zase obecne, v tehle cene bych na poslech elektronicke hudby, rocku apod. poustene hlavne jako podkres a na filmy preferoval sloupy. Na poslech folku, jazzu, akusticke hudby, klasiky poustene i pro soustredeny poslech bych preferoval regalovky na stojanech.
Zasadni pro regaly i sloupy je jejich umisteni v prostoru. Spravne umi hodne podporit zvuk i horsich beden, spatne umisteni umi zabit zvuk i spickovych beden.

-- 6. 12. 2014 11:11 --

Jinak podíval jsem se na web Dexonu a jsou tam ty samé marketingové lži jako na webech jiných nesolidních výrobců :-(.

U zmíněných Largo 130 se v technických údajích uvádí "frekvenční rozsah 32 – 20 000 Hz", pochopitelně bez uvedení tolerance, což z tohoto údaje dělá nicneříkající bezrozměrné číslo.

Zajímavé je, že na jiném místě tohoto webu, konkrétně v kapitole "9 kroků proti špatnému výběru reprosoustav domácího kina a hifi" se píše, cituji:

"Při listování mnohými časopisy na našem trhu se vždy pobavím. Tu a tam na mně koukají úzké reprosoustavy s reproduktory sotva 3“ a prodejce se pyšní v pohodě tím, že hrají už od 30 Hz.
Myslíte že to je možné? Není. Jak už jsem řekl. Fyzika je jediná. Mimochodem, abyste mohli „hrát“ od 30 Hz, potřebujete min. membránu o nominálním průměru 10“.
"

No a Largo 130 mají basáček 6.5'' hrající od 32Hz :-D? Levá ruka Dexonu evidentně neví, co píše pravá...

Pohled na výrobcem udávanou frekvenční charakteristiku pak prozrazuje, že oněch deklarovaných 32 Hz leží v tolerančním pásmu někde kolem -12 dB. Tedy frekvencí 32 Hz umí vyzářit pouhou 1/16 výkonu, v praxi tedy oproti zbytku spektra neslyšitelně. Reálný nástup, tedy v toleranci -3 dB, leží někde kolem 60-70 Hz, což už odpovídá velikosti a cenovce reprosoustav.
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod martinsmb 6. 12. 2014 14:26

Děkuji za odpověď.
Chtěl bych sloupy, za prvé budu poslouchat spíše taneční hudbu (rnb, hip hop, dnb), pak nějaký ten rock a pak filmy z blue-ray přehrávače, tv a x-box...
Takže žádná klasika, jazz a akustika...
Pokud ty Dexony nejsou tedy až tak super (mně se ale strašně moc líbí designově i parametry), tak co by bylo v této cenové kategorii do cca 12 tis lepší? Stačí mi zatím jen stereo sloupy, zbytek (centrál, sw a zadní repro) můžu pořídit až časem...
Ještě jednou díky. ;)

-- 6. 12. 2014 13:28 --

Jo a hudba vs film bude tak 50/50 a sloupy budou stát vedle televize cca něco málo přes dva metry od sebe...
martinsmb
Junior

Odeslat příspěvekod Vagi 6. 12. 2014 15:00

Sloupy za 12tis, to bych vzal rozhodně bazarové (občas se najdou pěkné kousky)
Koukni třeba tady: http://www.hifionline.cz/hifibazar/reprosoustavy/
Vagi
Junior

Odeslat příspěvekod Petulda 6. 12. 2014 18:37

Pokud ti jde o kvalitní zvuk, pak bych ti stejně jako Vagi doporučil dívat se po bazarech, kde za 10-12 tis. Kč koupíš už docela slušný bedny. U bazarových beden se není třeba ničeho bát, pokud nejsou nějak výrazně staré (desítky let). Na prověření toho, že jsou repro v pořádku stačí klozavý sinus 20 Hz - 20 kHz, který spolehlivě odhalí nectnosti v podobě rezonancí a zkreslení poškozených repro.

Pokud se budeš dívat po nových (nebo i bazarových) bednách, zaměřil bych se spíš na "dospělé" značky typu Focal, Dali, Wharfedale, B&W, Tannoy, KEF, Dynaudio, Monitor Audio...

Konkrétně namátkou Monitor Audio MR4, Yamaha NS-777.

martinsmb píše:Pokud ty Dexony nejsou tedy až tak super (mně se ale strašně moc líbí designově i parametry)

Jenže ty parametry jsou vylhané marketingové kydy, ze kterých výrobce sám sebe usvědčuje na jiné stránce svého webu.
Co je plusem, je vysoká citlivost, tu se svým zesilovačem oceníš.
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Trymore 6. 12. 2014 18:47

Zas by som nespoliehal na reálnosť a význam udávanej citlivosti. Taký Klipsch si tam píše nezmysly a na druhú stranu, rozdiel 2-3 dB je zanedbateľný.
Trymore
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Petulda 6. 12. 2014 19:06

Trymore píše:Zas by som nespoliehal na reálnosť udávanej citlivosti.

