[recenzia] Teufel Ultima 40 Mk2

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod reproman 23. 2. 2020 15:19

Ona to ale není univerzální pravda. Záleží na koncepci beden a jejich vhodnosti/nevhodnosti pro použití v prostoru/u zdi nebo v dobře/špatně zatlumené místnosti, respektive vzít v úvahu velikost prostoru. Většina továrních výrobců tohle vůbec neřeší, nejvíc se tím zaobírají kupodivu amatérští konstruktéři, kteří mají čas nimrat se pečlivě ve zdánlivě podružných drobnostech (a nehoní co největší zisky s co nejmenšími náklady).

Už při ladění výhybky pomocí akustického měření se dá předem rozhodnout, jestli bude bedna stát u stěny nebo v prostoru. Podle toho se ve výhybce kompenzuje, částečně kompenzuje nebo vůbec nekompenzuje bafflestep. Bafflestep je skokový pokles úrovně pod frekvencí danou v podstatě šířkou ozvučnice. Typicky to bývá kolem 250 až 400Hz, pod kterými poklesne vyzařovaná úroveň o cca 4-5dB. Většina komerčních výrobců bafflestep nekompenzuje a vzniklý pokles na basech dohání úmyslně špatně naladěným basreflexem. Kompenzace bafflestepu se totiž dosahuje tím, že se celková citlivost soustavy výhybkou sníží právě na tu úroveň, kam poklesne citlivost basáku v bafflestepu. Snížená citlivost je ovšem v očích neznalých spotřebitelů konkurenční nevýhodou. Naopak jim oči zazáří při citlivostech nad 88dB, aniž by brali v úvahu, jak toho vůbec je dosaženo. Soustava s nižší citlivostí pouze potřebuje k vybuzení na potřebnou hlasitost vyšší příkon. Na což sice stačí mít dostatečnou rezervu výkonu u zesilovače a pootočit volume trochu doprava, ale stejně je to každému podezřelé (že míň citlivá bedna často hraje hraje líp, zjistí až po čase).
Výsledek typické kombinace nekompenzovaného bafflestepu a špatně laděného basreflexu je ten, že zatímco "vyšší basy" chybějí, "hlubší basy" působí dunivě a při přisunutí ke stěně se protivně slijí, aniž by jich ale bylo co do množství nějak moc.
Korektně navržené malé regálovky (s předpokladem postavení až ke zdi) bafflestep nechť nemají kompenzovaný vůbec, nebo jen částečně. Velké podlahové bedny, s předpokladem postavení metr i víc před zeď, mějtež bafflestep kompenzovaný. Případný basreflex má být laděný tak, aby korektně rozšířil přenášené pásmo směrem k nižším frekvencím, ale aby nic nezdůrazňoval. Postavením takto koncipovaných beden ke zdi (kam vlastně nepatří) se ovšem dosáhne "přebasování", postavením do kouta pak "brutálního přebasování".

Od středů výš všecky bedny začínají nějakým způsobem směrovat, takže energie vyzářená do stran je už menší a ta dozadu je zanedbatelná. V menší a dobře zatlumené místnosti (množství nábytku, koberce, pohovky, oleje na plátnech v masivních rámech, regály, těžké závěsy, pokojová flóra, lovecké trofeje, smečka živých bobtailů ...) je tohle vyzařování bokem spíš žádoucí, zlepšuje celkový vjem.
Naopak ve větší a holé místnosti s množstvím odrazů a počínajícím dozvukem je vhodnější konstruovat bedny na konstantně zúženou směrovou charakteristiku. Na to se dělají třeba OSWG reprobedny. Nevzpomínám si teď bohužel na žádnou tovární OSWG soustavu. Velmi dobrých až výborných domadělek se přitom vyskytuje po světě dost.

Výrobcům je tohle všecko zpravidla šumafuk, nepočítaje leda některé (zdaleka ne všecky) exkluzivní soustavy za statisíce. Většinou se o jejich výrobcích dozvíte kdejakou směs žvástů (podpořenou ještě placenými recenzenty v odborných periodikách). Když se k tomu přidá akustika vaší konkrétní místnosti, může se stát, že bedny, které se líbily "někde u někoho", se doma nebudou líbit vůbec. Není ale nutné dělat kvůli tomu z obýváku hned bezodrazovou komoru. Je potřeba začít volbou reprosoustav vhodných pro můj prostor a pak si eventuelně pohrát s rozmístěním.
reproman
Junior

Odeslat příspěvekod divr 30. 3. 2021 12:57

Dovolím si sem vložit a podělit se o foto reprobeden Ultima 40 zaslaných mě přímo z německého eshopu výrobce Teufel . Zvukově výborné - na metal , ale je vidět, že nás považují za "východ" a posílají sem POUŽITÉ zboží z reklamací.... :grr: :grr: :grr:
Přílohy
teufel.jpg
teufel2.jpg
teufel9.jpg
divr
Junior

Odeslat příspěvekod Yiakubou 30. 3. 2021 13:11

To nemusi byt pouzite zbozi z reklamace (to by ani nemeli dal nabizet, pokud je to opravdu reklamace kvuli nejake vade). Vzhledem k tomu, ze jsou hi-fi studia zavrena, nezbyva lidem nez si to kupovat, vyzkouset a pripadne vracet. Pak to samozrejme obchodnici posilaji dal, takze takoveho zbozi je ted spousta. Tohle ale spis vypada na poniceni pri preprave a tedy odpovednost prepravce. Pri prebrani zasilky jsi to mel bud odmitnout, nebo prijmout s vyhradou a popsat do protokolu poskozeni baleni. Pokud jsi to neudelal, mozna budes mit smulu a pripadna reklamace nebude bud obchodnikem, nebo prepravcem uznana.
Velky hifi: 2xNUC (Euphony Stylus/Endpoint) > Singxer SU6 > RIHA LINE-4-DAC > 2x B200 bi-amp > Mega V2 Plus Custom
Maly hifi / produkce: RME Fireface UCX II > Neumann KH120 II + 750 DSP + NDH30
Yiakubou
Pokročilý

Odeslat příspěvekod divr 30. 3. 2021 13:17

Jasně, že je to vrácené zboží, ty krabice vypadají, že absolvovaly cestu kolem světa několikrát :-D . Přeprava trvala pár dní, ale ty krabice -jako po několika letech ve vlhkém sklepě...
(Ale hrají dobře :D - abych byl upřímný)
divr
Junior

Odeslat příspěvekod Jiří Kuruc 30. 3. 2021 13:41

Mám je měsíc a při přebírce jsem si také jednu krabici fotil, ale naštěstí bylo vše OK. Vaše tedy vypadají otřesně, to bych hned vracel :--

Jinak jejich avizovaná "klimatizovaná přeprava" mne pobavila, za mrazů dojela klasická plachtová dodávka, paleťákem vytáhli zmrzlé repráky omotané strečkou na paletě...
Jiří Kuruc
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DanciZ900 22. 2. 2022 16:16

Zdravím všetkých, až teraz som náhodou natrafil na toto vlákno. Ultima 40 som kúpil cca 3 roky dozadu. Dorazili v tak zničenej krabici, že som sa bál ju otvoriť. Naštastie boli ok. Zapojené ich mám na Onkyo TX-8250.
A za mňa nelutujem jedinú korunu investície. Z môjho pohľadu kvalita zvuku úplne inde z toho čo som pred tým mal. Môžem len odporúčať.
DanciZ900
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod divr 24. 2. 2022 21:00

Minulý rok jsem si koupil Ultimy sloupy - přišly v rozbitých krabicích -foto v předchozích přispěvcích.
Zvukově se mi velmi líbí - specifický zvuk :tleskani . Rozhodl jsem se přikoupit sestavu 5+1. Je zajímavé, že ceny pro Českou republiku jsou na jejich stránkách v € nižší ( o cca. 10%) než pro jiné země .... :?:
Po měsíci tahanic a blokacích platby( placeno přes Amazon Pay) na se jim až POTŘETÍ (!) podařilo celou sestavu "zkompletovat" tak,abych to převzal a uvolnil peníze . Nakonec jsem spokojen, ale přece ... :-| . Pár fotografii v příloze :-D

-- 24. 2. 2022 21:12 --

a další
Přílohy
IMG_20211221_110426.jpg
IMG_20211221_110426.jpg (20.59 ) Zobrazeno 1079 krát
aIMG_20211221_110329 del4.jpg
IMG_20220117_101709.jpg
BBB_IMG_20211228_174956.jpg
AAA_IMG_20211228_172200.jpg
a1IMG_20211221_110445delivery.jpg
a1IMG_20211221_110445delivery.jpg (53.02 ) Zobrazeno 1127 krát
AAA_IMG_20211228_172036.jpg
divr
Junior

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků