Staré reproduktory Tesla

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod ThalesX 14. 9. 2016 06:47

Problém je v tom Platprde, že znovu opakuju že unipolár není totéž co bipolár ani totéž co nepolarizovaný typ (např. svitkový).

Unipolár = kondenzátor, který je polarizovaný tj. např. běžný elektrolyticý typ, který se v bednách nouzově také používal. Právě proto že je na tuto pozici svými vlastnostmi nevhodný se zapojovaly často (bohužel ne vždy) dva antisériově, takže při náhradě bipolárem nebo svitkem je potřeba tam dát jen jeden s poloviční kapacitou. Toto řešení opravdu nepoužívala jen Tesla. Jsou ale i zapojení, kde byly polarizované elektrolyty použity úmyslně a jsou doplněné polarizačním obvodem. Kdybys na totéž místo dal bipolár tak časem dojde k jeho destrukci, jelikož bipolár špatně snáší dlouhodobou stejnosměrnou polarizaci. Hodí se tudíž jen pro čistě střídavé obvody. Při náhradě je tedy potřeba tam dát co tam bylo a nebo polarizační obvod odpojit.

Podstata je vědět co člověk dělá což ty Platprde bohužel nevíš jelikož na to nemáš potřebné teoretické znalosti. Na to opravdu nestačí si někde něco přečíst a pak to bezmyšlenkovitě aplikovat všude. Bylo by docela zajímavé vyhodnotit výsledek když bys měl samostatně zgenerálkovat výhybku do známých soustav RFT Corona.
ThalesX
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod šeďour 14. 9. 2016 09:32

Jsem znechucenej, kam tohle fórum za několik let došlo.
Konkrétně tohle vlákno je příkladem, jak se tady řešej problémy.Přispěvatel platprd napíše svůj názor (možná správnej, možná ne) a moderátor Ekkar ho za to napadá dost osobním způsobem.Z mýho pohledu dost "posměšným" osobním způsobem.Nejen, že ho oslovuje nějakým jiným nickem (za což normálně hrozí udělení banu), ale klidně napíše reakci na jeho příspěvek a pak vlákno (třeba dočasně) zamkne ! Proč ? Aby dotčenej nemohl reagovat ? Tohle, ale bohužel není poprvně.

Je pravda, že Ekkar opravdu nemusí na tomhle fóru nikomu dokazovat svoje znalosti (zvlášť ne platprdovi).Jeho znalosti jsou přímo encyklopedický.Ale způsob jakým reaguje je podle mě pro moderátora nepřijatelnej.Možná by si měl vzít příklad ze způsobu, jak věcně a s klidem reaguje moderátor ThalesX.
Doma: Ultimativní audio miniPC, DAC + zesilovač HEGEL, třípásma LSM (geniálně navrhl Kocour)
Sluchátka: AKG K812, AKG K701,Beyer 770, 990, planární SDR wood.DAC + zes. TEAC
Na ven: FiiO X5, Trinity Delta II, Oriveti Primacy, FiiO X1, Sony MH1, atd.
šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod platprd 14. 9. 2016 13:58

ThalesX píše:Problém je v tom Platprde, že znovu opakuju že unipolár není totéž co bipolár ani totéž co nepolarizovaný typ (např. svitkový).

Unipolár = kondenzátor, který je polarizovaný tj. např. běžný elektrolyticý typ, který se v bednách nouzově také používal. Právě proto že je na tuto pozici svými vlastnostmi nevhodný se zapojovaly často (bohužel ne vždy) dva antisériově, takže při náhradě bipolárem nebo svitkem je potřeba tam dát jen jeden s poloviční kapacitou. Toto řešení opravdu nepoužívala jen Tesla. Jsou ale i zapojení, kde byly polarizované elektrolyty použity úmyslně a jsou doplněné polarizačním obvodem. Kdybys na totéž místo dal bipolár tak časem dojde k jeho destrukci, jelikož bipolár špatně snáší dlouhodobou stejnosměrnou polarizaci. Hodí se tudíž jen pro čistě střídavé obvody. Při náhradě je tedy potřeba tam dát co tam bylo a nebo polarizační obvod odpojit.

Fajn, ale stále nevidím žádný problém v tom, když se tam místo toho dá foliák. Jinak tyhle vysoké kapacity proti sobě vím že se používaly i například v Quadralech, nicméně také jsem je již v minulosti nahrazoval bez problémů jendním foliákem. Navíc stačilo napsat, že tam jsou dva klasické polarizované kondy proti sobě, místo nějakého zkoušení, co uděláš, když tam je "soustava" unipolárních kondenzátorů. Když tenhle termín nikdo nikde nepoužívá.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
platprd
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod EKKAR 14. 9. 2016 15:32

Ale to je úplně jedno, jestli se to používá nebo nepoužívá - protože aby tady někdo mohl radit, MUSÍ VĚDĚT CO TO JE - a ne jen papouškovat nějaký pochytaný moudra po jinejch bez jejich pochopení, jako to děláš ty! To je totiž úplně přesně to samý, co dělal Jaroslav Dietl, když psal scénáře pro Nemocnici na kraji města - doktorskýma termínama se to tam hemží asi jak vojákama v Pentagonu, ale operovat podle toho scénáře by nikoho nešlo - teda šlo, ale zaručeně by to nepřežil! Anebo by se tvoje rady daly srovnat s detektivkou - podle tý coby návodu by taky v reálu nikdo žádný vrahy nebo defraudanty nenašel ... Ty mně nejvíc ze všeho připomínáš spolužáka mýho mladšího bráchy - léta "jezdil formule" na počítači, vlastně od klukovskejch let. Všecky kolem sebe včetně letitejch polykačů kilometrů furt "stíral" hláškama o způsobu řízení rychlýho auta za takovejch a makovejch okolností. Pak si namachrovaně udělal řidičák, z garáže slavnostně vytáhnul od bohatýho papínka předem připravený nadupaný "báwo" - a během jedinýho jednoho následujícího dne byl bez auta, bez řidičáku i bez dvou kamarádů, který v ten nešťastnej moment na reálný silnici v dešti s ním v tom autě seděli... on to naneštěstí přežil, s podmínkou od soudu a s doživotníma následkama, který musí platit dalším dvěma spolujezdcům - těm už bohužel plný zdraví nikdo nevrátí a do smrti budou důkazem jeho blbosti...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod platprd 14. 9. 2016 15:55

Já jsem si myslel, že účelem tohoto fora je poskytovat rady, nikoli si vyřizovat nějaké osobní antipatie, případně někoho zkoušet z nepoužívaných termínů
platprd
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod ThalesX 14. 9. 2016 16:46

Jenže zrovna v tomhle má Ekkar pravdu, neexistuje jednoduchá, univerzální a všeobecně platná rada. Tím spíš ne když se začne motat více věcí dohromady jako když jsi napsal že unipolár=bipolár jakož i další věci, o jiných věcí kterými jsi řekněme trochu ujel v jiných vláknech. Chce to jen trochu rozvahy, ne jen rychlou střelbu od pasu.

Třeba v tomto konkrétním případě beden se sice výměnou kondenzátoru (ať už je tam jakýkoliv) lze dostat na technicky funkční stav pokud byl původní vadný, ale pořádně to nikdy hrát nebude. Tady jde o to že tento typ je z dnešního hlediska navržen dosti nešťastně, ale abych to však podrobně rozepisoval to je asi trochu mimo rámec. Podstatné pro majitele je, že pokud neposlouchá jen něco velmi nenáročného, chce rozumný stereofonní efekt tak je čas se podívat dál. Radu tedy dostal, Zatím se dále nevyjádřil kdyby měl třeba nějaké doplňující otázky.
ThalesX
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod EKKAR 14. 9. 2016 16:53

2 Platprd: Ano, ale je rozdíl poskytovat rady a RADY, přičemž ten poskytovatel NA TAKOVÝ POSKYTOVÁNÍ MUSÍ MÍT - znalosti i zkušenosti - hlavně ty znalosti, který spočívají i ve schopnosti něco vysvětlit. A to je to, co tobě chybí - ty jen zoufale papouškuješ něco, co někde na netu najdeš... Jak ti má někdo objasnit pojem "unipolární vs. bipolární kondenzátor", když neznáš a nechápeš pojem "polarizace dielektrika"? Jasně, ty sem teď nakopíruješ půl stránky z Wikipedie a budeš si myslet, jakej nejseš king, žes "utřel Ekkara". Jenže v reálu stejně budeš vědět naprostý kulový a až zase někomu něco poradíš jako posledně s tím Regumem na repráky, bude to o5 nebetyčná zhůvěřilost ... A to že jsem vytrvalej? To je jednoduchý - jedna z mejch životních filozofií je potírat šiřiče fyzikálních bludů a bájí všude, kde k tomu mám příležitost ...
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod platprd 14. 9. 2016 17:44

tak já jsem se aspoň snažil něco poradit, ty si tu akorát honíš ego. A místo rady tady zkoušíš nějaké své vyučování zlobivých žáčků.

ThalesX píše:Třeba v tomto konkrétním případě beden se sice výměnou kondenzátoru (ať už je tam jakýkoliv) lze dostat na technicky funkční stav pokud byl původní vadný, ale pořádně to nikdy hrát nebude. Tady jde o to že tento typ je z dnešního hlediska navržen dosti nešťastně, ale abych to však podrobně rozepisoval to je asi trochu mimo rámec. Podstatné pro majitele je, že pokud neposlouchá jen něco velmi nenáročného, chce rozumný stereofonní efekt tak je čas se podívat dál. Radu tedy dostal, Zatím se dále nevyjádřil kdyby měl třeba nějaké doplňující otázky.

Za 2000 tisíce se může do dálky koukat jak chce, ale lepší kombo beden se zesilovačem nesežene ani náhodou.
platprd
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod EKKAR 14. 9. 2016 18:28

platprd píše:tak já jsem se aspoň snažil něco poradit, ty si tu akorát honíš ego. A místo rady tady zkoušíš nějaké své vyučování zlobivých žáčků...
Často je mnohem důležitější rada řešící otázku PROČ, než rada podávající bez dalšího pochopení situace odpověď JAK. Dovolí to tazateli lepší výběr. Ale to ty bohužel nejseš schopnej pochopit ...
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod platprd 14. 9. 2016 18:35

Kterou ty si nesposkytl, místo toho si tu plácal slámu.
platprd
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod MgX 14. 9. 2016 18:46

platprd píše:Já jsem si myslel, že účelem tohoto fora je poskytovat rady, nikoli si vyřizovat nějaké osobní antipatie, případně někoho zkoušet z nepoužívaných termínů

Účelem tohoto fóra je, zcela jistě, poskytovat rady dalším uživatelům, či získávat rady od druhých. Kdo však vědomě/cíleným stylem, byť opakovaně napomenut/usvědčen z nepravdy, stále opakuje a argumentuje prostředky, které se nezakládají na pravdě, tedy jednoznačným způsobem, nade vší pochybnost, káže lež, porušuje zásady slušného chování v obecné rovině ctěné na většině slušných diskuzních fór. Takovému uživateli může být udělen okamžitý trest.

Stejně tak by uživatel mající trest, měl být schopen a ochoten tento přijmout v plném rozsahu - akceptovat jej, nebo se v souladu s pravidly fóra (proti jeho udělení), bránit příslušným způsobem. Obcházení trestu patří k jasnému důkazu, že podobně ladění jedinci nemají na diskuzních fórech co dělat. Pokud tedy budeme hovořit o jakési „osobní rovině a vyřizování si účtů“, lze takovéto jednání považovat za cílenou provokaci. Konkrétně ve Vašem případě s nezaměnitelnými znaky. Představa, že moderátor, či administrátor nemůže zasáhnout proti takto, řekněme, takticky působícímu uživateli, je lichá. Zdejší fórum není Vaším osobním písečkem. V dnešní době si můžete založit vlastní. Do té chvíle bude třeba, abyste plně respektoval pravidla, respektive příslušný trest.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor

Odeslat příspěvekod platprd 14. 9. 2016 19:02

A moderátor, který cíleně napadá diskutující a nabádá k jejich fyzické likvidaci, či pokud vytvoří paskvil, tak forum zamkne a promaže, místo aby bylo vidět, že plácá nesmysle, je jistě optimálním mužem na svém místě, jako například Ekkar.
viewtopic.php?f=1704&t=1254669
Ty Joudo nejlíp uděláš, když si takovej držák necháš nastřelit pomocí jatečního expanzního přístroje rovnou do čela. Nerezový kotvicí prvky se dají ne příliš draho koupit a když na nich nebude viset kamera s reflektorem, můžeš je vydávat za dostatečně expresívní šperky ...

viewtopic.php?f=1711&t=1254702&st=0&sk=t&sd=a&start=15
To sis zas na Hifinádorech něco přečet, porozuměls tomu jako koza náklaďáku - a teď zkoušíš co to udělá tady s náma, že jo Joudo? Přestaň tady lidem valit klíny do hlavy nějakýma vyčtenýma "moudrama", na tuhle váhovou třídu jednoduše nemáš.

viewtopic.php?f=1709&t=768026&p=11289292#p11289292
Obávám se, že tady pomůže pouze ekologická likvidace - jak těch plastoškvrčítek, tak celýho Yody platprda. Neb jak pravil klasik, lidská blbost jest nekonečná a kde blb, tam nebezpečno.

a tak dále...
platprd
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod MgX 14. 9. 2016 19:13

platprd domnívám se, že jsem vše důležité napsal. Pokud tedy budu - jaksi navíc - o určitých uživatelích hovořit, jakožto o lidech, kteří již na fórum nemají mít/nemají přístup, těžko budu řešit jakékoliv zásahy vůči nim. Předpokládám, že, jako člověk myslící, předchozímu, ale i tomuto textu velmi dobře rozumíte. Předpokládám, že o mnoho lépe, než další návštěvníci vlákna.

Jestliže ne, bude nutné si má slova přečíst znovu, minimálně ještě jednou.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor

Odeslat příspěvekod ThalesX 14. 9. 2016 19:14

platprd píše:Za 2000 tisíce se může do dálky koukat jak chce, ale lepší kombo beden se zesilovačem nesežene ani náhodou.

Jak se to vezme. Já bych to dokázal, ale já si dovedu dát spoustu věcí dohromady sám. Pokud se budeme bavit o běžném uživateli, který nechce nic řešit, tak jsou částky pod které prostě nemá cenu něco řešit. To leda že by našel někoho, kdo by mu za stávající komponenty chtěl nabídnout nadstandardně vysokou částku. U zesilovače bych v to nedoufal vůbec, tam je to tak za kilko až dvě protože tam jde v podstatě jen o pozornost pro toho, kdo víceméně tento stroj daruje. U beden by nabídl vyšší cenu než někde mezi 500-1000Kč jen nějaký neznalý člověk (nebo rovnou blb), který uvidí poměrně velké bedny a bude si myslet že s tím bude dělat kravál, čímž je odsoudí k zániku. To by mi přišla škoda. Člověk, který ví o co jde za ně napříč velikosti a vzhledu mnoho nedá.

Další otázka je co to je kvalitnější zvuk. Každý v tom vidí něco jiného. Někdo schopnost hrát relativně nahlas, někdo vyrovnaný přednes a schopnost poskytnout lepší stereofonní vjem. Třeba ve vedlejším vlákně se probírají ARS9204, což jsou malé regálovky ze stejné doby. Přestože nemají ani tolik basů, ani nedokáží hrát nahlas jako bedny z tohoto vlákna (ARS845), tak je považuji za kvalitnější, zvláště po úpravě. Navíc tam ta úprava má smysl, zde to smysl nemá. Jsou to jen dva basáky paralelně připojené k zesilovači napřímo a dva výškáče daleko od sebe (v protilehlých koutech) zapojené jen přes kondenzátor. Už jen tahle koncepce brání v rozumné lokalizaci nástrojů ve stereonahrávce. Vznikne jen zvuková koule. Jsou to prostě jen velké bedny na - vlastně nevím na co. Třeba na podkres v posilovně pokud se nebude hrát příliš nahlas.

Na suba se ty bedny nehodí, na to by to chtělo o něco větší objem a hlavně pevnější konstrukci. k tomu nějaký zesilovač atd. a jsme zase mimo. Někdy bych si je ale rád nafotil (v rámci dokumentačního projektu), ještě jsem se nedostal k exempláři, který by nebyl značně dobitý.
ThalesX
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod platprd 14. 9. 2016 20:01

No v jeho případě šlo o rozpočet 2000 a kvalitnější zvuk ve smyslu, aby to vůbec hrálo místo nějakého chrčení. Proto jsem doporučil pijáka přes aukro a u beden zkontrolovat kondy, což je asi jedinné co se do toho rozpočtu vleze.

Já si taky dokážu sehnat za 3 tisíce repráky s katalogovou cenou 30 a za 5 zesilovač s katalogovkou 50, nicméně to je myslím pro todle tazatele celkem irelevantní.
platprd
Trvalý BAN

Předchozí stránkaDalší stránka