Jojo, souhlas.

Trymore píše:rozdiel 2-3 dB je zanedbateľný

Zásadní nesouhlas. Rozdíl 3 dB akustického tlaku znamená dvojnásobek / polovinu výkonu zesilovače! Pro zesilovač, zvlášť nepříliš výkonný, je rozdíl, jestli má repro reálnou (!) citlivost 87 nebo 90 dB.
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Trymore 6. 12. 2014 19:34

Na druhú stranu, rozdiel 3 dB je pre ľudské ucho veľmi malá hodnota.
Trymore
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Petulda 6. 12. 2014 19:38

To právě vůbec není pravda. Vždyť si to můžeš sám zkusit: na svém zesilovači nastav basy a výšky do plusu o 3 dB a pak korekce zapínej/vypínej. Uslyšíš rozhodně něco úplně jiného než "velmi malý rozdíl".
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod martinsmb 6. 12. 2014 20:24

Děkuji Vám za rady.
Mrknul jsem na ten hifi bazar, ale žádné pěkné sloupy kolem 10-12tis. jsem tam nenašel...
Hlavně mám strach koupit bazarovky, jsem v hifi úplný laik a nevyznám se v tom, nerad bych koupil špatně... :(
martinsmb
Junior

Odeslat příspěvekod Petulda 6. 12. 2014 21:11

martinsmb píše:Hlavně mám strach koupit bazarovky, jsem v hifi úplný laik a nevyznám se v tom, nerad bych koupil špatně...

Stejné riziko je pro tebe i u nových repro, ne?
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod martinsmb 6. 12. 2014 21:20

Ne, myslel jsem to tak, že nepoznám, zda ty bazarové repro jsou v pořádku nebo ne. Nevím, jak je otestovat. Toto riziko u nových nebude, resp.ne tak velké plus je tam záruka... Jsem strojař, ne audiofil. O audiu nevím zhola nic, jen to, že mám rád dobrý zvuk... :oops:
martinsmb
Junior

Odeslat příspěvekod Petulda 6. 12. 2014 21:33

martinsmb píše:nepoznám, zda ty bazarové repro jsou v pořádku nebo ne. Nevím, jak je otestovat

Viz výše:
Petulda píše:U bazarových beden se není třeba ničeho bát, pokud nejsou nějak výrazně staré (desítky let). Na prověření toho, že jsou repro v pořádku stačí klouzavý sinus 20 Hz - 20 kHz, který spolehlivě odhalí nectnosti v podobě rezonancí a zkreslení poškozených repro.
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod martinsmb 6. 12. 2014 21:51

Omlouvám se, ale klouzavý sinus 20 Hz - 20 kHz, co to je? Jak říkám, nevím o tom zhola nic, asi jako moje matka o funkci turbodmychadla...
Rezonance bych asi poznal, ale zkreslení?
No, tak to vypadá, že budu muset asi koupit nové, protože koupě bazarovek je pro mne tak trochu sázka do loterie spojená se španělskou vesnicí... :(
martinsmb
Junior

Odeslat příspěvekod Petulda 6. 12. 2014 21:57

Co je klouzavy sinus ti povi google asi tisicem odkazu...
Reprodukovany ton musi byt cisty. Pokud by s repro neco bylo, poznal bys to drncenim, rezonancema apod.
Kdyz si ten ton poslechnes na repro, ktere je v poradku (treba doma), tak pochopis.
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod martinsmb 6. 12. 2014 22:42

Ok, omlouvám se za neznalost, zkusím si to najít...
martinsmb
Junior

Odeslat příspěvekod HONZIK63 7. 12. 2014 10:02

HONZIK63
Junior

Odeslat příspěvekod Petulda 7. 12. 2014 10:09

Není třeba se omlouvat, já bych si zase třeba neuměl v motoru vyměnit to turbo...;-).

Bazar je skvělá alternativa, jak se za 1/2, 1/3, 1/4 ceny dostat k bednám (potažmo zvuku), na které člověk nedosáhne, pokud by kupoval nové. Pokud tě ale myšlenka na bazarový nákup budí ze spaní :-), kašli na to a kup nové.

Namátkou pár bazarových tipů:
http://www.hifionline.cz/hifibazar/prod ... s3-tresen/
http://elektro.bazos.cz/inzerat/4171531 ... ustavy.php
http://elektro.bazos.cz/inzerat/4199553 ... ighend.php
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod martinsmb 7. 12. 2014 14:42

Asi bych to ještě měl trochu upřesnit... ;)
Vzhledem k velmi omezenému prostoru (a malému bytu) bych asi nejspíš potřeboval repro dát vedle televize a zády dost blízko ke zdi.
Tzn, že všechny ty repro s vyústěním bassreflexu vzadu by nešly použít. Potřebuji tedy nejspíš nějaké s předním. A taky takové, co alespoň trochu vypadají... Ty Heco se mi líbí, stejně jako ty repro od pana Bílého (ty mi doporučoval i kolega v kanceláři), ale obojí má výdech vzadu...
No, asi to nebude úplně jednoduché něco vybrat... :oops:
Děkuji Vám, stále uvítám Vaše rady a doporučení.
martinsmb
Junior

Odeslat příspěvekod JohnyBuchar 7. 12. 2014 18:24

Zadní bassreflex jde ucpat či částečně zatlumit (= můžeš laborovat s výsledným zvukem). Měl jsem sloupové bedny 25cm od zdi a nešlo o žádný průšvih. Naopak problémy jsem zaznamenal u beden s předním bassreflexem při náročných basových pasážích byly nizké tóny máznuté a nepomohla ani jiná poslechová místnost (vypozorováno na několika bednách s 3 různými zesilovači) čili bych to nebral jako nějaký absolutní výrok co se týče bassreflexu, samotné umístění do rohu či akustika místnosti ti udělá větší neplechu než konstrukční provedení beden. Další věc je zesilovač, testoval jsem kolegovi NAD 306 s nominálním výkonem 50W/8ohm na mých bednách s doporučeným výkonem 100-120W/4ohm a výsledek byl ten, že basy zněly otřesně dunivě a nepřesně jako by ozvučnice byla z nějakého papundeklu, přitom středy a výšky hrály obdobně libivě jako na mém zesilovači, čili bych nepodceňoval ani výkon zesilovače. Tímto říkám, že celá problematika je bohužel daleko komplexnější a neškodilo by hodit nákres tvé místnosti a popis ´zabydlení´.
"Vyčištěné uši jsou nejlevnější upgrade poslechového řetězce"
STEREO: SMSL, Yaqin, Aurum Cantus,REL SLUCHÁTKA: Little Dot, Shure
JohnyBuchar
Pokročilý

Odeslat příspěvekod martinsmb 8. 12. 2014 01:03

Tak jsem našel jedny, které se designem vyrovnají (pro mne) těm Dexonům. A parametrově jsou asi jinde, se zvukem to bude asi také jiná liga...
Jen ta cenovka je jednou taková :(
Jsou to CANTON Ergo 670 DC: http://www.electroland.eu/cs/sloupove/2016-canton-ergo-670-dc.html

Jinak receiver mám tento: http://www.alza.cz/pioneer-vsx-529-cerny-zdarma-blu-ray-prehravac-pioneer-bdp-170-cerny-d2170384.htm

A obývák je 4x5 metrů, rohová sedačka v jednom rohu, komoda v druhém, jedna regálová skříň ve třetím rohu a pc stůl s židlí ve čtvrtém, konferenční stolek a to je vše...
martinsmb
Junior

Odeslat příspěvekod JohnyBuchar 8. 12. 2014 01:22

Takové bedny by zasloužily už lepší zesilovač, tvé AVR je úplný low-end. Měl jsem možnost slyšet přímo stejný typ, který vlastníš a k němu připojené starší 3-pásmové regálovky od Technicse(BX-3 či nějak podobně:)) a když jsme pak prohodili Pionnera za mojí stereo Yamahu AX-570, tak 20cm basáky regálovek začaly konečně hrát a kamarád mi jí pak nechtěl pomalu vrátit, když slyšel ten rozdíl :D. S Pioneerem to nehrálo špatně, ale chyběla větší dynamika, která se projevovala především na basech. Proto bych nešponoval rozpočet takovýma Cantonama, které budou neadekvátně kvalitnější k tvému AVR a raději se zkusil poptat například na hifionline.cz a domluvit následný poslech (často doporučované Dynavoice v této cenové hladině). Případně vyber studio blíž k tvému bydlišti, ale ta cesta i čas za to bude jistě stát, zvláště pokud jsi na úplném začátku s hifi.

PS: máš v obýváku plovoučku, parkety nebo je aspoň nějaký koberec?
JohnyBuchar
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ThalesX 8. 12. 2014 03:35

Zrovna ty 2,5pásma od Aleše B. jsme si byli se dvěma známými minulý týden poslechnout. Highend to není, ale za ty prachy to vůbec nehraje špatně a co se týče kvality provedení těžko budete v téhle cenovce shánět konkurenci. To co se v obdobných cenových relacích prodává jsou většinou jen jakési makety beden, tohle už jsou opravdické bedny.

Tyto bedny jsou dělané aby nestály přímo u zdi. Pokud se dají přímo ke zdi není problém bassreflex ucpat - bez toho by to udělalo bouli na basech. Dle mého názoru tedy zadání vyhoví.

Co se týče Dexonů - tyhle konkrétní jsem neslyšel, ale slyšel jsem několik jejich starších výrobků takže mám tucha jak asi vypadá jejich produkce a nedá se říci že by mě zrovna oslovily.

------------------------------

Petulda píše:Na prověření toho, že jsou repro v pořádku stačí klouzavý sinus 20 Hz - 20 kHz, který spolehlivě odhalí nectnosti v podobě rezonancí a zkreslení poškozených repro.

Kluci na ten sinus si dejte bacha. Je třeba si uvědomit zásadní věc a tou je že výškáče a basáky (případně i střeďáky) mají dramaticky rozdílnou zatížitelnost! Zatím co pro běžný 6,5" nebo 8" basák není problém aby unesl po nějakou časově omezenou dobu třeba i 25W sinus a trvale snese klidně 10-15W (to je překvápko co? - stovky wattů se nekonají, jen ve velmi krátkých špičkách) tak výškáče ať už se na nich píše cokoliv mají trvalou sinusovou zatížitelnost běžně tak 1-2W dle typu (ty s ferofluidem a větší velikosti kaloty mají o něco vyšší) a krátkodobá sinusová zatížitelnost není o mnoho větší jelikož ta cívka má dosti malou tepelnou kapacitu. Počítá se s jiným charakterem zatížení.
Co to znamená - když nastavíte hlasitost tak aby to na basech chrálo nahlas a přeladíte na výšky aniž byste snížili hlasitost může se snadno stát že se ty výškáče připečou nebo to úplně vzdají pokud je necháte chvíli pískat. Pokud nastavíte hlasitost na bezpečnou může se vám na zesilovači bez fyziologické regulace hlasitosti stát že se zejména na okrajích pásma člověk dostane do nelineární oblasti vnímání lidského ucha a skončí to konstatováním že to nějak nehraje.
Neznamená to že by tento test neměl absolutně žádnou výpovědní hodnotu, jen že je třeba ho provozovat s určitým citem a nepřikládat mu větší hodnotu než má, tj. že reproduktory reprodukují, stěrače stírají ale jestli to dělají jak mají to už je zase jiná písnička.
ThalesX
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod martinsmb 8. 12. 2014 10:25

Hm, tak to jste mne trochu zmátli... :(
Myslel jsem, že to AVR není úplný low-end a že kvalitní repro bude zárukou dobrého zvuku. Někdo psal, že dobré repro je základ a dokáže povýšit zvuk i průměrného receiveru a teď tu zase čtu opak, že nemá cenu kupovat lepší repro k obyčejnému receiveru. Tak teď nevím :( Teď mi z toho vychází, že jsem si koupil něco, co není nic moc a je vlastně jedno, co k tomu připojím. Jinak v obýváku mám na podlaze PVC...
martinsmb
Junior

Odeslat příspěvekod Denkez 8. 12. 2014 11:12

martinsmb: Nesmíš slepě věřit tomu, co se píše v internetových diskusích. Tvůj AVR sice patří skutečně mezi ty základní, to ale neznamená, že by nemělo smysl hledat pro něj jiné bedny, než jen ty nejlevnější. Skutečně ti zvuk v mnohem větší míře ovlivní reprobedna, jak zesilovač, ale není problém k AVR připojit bedny o 2 až 3 násobku jeho ceny.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod ThalesX 8. 12. 2014 16:43

Zcela výjimečně musím s Denkezem souhlasit. Po připojení lepších beden k horšímu receiveru skutečně dojde k celkovému zlepšení. Plný potenciál beden sice zůstane nevyužit, ale to neznamená to že to nemá smysl. Jednoznačně má.
ThalesX
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Petulda 8. 12. 2014 16:51

ThalesX:
Díky za důležitý doplnění ohledně toho klouzavýho sinusu. Některý tyhle signály prezentovaný na různých testovacích CD mají z těch důvodů, které popisuješ, sníženou úroveň na výškách o 20 dB.
A pochopitelně, že "propísknutí" beden by mělo být jen doplňkové otestování a že primárním je poslech na dobře známé hudbě, která obsahuje basové, středové i výškové pasáže.

Denkez:
I já tentokrát rád souhlasím s tím, cos napsal. Je to tak ;-).
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod JohnyBuchar 8. 12. 2014 18:17

Já už je docela dost nahlas nechal proklouznout sinusem a naprosto v pohodě :-D. Ohledně toho AVR mi přišlo zbytečné vyhazovat peníze za takové bedny, pokud neplánuje v budoucnu upgrade, pak bude jejich potenciál nevyužit vzhledem k jejich ceně. Další věc je poměrně nízká citlivost 87.5 dB. Ty DIY 2,5 pásma jsou mi daleko více sympatické jak cenou tak tím, že jde o poctivé zpracování (a dobře odladěné??),i když extra citlivostí také neoplývají. Jak to hraje se dozvíš až spárováním se svým AVR. Určitě si uděláš obrázek po poslechu, od stolu přes PC toho moc nevyřešíš. Vůbec bych se nebál, že nebudeš spokojený s nákupem, jen se nesmíš "nakazit" stereo poslechem, pak by vše nabralo jiný směr 8-P.
JohnyBuchar
Pokročilý

Odeslat příspěvekod martinsmb 8. 12. 2014 20:39

Ok, děkuji za rady. Je to moje první hifi, vůbec nic o tom nevím, jen jsem si chtěl konečně téměř ve čtyřiceti udělat radost a pořídit si něco jiného, než nějakou mini/midi věž nebo domácí kino od Samsungu. Nevím nic o receiverech, o impedanci, citlivosti atd. Vzal jsem tento set AVR receiveru a blue-ray přehrávače na doporučení, že to není špatná koupě za ty peníze.
Co je tedy na tom AVR špatného, nebo co se dalo koupit lépe? Strop jsem měl patnáct tisíc. Teoreticky by to šlo ještě asi vyměnit, jen jsem to vybalil...
Nevím, třeba to pro mé potřeby poslechu hudby a filmů bude stačit, neměl jsem nikdy možnost slyšet žádnou dobrou a sladěnou hifi sestavu. A možná, že klidně můžu vzít ten Dexon a bude to pro mne OK. Ale abych pak neslyšel někde něco jiného a nebyl, však víte... :)
Ještě jednou děkuji za rady ;)

-- 8. 12. 2014 19:46 --

Myslíte, že by se dala v ceně do patnácti tisíc sestavit jiná/lepší sestava receiveru a blue-ray přehrávače pro domácí poslech hudby, sledování filmů, občasný X-box mého syna a tak?
Chtěl jsem prostě něco, co bude mít za tyto peníze nejen pěkný vzhled, ale i dobrý zvuk a nějakých pár let to bude sloužit.
Ještě doplním, že kromě již zmíněného X-boxu a blue-ray přehrávače bude k receiveru připojena full hd plazma od Panasoniku...
Ještě jsem měl ve výběru receiver Yamaha RX-V775, ale nakonec jsem se rozhodl pro ten set od Pioneer.
Tak snad to nebyla chyba.
Děkuji za vaše rady.
martinsmb
Junior

Odeslat příspěvekod JohnyBuchar 8. 12. 2014 22:45

Podle toho co píšeš jsi vzal AVR buďto z důvodu akční ceny nebo jsi hledla dobrou konektivitu (HDMI,LAN,atd). Hodně lidí ti řekne, že v téhle cenovce ti AVR zahraje jako stereo, jiní zase, že je to naopak. Já bych na tvém místě zůstal u toho co máš a pořídil si sloupy a časem zbytek pro 5.1 zvuk, pokud hodláš v dostatečné míře využívat filmy/xbox/satelit a nevím co ještě. Ono jde o to, když půjdeš do čistého sterea, na jakou se dostaneš cenu, protože nový slušně vybavený zesík s konektivitou bude zas min. kolem 10 000Kč a budeš bez přehrávače. Proto bych se v tom moc nemotal a už vůbec si nekazil radost z nově nabyté elektroniky. Určitě si něco poslechni v nějakém studiu a tam už tě navedou. Odkud jsi pokud to není tajné?
JohnyBuchar
Pokročilý

Odeslat příspěvekod martinsmb 8. 12. 2014 23:03

Vzal jsem to, protože jsem chtěl doma konečně poslouchat kvalitněji hudbu a filmy. Bylo mi to doporučeno jako dobrý tip za dobrou cenu. Jak říkám, vůbec se v tom nevyznám, je to pro mne trochu španělská vesnice... Jsem z Mladé Boleslavi a pokud vím, žádné studio tu není :(
martinsmb
Junior

Odeslat příspěvekod sands1 8. 12. 2014 23:58

JohnyBuchar píše:Další věc je poměrně nízká citlivost 87.5 dB.

Citlivost 87.5 dB by som nenazval nizkou, je to uplne priemerna citlivost.
sands1
Poslední varování

Odeslat příspěvekod JohnyBuchar 9. 12. 2014 00:19

Ty V4ky si lidé celkem chválí, faktem je že mají docela malé reproduktory, čili je otázka jak budou reprodukovat spodní pásmo. Třeba se ti ozvu některý z majitelů, ale asi jich tu bude max na prstech jedné ruky. Recenze je například zde http://technet.idnes.cz/test-reprosoust ... _audio_nyv, ale opět a stále dokola, poslech na vlastní uši je víc než milión přechválených (čti dobře prodejných) recenzí.

To Sands: OK oprava průměrná citlivost místo POMĚRNĚ nízká :nenapadne .
JohnyBuchar
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ThalesX 9. 12. 2014 08:12

Docela mě pobavilo kladné hodnocené dvoupásmových beden tohoto typu. Když to řeknu hodně zjednodušeně tak v uspořádání dApollito se dvěma 6,5" basáky s dělící frekvencí 2,6KHz to musí mít vertikálně velmi úzký vyzařovací úhel a mimo něj se budou dít věci (tipuju že na to aby byla změna zaznamenatelná bude stačit méně než 15°od osy, možná i 10°). V reálu to pak znamená že v křesle nebo na gauči člověk slyší něco jiného než když si lehne do jiné výšky třeba na postel. Nebo když se člověk ohne ke stolku pro chipsy :)
Obávám se že tudy cesta ke kvalitnímu zvuku nevede - alespoň pro mě ne. Přitom tu máte za méně peněz ty bedny od Aleše B. které tímto neduhem netrpí a celkově se jedná o jiný kvalitativní level. Ale dobře vám tak plantážníci, alespoň zbyde na někoho kdo ví že chce něco lepšího než hromadu písmenek v nablblém pochvalném článku na nic :)
ThalesX
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod martinsmb 9. 12. 2014 08:17

Kolega už mi slíbil, že se zkusí zeptat Aleše Bílého na variantu reproduktorů s předním bassreflexem... ;)
martinsmb
Junior

Odeslat příspěvekod ThalesX 9. 12. 2014 08:29

Jo, ale počítej s tím že když je dáš ke zdi tak dojde k degradaci jejich projevu.
ThalesX
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod martinsmb 9. 12. 2014 10:57

I s předním bassreflexem? Více jak 10-15cm od zdi je dát nemůžu... :(
martinsmb
Junior

Odeslat příspěvekod Denkez 9. 12. 2014 12:07

Bedny mají rády odstup od stěny, když je ale umístíš, jak píšeš, nebude to zas takový průšvih, jak se z komentáře Thalese zdá.
Pravděpodobně ti ubude trochu basů a zúží se prostor, není to ale nic, z čeho by sis měl dělat velké starosti.
Ne každý si může podřídit zařízení obýváku požadavkům dobrého poslechového prostoru.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod ThalesX 9. 12. 2014 17:12

Právě že když se dají bedny ke zdi způsobí to hrb protože všechna energie která se vyzářila všesměrově (dejme tomu basy pod cca 300Hz) a tím pádem i dozadu se nyní vyzáří dopředu jelikož dozadu nemůže. Klidně to udělá +3dB bouli. Minimálně v místě vyzařování - to je fyzika. To jak s tím dále zacvičí místnost je zase jiná věc takže tam se to pak takřka nepředvídatelně (bez propočtu) může rozhodit ještě více. Existují i bedny které s tím počítají a jsou přímo dělané ke zdi. Také se to dá dohnat dostatečně jemným (rozuměj mnohopásmovým) grafickým ekvalizérem nebo pohodlněji parametrickým ekvalizérem, třeba i ve spojitosti s ucpáním bassreflexu aniž by to mělo negativní vliv na zvuk (když nebereme v potaz vlastní použití ekvalizéru, ale ten se projevuje jinak).

Ano zhorší se mimo jiné i prostorový efekt (byl-li v kvalitní nahrávce obsažen) a to tak že nemálo. Důvodem je že ucho a mozek vnímá prostor na základě přesné fázové informace která k němu z vnějšku přichází (např. pomocí sterea). Pokud tuto fázovou informaci degradujeme pomocí brzkých odrazů (které vznikají mimo jiné právě od stěn), které se následně fázově posunuté a zkreslené přimíchají do původního signálu příliš brzy (odrazy v delším časovém okně jsou pak již vnímány jako dozvuk který vadí o něco méně) tak mozek nedokáže tuto informaci přesně vyhodnotit. Prostě je v tom signálu pak přimícháno něco, co tam původně nebylo a celkově to signál kazí.
Netvrdím že bedny ke stěně dát nejde, jen říkám že je to něco za něco a jaké to má následky pokud se neprovedou patřičná akustická opatření. Toto však již nelze tak jednoduše a beznákladově jako s těmi basy.

A nebo se na to jde podle našeho místního odborníka vykašlat s tím že je to všechno jedno. Kam se umístí bedny je jedno, kolik mají bedny ohmů je jedno - všééééchno je to jedno. Však babi také poslouchala jen obyčejné rádio a úplně jí to stačilo ke štěstí, nepotřebovala žádné moderní poznatky o akustice aby jí to udělalo radost :)
ThalesX
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Denkez 9. 12. 2014 19:44

Thalesi, zdá se, že máš problémy s porozuměním psaného textu.
Já jsem nepsal, že je jedno, kam martinsmb bedny umístí. Jen jsem se se mu snažil přiblížit míru tvé "degradace projevu", když už nemůže bedny jinak umístit, a pod kterou si neznalý problematiky může představit cokoliv.
Záleží na konkrétním uspořádání poslechového prostoru (ve hře je víc proměnných), zda dojde k "hrbu", jak popisuješ, nebo naopak k mírnému poklesu basů, jak tomu bylo v mém případě. A nebylo to nic, co by se nedalo akceptovat.
Dál jsem psal o zúžení prostoru, tys tuto míru charakterizoval jako "nemalou". Nemalé, to je vlastně totéž, co nevelké? Ale to se vlastně shodujeme.
A co se týče impedančního (ne)přizpůsobení, tak tady máme nejspíš nového přeborníka: viewtopic.php?f=1711&t=1225057
Denkez
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod JohnyBuchar 9. 12. 2014 23:54

Shodou okolností zrovna řeším umístění dalších beden v mé "poslechovce" a překvapilo mě, že když je natočím mimo osu posluchače tzn, poruším rovnostranný trojúhelník, zmizí divně ostré výšky u mých Quadralů. Celkově se potýkám s jakýmsi neklidem při poslechu a analyzováním, který u předešlých beden nebyl. Podle mě hodně dělá mozek, protože v nahrávkách "slyším" pasáže, které mi vyčnívají a jistě jsem je přeci s předchozím repro neslyšel a po přepojení zpět právě na původní bedny to tam slyším TAKÉ (???). Proto si říkám, že mozek je pěkná hračička a spojuje si nejen vjem sluchový ale i zrakový (nová bedna = slyším jiné podání známé nahrávky). A to se bavím o reprosoustavách, které mají velký podíl na podání zvuku a zjištuji, že mě mozek klame. Co teprve duchařina jménem kabely ad. srovnávačky. Má někdo podobné zkušenosti? Omlouvám se za OT, ale začlo se to zde řešit.
JohnyBuchar
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Trymore 10. 12. 2014 08:21

Ja ti poviem len tolko, ze cim viac nieco menis, laborujes s umiestnenim atd, tym viac sa s tebou tvoj mozog hra az budes viac a viac nespokojny. Kup si nejake pekne lacne bedne ako ja. Budu sa ti pacit a kedze si za ne nevyhodil majland, odpustis im rozne nedostatky.
Trymore
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod dkdkdk 10. 12. 2014 22:13

Tak proč tu potom odrazujete lidi od soundbarů, levných beden, AVR, 128kových MP3... vždyť ono to přeci bude vždycky nějak hrát a mozek se zvuku přispůsobí :oboze

JohnyBuchar píše:Celkově se potýkám s jakýmsi neklidem při poslechu a analyzováním, který u předešlých beden nebyl.

Tohle nechápu. Ty jsi ty nové neporovnával vůči starým? Vždyť bys přece při přepínání okamžitě zaregistroval, který zvuk ti vyhovuje. Měl jsem za to, že se mění bedny a celý equipment proto, aby si člověk zvedl nějaký referenční bod kvality poslechu hudby o stupínek výš a ne aby to měnil proto, že zrovna má finance navíc, vybavení používá už rok, jeho oblíbená značka vydala novinku atd.
dkdkdk
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod JohnyBuchar 10. 12. 2014 23:15

Nemám okamžité přepínání, protože mám koncový zesík. Bedny od Quadralu jsem si vzal čistě, že mi byly sympatické ať jde o robustní konstrukci, tak dobrá zkušenost s jejich regálovkami, navíc nejde o nové kousky, ale starší. Řeším jen to, že mi hrají lépe natočené mimo osu posluchače a že chtějí asi víc času naposlouchat. Jen se pro zajímavost ptám, jestli nemá někdo podobnout zkušenost. Ohledně Trymora, když je spokojenej, tak se nedá nic jiné než popřát hodně hodin super poslechu. To jak obrátil o 180 stupňů co se kvality týče beru jako dočasný "wow" efekt, nic proti Trymore ;).
JohnyBuchar
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ThalesX 11. 12. 2014 16:05

Je to docela dobře možné že je třeba ten trojúhelník porušit. Některé bedny jsou přímo koncipovány tak aby zvuk šel ne přímo na uši, ale spíše kolem uší. Možná jsou to i tyto.

Ano - mozek je velmi přizpůspbivý. Po čase si umí zvyknout na některé neduhy reprodukčního řetězce a některé věci pak tolik nevadí. Při změně mu pak chvíli trvá než se přeorientuje. Děje se to i u lidí se zkušenostmi a cvičeným sluchem, ale i když i ti na vyhodnocení potřebují určitý čas tak už zpočátku umí některé věci vyhodnotit. Nejhorší je to u lidí bez poslechových zkušeností kteří jsou zvyklí poslouchat na nějakém uřvaném nebo bum-cink křápu. Když jim pak člověk pustí něco normálního tak se jim téměř vždy zpočátku zdá že to buď nebasuje, nevýškuje nebo to prostě něco nedělá a hodnocení je negativní. Teprve po nějakém čase návyku a při následném přímém porovnání se chytnou, jenže na to často nebývá čas. Ještě že nejsem prodejce HiFi techniky.

Já bych toho Trymora nechal, on si to časem přebere. Ty Teufely sice nejsou asi žádný zázrak, ale už od pohledu můžou rozumně fungovat, což se o mnoha jiných jakože značkových (nebo spíše provařených) bednách povědět nedá. A tím nemyslím estetické hledisko. Výhybka v tom také jakási je byť je na ní znát že se šetřilo, ale mnohdy jsou k vidění horší věci a to i ve vyšší cenovce. Takže proč ne? Jasně že malý svižný střeďák a páskový výškáč v těch AC bednách to nenahradí (zvláště při malých hlasitostech), ale to je normální že je něco za něco. Lze mít pochopitelně výhody obého, ale za "trochu" jiné peníze. Nebo za stejné a v lepší kvalitě, ale DIY ;-)
ThalesX
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Denis30 8. 7. 2019 22:09

Zdravím Vás
Netušíte, jaké měniče jsou použity u sloupů DEXON Largo 130? Myslel jsem, že je použito něco z jejich nabídky, ale nic takového jsem alespoň dle foto v jejich eshopu nenašel.

Dokázali by jste někdo srovnat tyto výše uvedené sloupy se sloupy VMA II S ? Zvažoval jsem jejich stavebnici, ale kladu si otázku, zda odpovídá více než dvojnásobný nárust ceny i odpovídajícímu posunu v kvalitě mezi těmiti reprosoustavami?

Děkuji Vám
Denis30
Junior

Odeslat příspěvekod tombas 8. 7. 2019 22:21

Podle dostupných informací jsou všechny měniče v Largo vlastní konstrukce Dexon, vyráběny na Tchaj-wanu. Alespoň tomu tak před pár lety bylo, ale myslím si, že na konstrukci nic neměnili.
Pokud jde o srovnání s VMA II S, tak podle mého názoru jsou VMA ve všech ohledech hodnotnější než Largo, jak zvukově, tak provedením.
tombas
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Bubak_Praha 9. 7. 2019 05:56

U VMA pozor na alarmujici nespolehlivost Martina Vitvara a dodaci lhuty v radu mnoha mesicu.
Bubak_Praha
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod tombas 9. 7. 2019 08:26

No jo, to by mohl být problém, ale možná by tě, jako zájemce o domácí produkci, mohly zaujmout tyhle sloupy z dílny AQ
http://www.aq.cz/obchod/aq-wega-line-21 ... a-73-2526/
není to ale stavebnice.
tombas
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Denis30 9. 7. 2019 10:02

To vypadá hodně zajímavě. Děkuju moc za tip. Pokud víte o více takovýc, budu moc rád.
Denis30
Junior

Odeslat příspěvekod Denis30 9. 7. 2019 18:33

Hodně mě zaujaly AQ Wega 55 MKIII, AQ Wega 73 a popř. ještě Xavian Deliziosa.
Dokázali by jste mi poradit, které z nich nejlépe vybrat pro ONKYO TX-8270?
Denis30
Junior

Odeslat příspěvekod tombas 9. 7. 2019 18:53

Xaviany si musíš poslechnout, ty mají svůj specifický zvuk a ne každému sednou. Podle firemních informací je nejlepší je párovat s Yamahou.
U AQ je to zase naopak a každý model hraje s vlastním charakterem. Nějakou dlouhodobou zvukovou identitu tady nehledej.
Dobře hodnocený model je ještě Labrador, ale myslím, že už je dražší.

Budeš muset vyrazit na poslech, od stolu to nerozhodneš, nebo rozhodneš, ale tzv. naslepo (nahlucho).
tombas
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Denis30 10. 7. 2019 09:04

A kdybychom měli zůstat jen u AQ Wega 55 MKIII a AQ Wega 73, na které by padlo vítězství?
Rozumím, že Wega 73 jsou designem dál, ale pokud bychom zůstali jen u zvuku.
Denis30
Junior

Odeslat příspěvekod tombas 10. 7. 2019 09:56

:hm
záleží na tvých preferencích, ne na mých a taky záleží, jakou hudbu preferuješ. 55 MKIII jsou plnotučné třípásma s objemnějším basovým základem, nezaleknou se ani tvrdší muziky, ale nečekej analytickou přesnost nebo nejjemnější detail. Citlivost je dobrá, ale výkonný zesilovač pro lepší kontrolu basů určitě bude žádoucí.

Wega 73 mají raději akustickou, jazzovou a rockovou hudbu, kde vyniknou jednotlivé nástroje. Jejich trochu měkčí podání je dobré pro relaxační poslech i na dlouhé hodiny. Opět to nejsou žádní analytičtí rekordmani pro hnidopichy, za tu cenu to prostě ani nejde.

Jako univerzálnější a všestranně použitelné bedny bych zvolil WEGA 55 MKIII, ale jako milovník jazzu, rockových balad a akustické hudby všeho druhu bych šáhl po Wega 73 s tím, že bych k nim vybíral trochu ostřejší a analytičtější zesilovač.
tombas
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Denis30 10. 7. 2019 10:23

Moc děkuji za názor. Akorát moc nerozumím tomu, co je to ostřejší a analytičtější zesilovač. Tam asi mé Onkyo TX-8270 nepatří, že? Zesilovač mám nový a měnit ho nechci,takže asi k němu lépe padnou Wega 55?
Denis30
Junior

Odeslat příspěvekod tombas 10. 7. 2019 10:36

Onkyo TX-8270 je OK, váhal bych třeba u Denonu.

-- 10. 7. 2019 10:43 --

Do jak velké místnosti to pořizuješ? Pokud máš menší prostory do 20 m2, budou vhodnější Wega 73, do velkých pak spíše 55 MKIII. Taky pozor na akustiku.
tombas
Pokročilý