[recenzia] Teufel Concept B 20 Mk2

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Trymore 25. 12. 2014 20:58

Energické a zábavné aktívne reprosústavy s nádychom hifi, takto je možné v krátkosti charakterizovať model Concept B 20 Mk2 od Teufel-u. Bi-amp technológia a štýlový dizajn vyhrali nad konkurenčnými modelmi. A bez váhania potvrdili aj svoje zvukové kvality. Nasledujúce riadky sú určené každému kto sa zaujíma o príjemný posluch hudby z PC bez rušivého šumu a brumu.

...dvojpásmové aktívne reprosústavy Teufel Concept B 20 Mk2

1) Popis reprosústav
Nemecký Teufel ma znova príjemne potešil. Concept B 20 Mk2 boli v mojej pozornosti už dlhší čas, kedy ma zaujali svojim dizajnom a bol som veľmi zvedavý, ako to zvládnu aj po zvukovej stránke. Obával som sa plechového prebasovaného zvuku s nevýrazným stredovým pásmom, na kvalite ktorého si veľmi potrpím. Našťastie sa moje obavy nenaplnili a keď som ich počul hrať prvý krát, veľmi som si vydýchol a pousmial som sa. Neviem si totiž predstaviť lepší prednes hudby v tejto cenovej kategórii.

Obrázek Obrázek

Balíček mi dorazil ako vždy do štyroch pracovných dní priamo z Berlína. Balené sú v obyčajnej kartónovej krabici s rozmermi 335 x 195 x 335 mm. Samotné reprosústavy sú výborne chránené zo všetkých strán polystyrénom a ešte navyše v textílnom vaku. Ochranné mriežky boli zabalené osobitne a aj keď sú vyrobené celé z plastu, pôsobia na mňa solídnym a skoro až kovovým dojmom. Sú naozaj tuhé a pevné. Samotné ozvučnice sú v bielom matnom prevedení a čelná strana lesklá červená.

Obrázek Obrázek

Hodnotiť dizajn je vždy subjektívna záležitosť, ale verím, že v tomto prípade nikoho neurazia a je zreteľné, že sú určené pre mladého moderného človeka. Čierne škatule aktívnych "štúdiových" monitorov patria ako inak, do štúdia. Teufely sa na nič nehrajú, sú to reproduktory určené k PC a patrične tak aj vyzerajú. Už na obrázkoch na mňa pôsobili serióznym dojmom a v skutočnosti je to ešte o kúsok lepšie. Komu sa páči agresívna červená, tak ich bude mať na stole bez ochrannej mriežky. Mne sa to viac páči s ňou, v bielo-červeno-čiernom prevedení.

Obrázek

Reprosústavy sú napájané z externého adaptéra. Zvuk sa zo zdroja privádza jednoduchým 1.8 m dlhým káblikom kde na oboch koncoch je 3.5 mm jack konektor. Všetka elektronika je uložená v pravom satelite, zvukový signál sa dodáva ľavej reprosústave káblom so špeciálnym konektorom a to kvôli už spomínanému bi-ampu. V zadnej časti ešte nájdeme konektor pre mikrofón, ktorý slúži zrejme na prepojenie s PC.

Obrázek

Na pravom boku pravého satelitu je umiestnené modro podsvietené koliesko na nastavenie hlasitosti a pod ním ďalšie veľmi užitočné na ovládanie tónových korekcií. Otáčaním doľava zvyšujete hlasitosť vysokých frekvencií a znižujete úroveň basov, otáčaním doprava je to presne naopak, basy sú intenzívnejšie a výšky potlačené. V strednej polohe je prednes najvyrovnanejší, avšak v mojich testovaných podmienkach bolo lepšie basy troška ubrať, keďže mám repro umiestnené na stolíku, ktorý je v rohu miestnosti.

2) Technické parametre a zvukové dojmy
Reproduktorom dodáva šťavu štvor-kanálový digitálny zosilňovač triedy D. Výškové reproduktory dostávajú maximálne 10 W RMS, basové 30 W RMS. Na prvý pohľad to nie je veľa, ale keď ich budete mať necelý meter od hlavy, tak viac nepotrebujete. Bežná posluchová úroveň je cca na 20tich percentách rozsahu kolieska hlasitosti. Uvedený výkon stačí aj na príjemné ozvučenie miestnosti 12m štvorcových. Bi-amp technológia spočíva v oddelenom zosilňovači pre výškový a basový reproduktor. Na rovnakom systéme funguje aj môj starší, ale kvalitný mikrosystém Panasonic SC-PM29, aj keď tento nedisponuje toľkými detailami vo zvuku ako Teufel a ich Concept B 20 Mk2.

Obrázek Obrázek

B 20 sú dvojpásmové reprosústavy osadené 25 mm výškovým reproduktorom s textílnou kalotou a 100 mm stredobasovým reproduktorom. Už z týchto údajov vám bude jasné, že sa nebude jednať o basové orgie. Na druhú stranu vás prekvapí zreteľné a energické stredové pásmo doplnené jasne definovanými výškami. Či už budete počúvať cinkanie zvončekov alebo šuchot motýlich krídiel, zvuk sa bude držať v rámci noriem bez agresivity.

Obrázek

Frekvenčný rozsah začína údajne na 65 Hz v tolerancii 3 dB, avšak reálne to bude o niečo vyššie. Okolie 100 Hz je určite presvedčivejší údaj. Výškový reproduktor zvláda všetko do hranici počuteľnosti 20 000 Hz. Bedničky sú vysoké 22 cm, široké 12.6 cm a hlboké 12.4 cm. Rozmermi patria k tým menším na trhu čo nie je na škodu, pretože čoraz viac ľudí bojuje s miestom na stole. Objem ozvučníc je niečo cez 2 litre a váha do 1.4 kg. Nízkej váhy sa ale netreba báť, satelity sa po stole nešmýkajú a vďaka gumeným podložkám držia ako prilepené. Basreflex je vedený smerom dozadu v hornej časti ozvučnice. Skúšal som ich umiestniť úplne blízko k stene, ale žiadne zhoršenie kvality zvukového prednesu sa nekonalo. Predsalen basy nemajú takú intenzitu a aj keby s tým bol problém, stále si ich môžete redukovať kolieskom na ovládanie tónových korekcií.

Obrázek

Recenziu píšem už po krátkom teste, zaujali ma totiž na prvý pohľad, teda na prvý posluch. Nemusím sa vyhovárať na zahorenie reprosústav, zvuk bol od prvého okamihu perfektný: energický, rýchly, s krásnym prednesom rečového pásma. V rýchlosti som si vypočul moje obľúbené nahrávky a bol to príjemný zážitok. Veľmi ma zaujal prednes hlasu Zhao Penga a aj napriek trochu chýbajúcemu objemu zvuku to bolo pre mňa veľké prekvapenie. V tejto chvíli som si uvedomil, že tieto PC reproduktory už jednou nohou zasahujú do vôd hifi. Elektronická hudba je ich slabšou stránkou, keďže basové pásmo nemá potrebnú energiu. Naopak Elán, Dalibor Janda, Diana Krall, Susan Wong alebo Desmod sa počúvajú veľmi dobre. Repráčiky vytvárajú celkom solídny stereo efekt a je v hudbe cítiť aj istý priestor. Samozrejme všetko v rámci fyzických možností a cenovky.

krátka videoukážka, na začiatku videa test šumu a brumu pri zvyšujúcej sa hlasitosti

3) Zhrnutie, pre a proti
Nenechajte sa oklamať prvým dojmom, Concept B 20 Mk2 sú viac ako PC reproduktory. Sú to skvelé aktívne reprosústavy s nádychom hifi a moderným dizajnom. Pre porovnanie, trošička drahší 2.1 systém Logitech z-623 sa na ne nechytá, aspoň čo sa týka prednesu hudby. Iný tak príjemný zvukový prejav by sa v tejto cenovej kategórii hľadal veľmi dlho. Jediným konkurentom môžu byť Creative GigaWorks T40 Series II, avšak tie sú v podaní stredového pásma veľmi pozadu. A na záver je nutné spomenúť, že s týmito repráčikmi si nekupujete rušivý šum ani brum. Ak hudba nehrá, nič nepočuť, a ak hrá, tak na úrovni.

+ živý, zábavný prejav
+ kvalitne vykreslené stredy
+ bi-amp technológia
+ plno detailov vo zvuku vďaka čistému výškovému pásmu
+ bez nežiaduceho šumu a brumu
+ výborné tónové korekcie
+ precízna kontrola nad zvukom vo vysokých hlasitostiach
+ zvuk je atraktívny aj pri menej kvalitných nahrávkach

- malý pocit objem vo zvuku
- nevýrazné basové pásmo

Naposledy upravil Trymore dne 26. 12. 2014 12:25, celkově upraveno 1
Trymore
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod NOWOCAYN 25. 12. 2014 21:30

:tleskani

Tie červené sú fakt pekné... myslím, že každá slečna (pre ich vzhľad, lebo vyzerajú trochu "žensky" - tie červené) by z nich mala radosť, pre ich vzhľad a ZVUK, ktorý v tejto cenovke, prevedení a kompaktnosti bude asi jednou z najlepších možných variánt.
Lenže "jogín" ako ja si ich nemôže dovoliť, totiž už mám VL-A5, a hoci by som rád reproduktory "zbieral", nemám na to financie, nesnažím sa zarábať slušné peniaze, zatiaľ ma to neláka :-D... Trymore, že ty robíš za počítačom ? :-D To si kúpil sebe, alebo niekomu inému, alebo si si ich len požičal a vrátiš ich ?
Na doma : zvukovka Tascam US 122 MKII + monitory Tascam VL-A5, príručné repráčiky Creative T20 II, slúchadlá SuperLux HD681 EVO
Do postele : KZ ZS5, Clip ZIP (RockBox)
Na zvuk hovoreného slova pri sledovaní YT z mobilu : SE MH1
NOWOCAYN
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Trymore 25. 12. 2014 21:54

Kebyže nemám o kúsok vedľa Ultimy, tak by som si tieto repro kupoval pre seba. Využil som super akciu a zobral som ich pre mladšieho brata, nech počúva hudbu na úrovni :) a nesklamali ma, aj keď som nemal veľké očakávania.

Áno robím za počítačom, v novej práci od vidím do nevidím. Takéto "písanie" robím len vo voľnom čase, asi ma to baví, ale zároveň cítim za potrebné podeliť sa s pozitívnymi skúsenosťami aj s ostatnými. Samozrejme, rukami mi prešli aj iné reproduktory, ale tie nestáli za to, aby som o nich písal, resp. by recenzia vyznela skôr negatívne.
Trymore
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod dawezman 26. 12. 2014 14:15

Pěkné, za kolik si je koupil? Jsou hodně směrové? Uvažuji o něčem k TV, co dokáže ozvučit obývák a bohužel většina osob nebude moct sedět v ideální pozici.
dawezman
Junior

Odeslat příspěvekod Trymore 26. 12. 2014 14:24

V tom čase stáli výnimočne málo a to 79 €, teraz ich môžeš kúpiť za 90 €. Normálne sa predávajú za 129 €. Sú to reproduktory na blízky posluch, netrúfam si hádať ako s tým ozvučíš obývačku. Smerovosti sa nijako extra báť nemusíš, to skôr nedostatku basov. Ale s tým musíš rátať pri týchto rozmeroch.
Trymore
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod dawezman 26. 12. 2014 15:15

Dík za recenzi. Max. vzdálenost od repro by byla tak 3,5 metru, ale spíš mi jde o to, zda dochází k výraznější degradaci zvuku, pokud někdo bude sedět 2 metry mimo osu těch bedniček. Přece jenom je to asi spíš určeno k PC a pro jednoho posluchače :)
dawezman
Junior

Odeslat příspěvekod Trymore 5. 1. 2015 10:23

Všetky takéto reprosústavy (výkon pár watov, malý objem ozvučnice) sú určené na blízky posluch (takže k PC, a je to jedno ako sa to volá, či PC repráčik alebo "štúdiový monitor"). Neboj sa, ak budete počúvať hudbu dvaja, k degradácii zvuku nedôjde :D V tejto cenovej kategórii a s touto konštrukciou nenájdeš také, ktoré ti ozvučia celú miestnosť rovnako. Ak chceš prekreslené stredy doplnené o čisté výškové pásmo, tak ti želám veľa šťastia pri hľadaní lepšej reprosústavy ako je táto.

...nechápem čo ti bráni objednať ich, vyskúšať, a keď nesplnia tvoje očakávania tak ich zadarmo vrátiť... vždy je to lepšie ako stokrát písať a čítať
Trymore
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Petulda 5. 1. 2015 12:10

Trymore píše:V tejto cenovej kategórii a s touto konštrukciou nenájdeš také, ktoré ti ozvučia celú miestnosť rovnako.

A s kolika a jakými repro jsi ty tojfly srovnával?

Jinak za podobné peníze existuje mnoho alternativ, ale s větším středobasem, větší ozvučnicí, navíc ze dřeva. To vše dává silnou teoretickou šanci na zvuk o třídu jinde.
Jeden příklad z mnoha...
http://www.alphacool.cz/produkt/Edifier ... ystem.html
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Trymore 5. 1. 2015 14:59

Porovnávanie bolo spomenuté v recenzii.

Neverím na kryptonitové reprosústavy. Povedzme ten príklad, ktorý si ty uviedol. Dané repro od Edifieru je ťažšie, väčšie, v kvalitnejšej ozvučnici a s väčšími meničmi. A je lacnejšie ako model od Teufelu, ktorý máva naozaj lacné produkty vďaka svojej obchodnej stratégii.

Tu musí byť niekde pes zakopaný a na takéto zázraky neverím.

Ale uznávam, ako si vás ten Edifier získal a všetci sa ním oháňate, aj keď ste ho ešte ani nepočuli ;) Nedávno svojho času, keď vyšiel na trh Alesis Elevate X, sa hovorilo aká pecka to bude a každý ho odporúčal, a teraz, po skúsenostiach s ním po ňom ani pes neštekne.
Trymore
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Petulda 5. 1. 2015 15:28

Trymore píše:Porovnávanie bolo spomenuté v recenzii.

No právě, vidím jen jeden model Logitech a jeden model Creative... Z toho jsi udělal závěr o zvuku všech produktů na celém trhu?

Trymore píše:Neverím na kryptonitové reprosústavy

Nechápu? Co to je? Proč tady o tom píšeš? Jakou to má souvislost s mým příspěvkem?

Trymore píše:Povedzme ten príklad, ktorý si ty uviedol. Dané repro od Edifieru je ťažšie, väčšie, v kvalitnejšej ozvučnici a s väčšími meničmi. A je lacnejšie ako model od Teufelu

Ježííš, to byl první model, který na mě vybafnul z googlu. Pokud se ti nelíbí, vyber si jakýkoliv jiný model jakékoliv jiné značky. Měl jsem za to, že z formulace, kterou jsem použil, bude běžně nadanému čtenáři jasné, že je to jen příklad, jeden za všechny... No nic.
A ať se dívám na tu cenu jak se dívám, tojfly stály cca 2200 Kč, Edifier stojí 2800 Kč. Navíc nevidíme do cenotvorby a obchodní politiky ani jedné z firem, takže usuzovat cokoliv z konečné maloobchodní ceny je jen čisté fantazírování. Neznáme marže, nevíme za kolik kdo nakupuje a vyrábí, neznáme nic, z čeho by se dalo posuzovat to, na co narážíš.

Trymore píše:ako si vás ten Edifier získal a všetci sa ním oháňate, aj keď ste ho ešte ani nepočuli

Ne, neslyšel jsem. A proto nedělám žádné jasné závěry o jejich zvuku. Tys je podle všeho také neslyšel, ale víš, jak hrají, resp., že hrají hůře než tvoje tojfly.

Trymore, spadni už prosím na zem. Já chápu radost z nové hračky, ale opravdu.... Je to jako bys nikdy neřídil žádné auto, pak sednul do Fabie a napsal, že to auto nemá v daném segmentu konkurenci a je nejlepší.
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Trymore 5. 1. 2015 15:59

Prešlo mi rukami kvantum rôznych reproduktorov a ty napíšeš takúto kravinu, viď posledná veta... to nie je o radosti z novej hračky, tie repro ja nepoužívam, neboli určené pre mňa.
Trymore
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Petulda 5. 1. 2015 16:08

Asi si nerozumíme. Ptal jsem se, na čem jsi založil své tvrzení o "bezkonkurenčnosti" (v uvozovkách). Tys odpověděl, že je to napsáno v recenzi. Tam jsi zmínil 2 reprosoustavy. A teď píšeš něco o kvantech (to jsou stovky, tisíce?) reproduktorů - asi myslíš spíš reprosoustav - které ti "prošly rukama".
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Trymore 5. 1. 2015 16:17

Choď robiť novinára :)

...nikde som nepoužil slovo bezkonkurenčný. A na Edifier si nenatrafil náhodou, ale kopíruješ to čo spomenul niekoľkokrát niekto iný v inom vlákne...
Trymore
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Petulda 5. 1. 2015 16:37

Trymore píše:nikde som nepoužil slovo bezkonkurenčný.

Pokud napíšeš, že "Neviem si totiž predstaviť lepší prednes hudby v tejto cenovej kategórii." a že "Jediným konkurentom môžu byť Creative GigaWorks T40 Series II, avšak tie sú v podaní stredového pásma veľmi pozadu.", tak je tím implicitně jednoznačně řečeno, že ty bedýnky mají jediného konkurenta, který ale hraje výrazně hůře = nemají konkurenci = jsou bezkonkurenční.

Čti si aspoň to, co sám napíšeš, prosím.

Jinak já neříkám, že tojfly nemohou být tím, co uvádíš: nejlíp hrající aktivní repro v dané cenové kategorii. A neříkám to proto, že jsem je neslyšel a neporovnával s desítkami jiných reprosoustav. Ani ty ne, jak sám uvádíš v recenzi, na kterou jsi mne odkázal. A proto je to jen nepodložený výmysl.
A považuji za správné na to upozornit, aby případný zájemce nepodlehl tomuhle falešně vyvolanému dojmu, že Concept B20 Mk2 mají zvukově jediného konkurenta, který ale hraje výrazně hůře. Těch konkurentů je samozřejmě více a také je docela pravděpodobné, že i budou hrát lépe.

Trymore píše:A na Edifier si nenatrafil náhodou

Náhodou ne. Vždyť ti píšu, že to byl první odkaz, který mi vyplivnul google. Čti pozorněji.
Naposledy upravil Petulda dne 5. 1. 2015 16:43, celkově upraveno 1
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Trymore 5. 1. 2015 16:41

Áno sú najlepšie na svete, možno v celej galaxii, aj to si môžeš z mojich slov vysvetliť, ale to ozaj nikoho nezaujíma, čo sa odohráva v tvojej hlave.

Takisto poprosím o koniec off topicu, za týmto účelom si založ vlastné vlákno/recenziu, v ktorej takéto hlúpe smerovanie diskusie bude dovolené alebo priam žiadané. Ďakujem.
Trymore
Mírně pokročilý

Další stránka