Sestava do cca 50000 Kč

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Božkov 16. 3. 2016 19:21

Ahoj, chtěl bych požádat o radu, tipy na slušně hrající sestavu do cca 50000, případně něco málo přes...

Místnost je přibližně 3x6 metrů, bedny budou na nástěnných držácích na delší straně místnosti, mezi nimi 40 palců plazma TV. Bedny budou u TV velmi blízko. Vzhledem k předpokládanému natočení bedny směrem do středu kvůli směrovosti bohužel nemůžu použít větší regálky, protože TV je jakoby zapuštěna do stěny, což byl můj "geniální" designerský nápad při přestavbě bytu :-) Poslechová vzdálenost asi tak 2,5 metru. Prakticky jedinou možností jsou rozhodně regálky, navíc kvůli malému prostoru určitě bez stojanů. Sloupy nehrozí vůbec. Nevyžaduji vyloženě audiofilský přednes, akustiku místnosti nijak dramaticky vylepšovat nehodlám. Jen bych chtěl něco, co vyloženě neurazí ani při přechodu z mých sluchátek HifiMAN HE-500. Koupil jsem si před časem levné aktivní monitory Q Acoustics BT3, původně jen pro zvuk z TV, pak jsem k nim zkusil nějaké slušnější FLAC nahrávky a i přes všechna zjevná omezení v čistotě a detailu oproti sluchátkům, jsem okamžitě zaznamenal to "něco", co sluchátka nejspíš nikdy mít nebudou...

Moje tipy jsou zatím KEF LS50 + rozumný zesilovač (prý unesou i něco hodně dobrého :-()

Aktivní ADAM MK3

Revel Performa M 105 - prý skvělé, ale tam už bych měl rozpočtový problém, nakrmit je něčím adekvátním...

iFi Retro Stereo 50 + LS3,5 - all in one řešení pro mé potřeby zdá se dokonalé, s dobrými referencemi, ale s velkou nevýhodou, že v našich zeměpisných šířkách není možnost poslechu. Navíc ani nevím jak zní lampy, prý je to hodně "jiné"... http://ifi-audio.com/portfolio-view/retro-stereo-50/

No a nejspíš i streamer, kam bych píchnul externí disk s FLACy. CD přehrávači bych se raději vyhnul, protože svou rozsáhlou sbírku CD jsem před lety neuváženě rozdal a nerad bych dokupoval znovu. Pořád ještě asi můžu použít starší multimediální centrum Dune BD Prime 3.0, ale to asi nebude to pravé ořechové, že?

Předem díky za tipy a rady, bazaru se nebráním ;-)
Božkov
Junior

Odeslat příspěvekod Petulda 16. 3. 2016 20:25

Tohle bude o velkých kompromisech...

Chceš malé bedny, ale poslouchat je budeš z relativně velké vzdálenosti. To nefunguje.
Chceš utratit celkem solidní částku, ale zvuk, který má vzhledem k částce potenciál být už slušný, zabije naprosto nevhodný umístění bezprostředně u zdi. Navíc je plánuješ mít hodně blízko u sebe (cca 1 m) vzhledem k poslechový vzdálenosti (2.5 m).

Výsledek: nečekej zázraky.


LS50 jsou super, ale hlavně na blízký poslech a pro posluchače, kteří nepostrádají basy pod nějakých 50 Hz. S náročností na krmení máš pravdu, s dobrým železem (2, 3, 5násobek jejich ceny) opravdu září. U cenově úměrných nekompromisně odhalí nedostatky. Ale to neznamená, že hrajou špatně - hrajou tak dobře, jaký železo k nim dáš.

Ke Kefům bych z aktuální bazarový nabídky vybral Audiolab, který má výhodu kvalitního DACu, nebo MuFi.

A nebo bych zkombinoval Sonusy a Vincent.
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Božkov 16. 3. 2016 20:46

Petulda: Děkuju za tipy! Já vím, že moje nároky asi nejsou adekvátní mým možnostem, ale asi se s tím holt budu muset smířit a buď se s tím nějak se ctí popasovat, nebo holt zůstat u sluchátkového poslechu, což popravdě moc nechci... Našel jsem ty KEF ze zahraničí za cca 18K, což by asi bylo super, protože by zbylo víc na zbylou část řetězce. Na druhou stranu, co kabely, co ten streamer atd. Nebylo by pro mě nakonec lepší koupit to Retro, kde je nespíš zajištěná i nějaká ta synergie, zapojit, poslouchat a neřešit něco, co stejně se svými možnostmi nevyřeším?

Koukám, že doporučuješ spíše novější kousky. Myslíš, že je blbost koupit elektroniku (ale i bedny) dejme tomu z roku 2005, co kdysi stálo hodně a dnes je na to velká sleva, nebo jde hifi technika tak rychle dopředu, že už by se to dalo považovat za krok zpět?

Čím víc se v tom snažím zorientovat a pročítám různé žebříčky, tím víc jsem zmaten :-) Prostě bych chtěl za ty peníze dostat nejvíc, co se z toho dá vytřískat.
Božkov
Junior

Odeslat příspěvekod Petulda 16. 3. 2016 21:02

To Retro beru jen jako nepovedený vtip ;-).
Repro kabely bych nijak zásadně neprožívat. Vzal bych z bazaru cokoliv stíněnýho z kvalitní mědi.
Pokud koupíš zesilovač s DACem, klidně bych zatím nechal stávající streamer.

Doporučuju to, co na první pohled teď vidím v bazaru. 10letých kousků bych se vůbec nabál, jen bych si nechal třeba 10 % z ceny na kontrolu a proměření. Hifi technika, alespoň co se zesilovačů a beden týká, žádný významný pokrok nedělají.
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Božkov 16. 3. 2016 21:11

:-) Koukal jsem na recenze a všude dopadlo dobře, dokonce k němu někdo připojoval i hodně drahý bedny. Navíc je pěkný a barvama by se mi hodilo do obýváku :-D Jako fakt už je tak úchylná doba, že když tomu někdo dá "103 punkte", což označuje dokonce referenční level, tak se nebojí, že se profesně zesměšní? :-) Navíc já nejsem žádnej purista, stačí mi aby to dobře hrálo a jsem otevřen všemu novýmu. Ale asi máš recht... Ostatně sem tam si koupím časopis Stereo&Video a nestačím se divit, jak tam lítají desítky... Když už má něco sedm, nebo nedejbože šest bodů, tak to už musí bejt v reálu katastrofa :-/
Božkov
Junior

Odeslat příspěvekod Petulda 16. 3. 2016 21:20

Hmotnost necelých 6 kg na údajně Ačkový zesilovač 2x25W + phono pre + DAC + streamer?
THD 0.2% při 1 W?
Příkon 75 W pro Ačkový zes. s výkonem 2x25W?

Ehm..... :oboze

S&V je marketingový leták, nic víc.
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Božkov 16. 3. 2016 21:44

Aby toho nebylo málo, ještě bych prosil, aby to hrálo slušně i potichu. Děkuju moc :-)

Sakra, říkám si, jestli mi nebylo líp, když jsem v pubertě v pokojíčku, kam se vešla jen postel a skříň, měl super trooper Sony věž s masérským měničem na 5 CD, bass boostem, EQ s několika profily (používal jsem stejně jen svůj těžce vymazlenej, kterýmu jsem láskyplně říkal "hluboké, široké U"... :-) Bedny jako kráva s bassreflexem dozadu, kterej byl ucpanej zdí, jo to byly časy :-) Hlavně, že to dunělo!!! :-)
Božkov
Junior

Odeslat příspěvekod Ricccie 16. 3. 2016 22:18

Naim unitiqute 2 (all in one, možný upgrade) > ls50 alebo pozri niečo od Dali
×Auralic Aries Mini > RME Adi 2 Pro AE > Naim Nait XS2 > Dali Epicon 2
×ChordMojo | FiioM6 | ZorlooZtella> Prophile8 | ER2XR | HD660S | HD58X | K371 | DT250
×Bezdrat | Sonos Arc | WH1000XM3 | WF1000XM4 | GalaxyBuds+
Ricccie
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Božkov 16. 3. 2016 23:41

Tak jsem komunikoval s kámošem z Německa, kterej má zkušenosti s absolutním high endem a nedávno mi psal, jak byl hotový z toho, když mu dal nějakej děda, kterej staví repro na míru, poslechnout jeho ošoupaný doma dělaný bedny za zlomek ceny jeho vlastních sloupů. Ale to odbočuju... Popsal jsem mu mojí situaci a požadavky a on mi slíbil, že se ho poptá, jestli by mi něudělal něco na míru. Prý když slyšel o zavěšení na zeď, tak začal prskat, že nikomu, kdo hodlá poslouchat takhle, nic stavět nebude :-) To je to vážně taková prasárna? Já jak čtu všude ty různý návody, recenze a tak, občas nevěřícně kroutím hlavou. Jeden chlapík se dokonce rozplýval nad tím, jak jsou určité bedny tolerantní, když mu dovolí pohnout hlavou ve vertikálním směru až o několik centimetrů, aniž by se zvuk dramaticky měnil. Sakra, jak asi poslouchá? Jako sfinga? Dokážu pochopit a naprosto nezpochybňuju fakta, že se dá asi špatnou akustikou, rozestavením atd. hodně pokazit zvuk, resp. že z něj člověk nedostane maximum potenciálu, co v té technice je, ale že by to bylo zas až takový drama? Já chci normálně uvolněně poslouchat a i kdybych našel nějaký ten sweet spot, tak na něm stejně nezůstanu přikován, chci poslouchat i vleže na gauči a tak... Má pak vůbec v mých podmínkách cenu něco zkoušet?
Božkov
Junior

Odeslat příspěvekod JohnyBuchar 17. 3. 2016 07:26

Pises o poslechu nebo o nejake tantre? Neslo o g-bod? :D Takove umisteni repro bude VZDY kompromis a tuplem s kriterii jaka mas, podelal sis to bohuzel uz v zarodku a ted "utopis" slusny rozpocet na tehle genialitach. Neda se nic delat, snad ti hifidedousek z DE pomuze.
"Vyčištěné uši jsou nejlevnější upgrade poslechového řetězce"
STEREO: SMSL, Yaqin, Aurum Cantus,REL SLUCHÁTKA: Little Dot, Shure
JohnyBuchar
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petulda 17. 3. 2016 07:30

Ano, takový rozestavění je bohužel hodně špatně, viz můj první příspěvek.
Jako hrát to bude, rozhodně i s takhle nevhodným umístěním poznáš rozdíl oproti sestavě třeba za polovic, ale rozhodně z těch komponent po zvukový stránce nedostaneš všechno, co umí - spíš jen malou část.

Bohužel, akustika je "komponent" nebo článek řetězce, který má na zvuk dalece největší vliv. Skvělá akustika nechá zvuku komponent vyniknout téměř bez jeho degradace, špatná akustika zvuk umí naopak naprosto zabít. Slyšíme na výstavách, ve studiích, jak objektivně špičkový komponenty hrajou díky nevhodný místnosti nebo umístění hůř než sestava za pětinu ceny v dobrém prostoru.

Ale všechno to taky záleží, jak přísnou optikou to posuzuješ. Co je pro jednoho obrovský rozdíl, druhému nemusí nijak zásadně vadit.
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Božkov 17. 3. 2016 09:13

Pořád je tu ještě možnost, nepříliš náročná na realizaci, zasádrovat všechny díry, posunout TV o nějakých 30 cm doleva(ten výklenek má na levé straně ještě necelý metr prostor), čímž bych rozšířil vzdálenost vnitřních stran beden na nějakých 150 cm, což je ale pořád málo a asi by to nic moc neřešilo. Možná by to pomohlo jen mé nejčastější poloze pro sledování TV, to je vleže na jednom rameni rohové sedačky, protože by mě to položilo aspoň doprostřed, teď mám vytvořen spíš skoro pravoúhlý trojúhelník, kdy je pravá bedna natočená ke mě a levá je skoro na přímo. Já vím, že je to prasárna, ale při koupi těch levných bedýnek jsem nad tím vůbec nedumal. Původně jsem je měl dokonce na polici nad televizí, což bylo úplně strašný a proto jsem pořídil aspoň ty nástěnné držáky. Rovnoramenný trojúhelník tedy jakžtakž, ale rovnostranný z toho neudělám... jedině, že bych při poslechu na gauči ležel na břiše čelem k bednám... :-)

A nebo vyhodit rohovou sedačku, koupit gauč a dvě křesla a to jedno poslechové prostě otáčet směrem k TV... Všechno je to kompromisní řešení a žena z toho asi vylítne z kůže. Ale zase by měla novej nábytek... A já menší rozpočet... :-/

No a poslední možnost je celý obývák převrátit, TV dát na užší stranu, čímž by vznikl prostor pro postavení beden na stojany a i do prostoru. Pak bych vlastně mohl mít nejspíš i nějaký decentní sloupky. Jenže televize by zas musela být hrozně nízko, protože by za ní bylo okno...
Božkov
Junior

Odeslat příspěvekod JohnyBuchar 17. 3. 2016 09:34

Právě má jít o rovnoramenný trojúhelník ne rovnostranný, důležitá je stejná délka L a P bedny vůči posluchači, délka mezi reprosoustavami určuje hlavně šířku hudební scény (což je v tvém případě nula od nuly pojde) , čili není směrodatné mít rovnostranný trojúhelník, to jen pro informaci. Firma Audio Physics (http://www.audiophysic.de/aufstellung/regeln_e.html) má na svých stránkách celkem pěkné postupy a kritéria pro "odladění" umístění reprosoustav, dle výpočtu vzdáleností a bočního odrazu, přesto realita z vlastního poslechu je pořád hlavní.

EDIT: krasné upozornění jak lidé ne/myslí - Just for your information: you pay 20 % more for a television set with a larger screen (larger by 17 %), however you get 20% more sound stage virtually free as a reward for an effective loudspeaker set-up. :mrgreen:
Naposledy upravil JohnyBuchar dne 17. 3. 2016 10:19, celkově upraveno 3
"Vyčištěné uši jsou nejlevnější upgrade poslechového řetězce"
STEREO: SMSL, Yaqin, Aurum Cantus,REL SLUCHÁTKA: Little Dot, Shure
JohnyBuchar
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Božkov 17. 3. 2016 09:44

Takže dle tohohle doporučení jsem na tom ještě hůř, než jsem myslel...
Božkov
Junior

Odeslat příspěvekod f1sker.com 17. 3. 2016 10:26

Alebo mozes skusit nieco od svedskych Guru audio. Tie su konstruovane na to, aby boli tesne pri stene.
f1sker.com
Mírně pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků