Jak "odizolovat" subwoofer

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Stunherald 6. 9. 2015 10:15

Nazev topicu je prastenej, ale nenapadl me lepsi :roll: . Kazdopadne o co jde ...

Koupil jsem k TV Onkyo HT-S3705, po zvukove strance jsem spokojen, jenze pri vyberu jsem tak trocha opomenul zjistit, kterym smerem miri membrana subwooferu a pri rozbaleni/zapojeni jsem to nejak neresil.
Nedavno jsem se potkal se sousedkou pod nama, ktera se mezi reci se zminila, ze ji posledni dobou dost duni strop. No bylo mi hned jasne proc.

Nejsem expert, takze nez zacnu vymejslet nejaky silenosti, tak se radsi zeptam, co se s tim da delat? Varianta "vratit ve 14 dnech" jiz neni realna a variantu "koupit jinej subwofer" bych si rad nechal az jako uplne posledni.

Otazou tedy zustava, zda by s tim slo neco udelat? Mysleno ve veci jestli pod subwoofer neco dat, co to trochu pozere pripadne chytit ke zdi ... proste aby pod nim bylo vic mista. Basy jsem stahnul na receiveru, ale mam obavy, ze pokud je nevypnu uplne, tak to stejne pres ten strop bude dal lizt k sousedum.

Predem diky za pripadnej komenar.
Stunherald
Junior

Odeslat příspěvekod EKKAR 6. 9. 2015 12:47

Rozhodně něco měkkýho pod woofer, co částečně pohltí přímou vlnu a nedovolí jí proniknout do podlahy - vyzkoušej to s polštářema a pak zkus něco, co bude mít podobnou konstrukci jako mají s prominutím pelechy pro psa ...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Stunherald 6. 9. 2015 18:30

Okej, zatim jsem to postavil na takovy ty podsedaky na zidle, je to molitan, cca 2-3cm. Trochu se to na tom vrti, tak snad me to tady zvirectvo v noci neshodi. Kazdopadne beru to jako docasny reseni, nevypada to dvakrat OK :D

Pod podlahou bude nejaka obyc krojcejova izolace, jestli vubec nejaka, takze tam neni moc co by to mohlo pozrat. Ted nevim, jestli nevymyslim blbost, ale kdyz to postavim na nejaky nizky stolecek, jehoz nohy podlepim gumou ci takovyma tema textilovyma koleckama, pomohlo by to? Zvykova vlna se castecne "rozmlati" o desku stolu, vibrace castecne zmirni nohy.

Jeste jedna vec ... kdysi davno jsem videl video, ze pro "odzvuceni" mistnosti se davaj na strop plata od vajec. Na zaklade toho me napadlo pouzit takovou tu kosticku/stolecek z Ikei. Neni to drevo ani lamino ale vostina. Mohlo by to taky (trocha) pomoct? Seriznout tomu nozky aby to bylo nizke, pripadne tomu zespoda jeste nalepit molitan (ale aby to nevypadalo jako bastl).

EDIT: Jak se tak divam na ten stolek tak to asi moc nepomoze, ty "plastve" jsou jakoby na lezaka, takze zvrchu dolu je dira, nikoli ta papirova plocha :/
Stunherald
Junior

Odeslat příspěvekod Denkez 6. 9. 2015 18:35

Zkus otočit sub tak, aby repro vyzařovalo dopředu (v horizontální rovině) a ulož ho na molitanovou podložku.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Stunherald 8. 9. 2015 08:55

No, tak na tom molitanu je znat, ze je to o neco lepsi - neduni tak podlaha jak pred tim, takze u sousedu to taky musi byt o neco lepsi.
Na bok jsem to polozit zkousel, je to o poznani lepsi, ale mam obavy, aby me tu membranu v nestrezene chvili neroztrhalo zvirecvo.

Ciste ze zajimavosti ... nejaky napad za co to pripadne vymenit co ma membranu dopredu? S receiverem jako takovym jsem spokojenej, i se satelitama, jen ten sub me troska dostal. Nejlepe neco ne moc sirokeho, mam to tam docela na tesno ...

Ten aktualni je "Subwoofer 100 W/Ch (6 Ω, 1 kHz, 1% THD,"), detailni info viz nize:

SKW-358
- 16 cm Cone
- Max. Input Power: 130 W
- Frequency 30 Hz–150 Hz
- Output Sound Pressure Level 82 dB/W/m
- 211 x 425 x 381 mm
Stunherald
Junior

Odeslat příspěvekod Denkez 8. 9. 2015 09:18

Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod EKKAR 8. 9. 2015 12:30

Základní chybou je ta plovačka pod wooferem, ta duní jak prase...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Stunherald 8. 9. 2015 15:14

2 Denkez: :mrgreen: Cece diky za odkazy ale za 7 klacku fakt ne-e 8-S Stacil by nejakej pasiv :]

2 EKKAR: Jo souhlas, ale podlahu sem nemenil a teda kuli basaku menit nehodlam, to uz by me levnejc vysel ten sub co postoval Denkez nahore nez nova podlaha :mrgreen:

No asi zbastlim nejakou tu policku pod to a hotovo. 8-P
Stunherald
Junior

Odeslat příspěvekod Petulda 8. 9. 2015 19:45

Pro dobry odizolovani repro od podlahy se misto stolku ze skladanyho papiru pouzivaji spis kamenny desky s budto vysokyma mekkyma gumovyma nozkama nebo s celoplosne nalepenym tlustym filcem. Cenove do 500 Kc za 10 cm tlustou desku vyrobenou na miru od kamenika ;-). A podlaha nebude mit ani potuchy, ze na ni stoji sub.
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Stunherald 9. 9. 2015 10:28

@Petulkda: Ha! To zni velice dobre. Jinac kolik je "tlustej" filc v tomto pripade? 2cm? 5cm? 10cm ?

Co se te desky tyce, tak mam ji nechat rovnou a nebo tomu muzu nechat nahore po obvodu nejakej "rantl" (treba 3mm). Jde mi o to, aby ten sub casem neodcestoval z desky dolu. Kdyztam bude malej rantl, tak by se to o to pripadne kouslo, ale zase co to udela s tim zvukem ...

EDIT: Nejvyssi nozku co jsem nasel je 32mm vysoka - link, to by melo stacit, ne? Nechat 4 kusy v rozich nebo pridat jeste jednu do prostred (aby to nebylo na skodu spis)
Stunherald
Junior

Odeslat příspěvekod Petulda 9. 9. 2015 10:33

1-2 cm budou bohatě stačit.
A k tomu cestování - copak tvůj sub při hraní nějak poskakuje? To by rozhodně neměl. A případný okraj se zvukem neudělá zhola nic.
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Stunherald 9. 9. 2015 12:39

Ne, neposkakuje, spis v souvislosti kdyz kockam v 11 v noci m*dne a zacnou litat po byte jak streleny. Ten sub neni az tak tezkej aby se jim ho nepodarilo posunout, ale asi se zbytecne strachuju.

Filc 1-2 cm zespod desky, ok, moc diky za rady, pripada mi to jako rozumny reseni, mozna i lepsi nez ty gumovy nozky...
Stunherald
Junior

Odeslat příspěvekod Denkez 9. 9. 2015 13:22

Stunherald: Myslím, že řešíš 2 související problémy.
1. Sub vlivem toho, že stojí na podlaze a má vertikálně uložený kmitací systém (reproduktor), může při hraní rozvibrovávat podlahu, která pak vyzařuje k sousedům dolů. Tomu by mělo jít zabránit jednoduše otočením kmitacího systému do horizontální roviny nebo jeho uložením na hmotnou podložku tak, aby svou hmotností tyto vibrace pohlcovala.
2. Sub, i kdyby byl od podlahy dokonale izolovaný, vyzařuje basové tlakové vlny (to se od něj očekává), které se se šíří všemi směry a které se z povahy věci tlumí obtížně.
Otázka je, co je v tvém případě dominantní, co převažuje.

PS. Nemysli si, že když postavíš sub na kamennou desku a vybudíš ho, tak že sousedé nebudou o ničem vědět.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Stunherald 10. 9. 2015 09:16

2 Denkez: Souhlasim s obema vecma, nicmene muzu rict, ze zasadni problem je prave 1] ... Nez jsem pod to dal ten kousek molitanu tak vylozene "drncela" podlaha. Sedel/stal jsem od subwooferu par metru, takze si dovedu predstavit, co to asi muselo delat u sousedu. Jak sem to soupl na molitan tak to je o poznani lepsi. Trochu to jeste citit jde, ale uz ne tak moc.

Bod "2" je, jak pises, to, co se od subu ocekava ... "duc duc" ... muj sice dela "duc duc" a k tomu podlaha delala "drrrnc, drrrnc" :D

Prubnu to s tim sutrem, napad se mi libi :]
Stunherald
Junior

Odeslat příspěvekod EKKAR 10. 9. 2015 10:19

To drnčení právě způsobuje ta plovačka, sice to nevnímáš, ale ona se při chůzi po ní pod tebou prohejbá - prostě má vůli na podložních vrstvách, díky který není pevně svázaná s podkladem = konstrukcí stropu a může se i volně pohybovat ve vodorovným směru (sice třeba jen o milimetry, ale to je právě to co dělá plovačku plovačkou). No a když na ni postavíš sub, tak prostě v určitým kmitočtu chytne rezonanci a začne vibrovat spolu s membránou - sub pak po ní začne poskakovat... Když zabráníš přímýmu přenosu vibrací do svrchní vrstvy plovačky třeba právě tím kamenným "stolkem" a mezi desku a samotnou podlahu vložíš tlumicí část (jedno jestli filc, pěnovou gumu nebo tlumicí nožičky - PROBOHA JENOM NE "ODHMOTŇOVACÍ HROTY" - TO BY BYLO Z DEŠTĚ POD VOKAP!!!), tak zabráníš i tomu poskakování subu. Podlaha prostě nebude dostávat přímou akustickou vlnu a díky tomu nebude "přímo vybuzovaná" = při stejný akustický hladině v místnosti se zmenší průnik zvuku k sousedům o dost poznatelnou část - nebudu tady machrovat decibelama, ale bude to minimálně o polovičku.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků