Repase výhybek Infinity 61 Mk.II

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod misakq 9. 8. 2017 07:56

Nazdárek Dámy (byť jsem si tu žádné ..dobrá, jedné jsem si tu jednou všiml :-) ) a Pánové...
Začal jsem to rozebírat v tématu: Infinity http://forum.avmania.e15.cz/viewtopic.php?f=1711&t=1265328
Ale nyní bych to rád oddělil, pač už je to docela velká odbočka, tak i pro snadnější vyhledávání a orientaci 8-)
Takže to shrnu zde. Ve výhybkách jsou bipoláry BENNIC a to včetně výškové části. Navíc stáří 17 let si říká o výměnu všech.
Čekám na dodání svitkových kondenzátorů MONACOR do středů a výšek a nyní nevím, co udělat s basovou částí. Tady jsou fotky výhybky, schéma zapojení atp... https://drive.google.com/open?id=0ByiEhlr83S_KRlBQNkhCMFFGWVk
Otázka zní, čím nahradit kondenzátory 100µF v basové výhybce. MONACOR dělá bipoláry 100µF cca za 100 Kč jeden, ale nějako jsem je nikde nenašel dostupné. Kolega jel do místního krámku se součástkama a tak jsem ho požádal aby vzal nejlepší bipoláry co tam mají a přivezl mi toto:
cc.png

Tam mě docela bodá u srdce při pohledu na toleranci 20% 8-S
Svitkáče (2x47µF ma každou výhybku) by vyšli na cca 1100,- a nevím, jaký to má v basové části význam. Řekl bych, že to nestojí za to, ale nevim, nepletu se?
A vůbec, vysvětlí mi někdo co se přesně děje vlivem svodových proudů a zvýšením/snížením kapacity bipolárů s výslednou charakteristikou? Mám svou představu, ale radši bych se nechal poučit O:-)
Repro: Focal Electra 926
Zes: BVAudio PA300SSE + P1SE
DAC: Gustard A20H
misakq
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod EKKAR 9. 8. 2017 11:46

Hele, než začneš všecko bezhlavě měnit, dám ti jednu otázku, hej?
MĚŘILS U TĚCH KONDENZÁTORŮ JEJICH SOUČASNOU KAPACITU A SVOD, RESPEKTIVE ESR????
Proč je vůbec chceš vyměňovat? Jen tak, protože jsi USOUDIL, že mají naběháno a bylo by dobrý je vyměnit? Já bych bez měření rozhodně tak kategorickej nebyl ....
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod misakq 9. 8. 2017 11:51

Na internetu jsem se dočetl (tady mi nikdo nereagoval), že do výškové části rozhodě bipoláry nepatřej, do středové také nejsou zrovna vhodné. A všeobecně se tvrdí, že po takové době bývají v křemíkovém neby všechny. Takže proto měnim rovnou ty výšky a středy, pač je to typově špatně, jen šetření výrobce.. jak jsem tedy četl, nebo to tak není?
U těch basů je to kvůli stáří, ale tam je to s cenou takové, že bez měření jsem koupil ty bypoláry, ty mě stály kilo... a pak to změřím při výměně a uvidim.

-- 9. 8. 2017 12:54 --

A nic... tak jsem hold pokračoval v krasojízdě... :D
ff.png
misakq
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod EKKAR 9. 8. 2017 12:00

No vono totiž bezhlavě vyměnit kondíky formou "dát svitky za elyty" neudělá nikdy s původní chárou nic dobrýho - protože svitkáče mají proti elytům nezanedbatelnou sériovou indukčnost a v akustickým obvodu se prostě chovají jinak - a pokud výrobce navrhnul a odladil vexlu s bipolárníma elytama, jen tak bezhlavý měnění součástek čistě podle jedinýho parametru, ale každopádně bez měření je docela odvážnou střelbou do tmy ... Ty bipoláry se tam nedávají jen proto, že vyjdou lacinější než svitkáče se stejnou kapacitou. Jen tak bezhlavě na základě jednoho-dvou textů na netu se rozhodnout rozbourat celou vexlu si myslím je dost odvaha - hlavně UČUNIT TO BEZ MĚŘENÍ ...
A nestěžuj si, že se ti nikdo neozval s názorem na úpravy do toho prvního tématu, spousta lidí čte jen "hlavičky" a když tam napíšeš "dojmy a testování", tak to jsou tvoje názory. Kdybys tam napsal "tuning a úpravy", už by to zaujalo jiným způsobem a určitě by se ti tam sešlo víc lidí s různým názorem na tuhle činnost. To na co si stěžuješ je právě důsledek ne úplně správně napsanýho nadpisu vlákna.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod misakq 9. 8. 2017 12:29

No však proto jsem tady založil nové vlákno....
Uvidíme... Začal jsem s tím právě proto, že se mi poslechově zdálo, že mezi středem a výškou je díra, jakoby výškáč nehrál svůj spodek.
Mimo jiné jsem i vygooglil právě tuto úpravu u beden infinity 61, tak jsem to bral jako běžnou praxi.
Ano, změřit by to bylo rozumné, než něco dělat... ale občas rozumný nejsem, kor když mě popadne nadšení, to jsem pak jako malej kluk... a to je vám paráda pak, jak za malada :D
A není nad to se učit vlastníma držkopádama že... Takže jestli tam nakonec potupně zaletuju zpět bipoláry a a svitky za litr dám do šuplíku, už to nikdy bez měření neudělám :D
misakq
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Denkez 9. 8. 2017 18:40

EKKAR nejspíš zase vysadil prášky...
Ellyty u výšek rozhodně vyměň za svitky a u středů, pokud je už máš nakoupené, taky.
Co se týče basových ellytů, tak tam mohou zůstat ty původní. Vhodné by ale bylo, pokud můžeš alespoň orientačně ověřit jejich kapacitu.
PS. Pokud by EKKAR zpochybňoval můj příspěvek, ověř si to tady http://www.audioweb.cz/viewforum.php?id=4 . Já se s ním nebudu dohadovat.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod EKKAR 9. 8. 2017 21:34

Denkezi - DEJ ODKAZ NA KONKRÉTNÍ PŘÍPAD NUTNOSTI VÝMĚNY KONDŮ BEZ MĚŘENÍ VE VÝHYBCE INFINITŮ - nějakej obecnej odkaz na Audioweb je zas jen tvůj alibismus v hlásání nějakýho hifipýrovýho wůůůdůůů, podle kterýho jsou svitkáče za každejch okolností lepší kondenzátory než elyty, byť i bipolární. A zklidni hormony v urážkách jinejch - od toho tohle fórum není.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Petulda 9. 8. 2017 21:56

Denkez:
Prestoze odpoved je predem zcela jasna, pro formalnost se zeptam: vymenoval jsi u Infinity 61 mk II elyty za jiny typ a meril jsi stav pred a po?
Delal jsi to u jinych beden (jakych?) a umis svuj subjektivni a v obecne rovine nespravny nazor oprit o fakta = mereni te same vyhybky pred a po vymene?
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod misakq 10. 8. 2017 04:53

EKKAR má pravdu, že by to chtělo změřit a že Tvůj odkaz vede někam, kde můžeš hledat celý den jedinou zmínku o tom o čem je řeč.
Já vycházel z tohoto článku
http://www.aldax.cz/index.php?act=prod&show=clanky&key=repro
kde ten borec tvrdí, že bipolar do výšek nepatří, natož pak unipolár, ale ten tam nemám. Jako druhá věc co mě popostrčila je, že píše, že bipoláry starší deseti let bývají hotový většinou všechny, u mě je to let sedmnáct. Ale to teda chce potvrdit měření, uznávám.
Pak jsem našel pouze tuhle fotku jakože úpravu Infinity 61i, bohužel jsem u ni nenašel žádnou odezvu na to, jestli to bylo kuprospěchu věci.
https://www.hifiengine.com/gallery/images/infinity-reference-61i-crossovers.shtml
misakq
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Bošu 10. 8. 2017 06:33

viewtopic.php?f=1711&t=1222404&st=0&sk=t&sd=a&start=15
Tady v Johnyho vlákně, když jsme se bavili o výhybce v Cantonech, tak tam Thales psal, že by bipoláry na výškách automaticky vyměnil za svitky. Já se k tomu ještě nedokopal, protože hodnoty na těch kondíkách nejsou a měřit se mi to zatím nechtělo, tak popsat dojmy nemůžu.
Sony CDP-CE 375+Onkyo TX-8250+Canton Fonum 501
Bošu
Junior

Odeslat příspěvekod misakq 10. 8. 2017 16:12

No jo, tak to tedy... Pojďte nám vysvětlit své názory a dohodnout se jak to teda je pánové? :-)
misakq
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Denkez 11. 8. 2017 10:46

Řekl bych, že jsme ti s Bošu dali v zásadě shodnou radu.
Elektrolyty, ať už bipolární nebo dokonce obyčejné unipolární, se dávají do výhybek jen z ekonomických důvodů a mají své opodstatnění nanejvýš v basové části u 3pásma, kde by svitky vycházely příliš objemné a drahé.
Obdobně jako je tomu v případě feromagnetického jádra v cívkách.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod misakq 11. 8. 2017 11:11

Jo, vy jo, myslel jsem pány moderátory ;-)
misakq
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod EKKAR 11. 8. 2017 12:03

Moderátor se ti tady může vyjádřit jen jeden - Thales už bohužel o práva moderovat přišel, protože nemá čas sem chodit kvůli vysokýmu pracovnímu vytížení. Další s právem moderovat se od toho nejspíš budou distancovat proto, že se sami nebudou cejtit dostatečně fundovaní - negarantuju ale, že se nepokusí o vlastní názor.
Takže ten jeden názor sis už mohl přečíst - jen pro pořádek ho zopakuju - pokud výrobce odladil výhybku s elektrolytama, bez měření a testování stavu PŘED a PO nemá cenu mluvit o nějaký preventivní náhradě elektrolytů svitkama a její oprávněnosti. Jak jsem napsal vejš, svitky mají na stejnou kapacitu mnohem vyšší parazitní indukčnost proti elektrolytům a to se může projevit hlavně na vysokejch kmitočtech, kde právě takový jako Denkez vysloveně vnucujou "povinnost" nepoužívat elektrolytický kondenzátory do vexlí, ale využívat výhradně svitkový kondenzátory. Fajn - pokud s takovým provedením bude výhybka navržená a oměřená, nemám nic proti. Ale "tuning" bez zjištění skutečnýho a reálnýho stavu - to je pitomost. Když mám v motoru opotřebovaný pístní kroužky a podpálený ventily a mám z toho důvodu sníženou kompresi válců, pomůže mi ke zvednutí výkonu sbroušení = snížení hlavy bez dalších oprav? Takhle máš mudrovat, ogare, ne poslechnout každýho vesnickýho pivního skauta, co ti nad politým ubrusem v putyce nablábolí o "tuningu" ...
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod misakq 11. 8. 2017 13:59

Aha, tak to je škoda... tak uvidíme jestli se neukáže přeci jenom...
Jasně, tento názor už známe a beru ho. Ale tak snad taky musí být něco i na tom, že svitkáče jsou vhodnější do výškové části výhybky ne? Přeci nejde jenom o stálost kapacity? Nebo ano?
To by pak bylo doopravdy zcela zbytečné takováto náhrady provádět bez měření.
A ano... už v tom minulém vláknu jsem vyjádřil obavu, že jestli byla výhybka laděna přesně na tyhle kondy, mohlo by to něco rozhodit.. tehdy jsem to tam psal ovšem jako takový poloviční vtip....
Jestli ovšem byla výhybka u těchto levnějších soustav tak poctivě laděna, aby se počítalo i s přesnými vlastnostmi elektrolitických bipolárů...
Každopádně je vyletuju a změřím. Nehledě na výsledek měření naletuju svitky a poslechnu... a pak uvidíme.

-- 11. 8. 2017 15:03 --

Btw, je mi jasné, že i kdyby to náhodou, jak doufám bylo na zvuku znát v pozitivním směru, nedá se to brát jako precedent, že u každé výhybky to bude přínosem. Asi je to trochu loterie, bez toho měření a ladění.
misakq
Mírně pokročilý

Další stránka