Sloupové repro Dexon Largo 130?

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod martinsmb 8. 12. 2014 23:03

Vzal jsem to, protože jsem chtěl doma konečně poslouchat kvalitněji hudbu a filmy. Bylo mi to doporučeno jako dobrý tip za dobrou cenu. Jak říkám, vůbec se v tom nevyznám, je to pro mne trochu španělská vesnice... Jsem z Mladé Boleslavi a pokud vím, žádné studio tu není :(
martinsmb
Junior

Odeslat příspěvekod sands1 8. 12. 2014 23:58

JohnyBuchar píše:Další věc je poměrně nízká citlivost 87.5 dB.

Citlivost 87.5 dB by som nenazval nizkou, je to uplne priemerna citlivost.
sands1
Poslední varování

Odeslat příspěvekod JohnyBuchar 9. 12. 2014 00:19

Ty V4ky si lidé celkem chválí, faktem je že mají docela malé reproduktory, čili je otázka jak budou reprodukovat spodní pásmo. Třeba se ti ozvu některý z majitelů, ale asi jich tu bude max na prstech jedné ruky. Recenze je například zde http://technet.idnes.cz/test-reprosoust ... _audio_nyv, ale opět a stále dokola, poslech na vlastní uši je víc než milión přechválených (čti dobře prodejných) recenzí.

To Sands: OK oprava průměrná citlivost místo POMĚRNĚ nízká :nenapadne .
"Vyčištěné uši jsou nejlevnější upgrade poslechového řetězce"
STEREO: SMSL, Yaqin, Aurum Cantus,REL SLUCHÁTKA: Little Dot, Shure
JohnyBuchar
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ThalesX 9. 12. 2014 08:12

Docela mě pobavilo kladné hodnocené dvoupásmových beden tohoto typu. Když to řeknu hodně zjednodušeně tak v uspořádání dApollito se dvěma 6,5" basáky s dělící frekvencí 2,6KHz to musí mít vertikálně velmi úzký vyzařovací úhel a mimo něj se budou dít věci (tipuju že na to aby byla změna zaznamenatelná bude stačit méně než 15°od osy, možná i 10°). V reálu to pak znamená že v křesle nebo na gauči člověk slyší něco jiného než když si lehne do jiné výšky třeba na postel. Nebo když se člověk ohne ke stolku pro chipsy :)
Obávám se že tudy cesta ke kvalitnímu zvuku nevede - alespoň pro mě ne. Přitom tu máte za méně peněz ty bedny od Aleše B. které tímto neduhem netrpí a celkově se jedná o jiný kvalitativní level. Ale dobře vám tak plantážníci, alespoň zbyde na někoho kdo ví že chce něco lepšího než hromadu písmenek v nablblém pochvalném článku na nic :)
ThalesX
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod martinsmb 9. 12. 2014 08:17

Kolega už mi slíbil, že se zkusí zeptat Aleše Bílého na variantu reproduktorů s předním bassreflexem... ;)
martinsmb
Junior

Odeslat příspěvekod ThalesX 9. 12. 2014 08:29

Jo, ale počítej s tím že když je dáš ke zdi tak dojde k degradaci jejich projevu.
ThalesX
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod martinsmb 9. 12. 2014 10:57

I s předním bassreflexem? Více jak 10-15cm od zdi je dát nemůžu... :(
martinsmb
Junior

Odeslat příspěvekod Denkez 9. 12. 2014 12:07

Bedny mají rády odstup od stěny, když je ale umístíš, jak píšeš, nebude to zas takový průšvih, jak se z komentáře Thalese zdá.
Pravděpodobně ti ubude trochu basů a zúží se prostor, není to ale nic, z čeho by sis měl dělat velké starosti.
Ne každý si může podřídit zařízení obýváku požadavkům dobrého poslechového prostoru.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod ThalesX 9. 12. 2014 17:12

Právě že když se dají bedny ke zdi způsobí to hrb protože všechna energie která se vyzářila všesměrově (dejme tomu basy pod cca 300Hz) a tím pádem i dozadu se nyní vyzáří dopředu jelikož dozadu nemůže. Klidně to udělá +3dB bouli. Minimálně v místě vyzařování - to je fyzika. To jak s tím dále zacvičí místnost je zase jiná věc takže tam se to pak takřka nepředvídatelně (bez propočtu) může rozhodit ještě více. Existují i bedny které s tím počítají a jsou přímo dělané ke zdi. Také se to dá dohnat dostatečně jemným (rozuměj mnohopásmovým) grafickým ekvalizérem nebo pohodlněji parametrickým ekvalizérem, třeba i ve spojitosti s ucpáním bassreflexu aniž by to mělo negativní vliv na zvuk (když nebereme v potaz vlastní použití ekvalizéru, ale ten se projevuje jinak).

Ano zhorší se mimo jiné i prostorový efekt (byl-li v kvalitní nahrávce obsažen) a to tak že nemálo. Důvodem je že ucho a mozek vnímá prostor na základě přesné fázové informace která k němu z vnějšku přichází (např. pomocí sterea). Pokud tuto fázovou informaci degradujeme pomocí brzkých odrazů (které vznikají mimo jiné právě od stěn), které se následně fázově posunuté a zkreslené přimíchají do původního signálu příliš brzy (odrazy v delším časovém okně jsou pak již vnímány jako dozvuk který vadí o něco méně) tak mozek nedokáže tuto informaci přesně vyhodnotit. Prostě je v tom signálu pak přimícháno něco, co tam původně nebylo a celkově to signál kazí.
Netvrdím že bedny ke stěně dát nejde, jen říkám že je to něco za něco a jaké to má následky pokud se neprovedou patřičná akustická opatření. Toto však již nelze tak jednoduše a beznákladově jako s těmi basy.

A nebo se na to jde podle našeho místního odborníka vykašlat s tím že je to všechno jedno. Kam se umístí bedny je jedno, kolik mají bedny ohmů je jedno - všééééchno je to jedno. Však babi také poslouchala jen obyčejné rádio a úplně jí to stačilo ke štěstí, nepotřebovala žádné moderní poznatky o akustice aby jí to udělalo radost :)
ThalesX
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Denkez 9. 12. 2014 19:44

Thalesi, zdá se, že máš problémy s porozuměním psaného textu.
Já jsem nepsal, že je jedno, kam martinsmb bedny umístí. Jen jsem se se mu snažil přiblížit míru tvé "degradace projevu", když už nemůže bedny jinak umístit, a pod kterou si neznalý problematiky může představit cokoliv.
Záleží na konkrétním uspořádání poslechového prostoru (ve hře je víc proměnných), zda dojde k "hrbu", jak popisuješ, nebo naopak k mírnému poklesu basů, jak tomu bylo v mém případě. A nebylo to nic, co by se nedalo akceptovat.
Dál jsem psal o zúžení prostoru, tys tuto míru charakterizoval jako "nemalou". Nemalé, to je vlastně totéž, co nevelké? Ale to se vlastně shodujeme.
A co se týče impedančního (ne)přizpůsobení, tak tady máme nejspíš nového přeborníka: viewtopic.php?f=1711&t=1225057
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod JohnyBuchar 9. 12. 2014 23:54

Shodou okolností zrovna řeším umístění dalších beden v mé "poslechovce" a překvapilo mě, že když je natočím mimo osu posluchače tzn, poruším rovnostranný trojúhelník, zmizí divně ostré výšky u mých Quadralů. Celkově se potýkám s jakýmsi neklidem při poslechu a analyzováním, který u předešlých beden nebyl. Podle mě hodně dělá mozek, protože v nahrávkách "slyším" pasáže, které mi vyčnívají a jistě jsem je přeci s předchozím repro neslyšel a po přepojení zpět právě na původní bedny to tam slyším TAKÉ (???). Proto si říkám, že mozek je pěkná hračička a spojuje si nejen vjem sluchový ale i zrakový (nová bedna = slyším jiné podání známé nahrávky). A to se bavím o reprosoustavách, které mají velký podíl na podání zvuku a zjištuji, že mě mozek klame. Co teprve duchařina jménem kabely ad. srovnávačky. Má někdo podobné zkušenosti? Omlouvám se za OT, ale začlo se to zde řešit.
JohnyBuchar
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Trymore 10. 12. 2014 08:21

Ja ti poviem len tolko, ze cim viac nieco menis, laborujes s umiestnenim atd, tym viac sa s tebou tvoj mozog hra az budes viac a viac nespokojny. Kup si nejake pekne lacne bedne ako ja. Budu sa ti pacit a kedze si za ne nevyhodil majland, odpustis im rozne nedostatky.
Trymore
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod dkdkdk 10. 12. 2014 22:13

Tak proč tu potom odrazujete lidi od soundbarů, levných beden, AVR, 128kových MP3... vždyť ono to přeci bude vždycky nějak hrát a mozek se zvuku přispůsobí :oboze

JohnyBuchar píše:Celkově se potýkám s jakýmsi neklidem při poslechu a analyzováním, který u předešlých beden nebyl.

Tohle nechápu. Ty jsi ty nové neporovnával vůči starým? Vždyť bys přece při přepínání okamžitě zaregistroval, který zvuk ti vyhovuje. Měl jsem za to, že se mění bedny a celý equipment proto, aby si člověk zvedl nějaký referenční bod kvality poslechu hudby o stupínek výš a ne aby to měnil proto, že zrovna má finance navíc, vybavení používá už rok, jeho oblíbená značka vydala novinku atd.
dkdkdk
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod JohnyBuchar 10. 12. 2014 23:15

Nemám okamžité přepínání, protože mám koncový zesík. Bedny od Quadralu jsem si vzal čistě, že mi byly sympatické ať jde o robustní konstrukci, tak dobrá zkušenost s jejich regálovkami, navíc nejde o nové kousky, ale starší. Řeším jen to, že mi hrají lépe natočené mimo osu posluchače a že chtějí asi víc času naposlouchat. Jen se pro zajímavost ptám, jestli nemá někdo podobnout zkušenost. Ohledně Trymora, když je spokojenej, tak se nedá nic jiné než popřát hodně hodin super poslechu. To jak obrátil o 180 stupňů co se kvality týče beru jako dočasný "wow" efekt, nic proti Trymore ;).
JohnyBuchar
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka