Repro 2.0 - problém s výkonem

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Marty86 2. 8. 2015 21:10

Dobrý den,

předem bych chtěl napsat, že co se audia týče jsem úplný začátečník, proto se obracím s pomocí o radu zde na fóru.

Otec, který není žádný audiofil, ale rád si poslechne hudbu "hlasitěji" (převážně metal) mě požádal o výběr repro s rozpočtem do 1500 kč. Starší bedny (tuším ještě od hifi věže Sony) už mu před časem vypověděly službu a poslouchat pouze z TV nestačilo. S tímto nic moc rozpočtem jsem se rozhodl po pár pročtených článcích pořídít tyto Geniusy - http://reprosoustavy-reproduktory.heure ... p-hf1800a/

Vím, není to žádný zázrak, ale 50 W by mohlo na prohlučnění obývacího pokoje stačit, říkal jsem si. Myšlenka byla ta, že je připojíme k otcovu staršímu DVD rekordéru Philips - http://www.p4c.philips.com/cgi-bin/cpin ... CZ&slg=CES

Že by tedy krom poslechu hudby samotné, si mohl pustit i nějaký ten videoklip vypálený na placku. Jenže jak jsem po připojení beden zjistil, přehrávač není schopný tyto Geniusy "nakrmit". Otec se doslova zděsil jak potichu bedny hrály a že i repro v TV hraje hlasitěji. Vzaly jsme je tedy ke mě domů a připojily k PC, kde byl výkon již o něčem jiném, prakticky více než dvojnásobný. Netušil jsem, že pro přehrávač jsou 50 W bedny problém, říkal jsem si přece se k nim připojují systémy domácího kina?

Každopádně bych chtěl požádat o radu jak postupovat dále. Sehnat nějaký starší zesilovač, který již z beden dostane víc? Bohužel rozpočet momentálně nedovolí moc, co jsem koukal v rychlosti třeba na bazoš, tak starší zesilovače se dají sehnat pod 1000 kč, ale jsou to dost staré modely, často bez vstupů, kterým bych ho propojil s DVD rekordérem.

Měl by někdo nějaký tip jak tuto situaci co nejlevněji vyřešit, případně tip na nějaký zesilovač za dobrou cenu s potřebnými vstupy?

Děkuji předem za jakýkoliv příspěvek, v příloze ilustrační foto vstupu, výstupů u DVD rekordéru.

Edit: Když bych pořídil aktivní subwoofer jako např. tento - http://aukro.cz/aktivni-subwoofer-q-son ... 89292.html

Ten již zesilovač obsahuje? Pak by to fungovalo tak, že Geniusy bych píchnul do těch cinch vstupů a ze subwooferu bych vedl jen ty "drátkové" audio kabely (nevím jak se přesně označuji, ale snad mě pochopíte :oops: )?
Přílohy
Philips DVDR 3305 vstupy,výstupy.jpg
Marty86
Junior

Odeslat příspěvekod Tyson 2. 8. 2015 23:15

Sorry, ale jestli má fotřík (jsem už taky veterán) rozpočet na nové repro 1500kč
a ty mu přineseš ty Geniusy, tak jste oba zralí na "chocholouška"
Za 1500kč snad jedině sluchátka k mobilu
Naposledy upravil Tyson dne 2. 8. 2015 23:23, celkově upraveno 1
Tyson
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Marty86 2. 8. 2015 23:22

Tak ono 1500 je dost málo, co bys mi poradil při takovém rozpočtu?
Marty86
Junior

Odeslat příspěvekod Tyson 2. 8. 2015 23:28

Jak jsem zmiňoval, špunty k mobilu jsou za ty love slušné.
Nejsem ale fanda poslechu na sluchátka, tak mě někdo možná opraví.
Za 1500kč ať se na to fotřík vysere a nekupuje nic, udělá nejlíp.
Tyson
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petulda 3. 8. 2015 07:20

Geniusy za 1500 Kč udělají přesně to, co jsi napsal: zahluční prostor, tzn. udělá hluk. Ne hudbu.
Radši ať otec pár měsíců počká, přišetří aspoň dvoj, trojnásobek a pak už se bude jakž takž dát vybrat nějaká bazarovka.
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod bylinnycaj 3. 8. 2015 07:21

Marty86 píše:Tak ono 1500 je dost málo, co bys mi poradil při takovém rozpočtu?

Microlab B77
bylinnycaj
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Denkez 3. 8. 2015 07:56

Pokud linkový výstup z DVD rekordéru nedokáže vybudit opět linkový vstup aktivních reprobeden, něco je špatně. Standardně by toto propojení mělo zajistit nejenom plné vybuzení beden, dokonce jejich přebuzení při vytočeném regulátoru volume na max.
Bez alespoň základního měření není možné určit příčinu problému.
Nemá přehrávač někde v menu možnost nastavování úrovně výstupního audiosignálu?
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Marty86 3. 8. 2015 10:10

No on ten rekordér ani nemá štelování hlasitosti, alespoň jsem ho nenašel, ani v menu ani na ovladači nebo na panelu. Nicméně včera jsem tyto Geniusy zkoušel připojit ještě k mému MMC Mede8er MED600X3D a tam jsem nastavil hlasitost na max a hrály také tak o polovinu méně hlasitěji než přes PC.
Marty86
Junior

Odeslat příspěvekod EKKAR 3. 8. 2015 18:54

PC zvukovica dává AŽ 2V úrovně (stejně jako CD přehrávač nebo CD/DVD mechanika) - zatímco běžná linková úroveň na výstupech je 1V špička-špička.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod ThalesX 4. 8. 2015 13:10

Holt ty bedny nevybudíš. Kupovat nějaký výkonový zersilovač k nim nedává smysl. Chtělo by to jednoduchý předzesilovač a nebo upravit vstupní citlivost beden (což však znamená ztrátu záruky). Každopádně nákup těchto beden nebyl zrovna dobrý tah. I dkybys je vybudil stejně by kvalita zvuku byla tragická. Já bych na to šel ve tvém případě jinak.

Říkal si že tvůj otec používal bedny od věže než pošly. Předpokládám tedy že tu věž používal k jejich buzení. Co je to za věž? Pokud je to nějaká stará větší dejme tomu do roku 2000 tak ty obsahovaly nezřídka relativně výkonný a kvalitní zesilovač (určitě lepší než v těch Geniusech). Stačilo by tedy přikoupit nějaké rozumné bazarové bedny, což by za stejné peníze udělalo mnohem více a kvalitnější muziky. Pokud si tu věž ještě nevyhodil napiš co je to zač a kouknem na to jestli má tahle cesta smysl. Tedy pokud se ti to chce řešit.
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Marty86 4. 8. 2015 17:29

Děkuji za odpověď, jednalo se o věž Sony (nevím přesně jaký rok) ale bohužel při stěhování nejspíš zůstala ve starém bytě, tudíž tato varianta odpadá :(

S tím předzesilovačem by to bylo jak? Za jaký peníz se asi dá pořídit?
Marty86
Junior

Odeslat příspěvekod EKKAR 5. 8. 2015 07:03

Pokud by šlo o to JENOM zvednout úroveň bez dalších úprav zvuku, tak na to stačí jeden dvojitej operační zešilovač a pár součástek kolem něj, řekněme osm až deset kousků odporů a 4 - 6 kondenzátorů, tudíž destička může bejt pidimini - klidně i jen 3x3cm. Napájení se "vytáhne" nejlíp někde z místa, kde je k dispozici symetrická hodnota aspoň ±10 voltů, i když ±15V by bylo lepší. Cena za celek pak může bejt podle typu použitýho operáku klidně i jenom stovku za celej bázmek, ale to by bylo s nejlacinějším OZ - s takovým aspoň trochu slušným NE5532 nebo podobným nízkošumovým už to bude poněkud dražší špás ...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod ThalesX 5. 8. 2015 17:10

Položky za desetikorunu typu NE5532 nehrají v rozpočtu zajímavou roli. Ono by možná stačilo hejbnout trochu se zesílením v těch bedničkách kdyby byla vůle vzdát se záruky. Jakmile to totiž nebude zabudované tak nejdražší na tom celém bude dostatečně vyfiltrovaný zdroj a ne ten předzesilovač.
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Marty86 5. 8. 2015 18:33

Ok, s takovouto úpravou přímo v bedničkách nemám žádné zkušenosti. Záruku bysme asi oželeli, ale zvládl by takovou úpravu někdo kdo nic podobného zatím nezkoušel? Možná nějaký názorný návod bude na youtube?..
Marty86
Junior

Odeslat příspěvekod EKKAR 5. 8. 2015 19:46

Leda hojno a ne názornej návod. Co potřebuješ, je schéma těch zešilovačů nebo aspoň znát typ integrovanýho obvodu v nich, protože jen málokdy výrobce těchhle šumítek použije jiný než základní katalogový zapojení zdokumentovaný přímo výrobcem integrovanýho obvodu v tzv. katalogovým listu alias datasheetu. A pak trochu teorie, podle který se (většinou) dvojicí odporů v záporný zpětný vazbě nastavuje hodnota zesílení. Podle toho jak je to zapojený se jeden z těch odporů prostě zmenší pomocí k němu připojenýho dalšího odporu paralelně - jak velkýho se musí vypočítat právě z toho teoretickýho vzorečku a hodnot už v zapojení existujících. Někdy se to dá i jen úpravou hodnot ve vstupním děliči, ale to fakt záleží na konkrétním zapojení = bez schématu nebo aspoň základního omrknutí přímo konstrukce znalým člověkem se nehneš.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků