Sloupové repro Dexon Largo 130?

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod martinsmb 6. 12. 2014 01:26

Zdravím,
máte někdo zkušenosti s těmito sloupovými reprobednami?

http://www.dexon.cz/katalog/hifi-domaci-kino/reprosoustavy-sloupove/largo-130-sloupova-hifi-reprosoustava.html

Moc se mi líbí vzhledově a přemýšlím, že bych je pořídil k mému novému receiveru Pioneer VSX-529.
Myslíte, že je to dobrá volba?

Předem velmi děkuji za Vaše rady a názory.
martinsmb
Junior

Odeslat příspěvekod Petulda 6. 12. 2014 10:17

V prvni rade je treba, abys mel predstavu o tom, jaky zvuk hledas, jak budes bedny vyuzivat (pomer hudba/film), jakym zpusobem hudbu poslouchas (soustredeny poslech/podkres).
Rozpocet ti umoznuje sahnout si uz na bedny, ktery lze oznacit za hifi, byt to bude dolni okraj nabidky.
Obecne, nikoliv vsak dogmaticky, v tehle kategorii plati, ze sloupove bedny nabidnou oproti regalovkam o neco vetsi zvuk, mnohdy objemnejsi basy a snazsi umisteni (nepotrebuji stojany). Regalovky nabidnou cistejsi presnejsi zvuk s lepsim podanim stredu, plynulejsi navazani jednotlivych pasem.
A zase obecne, v tehle cene bych na poslech elektronicke hudby, rocku apod. poustene hlavne jako podkres a na filmy preferoval sloupy. Na poslech folku, jazzu, akusticke hudby, klasiky poustene i pro soustredeny poslech bych preferoval regalovky na stojanech.
Zasadni pro regaly i sloupy je jejich umisteni v prostoru. Spravne umi hodne podporit zvuk i horsich beden, spatne umisteni umi zabit zvuk i spickovych beden.

-- 6. 12. 2014 11:11 --

Jinak podíval jsem se na web Dexonu a jsou tam ty samé marketingové lži jako na webech jiných nesolidních výrobců :-(.

U zmíněných Largo 130 se v technických údajích uvádí "frekvenční rozsah 32 – 20 000 Hz", pochopitelně bez uvedení tolerance, což z tohoto údaje dělá nicneříkající bezrozměrné číslo.

Zajímavé je, že na jiném místě tohoto webu, konkrétně v kapitole "9 kroků proti špatnému výběru reprosoustav domácího kina a hifi" se píše, cituji:

"Při listování mnohými časopisy na našem trhu se vždy pobavím. Tu a tam na mně koukají úzké reprosoustavy s reproduktory sotva 3“ a prodejce se pyšní v pohodě tím, že hrají už od 30 Hz.
Myslíte že to je možné? Není. Jak už jsem řekl. Fyzika je jediná. Mimochodem, abyste mohli „hrát“ od 30 Hz, potřebujete min. membránu o nominálním průměru 10“.
"

No a Largo 130 mají basáček 6.5'' hrající od 32Hz :-D? Levá ruka Dexonu evidentně neví, co píše pravá...


Pohled na výrobcem udávanou frekvenční charakteristiku pak prozrazuje, že oněch deklarovaných 32 Hz leží v tolerančním pásmu někde kolem -12 dB. Tedy frekvencí 32 Hz umí vyzářit pouhou 1/16 výkonu, v praxi tedy oproti zbytku spektra neslyšitelně. Reálný nástup, tedy v toleranci -3 dB, leží někde kolem 60-70 Hz, což už odpovídá velikosti a cenovce reprosoustav.
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod martinsmb 6. 12. 2014 13:26

Děkuji za odpověď.
Chtěl bych sloupy, za prvé budu poslouchat spíše taneční hudbu (rnb, hip hop, dnb), pak nějaký ten rock a pak filmy z blue-ray přehrávače, tv a x-box...
Takže žádná klasika, jazz a akustika...
Pokud ty Dexony nejsou tedy až tak super (mně se ale strašně moc líbí designově i parametry), tak co by bylo v této cenové kategorii do cca 12 tis lepší? Stačí mi zatím jen stereo sloupy, zbytek (centrál, sw a zadní repro) můžu pořídit až časem...
Ještě jednou díky. ;)

-- 6. 12. 2014 13:28 --

Jo a hudba vs film bude tak 50/50 a sloupy budou stát vedle televize cca něco málo přes dva metry od sebe...
martinsmb
Junior

Odeslat příspěvekod Vagi 6. 12. 2014 14:00

Sloupy za 12tis, to bych vzal rozhodně bazarové (občas se najdou pěkné kousky)
Koukni třeba tady: http://www.hifionline.cz/hifibazar/reprosoustavy/
3.0 V6
Vagi
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Petulda 6. 12. 2014 17:37

Pokud ti jde o kvalitní zvuk, pak bych ti stejně jako Vagi doporučil dívat se po bazarech, kde za 10-12 tis. Kč koupíš už docela slušný bedny. U bazarových beden se není třeba ničeho bát, pokud nejsou nějak výrazně staré (desítky let). Na prověření toho, že jsou repro v pořádku stačí klozavý sinus 20 Hz - 20 kHz, který spolehlivě odhalí nectnosti v podobě rezonancí a zkreslení poškozených repro.

