Omezení výkonu ze zesilovače

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Roman205 13. 9. 2015 17:39

Mám 2 reprobedny Sony SS-H771. Tyto bedny mají Impedanci 6 Ohmů a měly by mít výkon 50W každá. Chci si koupit zesilovač, který bude mít výstupní výkon, zhruba 200W na kanál. Potřeboval bych nějaký omezovač, který bych zapojil mezi zesilovač a bedny, tak, abych je nezničil přílišným proudem ze zesilovače. Existuje něco takového?
Roman205
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod iggi 13. 9. 2015 17:43

aky zosik k nim chces kupit?
200w maju pri kolkych ohmoch?
iggi
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Roman205 13. 9. 2015 18:33

Konkrétní právě zatím vybraný nemám. Ale říkám si, že když už budu nějaký kupovat, ať už má pořádný výkon. Prostě potřebuju vědět, jestli se dá nějak dosáhnout toho, co jsem psal. A podle toho si pak budu vybírat ten zesilovač.
Roman205
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod dkdkdk 13. 9. 2015 19:13

A máš představu na kolik tě ten 200W/kanál (předpokládám, že do 4Ohm) vyjde? Nechceš raději obměnit i bedny = přerozdělit zamýšlený rozpočet na zes+repro?
dkdkdk
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Roman205 13. 9. 2015 19:33

Ano. Samozřejmě si můžu rovnou koupit Hi-fi věž. Nebo nějakou reprosoustavu i se zesilovačem. To je mi vše jasné. Nicméně, opravdu by mě zajímalo, jestli se dá pomocí něčeho dosáhnout toho, co jsem psal.
Roman205
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod dkdkdk 13. 9. 2015 19:43

Žádný omezovač nepotřebuješ. Bojíš se, že zničíš repro v reálné hodnotě Kč 550,- a kupuješ 200W zesilovač?
dkdkdk
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod EKKAR 13. 9. 2015 19:44

Elektronickým limitérem posazeným na vstup toho zesilovače a nastaveným tak, aby maximální vybuzení nepřesáhlo nikdy přes hodnotu X - bezpečnou pro ty reprobedny. Ale jak padlo vejš, rozumnější je přerozdělit finance tak, aby se uživatel nemusel bát, že nechtíc zesík "vohulí" a sčoudne si bedny ...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Denkez 13. 9. 2015 19:52

Ty bedny můžeš poškodit/zničit zesilovačem i s menším výkonem.
Pokud je zničíš, zas tak velká škoda to nebude, alespoň si budeš muset koupit takové, které budou hrát.
Jinak omezovač výkonu má každý zesilovač a jmenuje se "Volume".
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Roman205 13. 9. 2015 20:22

Čili o ničem takovém nevíte? Myslel jsem omezovač na výstup. Na vstup je mi to k ničemu, protože to můžu rovnou zeslábit audio zdroj a navíc nikdy nezjistím, kolik do těch beden skutečně jde. Nenapadlo vás, že ten zesilovač nebudu mít pouze a jenom na tyhle bedny?
Roman205
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Abox 13. 9. 2015 20:32

Nevim, jestli je to presne to, co mas na mysli. Mam doma receiver Pioneer VSX-1021, a tam jde v menu nastavit jaka bude hlasitost vzdy pri zapnuti, a kolik se neda prekrocit. Mam to tak nastavene, ne kvuli bednam, ale kdyz se zapari, tak hluchnu a pridavam na hlasitosti 8-D Takze bych to vzdycky musel povolit v nastaveni max. hlasitosti...
Naposledy upravil Abox dne 14. 9. 2015 07:55, celkově upraveno 2
Abox
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Roman205 13. 9. 2015 20:51

Zeptám se ještě jinak. Budu-li to brát tak, že v podstatě potřebuju omezit proud, který půjde do reprobedny. Bude mi stačit nějaká pojistka, či podobně?
Roman205
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 13. 9. 2015 21:02

Nebude - pokud ji tam dáš, zabije zvuk (vždycky bude totiž ovlivňovat proud procházející do zátěže - minimálně v okamžiku špičky, kterou v podobě krátkodobýho přetížení reprosoustava úspěšně běžně přežívá by ta "pojistka" způsobila "clip", prostě uříznutí, který by bylo daleko zřetelnějc slyšet. Dej si poradit - a buď kup bedny výkonnější než zes, nebo to prostě musíš hlídat na vstupní úrovni - jinak to jednoduše udělat nejde. Jo, šlo by to složitě, pomocí nějakýho naprogramovanýho švába, kterej by poznával druh beden připojenejch aktuálně k výstupu (musel bys mu je nějakým způsobem označit, aby je vždycky rozpoznal nezávisle na tom, jak je připojíš) a podle nich nastavoval maximální vstupní úroveň (nebo zesílení v řídicím zesilovači) tak, aby výstupní úroveň v každým daným případě nepřekračovala mez nominálního výkonu. K čemu by to ale bylo je otázka...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod dkdkdk 13. 9. 2015 21:29

Kup ten 200W zesík, připoj Sonky a pro klid duše si udělej testík
http://ulozto.cz/xNaZvZ7K/stereo-video-test-cd-zip
"skladba" 07-Modulacni test pro zjisteni limitace - mono
Začni na nulové hlasitosti, a pak pomalu zesiluj. Měl by se ozývat základní táhlý tón. S vyšší hlasitostí se přidá jemné cvrlikání, a pak hlasité cvakání. Tady hned vypni přehrávání, o kousek stáhni volume zpět a udělej si značku, kterou nesmíš překračovat.
Pak si pusť svou oblíbenou hudbu a snaž se k té značce dostat. Jestli zesík takhle vysoko vytočíš a skladbu dojedeš až do konce, poprosím o video s blaženým výrazem z poslechu.

...u mě nastupuje limitace na 3. hodině a hraju max na 10. i ty nejdynamičtější nahrávky.
Naposledy upravil dkdkdk dne 14. 9. 2015 18:17, celkově upraveno 1
dkdkdk
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod iggi 14. 9. 2015 07:04

Najdynamickejsie nahravky su nahrane najtichsie.
A na poriadny zosik s 200w na kanal si priprav 2000€ a viac
napr. SPaudio A200 za 69 000kč (200w 4ohm) + predzosík k tomu
alebo BVaudio A300SE za 1100€ (200w 4ohm)
iggi
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Roman205 14. 9. 2015 20:57

Tak jo. Pěkně si to shrneme. Dozvěděl jsem od vás tedy, že zesilovač si za žádnou cenu kupovat nemám (na to jsem se ale neptal). Bedny si můžu klidně potrhat, protože jich vlastně ani není škoda (to je snad na mém uvážení, ne?). Pokud chci omezit výstupní výkon, mám si potočit kolečkem hlasitosti (opravdu rada nad zlato, ještě, že jsem na tak odborném fóru, protože tohle by mě opravdu nenapadlo). Ve výsledku mi však nikdo nebyl schopný odpovědět na můj dotaz. Jediný "Abox" se trochu snažil. Já se ptal jestli něco takového existuje. Co kdyby jste prostě stručně napsali: "neexistuje", "o ničem takovém nevím", místo toho, aby jste si hráli na chytrolíny a radili mi, jak mám nakládat se svými penězi a bednami. Až mně bude zajímat, jestli se vyplatí koupit si nějaký zesilovač, založím téma s tímto dotazem. Mimochodem těch 200W byl jen příklad. Pointa byla v tom, že to bude prostě více, než ty bedny zvládnou. Jako sorry, ale více se dozvím i v hospodě.
Roman205
Kolemjdoucí

Další stránka