Staré reproduktory Tesla

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Bendergast 22. 9. 2015 15:39

Zdravím všechny! :-)

Máme doma staré reproduktory Tesla a rád bych je propojil s počítačem. Jenže jack 3.5 samozřejmě nemají a já si s tím moc nevím rady, vzhledem k tomu, že jsem se s podobnými reproduktory moc nesetkal.

Jaké kabely k tomu? Budu muset pájet, nebo je jiné řešení?

Přikládám fotky :-)

http://www.imgup.cz/image/xX1
http://www.imgup.cz/image/xXE
http://www.imgup.cz/image/xXF
Bendergast
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Denkez 22. 9. 2015 16:53

Hlavně k pasivním reproduktorům potřebuješ zesilovač.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Poslední varování

Odeslat příspěvekod EKKAR 22. 9. 2015 19:55

Hlavně NEMÁŠ reproduktory, ale MÁŠ REPRODUKTOROVÉ SOUSTAVY = vulgo reprobedny. Samotnej reproduktor je součást reprosoustavy.

No a teď to nejdůležitější - ZESILOVAČ. Zvukovica z PC totiž s bídou utáhne sluchátka, o reprobednách se u ní nedá vůbec mluvit. Potřebuješ něco, co je schopný dodat TRVALEJ výkon maximálně 40VA do impedance 4 ohmy (je to střídavej proud, takže jednotka voltampér VA - ne watt, kterej se používá v obvodech se stejnosměrným proudem), abys ty reprobedny nepřetížil = 40VA je jejich "štítkovej" neboli nominální příkon - zesilovač by neměl bejt schopnej dodat víc, aby je nezničil. To říká teorie a normy, podle kterejch TESLA tyhle reprobedny vyráběla. Ty normy byly velice tvrdý a z dnešního pohledu byly jejich požadavky až nadměrný - v dnešní době to je výhoda, můžeš je "krmit" i zesilovačem o vyšším maximálním výkonu - a pokud si pohlídáš hlasitost, nic se nepoškodí. Takže pokud použiješ zesilovač s maximálním výkonem 50VA na kanál, nestane se vůbec nic a pokud použiješ zesilovač s výkonem vyšším, při zvyšování hlasitosti poměrně rychle podle zvuku poznáš, že bedny "začínají mít dost" - stačí si tuhle mez pohlídat a nebude hrozit skoro žádná havárie.
¨
O samotným typu zesilovače nebudu nic navrhovat konkrétně, záleží na vlastních preferencích - jestli koupíš radši nějakou starší bazarovku nebo dokonce s bednama soudobej zesilovač (TESLA AZS222 nebo AZS223 a jim podobný) nebo jestli půjdeš do nějakýho modernějšího AV-receiveru (má vícero vstupů, můžeš pak zesilovat a reprodukovat signál i z TV, nějakejch přehrávačů, herních konzolí a pod) anebo jestli "umíš vzít páječku do ruky" a zesilovač si postavíš - z koupený stavebnice nebo dokonce sám jen ze součástek nakoupenejch individuálně, podle nějakýho ověřenýho návodu získanýho z časopisu, knížky nebo na netu.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod ThalesX 23. 9. 2015 09:28

V rámci produkci Tesly patří tyhle bedny určitě k tomu lepšímu co odtud vylezlo, ale na to aby zahrály jak mají musí krom bezvadného technického stavu (alespoň zkontrolovat kondenzátory!ale je toho daleko více co se dá pro ně udělat) mít adekvátního parťáka v podobě pořádného zesilovače. Když k tomu dáš nějaké šidítko tak tě zklamou a budeš se divit kde je ten zvuk. Nenech se klamat uvedeným štítkovým příkonem beden, Tesla jej uváděla dle mnohem přísnějších norem než je zvykem dnes. Neboj se tedy najít si nějaký poctivý starší zesilovač, který je schopen reálně odevzdat (tj nejen na papíře) výkon alespoň 100-150W. Určitě ne tedy v tomto případě AZS222/223. Raději bych nekoukal po AV receiverech protože tam až na výjimky není o co stát. Připrav se že takové alespoň trochu použitelné zesilovače jsou otázka kolem 3,5K, s 5K v kapse už je mnohem zajímavější výběr.
ThalesX
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod meg.a.byte 11. 9. 2016 17:42

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat na výběr nového zesilovače ke starým bednám. Mám dva Supraphony 845, samozřejmě ještě se starými konektory a jediné co k tomu pasovalo a bylo dostupné je zesilovač Tesla AZS 215. Bohužel už není nejmladší, takže má určité vady, které jsem nějakou dobu dokázal překousnout, ale nastal čas to nějak vyřešit. Nejde na nich stereo a docela často prostě bedny začnou hrát děsně blbě, jde vidět že to nezvládají. Docela dlouho už přemýšlím o koupi klasických reproduktorů, nějakých malých, které by zvládaly středy a výšky a doplňovaly velké bedny, které by aspoň sloužily jako subwoofer. I kdyby to byly nějaké strašné do 500, pokud bych koupil ten zesilovač a nějak využil ty velké Supraphony tak by mi to na běžné poslouchání stačilo.

Od beden jde kabel s profilem malého kruhu a většího obdélníku (nemám tušení jak se nazývá). Momentálně mám na zesilovač vytvořenou redukci z 5 DIN pin na 3.5 jack, abych ho mohl zapojit do PC (případně do mobilu).

Můj rozpočet je poněkud omezený, takže bych nechtěl dát víc jak 2000,- do celkového řešení (ať už zesilovač + nějaké mini bedny nebo jen zesilovač). Pokud je to reálné. Ano, vím že je to děsně málo, ale nejsem žádný audio úchyl a hlavně nepotřebuju ozvučit kino (bydlím v pokoji 3.5,m x 3.5m s normálním stropem a s hlasitostí jdu málokdy nad 40%). Žádnou kytaru nebo tak nemám, je to jen na každodenní poslech hudby k práci. Pokud chci pro poslech lepší zvuk, nasadím si kvalitnější sluchátka.

Jde mi hlavně o to vyřešit aktuální stav téměř nefukčního zesilovače a nějakým způsobem využít velké bedny (když už je mám).
Byl bych rád i za rady typu "kde najít opraváře starého audia" a podobně, i tohle by mohlo být řešení.

P.S.: Ještě obrázek bedny (jedné) a zesilovače: http://i.imgur.com/JfBUw32.jpg
P.P.S.: Audiu technice a různým názvoslovím moc nerozumím, asi se budu dost ptát, pokud nebudu rozumět.

EDIT: Sloučeno se starším vláknem se stejnou tématikou.
Ekkar
meg.a.byte
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod platprd 11. 9. 2016 18:33

Bedny:
Podle internetu je tam před výškou nějaký jeden kondenzátor, pokud je elektrolytycký, či nějaký šmejd asi by stálo za úvahu jej vyměnit za foliový. u dvou kondenzátorů s malou kapacitou by to nemuselo být nijak drahé.
Zatim bych asi omkrnul ten kond, případně přetřel závěsy regumem a bedny nechal co máš, vzhledem k rozpočtu.

Zesilovač:
Je otázka, jestli vůbec takovýhle zesilovač zachraňovat, nebo raději koupit na aukru nějaký starší kousek výrazně vyšší kvality a tenhle tam naopak střelit nějakému sběrateli.

Zesilovač, třeba takovýto.
http://aukro.cz/pioneer-a-443-kvalitni- ... 58973.html
Tam už by se pak případně vyplatilo i za nějaké drobné nechat jej opravit, kdyby měl nějaké mouchy.

opraváři repro:
http://repromania.net/forum/viewtopic.php?f=19&t=80

Opraváři zesů:
tady moc neznám
například pan procházka a jeho Automatservice
http://www.abc.cz/firma/193445-petr-pro ... t-service/
pak jsem ještě našel tohle, ale zkušenost nemám
http://www.audio-video-servis.cz/opravy/hi-fi/
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
platprd
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod EKKAR 11. 9. 2016 20:31

Jistě, Joudo, jestli je tam elektrolyt, vyměň ho za fóliovej. Ty jseš taky poradce, že bys měl za svoje rady dostat korunu. Nepoznáš ani podle typu, ani podle fotky, jakej kondík tam je respektive má bejt, ale budeš tady machrovat. Co když tam bude kombinace unipolárních kondíků, co s tím uděláš?
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod platprd 11. 9. 2016 20:37

Pro méně technicky zdatné.
unipolár=bipolár
Čili bez obav se dá nahradit jakýmkoli foliákem, který je ze své podstaty také unipolár.
platprd
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod EKKAR 11. 9. 2016 21:15

Tak, tímhle jsi to dokonale stvrdil. Nemáš o problému ani páru, ale tváříš se a radíš tady, jako bys měl denně k obědu exkrementy krále Šalomouna. Napsat
platprd píše:Pro méně technicky zdatné.
unipolár=bipolár
...

může opravdu jedině ignorant. A to ignorant zdatnej leda tak ve lhaní, rozhodně ne v technice. Končíš. Tady PROZATÍM zamykám, abys nemohl zavádět svým mlžením další lidi.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod ThalesX 13. 9. 2016 18:24

>Platprd
Ne, bipolár opravdu není totéž co unipolár.

>Bendergast
Bohužel tě musím zklamat. Chápu sice že chceš ty bedny zachránit, ale už v době jejich výroby se nejednalo o soustavy pro kvalitní poslech, spíše takové bum-cink na nenáročné disco a podobně. Bohužel jim nelze žádným rozumným způsobem pomoci (vyjma totální přestavby a do toho by se ti asi nechtělo). Nelze je ani seriozně použít jako sub ač k tomu svou velikostí svádí.
Ani AZS215 nemá smysl v původním stavu zachraňovat pokud ho nechce člověk jako sbírkový kus, navíc k uvedeným bednám je výkonově slabý. Doporučuju darovat nebo za drobný bakšiš předat do dobrých rukou, které je nezničí. Těch ARS845 je velmi málo, byla by škoda je zničit (z muzeálního hlediska), ale jak jsem řekl jen na velmi nenáročné účely.
ThalesX
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod platprd 13. 9. 2016 23:46

Ale je, pokud není, tak mi sem hoď schéma, kde mi ukážeš rozdíl mezi unipolar a bipolar, případně mi ten rozdíl popiš. Ale hlavní je, že tady Ekkar cosi povídal o tom, že "unipolární" kondenzátor nejde nahradit foliákem, což je uplný nesmysl. V bednách se dá použít foliák vždy (pokud samozřejmě nemá nějakou obří kapacitu a nevejde se mi tam, ale to je výjimečný případ, například RLC korekce.)

-- 14. 9. 2016 01:15 --

tady přikládám vysvětlení, kde je naprosto zřejmé že bipolární a unipolární je to samé.

In the context of electronic capacitors, "polar" means that the voltage across the device matters as to direction. One lead is to be more positive than the other. NON polar means that the voltage direction of one lead compared to the other does not matter. BI-polar is a corruption for electrolytics that have had oxide grown to resist both directions of voltage application. I guess there is some sense to it in that a bipolar electrolytic is really an electrolytic grown to have two positives or two negatives, so that which is which doesn't matter in actual application.

By that line of reasoning, NON polar should never be applied to electrolytics at all, because there really isn't any non polar electro. Bipolar is what you get. By strenuous reasoning, I'd suppose that non polar only applies to capacitors that don't have any implied polarization, like all the poly film caps. Polarity just doesn't matter to them.

One could stretch the language a bit to call ordinary polarized electros UNI-polar because they have to be used with voltage one way, but English being what it it, that carries the nuance that there may only be one lead, which is incorrect. And it's unnecessarily duplicative, since "polar" means and implies what is meant, no funny nuances.

-- 14. 9. 2016 01:18 --

a dále
https://en.wikipedia.org/wiki/Electrolytic_capacitor
Bipolar electrolytic (aka non-polarized) capacitors which may be operated with either polarity are special constructions with two anodes connected in reverse polarity.

A já se ptám, co je tedy unipolar, kdy né nepolarizovaný capacitor tedy = bipolar?
platprd
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod EKKAR 14. 9. 2016 02:17

1) používat dvojhmat Copy a Paste umíš dobře. Otázkou je, nakolik to cos zkopčil i chápeš...
2) lhát a zavádět umíš taky dobře - protože já jsem nikdy netvrdil, že "unipolár nejde nahradit fóliákem". Já jsem napsal, že BIPOLÁR NEJDE JEDNODUŠE NAHRADIT UNIPOLÁREM - a to je proti tvýmu ZAVÁDĚJÍCÍMU TVRZENÍ PŘESNEJ OPAK.
3) z toho všeho jasně vidno, že naše džungarská křeččice rozumí elektonice líp než ty.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod platprd 14. 9. 2016 03:03

platprd píše:Podle internetu je tam před výškou nějaký jeden kondenzátor, pokud je elektrolytycký, či nějaký šmejd asi by stálo za úvahu jej vyměnit za foliový. u dvou kondenzátorů s malou kapacitou by to nemuselo být nijak drahé.

EKKAR píše:Jistě, Joudo, jestli je tam elektrolyt, vyměň ho za fóliovej. Ty jseš taky poradce, že bys měl za svoje rady dostat korunu. Nepoznáš ani podle typu, ani podle fotky, jakej kondík tam je respektive má bejt, ale budeš tady machrovat. Co když tam bude kombinace unipolárních kondíků, co s tím uděláš?

EKKAR píše:1) používat dvojhmat Copy a Paste umíš dobře. Otázkou je, nakolik to cos zkopčil i chápeš...
2) lhát a zavádět umíš taky dobře - protože já jsem nikdy netvrdil, že "unipolár nejde nahradit fóliákem". Já jsem napsal, že BIPOLÁR NEJDE JEDNODUŠE NAHRADIT UNIPOLÁREM - a to je proti tvýmu ZAVÁDĚJÍCÍMU TVRZENÍ PŘESNEJ OPAK.
3) z toho všeho jasně vidno, že naše džungarská křeččice rozumí elektonice líp než ty.

Udělám s tím, že tam dám foliák, jak jsem psal již před tvým teoretizováním o unipoláru křikloune a stále čekám na to, až mi objasníš ten rozdíl mezi bipolar a unipolar. :-D Já aspoň umím své tvrzení něčím doložit, ty mne tu pouze urážíš a na doklad svých teorií jsi nedodal zhola nic.
platprd
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod EKKAR 14. 9. 2016 04:00

Na rozdíl vod tebe já vím, jakej kondík v těch bednách byl z výroby. A taky vím proč tam byl zrovna takovej - a tomuhle fóru nemusím dokazovat, že vím o čem mluvím. Zato u tebe je tady skoro jistota neznalosti - umíš jen papouškovat cos kde v povětří nabral a ještě ne přesně. Když už jsme u těch kondíků, pročpak jsou v bednách kondíky obecně zapojený tam, kde jsou? A proč jich je někdy víc a jindy třeba jen ten jeden? Nedělej Zagorku a pochlub se, co všecko víš... A nebo taky nevíš!!!!
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod platprd 14. 9. 2016 04:05

Tak si mohl tázajícímu napsat rovnou jaký si má koupit foliák jaké kapacity, místo abys tu rozváděl svou teorii o nezaměnitelnost bipolárního/unipolárního/nepolárního elektrolytu čímkoli jiným. Tohle mi připomíná při dvou rozumbradů o tom jestli před nimi stojí bavorák nebo BMW.

A ta tvoje nezaměnitelnost bipoláru a unipoláru mi připadá k smíchu, obzvlášť, když nedokážeš vypotit ani jedinný rozdíl mezi kondy těmito označeními. A z výhybek mne opravdu nezkoušej, já sem měl v ruce tolik výhybek, kolik ty si neviděl ani na obrázku. Akorát sem se nikdy neměl potřebu vrtat ve starých Teslách.
platprd
Trvalý BAN

Další stránka