Pokud se budeš dívat po nových (nebo i bazarových) bednách, zaměřil bych se spíš na "dospělé" značky typu Focal, Dali, Wharfedale, B&W, Tannoy, KEF, Dynaudio, Monitor Audio...

Konkrétně namátkou Monitor Audio MR4, Yamaha NS-777.

martinsmb píše:Pokud ty Dexony nejsou tedy až tak super (mně se ale strašně moc líbí designově i parametry)

Jenže ty parametry jsou vylhané marketingové kydy, ze kterých výrobce sám sebe usvědčuje na jiné stránce svého webu.
Co je plusem, je vysoká citlivost, tu se svým zesilovačem oceníš.
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Trymore 6. 12. 2014 17:47

Zas by som nespoliehal na reálnosť a význam udávanej citlivosti. Taký Klipsch si tam píše nezmysly a na druhú stranu, rozdiel 2-3 dB je zanedbateľný.
Trymore
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Petulda 6. 12. 2014 18:06

Trymore píše:Zas by som nespoliehal na reálnosť udávanej citlivosti.

Jojo, souhlas.

Trymore píše:rozdiel 2-3 dB je zanedbateľný

Zásadní nesouhlas. Rozdíl 3 dB akustického tlaku znamená dvojnásobek / polovinu výkonu zesilovače! Pro zesilovač, zvlášť nepříliš výkonný, je rozdíl, jestli má repro reálnou (!) citlivost 87 nebo 90 dB.
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Trymore 6. 12. 2014 18:34

Na druhú stranu, rozdiel 3 dB je pre ľudské ucho veľmi malá hodnota.
Trymore
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Petulda 6. 12. 2014 18:38

To právě vůbec není pravda. Vždyť si to můžeš sám zkusit: na svém zesilovači nastav basy a výšky do plusu o 3 dB a pak korekce zapínej/vypínej. Uslyšíš rozhodně něco úplně jiného než "velmi malý rozdíl".
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod martinsmb 6. 12. 2014 19:24

Děkuji Vám za rady.
Mrknul jsem na ten hifi bazar, ale žádné pěkné sloupy kolem 10-12tis. jsem tam nenašel...
Hlavně mám strach koupit bazarovky, jsem v hifi úplný laik a nevyznám se v tom, nerad bych koupil špatně... :(
martinsmb
Junior

Odeslat příspěvekod Petulda 6. 12. 2014 20:11

martinsmb píše:Hlavně mám strach koupit bazarovky, jsem v hifi úplný laik a nevyznám se v tom, nerad bych koupil špatně...


Stejné riziko je pro tebe i u nových repro, ne?
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod martinsmb 6. 12. 2014 20:20

Ne, myslel jsem to tak, že nepoznám, zda ty bazarové repro jsou v pořádku nebo ne. Nevím, jak je otestovat. Toto riziko u nových nebude, resp.ne tak velké plus je tam záruka... Jsem strojař, ne audiofil. O audiu nevím zhola nic, jen to, že mám rád dobrý zvuk... :oops:
martinsmb
Junior

Odeslat příspěvekod Petulda 6. 12. 2014 20:33

martinsmb píše:nepoznám, zda ty bazarové repro jsou v pořádku nebo ne. Nevím, jak je otestovat


Viz výše:
Petulda píše:U bazarových beden se není třeba ničeho bát, pokud nejsou nějak výrazně staré (desítky let). Na prověření toho, že jsou repro v pořádku stačí klouzavý sinus 20 Hz - 20 kHz, který spolehlivě odhalí nectnosti v podobě rezonancí a zkreslení poškozených repro.
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod martinsmb 6. 12. 2014 20:51

Omlouvám se, ale klouzavý sinus 20 Hz - 20 kHz, co to je? Jak říkám, nevím o tom zhola nic, asi jako moje matka o funkci turbodmychadla...
Rezonance bych asi poznal, ale zkreslení?
No, tak to vypadá, že budu muset asi koupit nové, protože koupě bazarovek je pro mne tak trochu sázka do loterie spojená se španělskou vesnicí... :(
martinsmb
Junior

Odeslat příspěvekod Petulda 6. 12. 2014 20:57

Co je klouzavy sinus ti povi google asi tisicem odkazu...
Reprodukovany ton musi byt cisty. Pokud by s repro neco bylo, poznal bys to drncenim, rezonancema apod.
Kdyz si ten ton poslechnes na repro, ktere je v poradku (treba doma), tak pochopis.
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků